Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yurtdışından alışveriş yaptım çok geç getirdiler

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mehmet ertuğrul duyan tarafından paylaşıldı.

1. mehmet ertuğrul duyan

mehmet ertuğrul duyan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    20 temmuzda dxden fener satın aldım şimdi ptt kargodan adam geldi postayı bana getirdi toplamda 39 günde geldi ben ümidimi kesmiştim :D:D:D:D

2. EMRE EMİR

EMRE EMİR Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ebay'den Roswhwell markalı bagaj çantası aldım 13 günde bugün Çin'den Ankara'ya geldi...

3. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ptt nin yüzünden o kadar gecikmiş tir işlerine ne zaman gelirse o zaman getirirler takip numaranız varmiydi

4. mehmet ertuğrul duyan

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    öylesine fener almıştım 1 dolara indirimdeydi takip numarası 2 dolardı almadım takip numarasını

5. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ptt kaynaklı değil gecikme, gümrük kaynaklı. şöyleki, yaklaşık 2 ay önce ptt'ye gittim. yurtdışından oyun almıştım. gelmemişti. postacıyla haşır neşir olmuştuk artık :) hal hatır faslından sonra, yurtdışı gönderilerin kendilerinden alındığını, gümrükçe yapıldığını belirtti. işleyiş şu şekilde: kargo önce gümrüğe geliyor. ordan ptt'ye. ptt bünyesinde gümrük görevlisi var. ama gelen kargoyu açma, kontrol etme yetkisi yok. gümrükten ptt'ye görevli geliyor ve kontrol ediyor. onay verirse, ptt'deki gümrük elemanı ptt kargo görevlisine (postası değil) teslim ediyor. kargo görevlisi de size getiriyor. yani bürokrasi basamakları çok. geç gelmesi bu yüzden normal. dün yine yurtdışından aldığım oyunu sormaya gittim. geldiğini fakat veremediğini, perşembe sabah kontrol edileceğini, gümrükten geçerse dağıtıma çıkacağını belirtti ptt'deki gümrük görevlisi :)

6. mehmet ertuğrul duyan

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    gümrükteki adam kontrol etmiyormu paketi yani 75 euro üstü bir ürün alsak faturaya 70 euro yazsak geçirebilme imkanı varmı

7. avanak_abdi

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gümrükte kontrol ediliyor ve çuvallanarak ptt gümrük elemanına teslim ediliyor. ama ptt gümrük elemanı çuvalları açma yetkisi yok. tekrar gümrükten eleman geliyor ptt'ye ve çuvalları açıyor. buradan sonra dağıtıma çıkıyor veya gidip alıyorsunuz. genelde yabancı siteler, aldığınız ürünün kutu/zarfına içindeki ürünün cinsi/adı/fiyatını yazıyor. siz alımı yaptıktan sonra fiyatın düşük yazılmasını talep edebilirsiniz. bunu yapan siteler var. fakat, gümrük elemanı şüphelenip sizden fatura isterse ki kaçışınız yok. çünkü mail adresinize gönderilen faturada (invoice diye geçer) ürünün gerçek fiyatı yazar. bu durumda aldığınız ürün fiyatı sınırda ve geçmişse gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. zira bir arkadaşıma 6 tane ps3 oyun için 55tl gümrük vergisi ödetmişlerdi. o yüzden sipariş verirken ortalama fiyatlarda sipariş verilmesini ve sık sipariş verilmemesini tavsiye ederim ;)

8. mehmet ertuğrul duyan

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    sınır 75 euro diye biliyorum 1 euro bile aşsa %20 vergi uygulanıyor onuda biliyorum peki sık sık sipariş verirsem takılırmı ?

9. avanak_abdi

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    eskiden takılmaz derdim ki haftada 50£ siparişim olurdu hiç olmazsa. ama aralık 2012 gibi bikaç mesaj önce de belirttiğim gibi arkadaşa 6 ps3 oyun için 55tl gümrük vergisi ödettiler. geçende de hepi topu 15£ olan oyunun faturası görmek istemiş gümrük elemanı. bu durumları görünce yurtdışı siparişlerimi azalttım. yüklü ve adet olarak fazla olmasın, sık sipariş vermeyin. takılmaz sanırım. ama bu uygulamaya geçilmesi kötü oldu. daha bi dikkatli inceleniyor artık.

10. mustafa genç

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1 dolar mı fotoğraf ını koyarmisiniz ışığı yeterlimi li ion pilli mi pili kaç Mah
    ben 40 tl ye aldım gayet güzel ışık veriyor hatta abim istanbul dan geldi çok beğendi ona verdim ben yenisini aldım bisiklet tutacağı da 5 tl istanbulda aynısını 60 tl ye gördüm dedi abim

11. mustafa genç

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yıllık 75 Euro ve 5 siparis sınırı olduğunu duymuştum

12. mehmet ertuğrul duyan

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    şuanda fotoğrafını çekememde akşama koyarım daha denemedim içinde pil yok çok kaliteli bir şey değil amada ben sadece gelicekmi gelmeyecekmi diye getirtmiştim bu arada sizin aldığınız fenerin linki varmı

13. avanak_abdi

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tek seferde 75€ diye biliyorum. ilk yurtdışı alışverişimi yapmadan önce gümrük mevzuatını okumuştum. ama değiştirmiş olabilirler. ne de olsa burası türkiye. hiçbirşeye şaşmamak lazım :)

14. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    39gün sonra postacı bana birşey getirse "bu ne" derim :eek:

15. mehmet ertuğrul duyan

Bisiklet:
    Beldeyama