Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışından Alışveriş yaptım ama gümrüğe takılabilir yardım

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında sercan hakan tarafından paylaşıldı.

1. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba starbike sitesinden km saati söyledim 99.9 euro fiyatı var vergi kesintisinden sonra 81.55 euro fiyat çıkıyor ben ürünü alırken belirtemediğim için aldıktan hemen sonra iletişime geçmeye çalıştım gümrüğe takılmaması için 75 euro altında gösterilmesini istediğimi söyledim fakat bana az önce mail geldi ve ürünün zaten gönderildiğini artık birşey yapamayacaklarını söylediler şimdi sormak istediklerim 75 euroyu sadece 6.5 euro geçmiş ürün fiyatı acaba gümrük bu az miktara rağmen sorun çıkarır mı eğer çıkarırsa beni bundan sonra ne gibi bir süreç bekliyor yardımcı olursanız sevinirim

2. Murat Kazancı

Murat Kazancı Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Kargo devlet kargosu mu? Cevap evetse her biri %50 ihtimal iki seçenek var:
    1-Gümrük memurlarının gözünden kaçar.
    2- %20 vergi ödersiniz.

Bir de 99 euro km saati mi olur yav. Ben Ebay'den 3 dolara aldım.:islik:

3. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Takılmayabilir diyen arkadaşlar var tek parça olduğu için.. biraz da heralde gümrük memurunun insafı ile ilgili.. miktar düşük olduğu için belki sıkıntı çıkmaz. hiç başıma gelmedi ancak tahmin ediyorum ki geçecek ürün.. konuyu takibe aldım her şekilde bilgilendirme yap konuya çünkü sürekli bu konu hakkında sorular soruluyor sen canlı şahidi olursun böylelikle :)

4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Farkederlerse 3-5 euro geçmiş diye bakmazlar takılır. Ama farkedilmeme ihtimali de var. PTT ile geliyorsa geldiği ülkeye bağlı olarak %18 veya %20 vergi ödersiniz teslim alırsınız. Özel kargolar ile ilgili ise bir bilgim yok..

5. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    sanırım türkiye ye geldikten sonra ptt ile gönderilecek 6 euro fark çıktı diye 20 euro ödemek istemiyorum umarım gözlerinden kaçar ya da sorun çıkarmazlar

6. Salih Eroğlu

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bir şey soracağım neden o kadar pahalı bir ürün aldın hangi marka modeldir bu? Yani ürünü merak ettiğimden dolayı sordum :)

7. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    markası sigma rox 6.0 yeni çıktı birçok fonksiyonu olduğundan dolayı aldım tr ye geldiğinde 400-500 liradan aşağı alamazdım

8. Salih Eroğlu

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hmm evet çok güzel o modeli biliyorum.. Ben de şunu aldım buradan senin ürün kadar özellikli değil elbet ama işimi gayet görüyor.. Ayrıca wireless konusunda bazı şikayetler alıyor arkadaşlar bende hiç sapıtma olmadı. Şimdiden hayırlı olsun cihazın. Ürünün gelince gümrük konusundaki gelişmeler için konuyu günceller isen seviniriz. ;)

9. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    sana da hayırlı olsun ben daha öncede sigma bc 1609 kullanıyordum ben de wireless konusunda hiç sıkıntı yaşamadım biraz vitesi yükseltmek için rox alıyım dedim ancak 3 haftada elime geçer diye tahmin ediyorum bilgileri paylaşırım

Salih Eroğlu bunu beğendi.
  10. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merak ettiğim eğer ki gümrüğe takılırsa ne yapacağım vergi farkı ödenmeli ama nasıl ödeyeceğim gümrüğe takıldığını nerden bileceğim bilgisi olan var mı

11. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    PTT ile gelirse büyük ihtimalle gümrüğe takılmaz. Ama özel kargo ile gelirse kesin gümrüğe takılır ve maliyet vergi+ardiye ücreti olur.

12. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Gümrüğe takılırsa posta adresine ya da mail adresine bilgi gelecek. Gidip paranı yatırıp malını alacaksın. Kolay işlemler.

13. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim cenk bey ptt ile geleceğini ürünü aldığım siteden mail göndermelerini isteyerek teyit ettirdim son anda birşey olmazsa ptt ile gelecek inşallah dediğiniz gibi sorun çıkmaz

14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    PTT ile geç ulaşıyor, geciktiğinde endişelenmeyin. Bunu yazmamın sebebi "6 gün oldu hala elime ulaşmadı" kıvamında başlık açmaya yeltenmemenizdir. :))))

15. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    yok dostum başka başlık açmam :) burdan yazarım gecikirse :) yalnız kardeşim sana bir sorum daha olacak daha önce irlandadan saat söylemiştim orta boy bir zarfın içine koyarak göndermişlerdi ve adamlar apartmanın girişine bırakmışlar allahtan babam görmüş de aldı getirdi bunlar kaPI ÇALMIYOR MU ABİ ONU MERAK ETTİM :) inşallah bu sefer çalarlar

16. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Busefer çalacaklar. Çünkü gönderiniz takipli posta ile yapılmış anladığım kadarıyla.

Şimdi PTT'de şöyle bir mantık var. Yoğunluk çok olduğundan, dikkat çeken paketlere yöneliyorlar. Büyük ve ağır gibi. Veya xray ekranında garip gördükleri şeylere. Tabii bunun yanında çok alakasız şeylerde girebiliyor gümrüğe.

Ben Garmin beşyüzon cipies modüllü bisiklet bilgisayarı alacğaım merlincycles.com'dan. Kara kara düşünüyorum. 650 TL oraya ödeyecem ama esas sıkıntı burada gümrüklerde. Mesele gümrüğe girmesi değil, ci-pi-es alıcı olduğunu anlarlarsa aletin içinde paketi geri gönderecekler. Yani vergisini ödesemde alamayacağım.

17. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    senin de işin zormuş tuncay kardeşim inşallah sorunsuz hallolur

18. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bakalım inşallah. bazı arkadaşlar pahalı diyorlar ancak bu tür cihazlar özellikle yol bisikleti kullanıcıları için çok lazım oluyor. hangi rotada gittiniz, yokuşu çıkarken nabzınız neydi vs bunların hepsini kayıt altına alan cihazlar. antremanlar için çok önemli.

yukarıdaki yazımdaki garipliğin nedeni ise, gümrükçüler google'a girip ürün ismini aratıyor. kazara burayı bulmasınlar pişti oluruz. :D

Mustafa İlişe bunu beğendi.
  19. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    aynen fena pişti oluruz walla:D

Tuncay Üner bunu beğendi.
  20. Saner Kumbasar

Saner Kumbasar Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Merhabalar,

Ben daha önce 2 defa starbike sitesinden alış veriş yaptım.
    Her 2 seferinde de gümrüğe takıldı ancak gözünüz korkmasın.

Süreç şu şekilde işliyor.
    Starbike Türkiye gönderilerini DHL ile yolluyor.
    Sipariş geçtikten yaklaşık 1 gün sonra ilgili takibi yapacağınız DHL sayfasına ait bir link alacaksınız.
    Burada adın adım postanızın nerede yer aldığı yazmakta.

Türkiye'ye varış yaptıktan sonra bu defa PTT'nin sayfasından, Yurt dışı gönderi takibi linkine girerek barkod numarası ile durumun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. (barkod numarası DHL sayfasında olan CLile başlayan bir sayı dizisidir)

PTT sayfasında, gümrükte alıkonuldu ibaresi görürseniz PTT gümrüğüne gidip başvurmanız gerekiyor.

Benim siparişlerimde şöyle oldu.
    İlki 73 € idi, PTT gümrüğüne gittim, benim yanımda açıp kontrol ettiler (kargonun içinden fatura çıkıyor)
    Gümrüğe takılmayacağı belli olduğu için 3,6 TL ardiye ücretini ödedim ve aldım. (vezne yine aynı binada idi)

2. siparişim 180 € idi
    Tahmin ettiğim gibi gümrüğe takıldı.
    Yukarıda anlattıklarımın aynısını yaptım, sonuç olarak 3,6 TL ardiye ücreti ve 83 TL gümrük vergisi tahsil ettiler.

Her halükarda, aldığım malzemeler Türkiye fiyatından ciddi anlamda daha ucuza geldiği için vergiyi çok dert etmedim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.