Yurtdışı alışveriş yazıları bir araya toplanıp sabitlenmesi

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Yurtdışından alışverişle ilgili tüm yazılar bir araya toplansa iyi olur sanıyorum.Seçenekler,parça çeşitliliği,ürün yorumları,farklı ülkeler ve farklı sistemler ve deneyimler olduğundan konu daha da karışıklaşıyor,bir de titizseniz karar verme süreci uzuyor.

Benim önerim bu konuda 3-4 ana kategori oluşturmak ,ve buna göre alt başlıklar yerleşebilir.

1-En çok tercih ettiğiniz,ve güvenilir(sorunsuz)online mağazalar.Puan verilebilir.
2-En uygun fiyat +performans'a sahip siteler +ürün çeşitliliği...
3-Kıtalara ve ülkelere göre sınıflandırma
4-Sipariş,ödeme, ürünlerin gönderimi,vergi,gümrük vb konulardaki ipuçları ve öneriler..
Bu konuda sizler de katkı yapar fikir belirtirseniz konuyu geliştirebiliriz.
Teşekkürler..

Scudo

evreno

Üye
Tepki
33
Ben aşağıdaki siteden bir sipariş verdim. 1 hafta oldu. Ürünün gönderildiğine dair mail aldım o kadar. Sonucu paylaşırım..

(link)

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@ozkantu

Teşekkürler görüşüme katıldığınız için, neden olmasın.
Burdaki ana fikir konuyla ilgili yazıların, bir araya toplanması; böylelikle bölük pörçük birbirinden kopuk görünen sorulara-yanıtlara daha hızlı ulaşmak mümkün olur,böylece karar verirken daha endişesiz ve kesin kararlar alabiliriz.
Teknik yönünü yönetici arkadaşlar bilirler herhalde.

@evreno

Teşekkürler,çok iyi olur,mesela karar aşamasına dek nasıl bir araştırma yaptınız,hesaplamadığınız sorunlar çıktı mı ? bu gibi detaylar da olursa memnun oluruz. iyi günler

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
jensonusa.com

Customer support olsun, site dizaynı olsun iyi çalışıyorlar. Biri 700 dolar kadar olan 2 tane sipariş verdim, gık demediler. FedEX ile kapınıza kadar getirirler. Eksik parça çıkarsa ararsınız, düşerler...

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@Barış Kılınç

Türkiyeye girişte Gümrük aşamasındaki maliyet,ve onların eklediği gönderi ücreti ne kadar tuttu ? 100€ üstü olduğundan herhalde gümrük muamelesi yapılmıştır.
Benim şimdiye dek yaptığım araştırmalarda ingiltere üstünde yoğunlaşma var, düşündüğüm parçaların hemen hepsi italyan malı,ancak markalarla ilgili italyaya mail attığımda bana ingiltere kökenli 3-4 mağaza önerdiler.(ek,italyadan sipariş verirsem vat denen vergi düşmeyeceğini ve pakete gift ibaresi eklediklerini söylediler.İngiltereden olursa vat düşülüyor mesela.Ayrıca totalcycling ve ribble de aradıklarımın hepsini görebildim,total kıyaslanınca en uygunu görünüyor.
NOel yılbaşı öncesi gözünüze çarpan indirimler,ve siteleri de eklerseniz iyi olur.
Ayrıca avrupa ve amerikayı kıyaslarsak hangisi uygun..veya başka bölgeler...
konuyu kendimiz geliştiririz artık, teşekkürler..

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
100€ sınırını ben de duydum. Ancak 2 siparişimde de sorun yaşanmadı...

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Noel ve yılbaşı yaklaşırken biri ingiltere diğeri italyadan 2 ayrı sipariş düşünüyorum 1-.Biri(ing) 100€ aşacak görünüyor,bu özel dönemlerde 300€ ya kadar gümrüksüz geçiş olabildiği varsayılarak .bu bir risk oluşturur mu?
Parçaların orjinal ambalajından çıkarılmasını ve gift ibaresi eklenmesini istemem takılmayı önler mi?
2-Kimisi 100€ alışverişim takılmadı diyor kimisi de 100€ içine gönderi ücreti de dahil olmalı diyor,kesin olan hangisi.?
3-Gelen ürünler ptt de tümüyle açılıp mı inceleniyor,yoksa üzerindeki bilgilere bakılarak değerlendiriliyor.?
4-Ce denen kalite belgesi sertifikası hepsinde var mıdır,yoksa firmaya sormalı mıyız?Ayrıca gönderinin sigortalı olması ya da güvenli bir yoldan gönderildiğini nasıl anlayabiliriz?

5-Ptt sitesine girdiğimde ülkelere göre ağırlıklara göre tarifeler var.Mesela gönderi ücreti dahil 100€ (ya da altında)olan bir üründen ayrıca ptt bir gönderi ya da bulundurma ve benzeri bir ücret alır mı?
6-En yaygın,ekonomik ve güvenli gönderi şekli nedir? Bazısı özel firmaları seçmeyin diyor (fedex,tnt,dhl gibi) kimi de tersini(Airmail vd).. hangisi doğru?
Sorular biraz birikti,kesin bildiğiniz 1-2 soruyu da yanıtlayabilirsiniz.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@eros3

2, 3 ve 6'ya cevap verebilirim.

Kesin bir takılma olayı yok. Söylediğim gibi benim siparişlerimde sorun yaşanmadı. Ancak forumlarda malzemeleri gümrüğe takılan kişiler olduğunu duydum ve böyle bir durumda gerçekten fiyat çok yükseliyor. Tabii ki gift ibaresi gümrüğe takılmasını engelleyebilir.

Parçaların normal postayla gönderilmesini önermem. Bir arkadaşım Hong Kong'dan parfüm getirtmişti, Ebay üzerinden. Getirdiği ürünü postahanedeki tehditkar tutumu sayesinde elde edebildiğini söyleyebilirim. Beklenmedik şeylere ilginç prosedürler uygulanabiliyor.

FedEX yeterince yaygın ve güvenilir bir firma. Ayrıca sigortaları da var. Mesela bahsettiğim gibi eksik ürün sorunuyla karşılaştım. Belki bu ürün gümrükte kolinin içinden aşırılmış bile olabilir. Sorunu siteye belirttiğimde onların muhatabı FedEX olduğu için, paramı geri verme konusunda tereddüt etmediler. FedEX veya UPS güvenilir şirketler. Ancak benim önerim, yine de yurtdışında bir tanıdık yardımıyla çalışmak, satış gönderisi değil, normal kargo yaptırmak daha sağlıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: Erhan1

ozkantu

Aktif Üye
Tepki
40
@eros3

1-100 avro nun altında olması yeterlidir. ambalajından çıkarmaya gerek yoktur.
(ancak, ürün anlaşma ile değerinin altında gösterilecek ise kolinin içerisinde gerçek değeri gösterecek bir belge olmadığından emin olunmalıdır:D)
2-100 avronu içine gönderi ücreti dahil değildir.
3- küçük hacimli ise ve metal türü bir malzeme içermiyor ise açılmaz.
4- ce hepsinde yoktur,alışveriş yapılan yer güvenli ise sigorta bence önemsizdir,ödeme yapılırken sigorta seçeneği çoğu sitede vardır.size kalmıştır.
5-ptt evinize postalarken postacı kapıda veya kargo teslim bölümünden çok cüzzi bir miktar alır(3/5ytl).
6-ben kargo hacmi büyüdüğünde özel firmaları "kullanmıyorum"...
(pahalı oluyor ve bazen danışıklı dövüş olayları olduğundan şüphe ediyorum)
zaten yerel posta hizmetleride gayet iyi işliyor emin olun...
ancak özel şirketlerinde çok hızlı çalıştıkları bir gerçek.

yazdıklarım "uzun yılların tecrübesi ile sabittir" :) ,
umarım yardımcı olabilmişimdir

• Beğen
Tepkiler: ahmet ozgen

evreno

Üye
Tepki
33
@evreno

Sipariş ettiğim ürün geldi. 100 Euro'yu geçmiyordu zaten problem çıkmadı. PTT ile geldi..

• Beğen
Tepkiler: Erhan1

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
GÜmrük tutar vs durumları genelde kargonun paket büyüklüğü hangi şirketle, hangi yolla (kara, hava, deniz) hangi döneme geldiği (yılbaşı bayram vs) gibi durumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Bazen içinde koca jant seti olan kutu takılmadan geçerken başka bir firmayla takılabiliyor.

Yada içinde çok kıymetli parçaların olduğu küçük bir kutu buna rağmen hiç takılmayabiliyor yada kargo şirketine göre takılabiliyor... Ben bu işlerde pek bi mantık yada genellik olduğunu düşünmüyorum..

Evet bazı kurallar kanunlar var ama ne zaman nasıl kime neye göre işlediğini çözebilmiş değilim ben...

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
ben şu mağazalardan bizzat kendim için ya da arkadaşlar için büsürü şey aldım, hiç birinde de sorun çıkmadı..

amazon.com (amerika)
amazon.co.uk (ingiltere)
ebay.co.uk (ingiltere)
ebay.com (amerika)
ebay.co.hk (hong kong)

tek sorun ingilizce bilmeniz gerekiyor :D bir de çok pahalı ürünler olmamasına dikkat etmelisiniz. bunun yanında bi de posta sigortası yaptırırsanız (2-3 dolar olur genelde) sorun yaşamanız düşük bir ihtimal.. ayrıca limitini heran değiştirebildiğiniz sanal kredi kartı kullanıp, paypal hesabından ödeme yapmak bence gayet güvenli...

hatta ben o kadar çok alıştım ki ebay'a; türkiye de 25-30 ytl ye satılan bişi ebay da 15-20 ytl (kargo fiyatı içinde) karşılığında satılıyorsa yine de ebay dan getirtiyom.. 5 lira 5 liradır yaw :D
sadece 2 hafta beklemiş oluyom o kadar..

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@ozkantu

Teşekkürler ,elbette yardımcı oldu ..

Pc netten alınan bir yazı foruma konmuştu ordaki ifade aşağıda.

(Alıntı-)"Dikkat etmeniz gereken bir konu da 100 Euro bedelin içinde taşıma masrafının da bulunduğudur. Yani ürünün fiyatıyla taşıma masrafının toplamının 100 Euro'yu geçmemesi gerekir." (Pc net)(Bilgisayar parçaları için olabilir mi?)

Yukardaki bilgiye göre taşıma ücretiyle 100€ yu geçmemeli, sizin deneyimlerinize göre 100€ ürün tutabilir+taşıma 20 ya da 30 € olsa da (sözgelimi toplam 130€) gümrüğe takılmaz !
Biraz kafam karıştı ,çünkü vereceğim siparişi de doğrudan etkiler.
Gidon,g.boğazı,sele,pompa vb.. metal parçalar içerdiğinden açılacak demek.Burada memur fiyat araştırmasını nasıl yapar,(interenet,eldeki katalog vb.)?
1-Amerika,Avrupa,İngiltere kıyaslama yapılırsa tavsiyeniz ne olur?
2-Yıl sonuna doğru indirimler yapan siteler görüyorum şu an en uygun zaman mıdır sizce?,(ör:Chainreaction,ribble,totalcycling) özellikle önerdiğiniz siteler var mı?(gönderi ücreti,ürün çeşitliliği,güvenlik,müşteriye ilgi vd.)
3-Royal mail bu sitelerin kullandığı sistem,uygulamada nasıldır(doğrudan bizim ptt ye mi geliyor?)(Sipariş adresi İzmir ise izmir ptt mi?)
Konu geliştikçe araştırma sürdükçe sorular gelişiyor..Teşekkürler ilginize...

• Beğen
Tepkiler: ahmet ozgen

emres91

Üye
Tepki
101
İşimle alakalı olduğundan sizlere bazı tavsiyeler vermek istiyorum.Siparişinizi vermeden önce kargo firmalarının internet sitelerine girip kutu ölçülerini ağırlıklarını ortalam olarak bilmiyorsanızda önemli dğil sadece fikir olması açısından deneyebilirsiniz.İnternet sitesinden değilde yurtdışından dükkandan alışveriş yapıyorsanız mutlaka orayla iletişime geçip kutunun üstüne sample yazdırmaya çalışın hele hele birde bunu yurtdışında mesela şu aralar christmas bayramına denk getirebilirseniz karşı taraftaki gümrüğe takılması zor özellikle Amerika'da baya bir zor.Bizim gümrüklerdede açıkçası sadece gümrük memuru ve kolcu memurlarının merakın kalmış .İçine açıp bakarsa ve ne olduğunu anlayamazsa o zaman malı kıymete yollarlar burasıda bir çeşit fiyat belirleme kurulu gibi bir şey.Eğer dhl ,tnt yada fed ex gibi bir firmayla malınızı getirtiyorsanız dükkan alışverişinden biraz daha masraflı olabilir.Genede iletişime geçip koli üstüne sample,spare engine parts falan yazdırmaya çalışın ki takılmadan gelsin.İnanın bu işler böyle yürüyor.

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@emres91

Selam ,teşekkürler katkınız için, sample yazdırmak gift yazılmasına benzer bir durum mudur,buna ek olarak içine fatura konmaması da gerekliymiş.Bir de bunca isteğin karşı tarafın kabul etmesi de ayrı konu.
Karşı taraftaki gümrüğe takılma konusunu anlamadım,zaten burada bir sorun olmaması gerekmiyor mu?Yani mal bedeli+taşıma dışında ne gibi bir sorun olabilir.
Noel i geçirdik,ama bazılarında ocak ayı için indirimler görüyorum, son bir konu da firmanın verdiği izleme numarası(kodu) seçeneği sunması avantajlı mıdır?
Firmaların (özellikle ingilterede) kullandığı sistem airmail olarak görünüyor,bu aynı zamanda en ekonomik seçenek olarak görünüyor.

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@emres91

Selam son olarak gift ya da sample yazmalarını istediğim chainreaction bunun bi hile olarak algılanabileceğini belirterek yapamayacaklarını söylediler.
1-Sizin bahsettiğiniz firmalar hangileri ?(tabi özellikle bisiklet parçaları ile ilgili)
2-Sözgelimi indirimli aldığım bir parçanın Türkiye gümrüğünde (ya da ptt) fiyatı yüksek belirlenerek 100€ yu aşma riski var mıdır, bunu garantilemek için ne yapılabilir.?
3-Sanal kart konusunu araştırdığımda çoğu bankanın böyle bir hizmeti olmadığını gördüm. Güvenli alışveriş yaptığımızdan nasıl emin olabiliriz,(mesela sanal klavye kulanmak-anti keylogger kullanmak vb..)

teşekkürler....

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@eros3

Kredi kartlarını kullandığım Garanti'nin ve Yapı Kredi'nin sanal kart uygulamaları var. Uzaktan alışverişlerimde sadece sanal kart kullanıyorum.

Erhan1

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@erhana

Selam, kartı çıkarmak için bankaya gitmek gerekli mi(yoksa netten mi) güvenlik için sadece limit konması yetiyor mu? (biraz daha detay olsa iyi olur)
Kredi kartı çıkarmadan da sanal kart edinerek alışveriş yapılabilir mi?
teşekkürler.

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@eros3

Bankaların Internet sitesinden yapılabilecek bir işlem. Limit de geçici olduğu için fazlaca bir güvenliğe gerek yok. Alışverişi tamamlamadan önce bankanın sitesine girip sanal kart limitini alışveriş tutarı mertebesinde bir değere getirdikten sonra alışverişi tamamlıyorsun, limit de kullandığın miktar kadar azalıyor. Yani başkaları sanal kartın ile ilgili bilgilerin tamamına sahip olsalar dahi harcama limiti sıfır olduğu için bir işlerine yaramaz.

Sanal kartını varolan bir kredi kartına bağlı olarak oluşturabilirsin diye biliyorum ama istisnaları olabilir.