Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışından bisiklet veya kadro almak ??

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Forumda birçok defa konusu geçmiş olabilir, "lütfen forumda konuyu arayın" diyenler de çıkabilir ama ben yine de sormak istiyorum.
    Yurt dışından komple bisiklet veya bisiklet kadrosu getirtmiş kişilerin deneyimlerini öğrenmek isterim. Demek istediğim internet üzerinden alıp kargo ile yurtiçine sokmak.
    Şimdiye kadar yurtdışından birçok ufak tefek alışverişim oldu ama tabii bunlar genelde 100$ ın altında olan alışverişlerdi o yüzden bir sıkıntı yaşamadım.
    Bisiklet aldığımız takdirde, nasıl bir gümrük işlemine tabii tutuluyor? Masrafları ne oluyor? PTT gibi devletin standart posta kanalıyla mı getirtmek mantıklı yoksa UPS gibi özel şirketlerle mi? Gümrük işlemlerini kendimiz halledebilir miyiz yoksa bir gümrük şirketinden yardım almak zorunda mı kalıyoruz? Atıyorum 5000 TL lik bir bisikletde yaklaşık nasıl bir masraf çıkar bana merak ediyorum.
    Deneyimli arkadaşlardan yardım almak isterim.

BisikletliSüvari bunu beğendi.
  2. UtkuK

UtkuK Aktif Üye

Adı:
    Utku Karaarslan
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu konuyu ben de bir süredir araştırmaktayım, wiggle sitesinden Türkiyeye DHL ile kargo yaptıklarını öğrendikten sonra DHL nin 444 0040 numaralı telefonundan gümrük departmanı ile görüştüm.
    75-1500 euro arasında bir bisikleti gümrükten bizim adımıza ek masraf olmaksızın çekebileceklerini belirttiler.
    Kargonun geldiğini bildirdikten sonra kimlik fotokopisi, vekaletname formu, fatura ya da ödendi belgesi (kredi kartı ekstresi yada ürünün internet linki) istiyorlar. Email ile gönderiyorsun.
    Avrupa birliği ülkelerinden %18, diğer ülkelerden %20 maktu gümrük vergisi teslimatta tahsil ediliyor.
    Tek risk kanunen tebligat sonrası 3 güne kadar ardiye ücreti talep edemiyorlar. Genelde gümrük işlemleri 3 günü bulmaz dediler, eğer bir aksilik, gümrükte yoğunluk olurda 3 günü geçerse DHL için
    3 günlük ardiye ücreti 165 tl imiş.

BisikletliSüvari bunu beğendi.
  3. xenaita

xenaita Yeni Üye

Adı:
    Gunes
    Bisiklet:
    Trek
    Selamlar,

Yurtdışından kadro getirmiş bir arkadaş var mı acaba?