Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yurtdışından alışveriş ve gümrük hüsranı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bakırkadro tarafından paylaşıldı.

1. bakırkadro

bakırkadro Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,
    Bu konuyu hem bilgilendirici olması hem de sizlere yurtdışından siparişinizde yardımcı olabilir umuduyla açtım.
    Hem işim dolayısıyla hem de kişisel zevklerim için yıllardır yurtdışından alışveriş yaparım. Henüz bir sorunla karşılaşmamıştım. Ta ki 17 Ağustos'da (yani meşhur yeni gümrük yasasının çıktığı gün) amazon dan 3 adet bisiklet kışlık giyimi ile ilgili sipariş verene kadar. Bunlar gümrüğe takıldı. DHl beni aradı, malların gümrükte olduğunu belirtti. Ardından amazon un bu malları 'ddp' denilen bir protokolle gönderdiğini ve bu protokol uyarınca gümrük masraflarını kendilerinin ödeyeceğini ve benden bir kuruş çıkmayacağını söyleyip benden üç adet form istediler. Ancak işin ilginci bu yasa çıktığında benim tüketici olarak bundan haberdar olmadığım konusunda hiç kimseden tatmin edici bir yanıt alamadım. Gümrük muhafazaya gönderdiğim mail de sonuçsuz kaldı. Halbuki DHL yetkilisi gümrük memuru ile beraber çalışıyor ama onlardan da hiçbir açıklama yok.
    Hemen ardından amazon a durumu açıklayıcı bir mail attım. Gelen cevap ilginç (aslında bence normal): adamlar gümrük masraflarına karışmadıklarını açıkça yazıyorlar ki ben de bunu bekliyordum. Ama işin ilginci internette forumlarda birkaç kişi bu şekilde form doldurduklarını ve beş kuruş ödemeden malları gümrükten çıkardıklarını iddia ediyorlar. Dolayısıyla hangisine inanacağımı şaşırdım. Ve şu an amazon a malları geri çekmesi için mesaj attım belki kabul edip geri çekip paramı geri verirler. Ancak çok da umutlu değilim. En fazla 150 dolar (77 euro - 2 euroyla yeni mevzuattaki sınırı aşıyor!) devlete bağışlamış olurum.
    Her geçen gün memleketten soğuyorum. Üç kumaş parçasına yaptıkları muamele ve hukuksuzluk yüzünden. Bİr süre Amerika'da yaşadım. Orada ben DHl ye bu dediklerimi deseydim, o kadar telefon etseydim emin olun ilgilenir bir çözüm yolu bulurlardı. Burada dedikleri şey amazon a bir mail atın bakalım. Kapitalistleşememiş bir ülkenin tüketici hakkı bu kadar olur diyorum başkaca da birşey diyemiyorum.
    Deneyimlerimden kaynaklı yurtdışından ürün getirecek arkadaşlara şunu söyleyebilirim. Artık gümrük eskisinden de laçka. Kafalarına göre muamele yapıyorlar. En iyisi normal posta yoluyla ve üzerine açıklayıcı biçimde hediye yazdırmadan birşey almamak. O da ancak ebay le mümkün olacak gibi gözüküyor. Bekleyip göreceğiz.
    Sizleri de bu olayla bilgilendirmek istedim.
    iyi günler

2. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Maalesef bizim avcı arkadaşlardan da bu olay sonrası etkilenenler oldu...

3. Kadir.Celik

Kadir.Celik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Amazon normalde Türkiye'ye gönderim yapmıyordu. Nasıl aldınız ürünleri?

4. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    O soğuma dediğiniz olay bende de oluyor malesef. Polemik yaratmasın diye daha fazla şey yazmıyorum. Bilgilendirme için teşekkürler.

5. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Nedir bu kardeşim...
    En ufak meselede memleketden soğumak, yok bizden adam olmaz tripleri...
    Ne zaman bu ülkede işimize gelmeyen bir durum olur, hemen aşağılık kompleksi.
    Böyle osuruktan mazaretlere sığınıp, kendi ülkenizi harcamayın.

Bu memleketden soğuyanlar, sıcaklık hissedeceği yerlere gitsin...

ek: özellikle genç arkadaşlara söylüyorum, yaşadığınız yerin kıymetini bilin!

6. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Somalidekiler, Iraktakiler, Bosnadakiler bir yere gitmiyorsa bizim memleketimizden bu tür şeylerle soğumamız ne kadar doğrudur?

Eleştirelim hatta kızalım, bağıralım , çağıralım yetkililere ama bizden kötü durumda olanları da unutmayalım....

7. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gümrük vergisini ödeseniz olmuyor mu? bende yasadan 1-2 gün önce sipariş vermiştim 1 haftaya kadar gelir en kötü ihtimal vergisini verip almayı düşünüyordum. siparişin yasa çıkmadan önce verilmiş olmasının ehemmiyeti yok anladığım kadarı ile

8. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    air jordan alıyorum yurtdışından, ülkedeki fiyatı 150 USD aynı ayakkabıyı yurtdışından 39 USD ye alıyorum, ülkemdeki tedarikçisi tek bir firma, dolayısıyla piyasası aslında monopol ve firma tek başına fiyatı belirleme gücüne sahip. Artık kaçtan giydirmek isterse o fiyattan çekiyor sırtımıza, gümrük vergisi vs zaten çok yüksek. Bir de münferit bu tür alımların da önüne geçebilmek için gerek bisiklet parçası gerek konfeksiyon- ayakkabı vs ürünlerde fiyatı bu şekilde kısıtlattırıyorlar, bunu yapacak güçleri var zira İthalat mevzuatına etki edebilecek, kendi menfaatlerine göre yapılandırabilecek siyasi güçleri var.
    Arkadaş memleketinden soğuyor ve biliyorum ki aslında sevdiği ama bu tür haksızlıkların önüne geçilemediği için karamsar. Hemen ya sev ya terketçi olmaya gerek yok bence, bu sadece bir serzeniş. Böyle bakalım ve olumlu yorumlar yapalım, ağzımızın tadı bozlumasın. Herkesin canı yanıyor bu anlamsız uygulamalardan.

9. dalyan öner

dalyan öner Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben yurtdışından alışveriş yaparken özel kargo şirketlerini kullanmamaya özen gösteriyorum...

10. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu Ülke'de kişisel veya belli gruplara yönelik menfaatler dışında, işimize gelen şeylerden birkaç örnek vermeniz mümkün mü rica etsek? Bir de toplumun genelini baz alarak, işimize gelenlerle gelmeyenlerin orantısını çıkartsak ve bir analiz yapsak hiç fena olmaz. Kimbilir, belki de siz haklısınızdır.

Aklıma gelmişken, bir insan memleketini niçin sever, hiç düşündünüz mü?
    Acaba başka çaresi olmadığından olabilir mi?
    Hadi, bir beyin fırtınası istirham edelim sizden...

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  11. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Valla ben bu yoruma feci şekilde katılıyorum sevgili kardeşim...

Ali Aktürk bunu beğendi.
  12. Faruk ahmett

Faruk ahmett Aktif Üye

Adı:
    Ahmet faruk
    Seviye:
    gümrük vergisi ne kadar ödedinz acaba?

13. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdi Şöyle kafama göre bir component edineyim diyorsun,kucaktasın.Kadromu ya da maşamı değiştireyim diyorsun,yandın.Bunları Türkiye fiyatlarının yarısına alayım diyorsun,karşına gümrük duvarı çıkıyor.(Hani gümrük birliği vardı,gümrük duvarları tarih olmuştu?) Bi,r gecede 150 euroluk üst sınırı nasıl da 75 euro ya indirdiler.Eskiden ithalatçıların kapısında sabahlardık.Şimdi Dünya değişti,çok şükür hepimiz kendi ürünlerimizi Amerikadan da çinden de getirtebiliyoruz.İnadına devam.Uluslararası ticari anlaşmalar gereği kişisel alımları sıfırlayamazlar.İnadına 74.99'a kadar devam.
    Son olarak indirimden 43.99 a karbon gidon ve bir kaç parça ürün aldım.Bana maliyeti 74 Euro=180 tl oldu.Benzer ürünleri Türkiyeden alsaydım en az 250 + bazıları için kargo ödeyecektim.Durum ortada.