Yurtdışına bisiklet turu yapabilmek?

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Arkadaşlar yurtdışına bisiklet turu yapmayı düşünen varmıdır ? Kafamda böyle bir fikir var ve arkadaş arıyorum. Birde yurtdışında hangi ülkelere daha rahat gidebiliriz ? Vize problemi yaşamayacağım bir ülke arıyorum. Süre olarak 10 günde olabilir 2 günde olabilir, maximum 10 gün düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: KIVANÇ ATILGAN
Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Turunuz için şimdiden başarılar dilerim.
Fakat bu kadar az bilgi ile arkadaş bulmanız çok kolay görünmüyor.
Seçenekleri azaltarak arkadaş adaylarınıza bir taslak plan sunmalısınız bence.
Tekrar başarılar dilerim.

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Ankara 'dan başlayacak ve Yunanistan 'a kadar sürecek bir tur düşünüyorum.
Yıllık iznimi tamamen bu işe ayıracağım. Yunanistan sadece bir seçenek, farklı yerlerde olabilir. İşim zor ve bunu başaracağım inşallah. Sizin tur fotolarını çok beğendim :) sanki kartpostal gibi, insan bakınca ne hoş diyor ama düşünüyorum da amma yorgunluğu vardır bu işlerin...

Tepki
7
İçimde hep uktedir balkanlar turu,bisiklet ile o güzelim yerleri gezmek mutluluk verecektir dedim ya hayal işte üniversite bitince belki...

• Beğen
Tepkiler: H.ibrahim Erdemir

ali kıran

Üye
Tepki
7
vize olayı vesaire bu sorunları tecrübe edenler paylaşabilirse gerçekten çok hoş bir proje olur.Y ada gözünü kapatıp risk alcan bu da başka bir tecrübe olur :) Her türlüsü farklı bir heyecan

• Beğen

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
@Soner Sarihan
inşallah dediğiniz gibi olur ve yorulmamış ve tazelenmiş olarak dönerim :)

@ali kıran
hiç sorma :) bi çözersem bu işi tamamdır. Bilgi eksikliği nedeniyle hiçbir somut adım atamadım.

Tepki
47
Merhaba.
Bence tur suresini uzatmak ve bu sureyi tamamen ulke disinda gecirmek daha guzel olur. Eger 1500~2000 km yol yapacaksaniz bunu ucakla yunanistana gidip italya macaristan fransa gibi degerlendirmek daha guzel olmaz mi zaten AB vizesi aliniyor.

Tepki
17
Bisiklet
Merida
Benim tavsiyem bisikleti uçakla avrupaya götürüp ordan başlaman. Aklıma gelen ilk plan ise almanyadan fransa hollanda. tabi çek cumh. nide başlayabilirsin.(pragı bisiklet ile gezmek ne güzel olurdu ahhh ahh).tabi ulaşım masrafı çok olacaktır.birde vize masrafları.sigortası biyometrik fotoydu falan filen.
Aklıma gelen 2. alternatif ise zagreb (Hırvatistan), Saraybosna (Bosna Hersek), Priştina (Kosova), Üsküp (Makedonya), Podgorica (Karadağ), Tiran (Arnavutluk) ve Belgrad (Sırbistan) tarafları. oraya vize yok. Bu ülkelerden bazılarına otobüs gidiyor ama net olarak bildiğim sadece makedonya var.bu balkan ülkelerini gezip ecdadımızın eserlerini yerine görmek ne iyi olurdu.(iyice efkarlandım).
rota ve klavuz olayına gelinceee. Bisiklet ile gezenler için yapılmış ülke ülke rotalar olan bir site vardı yanlış hatırlamıyorsam. Hatta öyle satılan bir harita hatırlıyorum.
bu dediklerimi biraz ararştırısan birşeyler ortaya çıkar diye tahmin ediyorum. Başke ek bilgiler de aklıa gelirse yazmaya devam ederim.
Zaten bu yazdıklarım benim yapacaklarım listesinde:)

• Beğen

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
753
dostum makedonyaya gidip oradan hırvatistan'dan ya da bosna'dan dönmeyi düşünebilirsin.
eğer böyle bir hayalin varsa hiç bekleme derim,
vize işini sorarsan, adamın keyfine bağlı, serkan taşdelen'in vize konusunda çektiği var bizim arkadaşn bisikletle yunanistan'a gezcem diyip 1 aylık vize almışlığı var, oradakinin keyfine bağlısın, ama bence kendini küçük düşereceğine, bu şekilde bir rota izle derim.

• Beğen

VeliEkim

Üye
Tepki
19
ağustosun 15 i gibi erasmusla çek e gidicem. bisikletle edirne çıkışlı tur yapabilirim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaslar iyi forumlar aklima takilan bir sey var yurtdisina bisiklet ile tura cikmak icin bisikletin faturasi falan gerekiyor mu? Giris/cikista gumrukte sikinti olur mu?

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@AytacALTAY

Merhaba,

Herhangi bir sorun olmuyor. Hatta arama yapmadan sadece pasaporta bakıyorlar. Bosna Hersek'e giderseniz onlar pasaporta bile bakmıyorlar :) Direkt geçiyorsunuz bisikletle :)

• Beğen
Tepkiler: mersault

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
istanbul'da bir arkadaşım bisikletle Çatalca'ya kadar gideyim diye yola çıkıp Bulgaristan'a kadar gitti. İki gün kaldı döndü İstanbul'a. Kaskını orada kaldığı otelde unutmak dışında büyük sıkıntı yaşamadığını anlattı çünkü yeşil pasaportu da vardı. Elini kolunu sallaya sallaya gitti geldi. Yeşil pasaportunuz yoksa vize için önceden ayarlama yapmak gerek.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
merhabalar. bildiğiniz gibi zaman eksikliği nedeniyle çoğu yurtdışı turları max 3 gece konaklamalı olarak uçak aracılığıyla yapılıyor. ancak 4-5 hafta bile zaman bulunabilse bu turların bisikletle yapılması gerektiğini düşünmekteyim tabii ki bazı zorluklar olacaktır. mesela balkanlardan başlayıp orta avrupaya gidecek ve başka bir güzergahtan dönecek. ya da uçakla almanya ya gidip ordan türkiye'ye doğru turlanacak zaman yoksa. çoğu zaman bisikletle günde 100-200km yapılıp turlanabilir ancak bazen rota dışı kalan çevre iller ilçeler turu çok uzatacağı için oralara toplu taşımayla gitmek gerekir. diyelim ki ilk ülkemizin ilk şehrine vardık ve çadırla konaklıyoruz. şehir merkezinde gezilecek yerlere gittiğimizde bisikletimizin ve üstündeki çantaların güvenliğinden nasıl emin oluyorsunuz? tüm çantaları sırt çantası olarak ayarlamak çok zor bir iş 1 aylık turda. tahminimce kişisel giysiler montlar vb 7-8 kg tutacaktır. gerekli kamera şarj bisiklet tamir ekipmanları falan derken 15kg nin altını düşünemiyorum. maalesef bu gibi durumlarda bisiklet ayak bağı oluyor gibi. en iyisi otelde konaklayıp eşyaları orda bırakıp günlük gezileri ufak bir sırt çantasıyla yapmak gibi duruyor. tecrübeleri olanlar tecrübelerini paylaşabilirse sevinirim.

Tepki
0
İsim
hasan aslan
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Klasik
ben de yurtdışına bisikletimle gitme konusunu araştırıyorum, arkadaşlar varsa ilk fırsatta katılabilirim. ayrıca tecrübeli olanları sormuşsunuz şöyle bir arkadaşı gördüm kısa bir tur yapmış verdiği bilgiler ilham verdi en azından gorkemliyollar.com/bisikletle-yurtdisina-nasil-gidilir/

Kircabulut

Üye
Tepki
3
İsim
Kırca Bulut
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar ben tekirdağ çorlu da yaşamaktayım bu yıl ağustos ayları içerisinde bisikletim ile yurt dışı turuna bulgaristandan başlamayı düşünüyorum kararlıyım şu an da çalışıyorum para biriktiriyorum bisikletim üst segmentlerde değil bir mtb ye sahibim çevremdekiler o bisikletle çok yorulursun yolu yarıda bırakabilirsin gibisinden söyleyişlerde bulundular fakat ben azimliyim ne olursa olsun gideceğim tekte olsam gideceğim her şekilde gideceğim forumda bu yazıyı sizinle paylaşma sebebim bu fikir üzerinde düşünen bisikletçiler varsa forum üzerinden birbirimizle anlaşabilirsek yol çok daha katlanabilir hale gelir not : bulgaristanla sınırlı kalmayacağım yola devam etmeyi düşünüyorum not 2 : (yeşil pasaport) sahibiyim

• Beğen
Tepkiler: Veto8 ve BF Okuru

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar ben tekirdağ çorlu da yaşamaktayım bu yıl ağustos ayları içerisinde bisikletim ile yurt dışı turuna bulgaristandan başlamayı düşünüyorum kararlıyım şu an da çalışıyorum para biriktiriyorum bisikletim üst segmentlerde değil bir mtb ye sahibim çevremdekiler o bisikletle çok yorulursun yolu yarıda bırakabilirsin gibisinden söyleyişlerde bulundular fakat ben azimliyim ne olursa olsun gideceğim tekte olsam gideceğim her şekilde gideceğim forumda bu yazıyı sizinle paylaşma sebebim bu fikir üzerinde düşünen bisikletçiler varsa forum üzerinden birbirimizle anlaşabilirsek yol çok daha katlanabilir hale gelir not : bulgaristanla sınırlı kalmayacağım yola devam etmeyi düşünüyorum not 2 : (yeşil pasaport) sahibiyim
Tek başına gitmek için Bulgaristan yolları ciddi tehlikeli (yolların tek şerit ve dar oluşu dışında ciddi gasp-yaralama vb. tehlikeler barındıran bir yer), yaşın da genç, ciddi sıkıntılar çekebilirsin. Yunanistan'ı gez gel diyeceğim de yeşil pasaporta da güvenme artık, sınırdan dönme ihtimalin çok yüksek. Zaten yanlış hatırlamıyorsam halen Türk vatandaşlarına açmadılar sınırı.

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tek başına gitmek için Bulgaristan yolları ciddi tehlikeli (yolların tek şerit ve dar oluşu dışında ciddi gasp-yaralama vb. tehlikeler barındıran bir yer), yaşın da genç, ciddi sıkıntılar çekebilirsin. Yunanistan'ı gez gel diyeceğim de yeşil pasaporta da güvenme artık, sınırdan dönme ihtimalin çok yüksek. Zaten yanlış hatırlamıyorsam halen Türk vatandaşlarına açmadılar sınırı.

@enzo merhaba,

Arkadaşımızın yaşı genç ama hemen direkt heves kırıcı yorumlara da girmeyelim derim. Her yerde bu tür dar yol ve araç tehlikesi olabiliyor ki ülkemiz bu açından hiç de iç açıcı olmayan bir durumda.

Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan (2 kişi) gibi ülkeleri bisikletle tek başına turlamış biri olarak bu tür durumlarla hiç karşılaşmadığımı belirtmek isterim.
Tabi yeşil pasaport bu durumda ciddi bir avantaj içeriyor ama vize alabilirseniz bisikletle sınır geçişleri gerçekten kolay oluyor. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi Balkanlar'da çok farklı ve hiç ummadığım sınır görevlisi yaklaşımlarıyla karşılaştım. Detaylarını websitemdeki tur yazılarında görebilirsiniz.

Kazasız ve keyifli turlar.

five