Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt DIşından Ucakla Bisiklet Getirmek

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında mehmet bagcı tarafından paylaşıldı.

1. mehmet bagcı

mehmet bagcı Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar nasip olursa 2 hafta sonra Almanyaya gidicem ordan uygun bir bisiklet buldum.Fakat Türkiyeye getirirken Ucakdaki kilo sorunu dısında herhangibir proplemle karsılasırmıyım? Vergi ücreti yada baska bir sorunlar ?
    Yurt dısından ucakla bisiklet getiren varmı bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevinirim

2. Sercan Can

Sercan Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bir adet alıp gelecekseniz, vergi ile ilgili bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

3. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle yurdum insanın yurt dışından hep birşeyler getirme merakı vardır malüm ülkemizdeki kdv + özel tüketim gibi vergilerden dolayı bir dönem bende yurt dışından canlı getirmeye kafayı takmıştım. Bildiğiniz gibi canlı bir obje veya eşya olmadığı için daha farklı bir prosödüre tabii. Bu konuyu araştırırken gördüm ki hava limanlarında gümrük memurlarının %95 i bilinçsiz şu şekilde devletin bir gümrük mevzuatı var. Bu mevzuatın içeriğini hiç bir gümrük memuru bilmiyor. Bunu hostes olan bir bayan arkadaşımda teyit etti ondan rica ettim bu konuları öğrenebilirmisin diye örnek yine canlı konusundan vereceğim karşılaştığımız manzara a şahıs 5 adet getirebilir derken b şahıs canlı getiremez, c şahıs sadece 1 adet d şahıs 10 adet getirebilir diyorlar. İki arkadaşımında gümrükle yaşadığı farklı olaylarda şu şekildedir; birinci arkadaşımın ilgi alanı motorsiklet ve yurt dışından 600$'lık egzost getiriyor ve şansına koskocaman egzost gümrüğe takılmadan geçiyor. İkinci arkadaşımında 80$'lık elektronik bir cihaz getiriyor ve 150$ gümrük istiyorlar. Buradan çıkartacağımız sonuç şu gümrük memurlarının o anki ruhsal durumuna göre ne yapacağı belli olmayacaktır. Benimde yurt dışından getirtmek istediğim bir takım malzemeler var ama dediğim gibi gümrük konusu biraz çetrefilli. Aklıma gelmişken yanında dahi bazen her hangi bir ürün getirsen belirtiğim gibi cins bir gümrük memuruna denk gelirsen sıkıntı çıkartabilir. Her daim dediğim bir laf vardır vatandaş vatandaşlık haklarını bilmiyor polis ise polis gibi davranması gerektiğini bilmiyor.

ihtiyar bunu beğendi.
  4. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende 2 ay önce slovenyadan bir bisiklet getirecektim.Bisikleti uçak yerine trenle getirdim ama, daha önce oradaki görevlilere gidip uçakla nasıl getirebileceğimi sormuştum.Bisikleti bisiklet kutusuna koyduktan sonra herhangi bir sıkıntı yok dediler.Eğer uçakta fazla yük yoksa üretsiz bir şekilde getirebilirisin dediler (çoğunlukla ücret talep edilmiyormuş)fakat böyle bir durum söz konusu değilse getirdiğin bisiklet için ayrıca bir ücret talep ediyorlar.Kilo ile ilgili o anki görevliye kalmış,25 kg ile girdi diye sorun çıkarılanıda gördüm,40 kg ile girip sorunsuz geçenide.

5. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Havalimanında çalışan birisi olarak şunu söyleyebilirim; Vergi vs. gibi şeyler ödeme durumunda kalmazsınız çünkü yanınızda 1 adet bisiklet getirebilirsiniz,gümrükte durdururlar ise yurt dışına binmek için götürdüğünüzü söyleyerek oradan gayet sorunsuz bir şekilde ayrılabilirsiniz.Uçakta ödenecek ücret konusuna gelince; uçuş için size verilen 20kg (havayoluna göre 25kg'da olabiliyor) bagaj hakkı bisikleti kapsamıyor malesef.Bisiklet,sörf tahtası,dalış ekipmanları,golf takımı vb. araçlar spor ekipmanları olarak değerlendirilip farklı bir ücretlendirmesi vardır.Havayollarına göre farklılık göstermekle beraber 1 adet bisiklet taşıma ücreti 25-40 euro arasında değişmektedir.

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Daha önce açılmış konular var. Arama yaparak onları okuyun.

Edip Dinçer, Tolga Günsezer ve ihtiyar bunu beğendi.
  7. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikleti kutusundan çıkartıp çanta ile uçağa yükleyip getirecekseniz bir kez daha düşünün derim. Yakın zamanda forumda böyle bir konu açılmıştı. Bisikletler uçağa yüklenirken hiç bir itina gösterilmiyor deyim yerindeyse fırlatıp atıyorlar.

8. ilkerturker

ilkerturker Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhabalar.Ben de bir tane getirilirse sorun olmayacağını duymuştum.Ama yanınızda değil de kargo ile getirteyim derseniz gümrüğe takılabilir.Ben geçtiğimiz günlerde fren seti getirttim ve 125 lira vergi+masraflara ödedim.Ayrıca bagaja verirken bisikletinizi ,elde taşımalarını rica edin.O zaman daha dikkatli oluyorlar,bebek arabalarını tasıdıkları gibi.

9. Erol Yusuf

Erol Yusuf Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gecen yaz ben bisiklet cantasiyla ingiltereye bisiklet goturdum. Yaninizda bir adet spor esyasini alabiliyorsunuz. Ufak bir ek ucret karsiliginda aliyorlar. Hatta normal bagaj bolumune yollamiyorsunuz. Bir yetkili gelip aliyor ve soylediklerine gore bizzat ucaga tasiyorlarmis. Ben bir sikinti yasamadim, herhangi bir yipranma vs. Olmadi. Suan mtb bisikletim yok ancak tasima cantam hala duruyor. Bisiklet tasima cantaniz yoksa size uygun bir fiyata verebilirim. Canta scottun tasima cantasidir.

10. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showth...ht=Yurt+DI%FE%FDndan+Ucakla+Bisiklet+Getirmek

http://www.bisikletforum.com/showth...ht=Yurt+DI%FE%FDndan+Ucakla+Bisiklet+Getirmek

Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama kutusuna açmak istediğiniz başlık veya merak ettiğiniz soruyu yazıp "arama" yaptığınızda forumda daha önce bu konuda açılmış başlıkları göreceksiniz. İlgili başlığa tıklayıp sorunuza cevap bulabilirsiniz, eğer tam olarak cevap alamadıysanız konunun devamına mesaj yazabilirsiniz.

* Belki daha önce hiç forum kullanmamıştır bilmiyordur nasıl kullanılacağını diye açıklamak istedim. Yoksa niçin defalarca sorulmuş, cevap alınmış bir konuyu açar ki bilinçli bir insan.

Edip Dinçer bunu beğendi.
  11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ek: http://bit.ly/U1odRQ

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  12. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
  13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sitenin adı "Let Me Google That For You" (Sizin için Google'da Arayayım) =)
    www.lmgtfy.com

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben olabilirim o arkadaş.

Specialized Tarmac bisikletimi getirdim ben yurtdışından. Koli ile değil de, bisiklet taşımak için yapılan bisiklet valizlerinden biri ile getirdim.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=27210;page=1;menu=1000,5,73;mid=277;pgc=0
    Kullandığım çanta buydu.

Bisikletin içindeki durum bu. Aradaki boşluklara da bütün bisiklet malzemelerimi koydum ben. Kask, ayakkabılar, bütün bisiklet kıyafetlerim. Hepsi çantanın içindeydi.

Bisiklet için Lufthansa'nın sitesinde yazan ücreti ödedim. Havalanındaki özel kargo bölümünden bisikleti verdim. Atatürk'te araba ile geldi bisiklet ayrı olarak, oradan aldım. Gümrük vs. hiç bir şey ödemiyorsunuz. Zaten sormuyorlar bile bu ne diye.

Durum kısaca böyle. Eğer yurtdışına gidiyorsanız, uçağa 50euro gibi bir ücret verip bisikleti çok çok daha ucuza getirebilirsiniz.

15. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    50 Euro bisiklet taşımak için aldıkları para mı?

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Evet.
    Geleceğiniz hava yollarının sitesinden özel kargo bölümüne girip ücretleri öğrenebilirsiniz. Bazı havayolları bedava taşıyor. Kimisi de ücret istiyor.

17. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çantada 300€ yahu dah ucuzu yok mu bunun ?

18. Bülent Gökmen

Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yurtdışına gidip gelme ihtimali olmayanlar için kdv li fiyatı 1500 euro yu geçmeyen ürünleri sadece %20 vergi ödeyerekte sipariş edebilirsiniz. Bu şekilde ebaydan ürün getirmiş olanlar var ama belirtilen rakkama siz shipping masrafınıda ekleyin. Malum memurlar kafaya takarlarsa gümrüklü fiyatı 2 katına gelebilir.

19. Murat.Bagci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu cantayi satin alsak katlanmis bir halde ufak bir kutuda mi gelir yoksa kendi boyutlarinda mi gelir. o zaman goze batip gumruge takilabilir ama epicon masa getirmistim masrafsiz :D bu da oyle olur mi ki

20. Murat.Bagci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu arada bisiklet cantasinda bisiklet olmazsa yinede o canta icin para aliyorlar mi peki ? thy