Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışından alışveriş ve chainreactioncycles.com

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında batuhan izmirli tarafından paylaşıldı.

1. batuhan izmirli

batuhan izmirli Yeni Üye

Seviye:
    Yurtdışı gümrük sınırı 75euro oldugunu ögrendim. Bu sınırı aştıgımız zaman gönderilen kargo şirketine göre önümüze 2 olasılık cıkacagını duydum. 1. durum kargo şirketi dhl,fedex veya ups gibi firmalar ise gümrüğe takıldıgında devreye ordino parası ,depo kirası ve gümrük müşavirlik masrafları...... sonunda 600 lira civarı masraf cıkıyormuş. 2. durum gönderilen firma bizdeki ptt gibi yerel firma ise aldıgın ürün avrupadan geliyorsa kargo %10 diger ülkelerdn geliyorsa %20 vergi ödemen yetiyor. Sorum daha önce chainreactioncycles.com alışveriş yapmış olanlara bu site ne tür kargo firması kullanıyor daha önce gümrük sınırını aşanlar ne durumlarla karşılaştı?
    bu firmalardan biriyle mi kullanılıyor (ingilterede ptt ye denk olan firmalar) : International Datapost, Global Piority, International Standart, International Economy, Royal Mail International

ayrıca daha uygun bisiklet için siteler varsa paylaşımları bekliyorum teşekkurler.

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Royal Mail veya Parcel Force ile yollanırsa Türkiyede dağıtımı PTT yapıyor. Diğer yazdığın firmalar hakkında bilgim yok, şimdiye kadar chainreaction dan yaptığım siparişler hep PTT ile geldi ama. PTT ile gelip gümrüğe takılırsa %18 veya %20 vergi ödeyerak ürünü alabilirsin. 3-4 kez gümrüklü alışveriş yaptım, hepsi de dediğim prosedüre göre gerçekleşti...
    Bu arada Avrupadan geliyorsa vergi %10 değil, %18.
    Diğer alışveriş siteleri forumda çok yazıldı, hem mevzuat ile ilgili daha detaylı bilgiye hem de diğer alışveriş sitelerine forumda arama yaparak ulaşabilirsin..

batuhan izmirli bunu beğendi.
  3. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende birşey sorayım ozaman. 75 euro sınır aşıldığı zaman %18-20 Vergiyi ne şekilde ödüyoruz.Kalkıp gümrüğe gidip vergiyi ödeyipmi alıyoruz başka bi alternatifimi var yada direk ptt ile gelip siz ptt ye ödüyorsunuz vergiyi bu nasıl gerçekleşiyor?

4. batuhan izmirli

batuhan izmirli Yeni Üye

Seviye:
    teşekkürler cvp için. bide bu %18e kargo dahil mi

5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim bulunduğum ilde gümrük müdürlüğü olmadığı için ben kapıda PTT memuruna vergiyi ödeyerek teslim alıyorum, forumda okuduğum kadarıyla diğer illerde arkadaşlar gidip ürünü kendileri teslim alıyormuş.

kargo hariç..

6. Doğa Can Yaman

Doğa Can Yaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Gümrüğe takılsa da pttden alıyorsunuz. Gümrük Müdürlüğü ile alakanız olmuyor. Ayrıca 75 Euro sınırına kargo dahil değildir. Mesela 80 Euro değerinde alışveriş yaptınız, 10 Euro kargo bedeli ise vergi ödemezsiniz. Diğer yandan 100 Euro alışveriş yaptınız 10 Eurosu kargo ise 90x18%(ya da 20%) üzerine eklenir. Bazı firmalar kargo bedelini paketin üstüne girmez. Hepsini bir yazıverirler o zaman sıkıntıya düşebilirsiniz. Dünya üzerinde ülkeler arası dolaşan bütün kargoların üzerinde ürünün değerini ve kargo ücretini ayrı ayrı gösteren kısımlar bulunmaktadır. Alışveriş yapacağınız zaman bu durumu bildirmenizde yarar var.