Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışı bisiklet siparişi?....

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında melih3576 tarafından paylaşıldı.

1. melih3576

melih3576 Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sizen yurtdışından bisiklet getirmek için en güvenli internet adresleri ve bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgi almak istiyorum.Ben e-bay internet sitesine bakıyorum...Bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız yurtdışından sipariş getirtebiliriz...

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    normal siperiş gibi gelir herhalde ama önemli bir nokta var bisiklet sana gelene kadar çok fazla fiyat artışına uğruyor.örnek verirsek specialized rockhopper yurt dışında 660 dolar burada 990 ytl !!!

3. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    vergiler o kadar fazla ki 300 dolarlık sey Türkiyede oluyo 600 dolar

4. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Vergilerden dolayı baya bir fiyat artışına maruz kalabilir. Birde gümrükte prosedürlerle ayrı ilgilenmen gerekebilir.
    Ben bazen yurt dışından CD alıyorum onda bile bir sürü prosedür çıkartabiliyorlar. Ama bazende postacı kapıya kadar getiriyor. Ne gümrük ne de prosedür. Buda Türkiyenin ayrı bir yaşam gerçeği :)
    Alacağın ürünün taşıma işlemini büyük kargo şirketleri üzerinden yaparsan bazıları gümrük işleri ile ilgilenebiliyor. Bence onlarla bir konuş. Eminim yardımcı olacaklardır.

5. Emirhan Gördebil

Emirhan Gördebil Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar konunun yeri burası değil.

6. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ebay'dan 100 $ ve 100 € 'yu geçmeyen ve desi ölçüleri yüksek olmayan ürünleri getirtebiliyorsunuz. Burada rakam 100'e sabitlenmiş $ veya € olması önemli değil. Yalnız yılbaşı (noel) ve birtakım bayramlar (paskalya) gibi dönemlerde bu rakam 400'e kadar yükseliyor. Birde şöyle bir yöntem var ki; eğer ürünün fiyatı 200 € ise satıcı ile yabancı diliniz kuvvetliyse konuşup ödemeyi harici kanallardan yaparak ürünün fiyatını 100 € altında düşürerek yeni bir satış açtırırsanız ve gönderirken kargo evraklarına hediye diye yazdırabilirseniz gümrüğe takılmadan ve gümrük vergisi ödemeden alma imkanınız var. Bu şekilde alışveriş yapanları görüyorum.

7. kayhan

kayhan Misafir

bisikletletçi dükkanı ile aranızın iyi olmasında fayda var internetten 10 dolar ucuza getirdiğiniz parça ilerde bir sorun çıkarttığında bisikletçinin intikamı çok acı olabilir.:)

8. kurt

kurt Kıdemli Üye

Seviye:
    zaten benim bildigim yurt dısındaki alışveriş vergiler size iade ediliyor! derdiniz vergi olsun
    siz misafir yani turist oldugunuz icin alışverişlerinizi vergi dahil icinde ödemiş oluyorsunuz ve geri dönüşte havalimanı gümrügü size ödemiş oldugunuz vergiyi nakit olarak iade eder
    ve alışverişiniz böylelikle cok ucuza gelir inanın
    biz mont almaya kalksak türkiyede örnek 250 ytl oraya gidiyorsunuz ve aynı montu daha indirimli bulma sansı ve birde vergi tekrar iade söz konusu oluncada size bu montun maliye 180 ytl ye gecmez

9. melih3576

melih3576 Kıdemli Üye

Seviye:
    Anlaşılan astarı yüzünden pahalıya geliyor,zaten Ebay sitesindeki bisikletlerin hepsi Amerikadan.Peki akrabalar vasıtasıyla Almanya'dan ve Hollandadan bisiklet getirtmeye kalksam hangi markalardan getirtebilirim?( yani Almanyada veya Hollandada üretilen markalar neler biliyormusunuz?)Scott marka bisikletler bu ülkede Türkiyeden ucuzmu bilgisi olan arkadaşlara sesleniyorum....

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kurt vergi iadesinin bir kaç şartı var ve öncelikli şart alışverişi yurtdışında anlaşmalı bir mağazadan yapmış olmak (anlaşması yoksa ilgili belgeleri doldurmalarını istemelisin, belgeleri internetten indirip sen götürüyorsun) ve ürünün çıkışını bizzat kendin yapman.

Çünkü online satın aldığın ürün zaten Türkiye sınırları dahilinde senin eline geçiyor ve Türkiye Cumhuriyeti bu vergiyi koyuyor. Diğer türlü ise sen vergiyi vatandaşı olmadığın bir ülkeye ödemiş oluyorsun, ilgili belgelerle ilgili ülkenin gümrük noktasında (havaalanı vs) müracaat ediyorsun. Sana peşin veya banka havalesi ile bu ödemeyi yapıyorlar fakat vergi iadesini aldığın ürünü kontrol edip, onun uçağa yüklendiğini gösterir belgeyi ve pasaport numaranı alıyorlar.

Getirdiğin ürün gümrük vergisine dahilse ve Türkiye'ye giriş yaparken bu ürünü beyan edersen (veya geçirirken yakalanırsan diyelim) ilgili kanuna göre tekrar senden gümrük vergisini tahsil ediyorlar.

Yani iadeyi yapan yabancı ülke, Türkiye değil. Gümrük vergisini de koyan Türkiye, yabancı ülke değil.

Bir de hatırlatma. Bu prosedür ufak değişiklikler göstermekle beraber dünyanın hemen her yerine aynıdır. Lütfen "Zaten bizim ülkemizde de hep böyle oluyor" tarzı atıp tutmalar olmasın...

irfancan ve caner(bmx) bunu beğendi.
  11. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar E-Bay'den alışveriş yapmak o kadar kolay değil. Çünkü para transferi için en çok tercih edilen ve TR için neredeyse şart koşulan PayPal'de kredi kartınız için günlük transfer sınırınız var. Yani ATM'den para çeker gibi düşünün. Benim şu an kart başı harcamam 500USD ve kayıtlı 2 kartım var.Yani günlük 1000USD işlem yapabilirim. Bu durumda iyi bir bisiklet almam zor.Bu limitin neye göre konduğunu bilmiyorum ancak kartların sınırıyla ilgisi yok.Sanırım bu kaydolduğunuz kartın bağlı olduğu ülke ya da bankanın günlük çekim sınırıyla ilgili.

Bu arada bisikleti gümrüksüz geçirmek imkansız gibi. Yurtdışından alınırsa yolcu beraberinde sorun olmuyor.

12. latif kavak

latif kavak Forum Demirbaşı

Seviye:
    mesela ben eger kargoile kadro getırtecek olursam ebay dan ordakı fıyat atıyorum 700 usd kargo dahıl 900 usd yapıyor.bu sekılde gelecek olursa gumrukte ıslem yapılırmı yanı zorluk cıkarmı bıze?

bende bunu ogrenebılırmıyım

13. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Ha bide arkadaşlar unutmamalıyız ki sipariş verdiğiniz parça gelmeyebiliyor ve kek gibi kalıyorsunuz, örneğin bakınız sol resimdeki ben.:D 1ay oldu ama ebay'den sipariş verdiğim yol bilgisayarından hala haber yok. Paypal'dan dava açtım ama satıcı da yolladım diyor ve hiçbir şekilde geri ödemeye yanaşmıyor. Böyle giderse Paypal yetkililerine havale edicem davayı onlar karara bağlasınlar ama sonuçta bana patlıcak gibi:(

14. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bu kadar yüksek meblalarda parçalar mutlaka gümrüğe takılıyor ve gümrük işlemleriydi maliyetleriydi kılıydı tüyüydü derken hem buradakiyle aynı hatta pahalıya bi gelebiliyor hemde çektiğiniz eziyete değmiyor. Tabii gümrükte çalışan bir tanıdığınız varsa durum değişir :D En kolayı satıcıya aldığınız parçayı gümrük formunda düşük mebla ile göstermesini söylemek, fakat bu durumda da eğer gönderiyi size sigortalı şekilde yapıyorsa ve parçaya birşey olursa (hasar/kaybolma) sadece satıcının gümrük formunda belirttiği değer kadarı sigorta tarafından karşılanıyor, sizede gerisinin üzerine bir bardak su içmek kalıyor..;)

15. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şu ana kadar yurt dışından 2 alışveriş yaptım. FedEX ile kapıma kadar geldi. Ne gümrük sorunu ne de başka bişi yaşadım. Kesinlikle gümrüğe takılıyor haberlerine katılmıyorum.

16. Mustafa ÖZ

Mustafa ÖZ Kıdemli Üye

Seviye:
    ben de yaklaşık 300-350 dolarlık bi fotoğraf makinası sipariş etmek istiyorum ebaydan. ama şu gümrük mevzusu düşündürüyor beni. daha önce gittigidiyor üzerinden alışverişler yaptım. hepsi de amerikadan geliyordu. 400 ytllik şeyler aldığım oldu. gümrükte hiç sorun çıkmadı kağıma kadar fedexle geldi. ama işte ebay konusunda kararsızım. acaba aynı şekilde sorunsuz gelir mi?

17. Shark

Shark Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar biz daha önce 6 kez Abd den malzeme çektik. int. üzerinden alarak. Ancak sadece 2 tanesi gümrüğe takıldı o da fiyatları 500 $ üzerinde oldugu ve kargo kolısı de bıraz buyuk oldugu içindi öle tahmin ediyoruz. İşin özeti 643 $ lık bisiklet malzemesi bize 1023 $ a mal oldu kapıya kadar da geldı. Ayrıca iade attiğimiz bir kaç ürün de oldu onlarda da sadece kargo ücretlerini ödedik. Paramızı tamam olarak aldık. alışverişlerin 2 tanesinde Firmayla konusarak fatura tutarlarını 200 dolar ve altında gösterdik ve gümrüksüz olarak geldi. Yani işin mantığı Fatura fiyatınız düşük olursa gümrüksüz olarak gelebiliyor. Ayrıca elektronik eşyanın gümrüğü sarf malzemenin yaklaşık 2 katı kadar oluyor.

erol yalçınkaya bunu beğendi.
  18. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    ğişiaslında melih e hak vermek bir konuda.Turkiye de yabancı bisikletlerin compenantları Turkiye de değişime uğruyor.sözde distribütör lük alinmis olan cube alman malı bisiklet maşası değişmik.örnek olarak Türkiye deki cube analog maşa suntour xcm .xct xcr nin altı.Alman orjinal bisiklet sitesine girin aynı fiyat daki bisiklet rock shox xc.
    kısacası burdaki bisikletlerde donanımlar aynı paraya göre toplama gibi ..aynı fiyatda .