Yurtdışından alınan ürünlerde vergi iadesi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar;

Durum şu arkadaşlar Canyon bisiklet sipariş edeceğim ama abim 20 mart'ta frankfurt'a gidiyor bizde burdan sipariş verip adres olarak frankfurt'taki oteli vereceğiz. Fakat Türkiye'ye gelirken bisikletin fiyatı 2520 euro Almanya'ya sipariş verince 3000 euro oluyor ekstra bir vergi geliyor . Benim merak ettiğim avrupa birliği ülkelerine olan bu vergiyi Türkiye'ye gelince geri alabiliyor muyuz?

Bilinçli cevap veren herkese teşekkür ederim:)

Scudo

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alabilirsiniz. Forumda çok örneği var. Vergisiz alışveriş yapacaginizi belirtiyorsunuz onlar size bunun için bir form veriyor siz havaalanında o formu gümrük görevlisini onaylatiyorsunuz bisikleti cikardiginiza dair, sonra da buraya girince burada onaylatiyorsunuz burayavgetirdiginize dair ve formu postayla firmaya gönderiyorsunuz onlar da paranızı karta iade ediyor. Forumda bu şekilde anlatıldı

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Mert-Demir Bu konuyu @madmech Tunç abıye danışmanızda fayda var.Alıcağınız bisikletin fiyatı 1500 euroluk sınırı geçecegı ıcın prosedur degısıcektır.
Tunç Abı bu konuda bılgılendırebılırse guzel olur :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@x-rayted

Türkiye'de onaylatma diye bir durum yok.

KDV iadenizi şöyle alabilirsiniz:

Havalimanında check-in işlemlerini yapmadan önce gümrük memurunu bulup faturayı ona damgalatıyorsunuz. Gümrük memuru ürünü görmek isteyebilir. Fatura'ya bir form ekleyip dolduruyor ve o formu faturaya zımbalayıp beraber kaşeliyor.

Sonrasında o kaşelenmiş evrakları firmaya gönderiyorsunuz. Onlar kredi kartınıza KDV iadesini yapıyor. Eğer banka hesabıma iade yap derseniz Avrupa Birliği içinde bir banka hesabı vermeniz gerekiyor. Türkiye'deki bir banka hesabı olmaz.

Otel bisikleti teslim alır mı almaz mı orası ayrı bir konu?

• Beğen
Tepkiler: boritz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratcolakoglu öncelikle cevabınız için teşekkür ederim :) Otele bilgi verirsek alırlar diye düşündük zaten frankfurt ve fabrika arası çok uzak sayılmaz istediğimiz günü söyleyip o gün otele teslim edilirse rahat olur diye düşündük.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Mert-Demir

3.000 euro'luk ürünü taşımacı firma üzerinde ismi yazan kişiye teslim etmek isteyecektir. Resepsiyondaki herhangi bir kişiye teslim eder mi? Resepsiyondaki kişi bunu alma sorumluluğunu kabul eder mi?

Ben sizin yerinizde olsam madem fabrika yakın seyahati bir gün uzatıp gidip kendim alırdım. Şimdiden fabrikaya sipariş verirsiniz. Gelip elden alacaz dersiniz hazırlarlar. Uçakta taşıyacağınızı ambalajını sağlam yapmalarını rica edersiniz. Ödemesini de gittiğinizde yapıp alırsınız. Tabi abine bunu kabul ettirmen lazım. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İnsanın huysuz abisi olunca böyle alternatif planlar yapamıyor maalesef ama dediğiniz mantıklı geldi belki bende onla beraber gidebilirim bu güzel fikir için teşekkürler:)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Mert-Demir

Otele teslim alıp almayacaklarını soran bir email gönderin. Bakalım ne cevap verecekler.

Ben geçen sene çok daha küçük bir paketi otele göndertmiştim. Paketi kimse teslim almamış geri gitti. O tecrübeye dayanarak yazıyorum.

Ama eğer kendin gidip alma imkanın varsa en iyisi o.

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Ne kadar iade alacağınızı şuradaki hesaplama aracıyla öğrenebilirsiniz.

(link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Global Blue KDV'nin %30'unu kendisine komisyon olarak alıyor. Eğer doğrudan firmadan iade alma imkanı varsa tamamı iade alınıyor.

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Ben bundan başka çıkar yok diye biliyordum, eğer firmadan alma imkanı varsa çok iyi olur ama madem boyle bir imkan var herkes o şekilde alırdı o zaman diye düşünmeden de edemiyorum.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@muratcolakoglu bu konuda yanlış bilgilendirme olmuş söz konusu canyon bisiklet ise. öncelikle check in yaptırıp bisikletinize bagaj etiketi yapıştıktan sonra gümrük bakıp faturayı kaşeliyor. diğeri kredi kartınıza iade yapmıyorlar bildirdiğiniz euro hesabına kdv ödemesini fatura ellerine geçtikten sonra en erken 3 hafta içinde yolluyorlar. detaylar için açılmış konuya göz atabilirsiniz
(link)

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@madmech

Yanlış bilgilendirme benim tarafımda yok sizin tarafta var.

Check-in yapılmadan önce gümrük memuru işlem yapıyor. Kural böyle. 2 hafta önce Almanya'dan dönerken bu işlemi yaptım. Önümdeki Japonlar valizlerini check-in yaptıkları için faturalarını gümrük memuruna damgalatamadılar vergi iadelerini alamadılar. Çünkü valizler yanlarında yoktu, uçağa vermişlerdi. Resimlerini çektik onları gösterelim gibi şeyler söylediler memur kabul etmedi. Gümrük memuru görmediği ürüne çıktı damgasını nasıl vursun? Ama bisiklet kutusu check-in yapılsa da hemen uçağa verilmiyor. Check-in işleminden sonra "özel bagaj" bölümüne yolcunun kendisi tarafından teslim ediliyor. Özel bagaj bölümüne vermeden önce gümrük işlemi yapılabilir. Ama tabi gümrük memuru kutuyu açtırırsa ve kutunun üstüne yapıştırılmış bagaj etiketi yırtılırsa ne olur bilemem. Kısacası gümrük memuru ile işleri check-in den önce bitirmek doğrusudur.

Diğeride tabiki kredi kartına KDV iadesi yapılıyor. Eğer kredi kartı ile ödediyseniz ödeme yaptığınız kredi kartına iade yapılıyor. Nakit ödeme yaptıysanız banka hesabına iade yapılıyor ama bu banka Avrupa Birliği bankası olmalı. Mesela Yapı Kredi bankasındaki Euro hesabınıza iade yapılmıyor. Bu yüzden KDV'nin tamamını iade alabilmek için (Global Blue ile değil) kredi kartı ile ödeme yapmamız gerekiyor. Nakit ödeme yapılırsa KDV iadesi Türk bankasına yapılamıyor. Bunlar AB kuralları.

Aşağıda Bike24 ile yaptığım yazışmayı veriyorum. Vergi iadesinin hangi şekilde yapılabileceğini anlatmışlar.

"In order to refund VAT we need you to send us the bill stamped by the customs office by post. The stamp needs to be from a border point inside the European Union (and not, for example, stamped by Swiss customs) and we need the original documents. We do not accept scanned documents sent by e-mail.
Please note that the export of items has to be done within 3 months of the sale, your place of residence must be outside of the European Union and the items have been only been bought for private use.
Please also note that a VAT refund can only be transferred to a bank account inside the European Union or to the credit card that was used for payment.
If the original payment was not done by credit card please send us IBAN and BIC of your European bank account."

@Ömer D.

Global Blue KDV iadesinde aracılık yapan bir kuruluş. Almanya'da Sportscheck mağazasından alışveriş yaptım. O ürünlerin KDV iadesini Global Blue ile Almanya’daki havalimanında hemen nakten aldım. %30 orada uçtu.

Ama Bike24'den yaptığım alışverişin faturasını damgalattım ve bike24'e gönderdim. Onlar iadeyi kredi kartıma yaptılar.

İki farklı uygulama var. Bazı firmalar iade işini Global Blue ya devretmişler. Bazı firmalar da KDV iadesini doğrudan kendileri yapıyorlar. Global Blue komisyon karşılığı alacağınız KDV iadesini kırarak size anında ödeme yapıyor. Böylece büyük zincir mağazalar müşteri ile tek tek uğraşmıyor, müşteri de hemen parasını alıyor. Ayrıca nakit ödeme yapıldığında iade ancak bir EU Bankasındaki hesaba yapılıyor. Haliyle yabancı bir kişinin EU bankasından hesabı olması mümkün değil. Bunu aşmak için Avrupa Birliği böyle bir çözüm bulmuş.

Ayrıca Global Blue bütün AB içindeki alışverişlere iade yapıyor sadece Almanya’dakilere değil.

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
2520 €'dan Daha da mı ucuza geliyor vergi iadesi olunca?

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@muratcolakoglu Aynı şeyi demeye çalışmışız işte check inden sonra özel bölüme teslim edilmeden gümrüğe gösterilmeli çünkü gümrük memuru bisikletin uçağa yükleneceğinden emin olmadan faturayı kaşelemiyor. hem sizin hemde adınıza kayıtlı bisikletin bagaj etiketini görmek istiyor. ben 2 kere getirdim ilkinde check in yaptırmadan gümrük memuruna gittim önce check in dedi yaşadığım bir olay olduğundna öyle açıkladım. bakın mesajıma konu canyon bisiklet ise diye belirttim. canyon firması hiç bir durumda nasıl öderseniz ödeyin kredi kartına geri ödeme yapmıyor bildireceğiniz ve bisikletin gitmiş olduğu ülkedeki bir bankada bulunan euro hesabına ödeme yapmakta. diğer firmalar ve prosedürleri farklı olabilir. konuyu açan Mert bey özellikle canyon getirmek için belirttiği için bende tam olması gerekeni yazdım.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Maalesef dediğin gibi değil. Özel bir durumu sanki hep öyle yapılıyormuş gibi yazıyorsun. Ben check-in yapmadan gümrük işlerini hallettim. Önümdekiler check-in yaptıkları için gümrükçü onları reddetti. Durum gayet açık. Bisiklet kutusu veya valizindeki başka bir ürün gümrükçü için farketmez. Canyon firmasının diğer firmalardan farkı mı var? Ha Canyon ha başka marka ne farkeder? Sonuçta hepsi aynı kurallara uymak zorunda. Gereksiz yanlış bilgi vermeyelim kişilere.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@muratcolakoglu bence siz vermeyin ben 2 kere canyon bisiklet getirdim vede başımdan geçenleri yazdım. bike 24 ile canyon aynı yolu izliyolar demek için ikisinden de alışveriş yapıp karşılaştırmanız gerekli ben yaptım gidip ikisinden de malzeme getirdim. bike 24 den trainer alıp geldim prosedür dediğiniz gib işledi ama canyon bisikletleri getirirken benim açıkladığım şekilde oldu. ve ezbere anlatmıyorum başıma geldiği için söylüyorum. bence siz deneyim etmeden ezbere kounşuyorsunuz. ama alacak arkadaş zaten yaşayacaktır onun adına tartışmamıza gerek yok Mert bey kendisi karar verecektir araştırmaları sonucu hangi yolu izeyeceğini.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bende ezbere anlatmıyorum önümdekilerin başına geleni yazdım, üstelik kuralları gönderdim. Elinde kurallar varsa seve seve okurum. KDV iadesi alacakları yanlış yönlendirmeyelim.

Aerocycle

Eski sporcu, Yeni performanscı
Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
Slm arkadaslar bike discounttan 75 euroya maşa satın aldım sterring tube uyumlu olmadıği icin geri gondercem firmada kabul etti ancak birkaç sorum var
1. Aynı kargo takip numarası ilemi geri göndercem yada karşiya ödemelimi yapıcam kargoyu
2. 52 tl gumruk vergisi ödemiştim onu geri alabiliyormuyum?