Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışından Alışveriş Hakkı Dolarsa ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Uğur Kırelli tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Selam herkese. Benim sorum şu; yurtdışından sanal kredi kartımla (Garanti Bankası) 5 kere alışveriş yaptım şu 2 hafta içinde ve bildiğim kadarıyla daha fazla alışveriş yaparsam vergilendirmeye tabi tutulacağım. Ancak hem kendim hem de ev arkadaşım için almam gereken daha bir sürü şey var. (tahmini 10-15 tane ürün) Gümrük bakanlığını aradım "Adres ve isime bakılır,kart sahibine bakılmaz ama yine de ilinizde ki gümrük biriminden bilgi alın" dediler.Siz ne şekilde yapıyorsunuz ? Ne önerebilirsiniz bana ?

2. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşının adına alabilirsin heralde.

3. Koray Bitiren

Koray Bitiren Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kart sahibine bakilmaz, adres ve isime bakilir. Dogru soylemisler. Eger siparisleriniz devlet postasi ile geldiyse sikinti olmuyormus 5'i gecen siparislerde. Ozel kargo ile gelirse sayabilirlermis siparis sayisini. Forum sitelerini arastirdigimda edindigim bilgiler bunlardi. Fakat kendim bir yil icinde 5 ten fazla siparis vermedim.

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Arkadaşının adına, karşı komşunun adına, aile bireyleri adına...

5. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sanırım konu komşuya, akrabaya, mahalledeki esnafın dükkanına sipariş verilerek aşılabilir bu durum. Ben olsam böyle yapardım.

6. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar mantıklı geldi söyledikleriniz ancak yine de yapan/deneyen birileri varsa yorumlarını almak isterim. Durup dururken %18 vergi ödemek istemiyorum.

7. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Al gitsin bişey olmaz... 5 limitinin kontrol edildiğini düşünmüyorum (Özel kargo şirketleri hariç).

8. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2013'te aynı adrese aynı isme(kendi adıma) yapmış olduğum sipariş sayısı 12. Bunlardan 11 tanesi PTT kargo ile birisi DHL ile geldi. Hiçbirine vergi ödemedim. Tek seferdeki en pahalı alışverişim 70€ civarındaydı. Yani 5 sınırı pratikte değil teoride olan bir kısıtlama. İyi forumlar...

9. Mert S.

Mert S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    benim tek seferde 5ten fazla paket teslim aldığım oldu :) ptt ile geliyorsa hiç bir sıkıntı yok. yine de tavsiyem alıcı ismine hep aynı adı yazmamanız..

10. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir arkadaşım 5 kere kendine istediğinde diğerlerini'de ailenden birine yada başka adrese iste demişti.O arkadaşım sürekli yurt dışından alışveriş yapardı.

11. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu kadar rahat olduğunu bilmiyordum.Bir sorum daha var. Duyduğumua göre Aliexpress.com dan alınan ürünler tek bir kutu içerisine toplanıp gönderiliyormuş.Böyle bir durumda fatura tek bir ürün alınmış gibi mi kesiliyor yoksa tek tek yazılıyor mu kaç tane ürün olduğu ?

12. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aliexpress.com hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar ?

13. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ptt ile gönderildiğini nerden anlayacağız? Gönderimi alan kişilerin tecrübe ettiği sitelere göre mi? Mesela bike24 ptt ile gönderim yapıyor mu? €16 kargo ücreti alıyor.

14. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hazirandan beri yurtdışından farklı tarihlerde 19 sipariş verdim. 20. siparişim yolda. Sadece 1 tanesi gümrüğe takıldı. O da fiyatından veya sayısından dolayı değil, içeriğinde 2 adet telsiz olduğundan dolayı idi. Onu da vergisiz bir şekilde teslim aldım. Siparişlerimin hepsi ptt ile geldi.

15. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bedava kargo seçeneği varsa veya standart fiyat olarak diyelim 6,99€ var ve farklı bir seçenek olarak da 14€'ya Expedited Cargo tarzında(Firma/program belirtebilir veya belirtmez DHL, EMS vs.) gösteriyor; işte 2. seçeneği seçip daha fazla para ödersen PTT harici bir firmayla gelme olasılığı yüksek. DHL seçersen ülkemizde ofisi olduğundan DHL getirir mesela; ama %100 denemez. Eğet PTT kargo ile gelmesini istiyorsanız asgari kargo tutarını(standart) seçmenizde yarar var...

16. Mehmet D.

Mehmet D. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bak kardeşim ben Dış ticaret alanında okuyor ve çalışıyorum.
    Adet sayısına bakılmaksızın 100 doları geçen alışverişlerinde gümrük vergisi uygulanıyor. Kart numarasına bakmıyor gümrükteki insanlar. Sadece isim ve adrese. Bu adam yine mal mı almış diye bakıyorlar. Sana tavsiyem şu: malları tek tek almana gerek yok.100 dolara kadar olanları bir kerede al. Hiçbir sorun çıkmaz. Birde şöyle bir durum var. Gümrük görevlilerinin aldığı Conta yani rüşvet. sen 150 dolarlık mal alsanda contayı verdikten sonra bu adamlar senden kdv gv falan almaz.

17. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Contaymış somunmuş bunlar ülkemizin yüz karası insanlarının emek dışı haksız kazançlarının yumuşatılmış ve değiştirilmiş isimleri. Siz de kalkmış diyorsunuz ki tak contayı su sızdırmazsın, yoluna devam edersin. Kimi kınamak lazım acaba? Rüşvet alanı mı, vereni mi, rüşveti teşvik edeni mi. Yazık...
    Dip not: Kart numarası vb. bilgi asla gümrük görevlisinin karşına çıkan bir veri değildir. Uydurma bilgi vermeyelim...

Uğur Kırelli ve Tolga A. bunu beğendi.
  18. Mehmet D.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben contayı sadece bilgilensinler diye söyledim. Tekrar okursanız yazıyı 100 dolara kadar olanları bir kerede alın demiştim. Bu sadece ülkemizde değil bütün dünya ülkelerinde geçerli. Bunlar kötü şeyler ama yapacak birşey yok, bu sistem böyle dönüyor. Bizde bu sistemin içindeyiz. ayak uydurmak zorundayız. O bakımdan..

19. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yasadışı bir iş varsa o işin içinde ben ayak uydurmak zorunda değilim. İsteyen uydurabilir. Buna meyleden veya sistemin içinde olduğu için işine gelen varsa bu onların sorunu. Bu tür söylemlerin dile bile getirilmemesi gerekiyor. Rüşvetin ve hırsızlığın yeri benim gözümde aynı...

Murat B. bunu beğendi.
  20. Mehmet D.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim gözümde de ayrı. Zaten ben daha önce hiç rüşvet vermedim vermem de. Ama firmalar veriyor. Ve bende bunun takibini yaptığım için biliyorum