Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışından gelen pillere gümrük elmi koyuyor

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında serdar beyaz tarafından paylaşıldı.

1. serdar beyaz

serdar beyaz Üye

Seviye:
    Yurtdışından 1 hafta önce gelen kargomun içinde 6 adet şarzlı kalem pil çıkmadı,dx.com sitesi ile görüşmemde kendilerinin depo kaydında pillerin var olduğunu, türkiye gümrük ve postahanesinden sormam gerektiği söylendi. anladığım kadarıyla gümrük tüm pillere el koyuyor, mevzuatta pil yasağı varmı_?

Birde ne yapmam gerek paypaldan pil için ödeme geri alamam sanıyorum, türkiye gümrüğü ve postahane ile görüşeceğim ama pek umursuyacaklarını sanmıyorum, ne dersiniz.

2. Gökhan Sümer

Gökhan Sümer Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bence biri cebe indirmiş olabilir pilleri. Bildiğim kadarı ile öyle bir yasak yok. Yeni çıktı ise bilemeyeceğim ama bende aldım dxten pil ve pil içeriği olan ürünler. Sorunsuz geliyor. Hatta telefonuma yedek batarya almıştım bir kaç tane. Takılması imkansız gibi bir şey. Bir ihtimalde dx koymamış olabilir; ama siz konuştuğunuzda koyduk demişler, ona bir şey diyemeyeceğim.

3. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de şarj edilebilir 18650 kalem pil almıştım. Herhangi bir sorun olmadan ulaştı. Gökhan Bey'in dediği gibi, biri cebe indirmiştir.

4. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Gümrük memuru muayene esnasında paketi açıp kontrol edebilir, ancak içerisinden herhangi bir şey alması başına dert açacaktır. Paketleri teslim almadan önce içerisini açıp kontrol etmekte fayda var. Eksik bir şey olursa en azından anında hesap sorma imkanınız olur. Pil için uğraşır mısınız bilemiyorum ama gümrük bakanlığını arayıp memur şikayet etme hakkınız olduğunu söylemek isterim.

Yurt dışından sürekli bir şeyler aldığım için gümrük memurları ile sık sık görüşüyorum. Paketlerimin %90'ı ağzı açılmış ve sonradan kapatılmış olarak eksiksiz geliyor.

0 312 449 10 00 - Ankara Gümrük Bakanlığı
    0 212 567 65 65 - İstanbul Uluslararası Kargo İşleme Merkezi

Abdullah Cimis bunu beğendi.
  5. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gümrük memurları yada görevlilerini anlamak mümkün değil ...

6. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende DX.com dan benzer ürünler aldım pil olan ürünleri. Ama hiç sorun yaşamadım.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Pil yasak diye biliyorum.

Düzeltme: Piller IATA'nın taşınması yasak olan ürünler listesindedir. Taşınması yasak olan ürünler de bireysel ithalatı yasak olanlar kapsamına girer. Ama benm bir çok ürünümle beraber pil gelmiştir o başka.

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  8. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Daha önce de Çin'den pil almıştım. Ancak bu ay verdiğim son siparişimde düğme piller bende de çıkmadı, diğer malzemeler eksiksiz geldi. Buyincoins'ten sipariş vermiştim. BIC'e yazdım durumu bakalım ne diyecekler?

9. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende yasak biliyordum, hatta kayınbiraderim oğluma akülü araba getirecekti bu yüzden (akü) getirmedi.
    bu konu benimde aklımda soru işareti ile duruyordu,
    pil le beraber gelen ürünleri duyunca 18650 pilli bir far bende sipariş verebilirim o zmn

10. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Pil ve batarya ile ilgili ayrı bir mevzuat var. Pil ithalatçısı olabilmeniz çeşitli kurallara bağlı, kafanıza göre yurtdışından pil getirtemiyorsunuz. Gümrüğe takılmıştır büyük ihtimalle ama çekebilmek için pil ithalatçıları derneği mi ne birşeye üye olmak gerekiyor.

Geçen sene yılbaşı promosyonu için Almanya'dan getirtmeye çalıştığımız telefon şarj bataryalarında büyük sıkıntı çektiğimiz için biliyorum.

11. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Pil benzeri şeyler Singapur veya Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye giriş yapılabilir. Ben aldım pil sorunsuz geldi.

12. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende olayı şöyle biliyorum. lipo bataryaların ( genellikle el feneri pilleri 18650 21650 vb) pillerin normal kargolar ile (posta kargo) taşınması avrupa birliği kapsamında yasaklandı. Bu ürünlerin özel muhafazalarda kargo şirketlerince taşınması gerekiyor. Buda kargo şirketlerinde pil kadar da nakliye bedeli anlamına geliyor. Bundan sebep r/c araç kullanıcıları şuanda ya toplu oalrak pil alıyor yada almıyor. Sizinkinde de bu tarz bir durum olabilir. Zira bizim gümrük memurlarımız bir çeşit ürün için yazılan çizilen kuralları keyfiyetle (daha doğrusu konudan bir haber olup genelleme yaparak) genele uygulama eğilimine sahipler.

13. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Şöyle bir bilgiye ulaştım!
    http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/ticari/ithalat

İthali uygunluk denetimine tabi atıklar, kontrole tabi katı yakıtlar, bazı atık pil ve akümülatörler, çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan metal hurdalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının izin ve denetimine tabidir.

14. Celalettin aktaş

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Piller içerisinde kullanılmasa bile devamlı kimyasal tepkimelerin olduğu ürünlerdir. İçindeki kimyasallarda genellikle ağır metaller dişe geçen doğaya zararlı ürünlerdir. Burada da anlatılmak istenen bu "İthali uygunluk denetimine tabi atıklar, kontrole tabi katı yakıtlar, bazı atık pil ve akümülatörler, çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan metal hurdalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının izin ve denetimine tabidir." Verdiğiniz link konuyu çözmüş tabiri caizse. Bildiğim kadarıyla yinede şunu söylemek istiyorum. Bunu serbest taşıma için sorun ediyorlar, dhl ups tnt gibi bir kargo şirketi aracılığı ile muhafazalı şekilde gelirse sorun olmuyor. Mesela hobbyking den batarya alırken bataryaları singapurdan sanırım gönderiliyor.

15. serdar beyaz

serdar beyaz Üye

Seviye:
    Arkadaşlar gümrükten değilde, postahane kargosundan indiregandi yapıldığına dair ağır şüpheler var.
    postahane merkez tim ile görüştüm ve sadece bu kargonun kendileri tarafından değil, yönlendirdikleri başka bir kargo tarafından teslim edildiğini söyledi, o kargonun şefinin numarasını verdi,şef(hülya hanım) ile görüştüm, ben kendisine bu durumu bildirmemin en azından daha öncede yapılan şikayet varsa çalışanlarından birinin kötü huylu olduğunu ortaya koyacağını, veya bundan sonra yapılacak şikayetlerinde aynı şeyi ortaya koyacağını izzah ettim. çok ilgili ve anlayışlı idi şikayet kaydımı yaptı telefon numaramı aldı, tabi birşey çıkacağını geri dönüş olacağını zannetmiyorum, yinde böyle bir durumun bilinmesinde fayda vardı ve bildirdim.

Birkaç arkadaş gümrükte alınmış olacağını söyledi, ben pilleri geri almasamda pillerin başına ne geldi öğrenmek istiyorum. bu sebeple gümrükte görüşebileceğim bir tel no verebilirmisiniz, nereye kime sorayım.

16. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:

Bir önceki sayfa da numaraları yazmıştım. Tekrar yazayım.

UKİM
    0212 567 65 65 dahili : 2

Kolilerin muayene edildiği yer.

17. serdar beyaz

serdar beyaz Üye

Seviye:
    mesai saatini geçirdim anlaşılan açan yok yarın arayacağım. eyvallah sağol.

18. serdar beyaz

serdar beyaz Üye

Seviye:
    mesai saatini geçirdim anlaşılan açan yok yarın arayacağım. eyvallah sağol.

19. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yine şehir efsaneleri almş başını gitmiş :) -- neymiş gümrük memuru inidira gandi yapmış...

bazen göndriler, satıcı tarafından farklı kolilerle gönderilebiliyor. böyle bir durum olması kuvvetle muhtemel diye düşünüyorum...

yukarıda arkadaşların belirttiği izinler ise şahsi alımlar için geçerli diil diye biliyorum. eğer firma adına geliyorsa, o zaman gerekli izinler isterler ama. bi de eğer size teslim edemeyecekleri bi ürün varsa tebligat yaparlar... alıcıya bildirim yapılmadan, kafalarına göre işlem yapamazlar...

ayrıca, gümrük ve ticaret bakanlığı şahıs başvurularının cevaplanmasında çok titizdir. gtb.gov.tr/bilgi edinme sayfasından gerekli bilgileri vererek yaptığınız her başvuru incelenir, gerekirse ilgili gümrüğe sorulur ve başvuru sahibine gerekli açıklama ile geri dönülür.

farklı koli ile gönderilmediğinden emin olduğunuzda, bakanlığa bi başvuru yapın, bakalım ne diyecekler...

20. Celalettin aktaş

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaslar benim ablatmak istedigim su, misal merlincycles ten alisveris yaptin. Gonderi olarak dhl secmedin normal airmail denilen devlet postasini secmis ol. Avrupa birligi sinirlarinda devlet postasi ile pil tasinmasi yasak. Onu ozel tasima paketlerinde ozEl kargo firmalari tasiyor. Ve yuklu kargo bedellei cikiyor. R/C araclarla ugrasanlara sorun detayli anlatirlar.

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.