Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışı alışverişlerindeki gümrük fiyat sınırı

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Ozan Güner tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşlar bu konu hakkında güncel bir bilgisi olan varmı, yakın zamanda yurtdışından alışveriş yapmış arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Chainreactioncycles dan 99euro luk sipariş verdim, gümrüğün sınırı nedir, takılır mı gümrüğe, takılırsa ne kadar çıkar masrafı taminen ? Yardımcı olursanız sevinirim...

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sınır 75€'dur (kargo bedeli hariç)..
    Kargo bedeli hariç fiyat üzerinden AB ülkelerinde %18 diğerlerinde %20 vergi ödersiniz.
    Hele bir de CRC'den sipariş etmişseniz (büyük ihtimalle DHL ile gönderdiklerini düşünüyorum) 65TL de ardiye masrafı ödersiniz..

3. Ömer D.

Ömer D. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    €75 sınırı var en son haliyle ve Fedex UPS gibi kargo seçenekleriyle getirirsen büyük ihtimal takılıyormuş ama ülkenin karasal devlet posta yolu ile gelirse devamında da PTT devralırsa €75 geçsede paket küçükse çok dikkat etmiyorlarmış diye duydum. UPS gibi firmalar sizden depo ücreti , işlemleri halletme ücreti adı altında bir sürü ücret almak istediği için onlarınki takılıyormuş.

4. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sanırım european standart delivery i seçince royal mail aracılığıyla ptt ile geliyormuş. DHL european tracked delivery için geçerliymiş ( emin değilim) %20 vergi çok sıkıntı değil fakat 65 tl + %20 vergi çok büyük bir masraf...

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hani yüksek meblağlı bir ürün almış olsanız 65TL de koymaz ama 99€'luk alışveriş yapıp üzerinde bir de 65TL+vergi vermek üzer insanı hakikaten :).

Evanscycles kesinlikle PTT ile yolluyor onu biliyorum ama duyduğum kadarıyla CRC her şekilde DHL ile gönderiyormuş.. Umarım değiştirmişlerdir bu politikalarını..

6. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ozan selam, Garmin 500'ü yurtdışından aldım. DHL ile geldi. Olay şöyle gelişti. Siparişi verdikten birkaç gün sonra beni DHL'den ilgili kişi aradı. 75€ gümrük sınırı nedeniyle ürünü ardiyede beklettiklerini söyledi. Hemen teslim alamıyordum çünkü bayram tatiline denk geldi. Ardiye parası 65 TL. Bu nedenle %20 vergi + 65 TL ödeyerek (65 TL'yi kapıda) ürün evime ulaştırıldı. Ardiyede kalmaması için DHL'den paketin durumunu takip edip Türkiye'ye ulaşır ulaşmaz sen gidip alırsan 65 TL ödemeyebilirsin belki.

Emrah Pektaş bunu beğendi.
  7. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Üstelik aldığım ürünler evancycles da 5 euro daha ucuzmuş. Of of...

8. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ardiye de kalma olayı depoda bekletme gibi birşey mi o yüzden mi ücret alıyorlar?

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ya çok pislik bir insan olarak hissedeceğim kendimi ama evanscycles'da 50€ üzeri ücretsiz kargo var bir de..
    Bu arada PTT ile gümrüğe takılırsa ardiye ücreti olarak 3TL alıyorlar diye biliyorum..

10. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ardiye = havalimanındaki dhl deposu.

11. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Abi az önce dhl yi aradım gümrük departmanı bu saatte kapalıymış başka departmandan birisi 165tl olduğunu söyledi masrafların + %20 vergi, fakat şahıs adına geldiyse bazı indirimlere tabi oluyor falan bişeyler dedi iyice korkmaya başladım neredeyse 99 euro daha masraf çıkacak bu ne yahu teslim almama gibi bi şansım var mı acaba, veya iade gibi hiçbir masraf ödemeden evancycles tan tekrar sipariş etsem ?

12. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim zaten siparişi 99 euro ya tamamlamamın sebebi crc deki kargo ücretinden muaf olmaktı...

13. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Şimdi verdiğim siparişin detaylarına baktığımda tax free(vat free) şeklinde bir işaret vardı , resim aşağıda , bu vergiden muaf mı demek oluyor ?
    [​IMG][/url]

14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yok. VAT İngiltere'nin KDV'si..
    Yurt dışına satış yaparken "VAT Free" ibaresini koyuyorlar ve en azından oradaki vergiden muaf tutuluyorsunuz :) .

15. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ozan, sana açıklama yapan şahıs sorgusuz sualsiz fiyat söylemiş. Bu doğru değil. Öncelikle paketin ulaşmış olması gerekiyor. Şahsa özeldir, satış amaçlı değildir diye paketin içeriği hakkında açıklama yaparsan sorun olmuyor, masraf 65 TL'dir. Geri iade konusu ise biraz karışık; satış yapan yerle anlaşman gerekir. Çünkü bu olay onların suçu değil, hangi şartlarda iade alıyorlar bu önemli ve paketin geri ulaştırılmasındaki masraf da alıcıya ait olacaktır.

16. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bahadır abi burdan ingiltereye ulaşımı yaklaşık ne kadar tutar peki bu konu hakkında bilgin var mı ? , frenbacakları ve yanında 1 kutu energy geli gelecek yani boyutu çok büyük bir kutuda değil orta boy bir kutuda gelir

17. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Zaten enerji jelini gümrükten geçiremezsin, kişisel ithalatı yasak olan ürünlerden.

18. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Senin derhal CRC ile iletişime geçip, talebini iletmen gerekiyor. Buraya sorarak vakit kaybediyorsun. İade konusunda önce onlardan gelecek cevabı ve yönlendirmeyi görmen gerekir.

19. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    CRC ptt yoluyla yolluyor diye biliyorum. Ki hatta sipariş gümrük sınırının üstüne çıkarsa uyarıyor falan. bir kere denemiştim. birde bir arkadaş crc den yaptığı bir alışverişte bir kaç parça almış sınır geçmeyecek şekilde 2 ayrı fatura kesmişler kolaylık olsun diye. tek paket yaparlarsa sınır aşıyor ve vergiye girecek diye 2ye bölmüşlerdi.

Şimdi sitelerine girdim "European Standard Delivery Shipping to Turkey"

Sub Total: €47.15
    Shipping to Turkey: €6.04

şeklinde sipariş alıyorlar.

20. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    avrupa ülkelerindeki gümrük vergisi % 18 dir , ürün bedeli 75 euroyu geçerse,
    dhl in senden alacağı bedeller, 65tl civarında ardiye bedeli( gümrükten çektikten sonra muhafaza ettikleri için alınıyor)
    %18 de gümrük vergisi alıyorlar.
    75 euro altındaki aldığın ürünler gümrüğe takılmaz zaten,
    gelelim crc ye, crc düşük montanlı siparişleri royal mail ile yollar bu zaten gümrüğe takılmaz royal maili ptt dağıtım yapar ama takip no olmaz. yüksek montanlı siparişleri ise dhl ile yollar ,bu arada royal mail seçeneği kaldırıldımı bilmiyorum,
    dhl sağlam olduğu için kaybolma riski sıfırdır , ondan dolayı kayıtlı bu özel kargoyu kullanıyorlar diye düşünceye sahibim.
    siparişlerin eline geçer ödemeleri yaparsan, sanırsam 99 euro üstü kargo bedava olduğundan siparişlerini bu şekilde verdin galiba.umarım kazasız belasız ürünlerine kavuşursun.