Yurtdışında nereye

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
benim tarih bakımından ilk tercigim mısır demişdim
özellikle piramitler

http://img97.imageshack.us/img97/4567/msr3pc9.jpg

http://img293.imageshack.us/img293/9222/msr2em8.jpg

Scudo

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
merhabalar. bisiklet telasindan forumun altlarina genelde bakmiyordum. goz atiim dediim. varmis takilanlar. guzel bi baslik acmandan dolayi rahman kardesim seni tebrik ederim. gidilecek, gorulecek o kadar cok yer var ki. tr'ye dalinca sanki tr'den cikamayacak, ve farkli kulturler goremeyecekmisiz gibi geliyor. bikergrrl'un dedigi gibi mogolistan ve beverly arkadasimizin da tamamladigi gibi mogolistan'da belli bir sure yasamak benim de uzun zamndir hayalini kurdugum bisey. steplerde deli gibi at kosturmak da cabasi:) bozkir manyagi olarak iskocya da iyi geliyor kulaga. terkedilmis bi satoya yerlesip yasamak var. 3-5 aylik periyotlarda mekan degistirmek gerek. en guzel yasam tarzi bu bence:) (dedem gocebeydi sanirim:p). mesela mogolistan tarafina gitmisken hindistan'da ganj'da bi yikanmak gerek. en cok istedigim yerlerden biri. tibet'te bi tapinakta kalmak da kulaga hos geliyor. diger gidilecebilecek guzel bir yer meksika. elimde tekila ile o sokaklarda siesta yapmazsam gozum acik giderim. bikergrrl, fransa'da da elinde sarap kadehi ile siesta yapmak gerek dimi:) bu gezi bisikletle de olabilir, motorsikletsever olarak motorla da olabilir. acikcasi benim dunya turu yapma zamanim gelmis sanirim.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
valla cagri kardesim durdugun hata :D ben 5 yasinda dusmusum yollara, mogolistani da hallettikten sonra tek dusum bodrumda bu sene ekip de buyusun diye gozum gibi baktigim zeytin agacimin altinda denize karsi ayaklarimi uzatip keyif yapmak :D

5 seneye kadar yapmak istediklerimi bitirip kosusturmadan emekli olmazsam namerdim :D :D

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
@Çağrı Tosyalı
selam yine kılayyeyi aglatmışsın
ne diyeyim gezgini gezgin bilir
(link)

(link)

(link)

(link)

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
@bikergrrl

ne guzel ne mutlu sana. 5 yasinda ben de dustum yollara ama turkiye ici. beynelmilel adam olmak gerek, yanlis miyim:) mogolistan'i 60 yasinda hallet bari. bodrum'da surekli takilmak icin yas genc:) hem ne acelen var. agac buyusun hele bi de meyve versiin beklee dahaa:D

@rahmankarataş

estagfurullah dostum. icimden gecenler bunlar. yolcu bi insan gorsem hele bi de isin icinde motorsiklet, karavan, bisiklet, v.s. gibi macera ruhunu daha iyi aciga cikarabilen bir arac varsa yaninda -ki ruhu farkli olan bisikleti kas gucunun on planda olmasindan oturu tercih ederim- olay benim icin kopma noktasina geliyor. nerden ve nasil bulastim bu fikirlere bilemiyorum. aşılayan da olmadi. harbii icimden geliyor. tutamiyorum:) senin de kesfetme arzun had safhada bunun farkindayim. bi gun mutlaka yollarimizin kesisecegine eminim rahmancim. kendine iyi davran.

bikerboy

Üye
Tepki
21
@beverly

slm beverly ben de sana katılıyorum bu konuda ama o evlerin daha doğrursu o çadırların ben içinde uydu yayını olanlarını da gördüm tv den ama yine de bozulmadan duranlar var. hatta yine bir trt belgeselinde gördüğüm bizim göçer yörüklerimiz bile var mış benim haberim yokmuş. valla biz de böyle göçebe hayatı yasayanları görmek beni çok duygulandırdı...

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
@bikerboy

haklisin bikerboy. uydu anteni olan otağlar var. gunumuz dunyasini yakindan izliyorlar. ama yine de yasam tarzlariyla cok farklilar. aslina bakarsan dunyanin en ucra kosesindeki koyde bile ismini vermek istemedigim gazli icecek markalari bilinir. bu anlamda dunya global. ama cogunlukla olumsuz anlamda global. insanlik icin uzucu olan bir sey. neyse ben de bir seferinde trt'de mogolistan elgeseli seyrettim, bir de ntv'de "aglayan devenin oykusu" isimli cok guzel bir belgesel-film seyrettim. hatta sinemalarda da oynamisti bu film. mogolistanda gobi colunde gocebe bi ailenin yavrusunu reddeden bi anne deveyi muzikle ikna etme cabalarini anlatiyordu film. o bolgeyi oldukca iyi yansitan bir filmdi.

bizim son kalan yoruklerimiz de mersin tarafinda. ermenek civarinlarinda yasiyorlar. toroslarda. ama sayilari cok cok az.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
@Çağrı Tosyalı

karadeniz ve ic anadoluda dolasanlar da var. ben en son yoruk cadirlarini sanirim kayseri, sivas civarlarinda cekmistim gecen sene. aslinda tum yurda dagilmis yasiyorlar. Sayilari gun gectikce azaliyor, dogru. ama sanirim bu onlarin yerlesik duzene gecmesinden degil, bizim yerlesik duzendekilerin sayilarinin artmasi ile alakali. Goreceli bir dusus yani. Bir yorukle sohbet etmistim, yoruk buyuyup yoruk oleceginden bahsetmisti. Gezgin olmaya bak yani, bir yerden bulasinca bir turlu cikmiyor bunyeden :)

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
akdeniz harici diger bolgelerde kalmadigini okumus ya da duymustum. diger yerlerde de kalmasi sevindirici. ama azaldiklari kesin. nufuslari azalmadiysa bu demek oluyor ki onlardan yerlesik duzene gecen var. yerlesik duzendekilerin artmasi da cabasi. mersinde okurken duydugum sey toroslarda yasayan gocebe ailenin bikac tane olduguydu.

SECO 34

Aktif Üye
Tepki
89
benim en çok istediğim yer fransa ve slovakya ;)tabi tüm avrupa olabilir :D

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
bu arada yillar once yam yamlarin neden insan yediklerini bilen varmi?
nedense afrika konusu gecince aklima geldi .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kardeş ülke AZERBAYCAN'a gitmek isterdim ama şimdi gitmek istesem en erken 2 yıl sonra gidebilirim :(

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
insan yeme sebepleri sahip olduklari bi batil inanc. erkek cocuklari dogduktan sonra annelerinin sutunu emerlerse annelerinin ruhundan bir parcanin cocuga gectigi inanilirmis. yani kadin ruhu tasiyan bi erkek olurlarmis. bundan kurtulmanin tek yolu bir erkegin etinden yeyip o erkegin ruhundan bi parca alarak erkek olmakmis.( bizim sunnet olup erkek olma yolu cok daha masum gelmeye basladi bu olayi duyduktan sonra :)) genelde yedikleri insanlar dusman kabile ile yapilan savaslar ele gecirilenlermis , fakat ingiliz misyonerlerin bolgeyue gelmeye baslamalari yamyamlari ingiliz mutfagina yoneltmis. daha kolay bi av olan yabancilar kabileler arasi savaslari bile azaltmis. iste bu yuzden adamalar karsisina cikan herkesi yiyen yamyamlar olarak tanitilmis.
daha sonra bolgeye gelen misyonerlerin telkini ile insan yeme torenleri sona erdirmisler. butun kabileler birbiriyle anlasma yapmis birbirlerinide yemeyeceklerine dair. boylece yamyamlik tarihe karismis

Tepki
17
arkadaslar bir sorum var. yurt disina giderken cikis esnasinda pasaporta bisikletinizi falan yazdirmaniz gerekiyor mu ? eskidendegerli esyalar yazdirilirdi. ki donuste adamlar bu mal gumurklu maldir demsinler diye.
niyetim bir yurt disi turu yapmak ama bisikletimi de goturmek istiyorum. simdiden tesekkurler.

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
valla yasal olarak yazdirman gerkiyo. yazdirilmasinin sebebi o degerli esya ile geri dondugunde elinde onu zaten kendi ulkenden getirgini kanitlamak. tabii bunun bi alt limiti var vben hatirlamiyorum kac lira minimum dger oldugnu. ama 2000 dolarin uzerinde degeri olan urunlerde yapmak onemli.

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
benim en çok gitm ek istediğim yer yeni zellanda yüzüklerin efendisi yüzünden ,böyle bir doğa olabilirmi ya :S bu arada beverly abicim 1000 yıl öncesine gitmen için moğolistana gitmene gerek yok :d bizim köye gel seni ağalar gibi yaşatıyım 1000 yıl öncesine de gidersin :D