Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışından bisiklet getirtmek

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alper Temircan tarafından paylaşıldı.

1. Alper Temircan

Alper Temircan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar...
    Baya bir zamandır iyi bir bisiklet almak istiyorum. Ama Euro aldı başını gitti.:boese157: Fransa'daki amcam Türkiye'deki işleri sebebiyle önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelicek. Bisiklet olarak aklımda Corratec Xvert Expert var. Amazon.de 'deki fiyatı 569€. Amcam bisikleti uçakla getirirken herhangi bir sorunla karşılaşabilir mi? Cevaplayan ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. ahmetçetinkaya

ahmetçetinkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    yurtdışından tek bisiklet getirilebilir. gümrük vergisi yok. ama uçakta ekstra bagaj ücreti alırlar.

Alper Temircan bunu beğendi.
  3. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Konu açılmışken net bir bilgi verelim. Sizin istediğiniz bilgi arasında...
    Tabi bunlar kapıdaki gümrük muhafızları durdurduğu takdirde geçerli. Sonuçta ben yanında komple araba eksozu getiren birini bile biliyorum. Yasal olarak yolcuların yanında getirebilecekleri eşyalar:

ZATİ EŞYA MUAFİYET LİSTESİ
    A- GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI
    1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya,
    2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası,
    B- ELEKTRONİK EŞYA
    1- LCD / Plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 Ekrana [55 Ekran dahil] kadar),
    2- İçerisinde cep telefonu, tv, müzik çalar, video oynatabilen avuç içi cihazlar,
    3- Kamera/ dijital kamera (bir adet) ve 10 adet boş kaseti,
    4- GPS yön bulma cihazı,
    5- Slayt gösterme makinesi, (bir adet)
    6- Diz üstü bilgisayar ya da PC (bir adet), aksam ve parçaları (Flash Bellek, Hard Disc Dahil)
    7- Radyo veya portatif radyo-teyp (bir adet)
    8- Sabit bellekli, hafıza kartlı müzik çalan ve görüntü oynatan cihaz ve aksesuarları,
    9- Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti ( play station v.s.),
    10- Her birinden en çok 10 ar adet olmak üzere plak, teyp kaseti veya compact disc, DVD,
    11- Volki – Tolki ( Bir çift)
    12- GSM-Cep telefonu (2 takvim yılında 1 adet) (Müsteşarlık Makamı’na 30.01.2008 tarihli ve 2008/13 sayılı Onay’ı ile değişik)
    * 2 inci maddede belirtilen ve cep telefonunu özelliği de olan cihazın getirilmiş olması halinde 12 inci maddedeki eşya muafiyeti uygulanmaz.
    C- MÜZİK ALETLERİ
    1- Elde taşınabilir müzik aletlerinden 1 er adet olmak üzere en çok 5 adet
    D- SPOR VE OYUN ALETLERİ
    1- İki bölmeli bir adet kamp çadırı,
    2- Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı
    3- Uçan kanatlar (bir çift),
    4- Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot,
    5- Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf,
    6- Ayak paleti (bir çift),
    7- Tenis raketi ve 3 kutu topu,
    8- Golf malzemesi,
    9- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç),
    10- Her birinden 1 er adet olmak üzere Tavla, Satranç ve Dama takımı
    11- Beş deste oyun kağıdı,
    E- SAĞLIK CİHAZLARI
    1- Hasta yolcuya ait yataklar,
    2- Malüller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuklar,
    3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar,
    4- Gaz maskesi ve benzeri koruyucu elbise (en çok 2 adet).
    5- Tansiyon ölçme aleti, (bir adet)
    6- Şeker ölçme aleti, (bir adet)
    7- Solunum cihazı (bir adet)
    8- Diyabet hastaları için otomatik şırınga
    F- MUTFAK EŞYASI
    1- Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri,
    2- Bir adet portatif piknik ocağı,
    3- Bir adet semaver veya çay makinesi
    4- İki adet termos,
    5- Kahve makinesi, ekmek makinesi, tost makinesi, mikser ve meyve sıkacağı
    G- TÜKETİM MADDELERİ
    “Yerli ve yabancı ayrımı yapmaksızın;
    1-400 adet sigara (2 karton) ile 150 adet yaprak sigara veya puro veya sigarillo
    Ayrıca,
    200 gr. kıyılmış tütün ve 200 yaprak sigara kağıdı veya
    500 gr pipo tütünü veya
    200 gr ağız tütünü veya
    200 gr tömbeki veya
    50 gr enfiye,
    2- 1,5 kg. kahve, 1,5 kg. nescafe. 500 gr. çay, 1 kg. çikolata, 1 kg. şekerden mamül yiyecek,
    3- 100 cl'lik bir (1) şişe ya da 75 veya 70 cl'lik iki (2) şişe alkollü içki,
    4- Şişe adedine bakılmaksızın en fazla 600 ml.kolonya, lavanta, parfüm, esans veya losyon.”
    “1 ve 3 üncü fıkralarda belirtilen zati eşya muafiyeti 18 yaşın altındaki kişiler için uygulanmaz.”
    5- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
    H- DİĞERLERİ
    1- Dijital/ mekanik fotoğraf makinesi (Hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte), (bir adet)
    2- Çocuk yolculara mahsus bir adet çocuk arabası,
    3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar,
    4- Scooter ( iki tekerlekli ve akülü)
    5- Cepte taşınabilen ve pilli, şarjlı ya da güneş enerjisi ile çalışan 1 adet hesap makinesi
    6- Ütü (bir adet),
    7- Bisiklet (bir adet)
    8- Seccade (bir adet)
    9- El dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç),
    10- Masa saati, (bir adet)
    11- Portatif gaz sobası, (bir adet)
    12- Şarj edilebilir el lambası (bir adet)
    13- Araçla birlikte yolculuk halinde (sadece araç sahibi veya sürücüsüne uygulanmak kaydıyla)
    a) Tornavida takımı (ayrı büyüklükte olmak üzere en fazla 5 adet),
    b) Lokma takımı (araçta kullanılan tipte olmak üzere en fazla 10 parça),
    c) Oto pompası,
    d) Akü şarj cihazı,
    e) Akü ile çalışan otomobil süpürgesi,
    f) Akü ile çalışan buzluk,
    g) Stepne dışında bir adet oto lastiği,
    14- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan (kedi, köpek ve kuş) toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla).
    15- Yolcunun durumuna göre Müsteşarlıkça zati eşya kapsamında mütalaa edilecek diğer eşya

4. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    peki yurt dışından ürün sipariş ettik diyelim ve ürün gümrüğe takıldı ödeyeceğimiz masraflar nelerdir?

5. Alper Temircan

Seviye:
    ahmetçetinkaya, nightdriver
    İkinize de ilgi ve cevaplar için teşekkür ederim.
    Bi sorum daha var. Bildiğim kadarıyla uçakta 1 biletin 30kg yük hakkı var. Bisiklet bu 30kg'lık yükün içine dahil mi? Yoksa bisiklet için ayrıca bir ücret ödememiz gerekir mi? Tekrardan teşekkürler.

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ben 2005'te kendim getirmistim bir bisiklet. THY ile gelmistim, bisiklet yük hakkina dahil degil cünkü cocuk arabasi, tekerlekli sandalye gibi zaruri bir ulasim araci statüsünde. Ancak sigorta bedeli gibi bir isimle 20 $ karsiligi bir ücret ödemek gerekiyor.

7. Alper Temircan

Seviye:
    Çok teşekkürler Halil bey.:in: 20$ ise bişey değilmiş.:D Valla çok rahatladım. Herkese tekrardan çok teşekkürler.:in: Biliyorum çok teşekkür ettim ama elimde değil. :D

8. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    30 kg lık sınır toplamda bir kişi içindir.Sanırım herşey dahil.Eğer 30 kg yu geçerse geçtiği kg başına belli para öder.Bu arada getirilen ürünlerin boyutları da önemlidir.

ZekiAlper ve Alper Temircan bunu beğendi.
  9. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Global krizin en çok etkilediği havacılık sektörü çıkış yolu için türlü yöntemler geliştiriyor. 30 kg sınırı standart değil. Hangi havayolu ile uçacağınıza göre değişir. Esas önemli olan sınırı aştığınızda kg başına ne kadar isteyecekleri. Bazı biletler ucuz ancak sınırı aştığınızda sizden inanılmaz ücretler isteyebilirler. Örneğin 2 ay önce abim Yeni Zelanda'dan dönerken 9 kg'lık extra ağırlık için 900 USD istediler. Onlar da kargo ile bagajı gönderdiler 1 hafta sonra aldılar.

Bu yüzden bilet alırken mutlaka havayolunun şartlarını baştan öğrenin, check-in sırasında canınız sıkılmasın. Bu arada THY ile gelirse ve "miles & smiles" kartı varsa (internetten çıkarılabilir, kartı teslim almasa bile numarasını öğrenmesi ve check-in sırasında söylemesi yeterli) extra bagaj için kartın seviyesine göre (3 farklı statüde kart var sanırım) ücret ödemeden getirebilir.

ZekiAlper ve Alper Temircan bunu beğendi.
  10. Erkin B. KAYA

Erkin B. KAYA Forum Demirbaşı

Seviye:
    peki ups kargoya verseler gümrükte takılırm ?

11. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    kendiniz yanınızda getirmezseniz, DHL veya UPS gibi kargo firmaları ile gelirse...
    ve gümrüğe takılırsa, ödeyeceğiniz masraflar yaklaşık:

1) KDV: mal bedelinin 18%'i. Hesaplanan mal bedeli fatura bedelinden yüksek olabilir. üzerine nakliye vb bazı masraflar ilave edilir, mal bedeline böyle ulaşılır.
    2) ordino: 100-150 ytl
    3) ardiye: 100-150 ytl (malı hemen çekmezseniz bu masraf artar, hatta bisiklet gibi büyük bir pakette çok farklı yerlere uçabilir)
    4) gümrük işlemlerini kendiniz yürütemeyeceğiniz için müşavire komisyon: 200-250 ytl

yani KDV dışında 500-600 YTL masraf çıkar.
    gümrüğe takılmaması için ne yapmak gerekir? gönderici firmanın bedelsiz fatura kesmesi gerekir. üzerine şuna benzer bişi yazarlar:
    "for customs purpose only, free of charge"
    ama bu takılmamasını garanti etmez. Paket büyüdükçe risk artar. Hatta paket küçük olsa bile gümrük memurunun insiyatifindedir.

Alper Temircan ve ZekiAlper bunu beğendi.
  12. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar madem bu konu güncel yeni konu açmaya gerek duymuyorum size bir sorum var.. :=)
    Yurtdışından bisiklet getiren ve başından geçenleri(ne gibi muamelere maruz kaldıklarını..) bizimle paylaşabilenler çıkar mı aramızdan.:eek:? İyi forumlar

13. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar,
    bi arkadaşımızın hatırlatması üzerine düzeltme gereği duydum.
    ben uzun zamandır şirketlerin ithalat servisinde çalışıyorum ama mevzuta bütünüyle hakim değilim. Bugüne kadarki deneyimlerin doğrultusunda yazdım. Ama alıcının kurum veya şahıs olması durumunda işler değişiyor olabilir. Ben kurum olarak mal getirttiğimde bunun ticari mal olma olasılığı yüksek olduğu için mevzuata tabidir, ama belki de şahıs getirttiği durumlarda işleyiş farklı olabilir, bilmiyorum.
    Bilenler aydınlatırsa seviniriz.
    Ben de detaylı bilgiye ulaşırsam yazarım.

14. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    gümrüğe takılmadan 1 haftada elime teslim edildi Giant Reign X valla :) ups,dhl bunların gümrükleri çok sıkı ama amerikadan geliyorsa usps(united states postal service) tercih edin risk biraz daha azalıyor en azından..Tabi yukarıda söylendiği gibi satıcının bedelsiz fatura yada 100$ altı fatura kesmesi gerekli...Genede %100 diyemiyorum gerçekten gümrük memurunun insiyatifinde...

15. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    benim ablam şu an Amerika'da ve 300 €'ya kadar şahıs adına birşeyi gümrüksüz yollayabilirim diyor.

16. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben bu yaz yanimda gelirken 3 adet kadro getirdim ama benimkisi kutu icerisindeydi Hongkong ve Cin sinirinda sorun olmadi .Kutu toplam agirligi 12 kg ,Thy de sormadi bunun icinde ne var diye sadece kutunun buyuklugunden oturu bagaji farkli bir yerden veriyorsunuz ,ancak sabah sat 6 sularinda Turkiyeye indiginizde sizi tombul bir maliye gorevlisi (uykusundan yeni kalkmis burnunu hinkirirken :) )soruyor
    maliye gorevlisi :aslanim ne var bu kutunun icinde
    Ben: Aslan gibi bisiklet var dayi :)
    Maliye gorevlisi:Tamam (sicak bir el sallamasi ) gec bakalim
    yani bu sene benim basima gelen buydu :)

17. Erkin B. KAYA

Seviye:
    peki 100€ altındaki her mal sadece kargo ücreti ödenerek vergisiz ve gümrüksüz türkiyeye geliyormu ?

18. Erkin B. KAYA

Seviye:
    yok bizde parça parça yollatırız ilk önce gidon ve boğaz sonra jantlar sonra sele vs vs .......

19. Erkin B. KAYA

Seviye:
    o zaman öle yaparız ;)

:)

20. onemorebike

onemorebike Üye

Seviye:
    Turkiye de zaten var bu urun neden yurtdisindan getirip sorunlarla ugrasasin
    delta dan biraz indirim yaptirip alirsin olur biter olcu sorunu garanti sorunu servis gumruk neden bunlari dusunmek ve daha maliyetli hale getirmek zorunda kalasin anlamadim ...bence alacagin urunu turkiye den al daha iyi olur