Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışı alışveriş siteleri ve yerli alışveriş siteleri

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

?

Yurtiçimi, yurtdışı alışveriş sitesini tercih edersiniz?

1. Yurtiçi

10,2%
  2. Yurtdışı

89,8%
  1. Turan Babacan

Turan Babacan Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    forumda yurtdışı sitelerde alışveriş yapanların şikayet edenlerini duymadım. Fakat yerli sitelere forum üyelerin baya şikayet ettiğini gördüm. Gerçekten bu böylemi sizce? Eğer bu böyle ise sizce bunun altındaki neden ne? İş disiplini mi?

2. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisiklet,Bisiklet aksesuar ve komponentleri satan çoğu firmamız kurumsallık tan fersah fersah uzaklar,bir hata yaptıkları zaman kesinlikle kendileri yapmamıştır,sonuna kadar müşteri haksızdır,sizin bildiğiniz değil onların söylediği doğrudur,Stoklu çalışmak prensipleri arasında değildir,bilgileri güncellemek zorunda değillerdir bizim peşinde koşmamız gereklidir. Daha neler yazılır'da forumda küfür yasak...

3. K Ayhan

K Ayhan Aktif Üye

Adı:
    Ayhan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Açık ve net böyle birkaç istisna var tabi. Bizim satıcılarımız para kazanmak için iş yapıyor. Yurtdışında memnuniyet ve sürekliliğe önem veriliyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Müşteriyle ilgilenme, güleryüzlü olma, sorun çözme olayını bir kenara koyuyorum. İşin ticari tarafına değinmek istiyorum.

Çoğu kişi bir işyerinin faaliyetlerini bilemez. Aylık masrafı nedir, vergileri nedir? Stok maliyeti, çekler, senetler, krediler...Kira, elektrik, su, maliye, sertifikalar, yangın güvenlik, ekoloji, telefon...Ve çalışanların maaşları, vergileri.

En basitinden, benim ülkemde KDV %12 ve KPN denilen gelir vergisi %20 dir. Yani sattığım her malın %12 sini (Türkiyede %18) vergi olarak ödüyorum, ayrıca yıl sonunda "net karın %20 sini" devlete trink diye veriyorum.
    Benim aylık sabit giderim on bin dolar civarı, üstelik ben çok küçük bir firmayım. Bu masrafımı ve belli oranda kârımı çıkarabilmem gerekiyor. Bunu ancak sattığım ürünle yapabilirim. Ne kadar çok satarsam, fiyatlarımda o oranda indirime giderim.

Günün birinde işsiz kalabilirsiniz ve belki bir bisiklet mağazasında çalışmak durumunda kalırsınız. O zaman insanlar sizden değil, biraz daha ucuz diye Çinden, Avrupa dan alırlarsa üzülürsünüz, yeniden işsiz kalırsınız. Ben daha ucuz diye çinden alım yapmalardan çok muzdaripim. Çinde hammadde ucuz, işçilik ucuz, vergi daha az.

Şimdi, satın aldığınız her ürünün %32 sinin (Türkiyede daha fazla) direk devlete vergi+bisiklet veya aksesuarın maliyeti+işçilik+stok+kira+elektrik su ısınma+güvenlik vs olduğunu düşünün ve fiyatını öyle kıyaslayın. Belki tek bir çalışanı ve bir websitesi olan sitelerle kıyaslamayın.

5. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:

Scott Foil 10 Sram Red'i gelip buradan alırsanız söyledikleriniz konusunda size katılabilirim Raşit Bey :)

6. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Kredi kartına 12 taksitle alırım.:)

Neyse ki Kazakistanda çek-senet yok, önce para hesaba yatar, sonra mal gönderilir. Ben zaten Türkiyede ticaret yapmayı tasavvur bile edemiyorum.

Scott istisnadır ve istisnalar kaideyi bozmaz. Arada gidip pinorello amcanın elini öpüp, bir dogma da alınabilir. (Yok hacı, ne kadar tırmalasak kendimizi ele veriyoruz) Şöyle yapalım o zaman "imamın dediğini yapın, yaptığını yapmayın" :mlk:

7. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisiklet mağazaları ve ufak ölçekli bisikletçiler daha ayrı bir tartışma konusu olmalı 1-2 yaşadığım sohbeti aktarabilirim mtb bisikletim için gidon,boğaz,sele borusu gibi aparatlar almıştım kampanya gibi bir durum vardı 20-30$'lık güzel bir indirim konusuydu neyse uzatmayayım ürünler geldi taktım yolum bisikletçiye düştü sohbet falan derken ya abi bu parçalar orjinalinde yoktu bunun nereden aldın kaça aldın falan sohbeti açıldı aldığım fiyatı kampanyadan bahsettim baktım ah mah sesler çıkarıyor abi bizi niye haberdar etmedin bizde al sat falan yapıyoruz nasıl kaçırdık falan filan dövünüyor sordum bu fiyata alsan kaça satardın diye x2 den aşağı yazılmaz dedi o kadar bekliyoruz emek sarfedileceğiz dedi. Ne yazık'ki Türkiye'de bu konu anlattığımdan daha derin bisikletçinin nakit alımda indirim yapmasının nedeni %18 kdv'den kaçmak içindir yoksa kredi kartının alacağı %3 komisyonu önemsediğinden değil hangimiz aldığı bir lastik için fiş istiyor ki ?Bisiklet ürünlerindeki fiyat yüksekliğine gelirsek mağazalar istediği zaman çok güzel bir şekilde ürünlerini Yurtdışı fiyatları civarında satabiliyor bizdeki mantık ne zaman "ürün'den ziyade sürüm'den kazanmak olacak" o zaman yurtdışı siteleri tercih nedeni olmayacak

8. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Genellikle aldığım ürünün fiyatının %20 ye kadar farkla Türkiye`den almayı tercih ediyorum.
    Bir kaç ufak tefek şey dışında onlarca alışverişimi yurtdışından yapmak zorunda kaldım. Gümrük vergisini ödeyerek bile aldığında üründe %20 den fazla karım oluyor.
    Ayrıca her ürün Türkiyede bulunmadığı için de yurtdışından alışveriş yaptım.

9. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Yok abi yanlış anlama ben zaten espri yaptım eleştirmek için demedim..Söylediğin şeylerde kısmen hak veriyorum sana ama buradaki durum alıcıların kabahati olmadığından firmalarda kusura bakmasınlar idare etsinler bizi diyebiliyorum sadece :)

10. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Dedim ya, ticaret göründüğü gibi değil diye.

Mesela 6 ay vadeli çekle bisiklet alıp mağazama koydum. Eğer satılmazsa 6. ayın sonunda bisikleti maliyetine hatta zararına verebilirim. Çünkü çekin yazılması ticari hayatınızı bitirebilir.

Şimdi, ben zararına sattığım zaman "vay çakal, meğerse bizi kazıklıyormuş, malın asıl fiyatı buymuş" diye düşünür müsünüz? Evet, düşünürsünüz.

Yurt içinde yoksa istediğiniz malzeme, tabiki yurtdışından alabilirsiniz. Ama ben bisikletçime gidip "bana şu lazım, bulabilir misin" derim, formalitelerle vs nakliyeyle zaman kaybetmem. Zaman çok ama çok değerlidir.

11. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle yurtdışı..

Bolu'da oturuyorum, Boluda bisiklet mağazası olmadığından, benim için İstanbul'dan veya Ankara'dan alışveriş etmekle arasında en ufak bir fark yok. İkisinde de görmeden alışveriş yapıyorum. Ancak Türkiye de çeşit az, internet sayfalarındaki bilgiler yeterli değil, stok bilgisi güncel değil, fiyatlar zaten pahalı.. Sonuç itibarı ile Türkiyeden alışveriş yapmak çok mantıklı değil. Buradan alışveriş yapmam için tek sebep olabilir o da yerel bisiklet dükkanlarında göreceğim ilgi, alaka ve bilgilendirme vs. Ona da şu ana kadar ülkemde denk gelmedim..

12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:

Şikayetler benim okuduğum kadarıyla yanlış gönderilen mallar, iade ve değişim sırasında yaşanan sorunlardan oluşuyor. Bunlar firmaların kurumsal olamamasından ve kuralları iyi koymamış olmalarından kaynaklanıyor. Kontrol yöntemleri de zayıf denebilir. Bilişim teknolojilerine daha fazla yatırım yapmaları gerekiyor.

13. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    bir çok yerli üretim yapan yada yaptıran bisiklet firmalarımız saydam değil
    mesala ne bir bisikletin ağırlığını yazarlar nede rublelerin oranını nede nebileyim sele borusunun marka mdoelini türünü
    ve ayrıca sadece fabrikasyon satarlar çoğu
    ama yurtdışı öle değil tek tek tüm malzemelerin ne marka model olduğu biliyorum
    bisikletin ağırlığını ve geometrik özelliklerini önceden görüyorum
    üretim sürecinde belirli testler uyguladıklarını biliyorum (bu bizim hiç yerli markalarda görmedim)
    bazı sitelerde istediğim jant sentini grup setini ruble ve aynakolu kendim seçebiliyorum (bu da bizim yerlilerde yok)

bir çok yerli bisikletlerde araştırdım istediğim özelliklere en yakın bisiklette bile 2-3 parça değiştirmek gerekli olduğunu gördüm bu da malesef boşa masraf

ayrıca şu an 3600 liraya satılan bir bisikleti yurtdışından toplam maliyeti olarak vergi ve kargo dahil 2850 gibi bir fiyata alabiliyorken neden 3600 lira vereyim ki

14. OnurA

OnurA Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Al satçılığın bakkaldan farkı yok.
    Alış veriş yaptığımız birçok yabancı sitenin kendi markaları var.Hadi bisikleti ve komponentleri geçtim Türkiye iyi kötü bir tekstil ülkesi ben bir bisiklet giyim markası yapayım dünyaya pazarlayayım diyen yerli satıcı firma yok.Bunu yapabilecek seviyede yatırım yapan firmalar var Türkiyede.Ancak onlar da çinden dandik mal yaptırıp satmaya çalışıyor.Vizyon yok malesef.

15. Lütfü Koçak

Lütfü Koçak Yeni Üye

Seviye:
    harun bey meraktan soruyorum, o fiyatta bir bisikletin gümrükten geçiş işlemleri nasıl oluyor? nerede ödüyorsunuz vergiyi acaba ?

16. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ankette Yurtiçi 1 oyunu kullanan arkadaşım deneyimini paylaşabilirse çok makbüle geçer :evil: :D :D

17. Aydınlıyurt Tuncay

Aydınlıyurt Tuncay Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Onur Bey,
    İstanbul firması Barco Tekstil diye bir firma var.Tr'deki marka ismi Exuma spor tekstili konusunda müthiş diyebilirim.Çok markaya üretim yapıyorlar. Istanbula geldiğinizde mağazalarına gitme şansınız varsa bir dolaşın derim.

18. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Mağazaya giderek alış-verişten bahsetmiyoruz. Ayrıca sadece tekstil ürünlerinden de bahsetmiyoruz. Bisikletle ilgili online alışverişten bahsediyoruz.

19. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  20. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=120232
    aradığınız cevaplar burada
    1500€ altı alırsanız ya kapıya getiren ptt görevlisine yada gümrüğe takıldıysa sizi çağırırlar ilinizdeki gümrük müdürlüğüne ödemeyi yaparsınız
    1500€ üstü alırsanız gümrükte kesin takılır ve kendiniz alamazsınız gümrük müşaviriyle anlaşmanız gerekecektir.