Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışından Alınan Ürünlerin Gümrüğe Takılma Durumu Hakkında

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ahmet.KOÇ tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Çin'den birkaç giyim ürünü ve aksesuar siparişi vermek istiyorum. 75 Euro üzerindeki alımlarda vergi ödendiğini biliyorum, fakat kafamı kurcalayan bir nokta var. Aynı anda farklı satıcılardan olmak üzere 5-10 tane ürün sipariş verdiğimizi varsayalım ve bunların tutarı 75 Euro limitini aşıyor olsun. Farklı satıcılardan sipariş verildiğinden, çok büyük olasılıkla bu ürünler birbirinden farklı zamanlarda gümrüğe gelecek. Peki, bu durumda vergi verip vermeyeceğimiz nasıl değerlendiriliyor? Yani, sipariş esnasında ödediğimiz toplam tutara mı bakıyorlar? Yoksa, o esnada gümrüğe ulaşan ürün tek başına 75 Euro'nun altında olduğu için vergiden muaf mı sayılıyor?

Bu tarz prosedürler hakkında tecrübesi olan arkadaşların bilgisine muhtacım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

2. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    farklı ürünler farklı paketlerle gelirse sıkıntı olmaz. freeshiping olan gönderileri seçerseniz gümrüğe takılma ihtimalide azalır. Alacağınız şeyler çok para tutuyorsa farklı isimlerle sipariş edin(anne-baba-komşu vb.)

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  3. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yıllık sayısı var ama eşinize-dostunuzun adına alarak da sayı engelini aşabilirsiniz

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  4. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Farkli saticilardan alirsaniz hicbir sikinti olmaz...Her ay ortalama 10 a yakin urun aliyorum....dort yildir bir iki sey haric biseyim gumruge takilmadi, takilsada 3-5 lira bisey odersiniz en fazla...Hatta soyle soyliim gecen sene ayni urunden asagi yukari bir ayakkabi kutusu buyuklugunde koli icinde 20 adet aldim toplam fiyati 200 usd idi, ne gumruge takildi ne bisey oldu...Bu biraz da ptt deki arkadasin o an ki ruh haline de bagli...Sakin ups fedex kullanma onlarda ne alirsan gumruge girer...

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  5. geziniyo

Seviye:
    Bu arada yillik sayi su sekilde tek seferde maximum 150 usd olmak uzere toplamda 1500 usd yi gecmemesi gerekiyor...ama tabii oyle bisey yok... sadece kanunda var...gumruk bakanligi sayfasinda yaziyor... gumruge takilacak urunler telefon tablet fotograf makinesi vb. ve parfum veya sivi maddeler...

emrah9700 ve Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sınır 75€, sayı da 5 seferdi ama sanırım bu sayı sınırını kaldırmışlar.
    Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri

Bu sizin durumunuz değil ama belirteyim yinede; kargolar farklı zamanlarda gelse de, eğer fatura tek bir yerden çıkıyorsa kontrol konşimento numarasına bakılarak yapılıp tek bir alışveriş olarak sayılıyor. Yani ürün 75€ üzerindeyse vergilendiriliyor... Teoride... :)

7. geziniyo

Seviye:
    Dort yildir aktif olarak aliyorum su ana kadar vergilendirilen urunum hic olmadi gibi bisey...bi iki defa 3 - 4 lira vergi odedim o kadar... Sayi konusunda da hic problem yasamadim hatta su an shippingi yapilmis kasim ayi icinde gelecek 9 urunum var...
    Kanun degismis olabilir evet uzun zamandir bakmadim ama bi problem yasanmiyor...dedigim gibi ptt deki arkadasin ruh haline bagli :)
    Dediginiz gibi teoride :)

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  8. geziniyo

Seviye:
    Himm bi de sanirim bulundugunuz sehirde onemli sanirim
    Izmirde yasiyorum fakat isyerim manisada ve urunleri manisaya istiyorum,ortagimda ayni sekilde aliyor ve dolayisiyla postaciyla ahbap olduk :) haftada minimum bi kez elinde paketle gelip abi bu sefer ne aldin yurtdisindan diye takiliyor :)

9. Berkay Becermen

Berkay Becermen Yeni Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla tek seferde 2 den fazla ürün alınınca ticari mal kapsamına girip gümrüğe takılıyor ve normal vergilerden daha fazla vergi ve ek masraflar çıkıyor.
    Ama tek bir paket içinde olursa sorun olmaz.
    Yanlış hatırlamıyorsam aylık getirtme sınırı da vardı kaldırılmadıysa iyi alışverişler.

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de yaşamadım ama kargo boyutu biraz büyük olursa dikkat çekiyor.
    Örneğin yakın zamanda Almanya'dan jant seti aldım. Kutusu devasa olduğu için vergisini ödedim :).

Yine yakın zamanda aldığım bir ürünün kargosu dahil fiyatı 80€ gibi bir şeydi. Gümrük kontrolüne girdi ama vergilendirilmedi. Çünkü kargosuz fiyatı 70€'ydu :). Ama kontrole girdiği için kontrol ücreti olan 3.20TL'yi ödedim.

Sayı sınırının kalktığını şu anda öğrendim ben de zaten. Ben de bu sene içinde 20'ye yakın irili ufaklı alışverişler yaptım. Her seferinde tırsıyordum "aha bu sefer kesin gümrük ödeyeceğim" diye, meğersem boşuna tırsıyormuşum :).

11. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim Beyler. Alacağım ürünlerin hepsi Aliexpress'ten Free Shipping olacak. İşi garantiye almak için ürünlerin bir kısmını başkasının adına getirtmek çok makul geldi bana. Aliexpress'te babamın adına bir hesap açarak bu işin üstesinden gelirim sanırım :)

12. geziniyo

Seviye:
    Aynen bende urun paketlerinin kucuk olmasina dikkat ediyorum genelde, biraz buyuk oldu mi riski var :)
    En komigide pirlanta aldim ebayden gecen sene new yorktan ve 570 usd odedim ki turkiyede o ozellikte bi tas 1500 usd civarlarinda satiliyor; gumruge girer duye bekliyordum, zarf buyuklugunde bi pakette geldigi icin girmemis...Gerci ikinci sefer sansimi zorlamadim daha fazla :)

13. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bendeki gümrük korkusu da yaklaşık 2,5 sene önce sipariş ettiğim Barcelona formasıyla başladı. Yurtdışından ilk siparişimdi. 150 liraya hallettik işi derken, siparişin gümrükte takılması, vergi, ardiye, depo vb. ıvır zıvırlarla forma işi bana 250 lira gibi bir fiyata patlamıştı. Kargo DHL ile gelmişti işte tecrübesiz olduğum için DHL tehlikesinin henüz farkında değildim o zamanlar :)

14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aslında özel kargolar da insaflı davranmaya başladılar artık.
    Benim de bir ürünüm DHL ile geldi. Bana söylenen 3 gün içinde ürünü gümrükten çekecek belgeleri yollarsam sadece %18 vergi ödeyeceğimdi. Gerçekten de öyle oldu.
    3 günden sonra ardiye ücreti almaya başlıyorlarmış ama. Sanırım diğer birkaç özel şirket de aynı politikayı takip ediyor.

15. Muhsin Şimşirlioğlu

Muhsin Şimşirlioğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    geçen ay 225 dolarlık tek seferde ürünler aldım ama farklı satıcılardan hepsi tek tek elime geldi ve hiçbir sıkıntı olmadı
    almanyadan 95 euroya stop lambası (araç için) almıştım 30 euro kadar kargosu vardı sadece 43 tl yine yanlış olmasın gümrük vergisi vermiştim
    ingiltereden orjinal spoiler aldım ürün 35 dolar kargo 30 dolar falandı gümrük falan hiç bir vergi ödemeden elime geldi ürünlerde kargo bedeli değil sadece ürün fiyatı önemli eğer parça parça ise aldıklarınız (sınırlandırılmış ürünler hariç ki onlarda bir şekilde geliyor) sıkıntı olmadan kargo kaybolmaz ise :D elinize ulaşır

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  16. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Vallahi öyle bir insafa gelme durumları varsa iyi olmuş tabii, diğer türlü düpedüz soyguna varıyordu işin ucu. Gelecekte DHL'ye işim yeniden düşecek gibi görünüyor zaten. Canyon Ultimate SL CF 7.0 sipariş vereceğim ve Canyon'un tek gönderim seçeneği DHL görünüyor (199 Euro kargo ücreti alıyorlar). Umarım yine başka masraflar çıkarmazlar kargo gümrüğe gelince.

17. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O zaman şunu bir inceleyin,
    http://gumruk.dhl.com.tr/dhl_express_tr_ithalat_kat3_evrakseti.pdf

18. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  19. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    aliexpresten farklı hesaplara gerek yok. sadece fatura kesilecek kişi adını değiştirmeniz yeterli.

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  20. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bu bilgi de iyi oldu, boşuna uğraşmayım o zaman :)