Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt Dışından Alışveriş, eBay ve Gümrük

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Halil Emre Ozlu tarafından paylaşıldı.

1. Halil Emre Ozlu

Halil Emre Ozlu Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar arkadaşlar, bayadır sorularla karşılaşıyorum bu konunun esası nedir, püf noktaları nedir diye, bazı konular var ama genelde kısır kalmışlar, ben de genel anlamda bir paylaşım olsun, ilgililer merak ettiklerini sorsunlar ve tecrübeliler paylaşsın istedim, belki faydalı olur.

Genel bazı sorularla başlasam sanırım bu yazı daha okunabilir bir üsluba bürünebilir :)

1. eBay'dan nasıl güvenip bir şeyler alıyorsunuz? Sonuçta satıcılar da insan
    --> eBay Dünya'nın en güvenilir alışveriş sistemini kullanıyor. Alışverişte kredi kartı ve kimlik bilgileriniz satıcıya gitmiyor ve Paypal denen bir sanal hesapla korunuyorsunuz, alış verişinizi bu hesapla yapıyorsunuz, satıcının gördüğü ise sadece mail adresiniz.

eBay buyer protection (eBay müşteri koruması) gereği alışverişiniz koruma altında. Satıcı yanlış bir şey yaptığı takdirde eBay müfettişleri olayı inceliyor, yazışmalarınızı ve ürün ilanını, şartları, bölgesel kargo vs özelliklerini dikkate alıp karar veriyorlar, satıcıdan gerekirse paranızı geri alıyorlar.

2. Kargo nasıl oluyor?
    --> Kargo konusu biraz sıkıntılı. Bu konuda tavsiyem uzakdoğu ülkelerinin satıcılarına müraacat edin. Hem uygun fiyatta kargo imkanları oluyor hem de tüm dünyaya yolluyorlar. Amerikalı satıcılar genellikle her ülkeye yollamaz, hatta sadece ABD içi yollayanlar çok çok büyük yüzdededir.

Kargo takip imkanı da kötü maalesef. Fed-Ex ya da UPS gibi firmalarla yollattıysanız takip edebilirsiniz (ki bunlar iki kat daha pahalı servisler) aksi takdirde takip edemezsiniz. USPS'te bile ürün ABD'den çıktıktan sonra Türkiye'ye girene dek takip edemezsiniz. Bazı kargolar 40-45 gün kadar uzun bile sürebilir, ki bu kötüdür, çünkü eBay'da dava açabilmek için süreniz 45 gündür. böyle durumlarda satıcıya dava hakkınız gitmeden dava açmanız lazım.

3.Gümrükten nasıl ürün geçiyor?
    -->Türkiye'nin gümrük kuralları gereği, yurt dışından 150 Euro'yu geçer değerde bir ürün satın almanız olanaksız. Ayrıca ikinci el ürün almak da yasak. Fakat ikinci el üründe genellikle sorun çıkmıyor (çıkmaz mı? Bilemem, benim tecrübem bu) Sıfır üründe ise paket içinde fatura varsa (ki genelde satıcılar bilgi verir, fatura koymasa bile kargo kağıdına yazar değerini) buna bakılır. 150 Euro'yu aşmıyorsa yurt içine girer ve evinize kadar teslim edilir. Genelde büyük mal giremez. Mesela bir kadroyu açık artırmadan ucuza kapattınız ve 140 euroya aldınız, satıcı da bu değeri kargoda belirtti ama gümrükteki görevli bundan şüphelenir ve elindeki listeye bakarsa bunun türkiyedeki satış fiyatının 150 euroyu geçtiğini görürse size ciddi bir fatura yollar. normalde ürün değerinin (TR içi değer) %20'si gümrük bedeli olarak alınır ama masraflar dahil size ciddi bir sorun oluşturur, sakın gümrük bedelini öder alırım demeyin 200 euroluk mal için 400 euro ödemek zorunda kalırsınız, ya da geri yollatırsınız...

Geri yollama konusu ise ebay'da karışık... Her satıcı return alıp almadığını ilanlarında belirtir. (eBay için bir zorunluluk bu; 2009'dan beri her ilanda bu bilgi şart) Eğer almıyorsa ve mal ona geri dönerse size bir şey yapmak zorunda değil, yani bu işe kalkışmak akıllıca değil. Ama büyük satıcılar genelde geri iade kabul ederler.. Bazıları ise %10-15 iade/yeniden listeleme (relisting) bedeli keserler. bu da çok dokunmaz, gümrüğe de iade durumunda bir şey vermezsiniz (sanırım 2-2.5 TL bi kontrol ödemesi olabiliyordu.)

Son yıllarda bu 150 euro konusu suistimal edilmeye başlandı, bu yüzden yılda 150 euro şeklinde değişecek gibi görünüyor, bu konuda forumda bir yazı yazmıştım o da burada:http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=82767 (şu anda çıkmadı bu ama 2012'de çıkacak diyorlar, bilemem..)

Yurt dışından alış veriş yapacaksanız dili bilmeniz şart, bazı Amerikan kurallarını da bilmelisiniz; kredi kartı kullanımını, Paypal kurallarını ve eBay kurallarını bilmeniz şart. bunlar basit şeyler değil. ABD'de yaşamıyorsanız ve ana diliniz İngilizce değilse pek tavsiye etmem. Belki burada parçalar biraz pahalı ama yine de eBay konusunda sıkıntı çekenler o kadar çok ki... En azından arka aktarıcı, vites kolu vs gibi ufak boyutta ve ufak fiyatta şeyler alın ki sıkıntı çekmeyin. ben yıllarca bunları öğrenmeye uğraştım, bir sürü insana danıştım, bir sürü görevliyle (gümrük ve kargo) konuştum. cidden kolay işler değil ve defalarca ya ben; ya arkadaşlarım gümrük yedik kargoda sıkıntı çıktı, ürün gelmedi, kimi zaman ise satıcıyla davalık oldum, olduk... Sonuçta eBay'dan asla zararım olmadı, yani satıcının yamuğunu eBay telafi ediyor, satıcıya zorla ödettiriyor ya da kendi bütçesi var bir yere kadar..
    Ama dediğim gibi diliniz yoksa hiç hiç tavsiye etmem, yapmayın derim.

-->Güvenmediğiniz satıcıdan alışveriş yapmayın, her ilanın sol üst köşesinde satıcının feedback'ı (alıcılardan satıcının puanlaması) bulunur, onlara dikkatli bakın, kaç satış yaptığı da yazar, o da önemlidir.
    -->Ayrıca şu önemli; yurt dışına yollamayacağım diyen satıcının ilanına asla teklif vermeyin, katılmayın, bunun yerine özel mesaj atıp şansınızı deneyin.
    -->Feedback'ınızı iyi koruyun ki birilerinden bir şeyler istediğinizde güvenebileceğiniz bir şeyleriniz olsun.
    -->Alış veriş sonlarında satıcılardan feedback istemekten çekinmeyin, ve satıcıların feedbacklarını vermeyi unutmayın; hatta sizinle çok ilgilendiyse teşekkür mesajı atın.
    -->Asla mal elinize geçmeden feedback vermeyin!
    -->eBay mesajlaşmalarında kesinlikle kibar olun, asla gereksiz şey yazmayın, mesajlarınız anlaşılır olsun, çok kibar olun ama kibarlığı abartacağım diye mesajları uzatmayın, birçok kişi kısa cevap vermeyi tercih eder. Unutmayın onlar arkadaşınız değiller ve işinizde yardımcı olmak zorunda değiller.
    -->Bir ürün aradığınızda farklı "keyword" larla aramalarınız tekrar tekrar yazpın, farklı sıralamalarla en uygun ürünü arayın (fiyata göre, kargoya göre vs) mesela birçok ABD'li satıcı "Avid Elixir" yerine okunuşuna göre "Avid Elixer" diye ilan açıyor ve bu ilanlara katılan az oluyor, açık artırmaları çok ucuza gidiyor, bu şekilde 3-4 tane ucuz fren düşürdüm :) (sırrımı açıkladım ama olsun, bisikletçi dostlar kazansın)
    -->ABD'de tanıdık varsa ballı kaymak! Benim eniştem vardı, yıl boyu tüm ürünlerimi ona yollatırdım, o da ülkeye dönen arkadaşlarıyla bana gönderirdi, bavulda geldiği zaman sınır 1500 Euro oluyor.
    -->Ne olursa olsun çok araştırın, çok ilan gezin, satıcıların ilanlarını tek tek satır satır okuyun!! Ben başlarda çok yanlış ürün satın aldım, iş işten geçti..
    -->Almayacağınız ürüne açık artırma teklifi vermeyin, hiç beklemediğiniz şekilde ucuza size kalabilir ve ödemek zorunda kalabilirsiniz, ben bir seferinde 350 dolara SID maşa kazandım, "bunu illa biri artırır ula" dedim ama kimse artırmayınca bana kaldı, çok sıkıntıda kaldım, satıcıyla konuştum zor ikna olup iptal etti.

Evet aklıma bunlar geldi şimdilik... Hatalarımı, eksiklerimi düzeltmekten-tamamlamaktan çekinmeyin lütfen, burası paylaşım alanı sonuçta.. Yazılarımda her zaman insanlara yardımcı olmaya çalıştım, amacım bilgiçlik taslamak vs değil, bana kim ne sorduysa da uzun uzun üşenmeden cevaplamışımdır, hep faydalı yazılar yazmaya çalıştım, lütfen katkıda bulunmaktan çekinmeyin ama eleştiri yapıcı olduğu sürece eleştiridir. Ben biliyorum her biriniz daha iyisini yaparsınız ve yapıyorsunuz.

Tüm yazılarım bisikletforum içindir. En azından şimdilik burada topluyorum yazılarımı. Lütfen bunları kopyalayıp da emek hırsızlığı yapmayın, az emek yok sonuçta. Sayfanın linkini verip kolayca alıntı yapabilirsiniz ama yazıyı kopyalamak sizi hırsız yapar...

Saygılarımı sunuyorum, tüm bisiklet severlere yardımcı olmaya devam edeceğim inşallah :)

2. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    merhabalar.biraz konu hortlatmak gibi olcak ama yararlı bir konu olmuş daha önceden bende görmemiştim öne çıkması iyi olacak.
    gittigidiyor logosunda yazan doğruysa bir "ebay" kuruluşuymuş.
    gittigidiyor alış verişlerimde şuanda 0 sorunla karşılaştım bunun en büyük nedeniyse satıcının puanlanabilmesi ve yorumlanabilmesi.
    alışverişlerimde en düşük satıcı %98 puanlıydı galiba bundan dolayı sorun çıkmadı ve aynı sistem ebayde de var yani bu konuda güvenilir.
    gittigidiyor da kredi kartıyla alış veriş yapınca sorun olmuyor yani dolandırıcılık bakımından 0 risk.ebay daha gelişmiş bir site galiba durum ebayde de öyledir.
    ayrıca en son kanunlara göre gümrüksüz geçme ücreti kaç birim para ve gümrük geldiğinde avrupa ülkeleri yüzde 20 amerika yüzde 18 mi hayla?
    şimdiden teşekkürler.

3. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar.

Gümrük muafiyeti 75 Eurodur. Kargo bedeli bu limitin dışındadır.
    75-1500 Euro arasındaki eşyalar için AB ülkesinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi vardır.
    1501 Euro ve üzeri için de yasal mevzuat uygulanmaktadır.

Fiyatı ne olursa olsun cep telefonu ve sporcu takviyeleri getirtmek yasaktır. Gümrüğe takılırsa alamazsınız.

Serkan Mıstınoğlu ve observer bunu beğendi.
  4. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler.

sporcu takviyeleri derken gıdadan bahsediyorsunuz galiba yedek parça vb. değil

5. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    biraz açar mısınız Fatih bey?

observer bunu beğendi.
  6. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1501 € üzerinde artık bireysel tüketici olamıyorsunuz.
    ticari bir ithalat halini alıyor olay ve beyanname doldurmanız gerekiyor.
    tareks, tse, imza sürküleri, vs vs iş uzuyor ve kişisel olarak içinden çıkılmayacak bir hal alıyor.
    mecburen bir gümrük müşaviri firma ile çalışmak durumunda kalıyorsunuz.

Serkan Mıstınoğlu ve observer bunu beğendi.
  7. Anıl Çobanoğlu

Anıl Çobanoğlu Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    observer bunu beğendi.
  8. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Doğrudur. Gıda takviyelerinden bahsediyorum. Yanılmıyorsam bitki tohumları ve her türlü gıda denetimi Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına aittir.
    Serkan Bey;

İsmail Eren Bey özet olarak yazmış.

observer bunu beğendi.