Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yurtdışından araba ile bisiklet ile getirmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Erhan B. tarafından paylaşıldı.

1. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    daha önce yurtdışından bisiklet getirmek ile ilgili çok yazı yazılmış tartışılmış ama hepsi uçak vasıtasıyla getirmek hakkında.
    benim sorum şu olacak.
    Fransa' dan bi akrabam yakında Türkiye ye dönüş yapacak. Araba ile gelecek. Oradan Gazelle veya Türkiyede bulunmayan onun emsali bir marka getirtmek istiyoruz.
    Alış fiyatı olarak bir avantajımız olur mu?
    Sınır kapısı geçişinde veya başka bir yerde ekstra masraf çıkar mı? gümrük vergisi, kdv ?? havaalanlarında tax free denilen birşeyden bahsediliyor tam anlayamamış olsamda, karayolu geçişlerinde de var mı böyle özel durumlar?
    bilgisi olan arkadaşlardan fikir ve yorum bekliyorum?

şöyle bir model düşünüyoruz
    http://www.gazelle.nl/collectie/stadsfietsen/sportief/2012/friiik?type=men

2. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    akrabanız, bisiklet benim dediği vakit gümrük vergisi ödemiyor bildiğim kadarıyla. arabada yer varsa 2 adet de bana getirebilir mi :) şaka yapıyorum.

bu arada beğendiğiniz bisiklet çok güzel. umarım sorunsuz gelir ve inşallah sağlık ve huzur ile binersiniz. şimdiden hayırlı olsun.

3. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba,

Yurtdışından gelen akrabanız rahatlıkla yanında bisiklet getirebilir. Gümrük mevzuatında, yolcu yanında beraber getirilebilecek eşyalar kapsamında "bir bisiklet" açıkça belirtilmiş. Hatta arabada 3 kişi varsa 3 bisiklet bile getirebilirsiniz. Gümrük mevzuatı açısından hiç bir sorun yaşamanız gerekiyor. Ama burası Türkiye :)

Tax free konusu biraz karmaşık olabilir (kara yolculuğu olduğu için) ama yinede vergiyi geri alabilirsiniz.
    Bu noktada en önemli husus, bisikletin satın alınacağı dükkanın tax free imkanı sunuyor olması. Avrupa çoğunlukla bu imkan sunuluyor.
    Tax free imkanı sunan bir dükkan bulduktan sonra alışverişinizi tamamlayıp, tax free yapacağınızı söylüyorsunuz. Size (anlaşmalı oldukları firmaya göre, Global Blue veya Premier Tax free, vs..) bir form veriyorlar. Kendi sorumlu oldukları alanları dolduruyorlar. Bu formu doldururken ödeme şekli olarak kredi kartı seçin ve geri alacağınız tax kredi kartınıza yatsın. Uçak ile geliyor olsaydınız, havaalanlarından nakit alma imkanıda var. Ama kara hudut kapılarında olacağını hiç sanmıyorum. En güvenlisi kredi kartına geri istemek.

Sizin için en önemli husus, gümrük kaşesi. Tax free almanın tek yolu, elinizdeki formunuza gümrük kaşesinin vurulması. Kaşesiz hiç bir form tax free alamaz. Bu kaşe, ürün görüldü ve ülke dışına çıkartılıyor, Tax free'den yararlanabilir, demektir.
    Uçak ile geliyor olsaydınız iş yine kolay olacaktı çünkü uçağa binmeden önce tax free bürosuna gidip orada kaşeletip ister nakit, ister kredi kartınıza ödenmesini isteyecektiniz. Ama karayolu ile gelirken durum farklı. EU ülkesinden EU olmayan bir ülkeye gitmeniz gerektiği için Fransa kara hududundan çıkarken bu kaşeyi vurduramazsınız çünkü İsviçre, Almanya veya İtalya üzerinden yolunza devam edeceksiniz. Bu sebeple EU ülkesi olan son ülkede kaşe vurdurmanız gerekiyor. Bu durumda bu ülke yanılmıyorsam Bulgaristan. Onun haricinde yol üzerindeki diğer ülkeler EU ülkesi ve bu kaşeyi vuracaklarını sanmıyorum. Arada Sırbistan üzerinden Karadağa'a uğrarsanız, Sırbistan hududundan çıkarkende vururlar :) Ama yolu uzatmaya gerek yok.

Özetleyerek toparlayayım,

bisikleti tax free imkanı sunan bir dükkandan alın,
    formunuzu doldurun,
    bisikletinizi yüklenin ve yola koyulun,
    Bulgaristan'dan Türkiye'ye girerken tax free formunuz olduğunu söyleyin ve bisikleti göstererek formunuza gümrük kaşesi vurdurun. Kaşe yoksa, para yok :)
    Türkiye'ye gelince formu bir zarfa koyup, (hatta kendi zarfları oluyor) üzerindeki adrese yollayın. Yanılmıyorsam, Global Shop firmasının zarafları parası bile ödenemiş oluyor, PTT ile direk gönderiyorsunuz (değişmedi ise tabi).
    2-3 hafta arası bekliyorsunuz ve form üzerinde belirttiğiniz kredi kartınıza hakettiğiniz tutar yatıyor.

not: ödediğiniz tax'in tamamını alamazsınız, bir kısmını bahsettiğim bu aracı kuruluşlar alır. Global Shop veya Premier Tax Free veya alışveriş yaptığınız dükkan hangi firma ile anlaşmalı ise.
    kabaca 100 euro tax ödediyseniz 85 euro geri alırsınız.

Türkiye'ye göre fiyat avantajı konusuna gelince, bu markayı Türkiye'ye getiren firmanın linkini inceleyebilirsin. Daha ucuz olacağı kesin, hele tax free yaparsanız yarıyarıya bile olabilir :) http://bisikletcumhuriyeti.com/kategori.asp?markaid=2

Kolay gelsin :)

doğan_69, Kkazim ve Erhan B. bunu beğendi.
  4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tax free'den sadece turistler yararlanabilir. Akrabanızın Fransa'da çalıştığını varsayarak onun bundan yararlanamayacağını söyleyebilirim. Arabada yanında turist varsa (Fransaya gitmiş bir yabancı) o yararlanabilir. Faturanın o yabancı kişi adına düzenlenmiş olması gerekir.

ihtiyar, doğan_69 ve Erhan B. bunu beğendi.
  5. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Akrabam uzun yıllar Fransa da çalıştı. Yılbaşı gibi son kez dönüş yapacak Türkiye ye ve arabayla olacak. Yardımcı şoför olarak Türkiye den bir arkadaşı yanına gidecek. Arabada sadece iki kişi olacak yani, biri turist yada çalışma izniyle 2 günlüğüne gider Fransa ya ve yedek şoför olarak arabayla gelirler.
    Bugün buradaydı ve biraz isteksiz o konuda, galiba arabaya sığmayacağından yada gümrüğe vergiye falan takılacağından endişe ediyor.
    Zaten bisiklet benden çok babam için isteniyor, adam taktı gazelleye :D hergün farklı iyi markaların aynı tipte modellerini gösteriyorum, görmeden olmaz diyor. :D
    tecrübeli abilerim başka ne gibi yollar, modeller, markalar tavsiye eder? 60 ına merdiven dayamış ve haftada en fazla 3-5 kez akşamları sürecek birisi için gazelle çok değil mi?
    ileride bıkar ve muhtemelen bana kalır gerçi :D

6. Onur Kuzik

Seviye:
    Tax free'den sadece turistler yararlanabilir, oldukça iddalı ve bir o kadar da yanlış bir cümle.
    Erhan Bey'in Fransa'dan gelen akrabasının Türk pasaportu varsa, (ben öyle olduğunu varsayarak bu şekilde yazdım) rahatlıkla tax free alabilir. Bu konu tamamen "residency" ile alakalıdır. Bir ülke pasaportu taşımak "residency" kanıtıdır. Çift ülke vatandaşı olsa bile, bu durum gümrüğü ilgilendirmez. Pasaportunu ve aldığı ürünleri göstererek gönül rahatlığı ile tax free alışveriş yapabilir.

Hatta UK içindeden, (İngiltere, Kuzey İrlanda vs..) avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkeye 12 ay veya daha üzeri süreyle kalmaya gidecek birisi bu durumunu belge ile kanıtlar ise UK vatandaşı olmasına rağmen "tax free alışveriş" yapabilir.

Sonuç olarak,
    Erhan bey, Fransa'dan gelecek akrabanızın Türk pasaportu varsa rahatlıkla "tax free" alabilir.

ihtiyar ve Erhan B. bunu beğendi.
  7. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Alamaz....

8. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Akrabam uzun yıllar Fransa da "T.C. devleti adına" çalıştı. Ailesiyle yıllarını geçirdi orada. Türk pasaportu var. En son gelişinde Türkiye den yedek şöför amaçlı gelecek bir arkadaşıyla arabayla gelecek. Arabada muhtemelen yer olacak, bisiklet en azından bir koliyle bile gelebilir.

9. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Nasıl bir araba ve yanlarında başka ne kadar eşya olduğuna bağlı. Sonuç olarak yer varsa sorunsuz getirir.

10. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben almanyadfan devamli götürüp getiriyorum, birdefa bile sorun olmadi ve olmazda. Bu %100 kesin. Taxfree konusuna birsey diyemem.

11. Onur Kuzik

Seviye:
    Alır..

Bu kadar emin konuşmak için avrupa birliği resmi sitesinde yazılanlara inanmıyor olmanız gerekiyor. Belki de resmi sitelerinde yanlış yazmışlardır bir e-posta atarsanız düzeltirler. Linki aşağıda, "conditions" kısmında yazan ilk satırı okumanızı tavsiye ederim.

http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/travellers/leave_eu/

Erhan bey, TC pasaportu olan bir şahıs tax free alır, hiç bir sorun olmaz. 2 tane tanıdığım her sene bunu yapıyorlar ve tax freelerini alıyorlar. Yeterki şartları yerine getirsin. Form, pasaport ve gümrük kaşesi. Bu arada ürün faturası 3 aydan geç olmamalı. 3 aydan daha önce alınmış bir ürün tax free hakkını kaybeder. Gerisi teferruat, bana inanın hakkınız olan paranızı geri alın.

12. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    TC pasaportunda oturma izni gibi şeyler varsa alamaz.

13. Onur Kuzik

Seviye:
    Pasaportlarda öyle şeyler olmaz...

14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben Avrupa'da oturma izni almış biri olarak pasaportta nelerin olduğunu gayet iyi biliyorum. Bu sayede de tax free yapılamayacağını iyi bilirim.

15. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tax free icin birsey diyemem ama pasapotda kesin oturma izni yazilidir. Buna emin olun... Sizin de pasaportda böyle seyler olmaz demeiz yanlis bence.

16. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Zaten gönderdiğiniz linkde de "Visitors must provide proof of their residence status (e.g. non-EU passport)" diyor. Yani kişinin EU'da "non resident" olması gerekiyor. TC pasaportunda "oturma izni" olan birisi "non resident" olduğunu nasıl ispatlayacak çok merak ediyorum.

17. Onur Kuzik

Seviye:
    Konunun en başından bu yana mesajlarıma bakarsanız hep çift ülke vatandaşlarından bahsettim, türk pasapartu ile avrupa da yaşayan vatandaşlarmızdan bahsetmedim. Yani, çift pasaportu olan bir kişinin TC pasaportu ile TC ye girişi üzerine yazdım.
    TC Pasaportu ile oturma izni olan kişilerden bahsedeceksek, örneğimiz Almanya ise, 2011 yılından itibaren elektronik oturma kartları kullanılmaya başlandı. Bu kartlar kredi kartına benzeyen kartlar. Kişilerin oturma izinleri bu kartlara işleniyor ve pasaportlara artık bir işleme veya yapıştırma yapılmıyor. 2,5 yıldır bu kartlar veriliyor ve kullanılıyor.

Bu sebeple evet haklısınız pasaport üzerinde öyle şeyler yazmaz demem yanlış. Şu şekilde düzeltiyorum, pasaport üzerinde öyle şeyler yazardı, artık yazmayacak.

18. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet haklisiniz eletronilk kartlar veriliyor ama tüm pasaportlarda degil bu sisitem, sadece isteyen kisiler o karti aliyor, daha mecburi olmadi. Yani isteyen hala pasaporta isletiyor. O dediginiz kart ücret karsiligi aliniyor. Bana inana bilirsiniz ben tüm pasaport ile ilgili seyleri iyi biliyorum.

Sonra avrupa birliginden baska bir ülkeye gecis yaparken, pasapotunda oturma yoksa otomatikmen karti soruyorlar ve durum ayni oluyor, ha pasaportda yapisik hada kart üzerin de.

19. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Fransa'dan bahsediyoruz Almanya'dan değil. Ayrıca kart verilse dahi bunu kontrol ederler. Önemli olan oturma izni var mı yok mu. Oturma izni olan kişi tax free den yararlanamaz. Oturma izni olan kişiye "turist" denmez. Sadece "turistler" tax free den yararlanır. Verdiğiniz linkde de açıkça yazılmış.

Zaten bahsi geçen kişi belliki diplomatik pasaporta sahip ya da devlet hizmet pasaportuna sahip. Bu tip kişilerin daha özel durumları olabilir.

Çift ülke vatandaşı da aynı kurallara tabi. Vatandaşı olduğu ülkelerde "tax free" den yararlanamaz.

20. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ayrıca elektronik oturma izni de olsa pasaportunda giriş çıkış damgaları var. Gümrük memurlarını salak mı sanıyorsun?