Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdisindan bisiklet getirme konusunda somut soru

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında tuncaysu tarafından paylaşıldı.

1. tuncaysu

tuncaysu Yeni Üye

Herkese merhaba,

Forumu hem kendi arama motoru, hem de Google araciligiyla taradim ve yurtdisindan bisiklet getirmeyle ilgili bir cok baslik buldum, ama genelde ya sorular yeterince somut degildi, ya da konu takip edilip sonuca varmamisti.

Deneyimi/bilgisi olanlara cok somut birkac sorum olacak.

Getirmek istedigim bisiklet, uzun turlar icin kullanilacak bir Surly Long Haul Trucker. Alacagim sitede bisikletin tamami parcalari halinde satiliyor. 1350$ bu set. Turkiye'ye UPS firmasi ile gonderiyorlar, ve gonderi ucreti de $300 civarinda.

1- Yaptigim arastirmalardan, bu tarz bir gonderinin 1350$ olan bisiklet fiyati uzerinden %20 vergilendirildigini anladim. Bu dogru mudur?

2- Bisikleti satan firmaya odeyecegim bisiklet ve gonderi ucreti haric, bana 1350'nin %20'si olan 270$ haric bir masrafi olur mu bu tarz bir girisimin?

3- Normal sartlarda bisikletin parcalari boyle bir gonderide saglam bir sekilde elime gecer mi?

4- Bisikleti parcalarindan yapma konusunda deneyimli degilim. Kendi kendime becerebilecegim, veya bir bisikletcide kolaylikla yaptirabilecegim bir sey mi?

Herkese simdiden cok tesekkurler!

tuncay

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    1- Normalde 1350 dolar üzerinden vergilendirilmesi gerekse de, gümrük genelde toplam fatura değerine bakıyor ve 1650 dolar üzerinden vergilendiriyor.

2- Eğer Türkiye içinde PTT'nin dağıtım yapacağı bir kargo ile gönderirlerse, başka bir masraf çıkmaz. (3.6TL pul vergisi falan filan adında aldıkları para hariç) Fakat duyduğum kadarıyla DHL, UPS gibi firmalar ardiye vergisi vs. adı altında ücret alıyorlar. Yasal olmadığını, itiraz edildiğinde bundan kurtulduğunu söyleyenler de var. Araştırmak lazım o konuyu. Fakat en temizi, devlet postası ile gönderen bir satıcı bulmak.

3- Herhangi bir sorun olmaz.

4- Yeterli deneyiminiz ve ekipmanınız yoksa, düzgün bir bisikletçi 2 saat içinde toplayacaktır.

3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    mal bedelini ayrı navlunu ayrı belgelendirin. sadece mal bedeli üzerinden vergilendirili. çin ise %20 ab ise %18 güncel satış kuru üzerinden vergi ödersiniz

4. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  5. tuncaysu

tuncaysu Yeni Üye

Gokhan bey, teker teker verdiginiz cevaplar icin tesekkurler. Aslinda sirket PTT ile gelecek sekilde de yollayabiliyor, ama ben PTT'ye ne kadar surede getireceklerini bilemedigim icin guvenemedim. Sizce guvenilir mi bu konuda PTT? Bisikleti toplama isini aslinda bir yandan ogrenmek de istiyorum, cunku yurtdisina tura gitmek istiyorum ve oraya ucakla bisiklet cantasinda bisikleti goturup, orada toparlamam gerek. Bu konuda baska bir baslik acmam (ya da oncelikle forumda aramam) daha dogru olur sanirim.

Tesekkurler Hamit bey. Mert Bey, size de (ama maalesef o basliklarda bu tarz somut sorulara net cevap bulamadigim icin actim bu konuyu :) )