Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışından bisiklet almak istiyorum ama gümrük olayından haberim yok

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yusuf Daşkın tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Daşkın

Yusuf Daşkın Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhabalar ben yurt dışından dh bisiklet almayı planlıyorum ama bir kaç araştırma yaptım gümrük olaylarına kafam bozuldu almak istediğim bisiklet http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=84767 veya http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=78880 bütcem bunlara yetiyor benim öğrenmek istediğim bu siteden 1000 € üstü bu siteden alışveriş yapan varmı alışveriş paypal ile yapılıcak gümrükdeki vergi olayı %18 - %20 gibi oluyormuş peki bu değişebilirmi ve kargo olayı buraya geldikden sonra ptt ile mi oluyor sonradan oyuna gelebilirmiyim diye düşünüyorum bu konuda bilgisi olan varsa lütfen açıklasın.

Türkiye'de bu fiyatlarda alabilceğim siteler varmı varsa hiç yurtdışından getirtme olayı ile uğraşmıyım diye düşünüyorum bu konuda bilgisi olan bisiklet severlerin bilgi ve deneyimlerden faydalanmak isterim, şimdiden teşekkür ederim.

2. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konuyla ilgili geniş açıklamalar var birazcık daha karıştır başlıkları istersen

3. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Yurtdişindan e-mail ile sipariş vermek yasak diye biliyorum.

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Gümrük için alt ve üst sınır var. Bu sınır şu an nerede hatırlamıyorum, onu araştırmanız gerekir.
    Alt sınır 75euro. Bunun üzerindeki ticari olmayan ürünler için %18-20 vergi ödersiniz, eğer kargonuz devlet kargosu ile gönderildiyse. Bu şekilde gelen kargoların dağıtımını PTT yapıyor. Gümrükte kalırsa eğer ürün, size yazı geliyor. Gidip, gerekeni yapıp alıyorsunuz. UPS gibi özel şirketler ile geliyorsa eğer, onların gümrük için ek masrafları var depolama, şu bu adı altında. Onların dağıtımını da şirket kendisi yapıyor. Bazı özel şirketlerin Türkiye dağıtıcısı da PTT ayırca. Ürünü almaya karar veriseniz eğer, satıcı firmayla görüşüp devlet kargosu ile, (Türkiye'de PTT, Amerika'da USPS gibi) gönderilmesini isteyin kesinlikle. Ek masraflar gümrük masrafını geçiyor çünkü. Eğer kargonun değeri üst limitden fazlaysa, bu sefer bireysel olarak alamıyorsunuz kargoyu gümrükten. O nedenle şu anki üst limiti iyi öğrenin. Daha önce bisiklet almış olan birini bulursanız da onunla konuşun konu hakkında.

Onun dışında benim bildiğim herhangi bir engel yok. Koca bisikletin gümrükte takılmama şansı yok. O nedenle, bilen, bu işi daha önce yapmış kişilerden yardım alın. Ondan sonra birisi çıkar "yurtdışından sipariş vermek yasak" der.

Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yarın DHL'i 444 0 040 dan ara, gümrük bölümü ile konuşmak istiyorum de. Bağlandığın kişiye sorunu sor.

6. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Chainreaction'dan satın almanda sorun yok, çok güvenilir bir site. Ama almak istediğin bisikletin tutarı çok yüksek. Paypal'da limitler var. Paypal hesabına girip limitlerinin müsait olup olmadığına bak. Kredi kartı limitinden bahsetmiyorum. Paypal sınırsız limit vermiyor. Benim bir paypal hesabımda kartımın limiti bitmişti başka kart tanımladım.

Paypal hesabın doğrulanmış bir hesapsa limit yok.

7. Yusuf Daşkın

Yusuf Daşkın Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kararımı değiştirdim dh yerine kendim mtb toplamayı düşünüyorum tek tek parça getitdiricem bu siteden çoğunda fiyat 75€ geçiyor gümrükde takılma gibi problem olurmu(fren,vites kolu ayna kol,gidon,gidon boğazı) bunun gibi küçük kutular gümrükde takılırmı ?

8. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Royal Mail ile yolladıklarında PTT ile geliyor. Cogunlukla paketi açıp bakmıyorlar. Ama acarlarsa ve 75 euro üstünde ise %18 gümrük vergisi ödersin.

Bazen DHL ile yolluyorlar. 75 euro üstündeyse DHL kesinlikle gümrüğe bırakıyor. Bu durumda %18 gümrük vergisi ve 65 TL ardiye ödüyorsun.

CRC ye sipariş verdiğinde paketımı Royal Mail ile gonderın dıye maıl gonderırsen dıkkate alırlar.

9. parcelforce

parcelforce Misafir

Parcel force -royal mail tÜrkİye telefonlarindan bİlgİ alabİlİrİsnİz. . 0212-6620031 / 4440108 hasan bey 532-6827975