Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışı alışverişinde son durum hakkında

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Forumda aslında bu konu ile ilgili yazılar görmüştüm ama fazla inceleyemedim kaçırdım konuyu.
    Mutlaka faturanın bir yerinde TC kimlik yazılması gerekiyor mu? Son zamanlarda alışveriş yapan ve eline ulaşanlar var mı, eskiye göre ekstra bir şey yaptınız mı , TC kimlik yazılması vs gibi?

2. Pureal

Pureal Vegan Bisiklet

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben Bike24 üzerinden verdim siparişimi, sipariş vermeden önce de forumda yaptığım araştırmalarda TC Kimlik numarasını İsim-Soy isim bölümünden hemen sonra parantez içerisinde yazılmasının uygun olduğunu okudum, ben de siparişi bu şekilde geçtim. Henüz elime ulaşmadı kargo süreci devam ediyor, dilerseniz süreçte tamamlandıktan sonra tekrar size bilgi verebilirim.

3. zekeriya42

zekeriya42 Yeni Üye

Adı:
    Zekeriya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben aliexpres ten bir kaç bisiklet aksesuarı ile saat aldım 2 adet.Normal teslimat bilgileri girdim tc no yazmadım hatırladığım kadarıyla. Saatler 2 hafta da geldi.

4. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bike-components.de sitesinden iki ayrı siparişim oldu. İlk siparişimde, adres bilgilerime kimlik numaramı girmeyi unutmuşum. O paket öyle sevk edildi. Paket Almanya dışına çıktı, PTT için takip numarası da verildi ama bu ayın 16'sından beri paketin akibeti meçhul :)

İkinci siparişimde kimlik numaramı da girmiştim. O paket 10 günde elime ulaştı. Yalnız şöyle bir şey farkettim. Kimlik numaram fatura üzerinde belirtilmiş ama kargo etiketi üzerinde gözükmüyor. Fatura da paketin üzerinde şeffaf zarfa yapışık olarak geldi. Şeffaf paketi yırtıp da faturaya falan bakmamışlar.

Siz yine de isim-adres bilgilerinizi girdiğiniz bölüme bir şekilde kimlik no'nuzu iliştirin.

5. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende bike24 ten ve bike componentsden birkaç alışveriş yaptım tc eklememiştim sıkıntı olmadı 75 euroyu aşmasına rağmen. Geçen günki sparişime ekledim tc leri ne olur ne olmaz.

6. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Bende ufak tefek 3-5 dolarlık malzemeler aldım aliexpressden bu süreçde kimlik numarası yazmadan bir sorun olmadı.

7. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yeni düzenlemede birkaç sıkıntı çıkaracak durumlar yapmışlar 75 euro üstü için ama sadece

8. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Benim sipariş 75 euro nun altında tuttuğu için TC No eklemedim. Bike-discount un email ile attığı faturaya baktığımda ürünlerin altına "tariff" numaralarını da eklemişler, daha önce yapıyorlar mıydı bilmiyorum, hiç bike-discount dan alışverişim olmamıştı, bike-components faturalarında yoktu tariff kodları, belki bu yeni mevzuattan sonra da yapmış olabilirler.

tariff.jpg

9. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    Yeni Gümrük mevzuatındaki değişiklikleri bizler kadar yurtdışı alışveriş siteleri de takip ediyor. Değişikliğin ilk yapıldığı zamanlarda yurtdışından iletişime geçtiğim bir kaç site zaten yeni mevzuatı incelediklerini belirtmişti bana. Bizler kadar onlar da sorun yaşayacak sonuçta bunun farkındalar ve sorun yaşamamak adına yasada belirtilen yeni detaylar büyük siteler tarafından uygulanır oldu bile. Yani bizden önce onlar sorun yaşanmaması adına gerekli tedbirleri alıyorlar, bize kalan tek şey ise T.C kimlik numarasını bir köşeye iliştirmek, hepsi bu.

mzfr bunu beğendi.