Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt Dışında Yaşayan Üyelere Duyuru, Yurt Disinda Egitim

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında sedonaa tarafından paylaşıldı.

1. sedonaa

sedonaa Aktif Üye

Seviye:
    Yurt Dışında Yaşayan Üyelere Duyuru..

Selam Arkadaşlar benim sizlere Bir Kaç Sorum Olacakta..
    Yurt Dışında Yaşayan Arkadaşlar Buraya Yazarsalar Sevinirim....

Teşekürler...

2. Cumhur Boyraz

Cumhur Boyraz Forum Bağımlısı

Seviye:
    bana sorsana bende gitcem yurt dışına:):)

3. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    bir gün ben de mutlaka :)
    yani kalıcı olarak
    yahu kriz çıktı gidecek doğru dürüst yer de kalmadı, naapcaz bilmiyorum

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Genelde önce soru sorulur, sonra yanit beklenir. Bu "ön kosullu soru" enteresan olmus.

d.berkay ve kron_xc4000 esk bunu beğendi.
  5. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    sorular özelden devam edecek sanırım
    hele bi kimlik tespiti yapalım da :)

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    E o zaman "forum" anlayisi nerede kaldi? :)

kron_xc4000 esk bunu beğendi.
  7. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    Yazışmalarınızı buradan yapsanız da ileride yurt dışına gitmek isteyenler bu diyoloğunuzdan yararlansa ...

8. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    Merhaba

Ben Moscow da çalışlıyorum.

9. sedonaa

sedonaa Aktif Üye

Seviye:
    merhaba murat abi nasılsın .. moscow da havalar nasıl...
    buarada özelden mesaj atacam abi sana ...

10. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    ben sampetersburg'luyum

çift kimliğim var ve AB üyesi vatandaşıyım ayrıca üye olan devletlere vize kullanmadan girip çıkabiliyorum.
    fırsat buldukça yurt dışınada çıkmaktayım
    buna ek olarakta rusya,ukrayna ve bulgaristan'da yaşamlarını sürdüren akrabalarım var.

11. Ali Emre Akcan

Ali Emre Akcan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    keşke bende de çift kimlik olsa da avrupada koşmadık maraton bırakmam elçiliklerde deli muamelesi görmekten bıktım yahu

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Konuyla baglantisi olmayan mesajlari temizledim arkadaslar.

Bu arada ben de 7 aydir Almanya'dayim, yüksek lisans egitimim boyunca da burada olacagim. Sorun varsa, özellikle egitimle ilgili olabilir seve seve cevaplarim.

ida degirmenci bunu beğendi.
  13. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    İyiyim teşekkür ederim. Sen nasılsın? Moscow şu anda 3 derece. dün -2 idi. zaman zaman kar yağışı etrafı bembeyaz yapıyor.

Sormak istediğin konu nedir?

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Konunun bir de yarış dünyasıyla olan alakasını anlayabilirsem sevineceğim ...

Cumhur Boyraz bunu beğendi.
  15. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Benim de umudum yurtdisinda yarismakla ilgili bir soru olmasindan yana Hakan Abi...

Hakan Yazman bunu beğendi.
  16. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    bende hala bir soru düşüncesinde yada çözüm üretebilmek adına bir paylaşım umudundayım....

17. Cumhur Boyraz

Cumhur Boyraz Forum Bağımlısı

Seviye:
    kendine hayrı yokki actığı konuda hayır olsun bekliyoruz sorularını:mad:!!!!!!

sedonaa ve _kartal_ bunu beğendi.
  18. sedonaa

sedonaa Aktif Üye

Seviye:
    cumhur... o nebiçim kelime kırıcı olma.. kaffanı kırarım :)

konu spor değil... halil abinin dediği gibi.. yurt dışında okul.. vs iş gibi yani hem dil okulu bu seredede çalışmak annamaında bilgi istiyorum halil abi... sende yardımcı olursan sevinirim... yani eğitim bunun yanı sırada oradaki süreçte iş yapa bilmek.. ben web grafik tasarımcısıtım... bilge adamdan eğitim aldım ve microsoft un adobe sınavlarına girdim burada ve microsoft adobe yetkinlik belgesini aldım zaten kulanıcı belgem vardı ama şimdi yetkilisi oldum 85 aldım ve hakkazandım.. bunu deyerlendirmek istiyorum ...ülkeler arası geçerliliği var bu sertifikanın.. bunu deyerlendirip bir ülkede dil okulunda eğitim alıp.. biryandanda çalışmak istiyorum.... umarım anlata bilmişimdir halil abi...

19. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mehmet, egitim konusu yurtdisinda cok kolay, bir o kadar da zor.

Ama söyle anlatilabilir sanirim. Öncelikle egitimden kastin nedir? Dil egitimi mi istiyorsun, yoksa akademik (üniversite ve devami) mi? Bunu bilmek gerek. Tabi ki hangi ülkeyi düsündügün de cok önemli.

Dil egitimi istiyorsan eger, bir cok ülkede özel kurslar mevcut. ABD, Ingiltere, Kanada ve Malta Ingilizce egitimi icin en cok tercih edilen ülkeler. Diger diller icin ise (Almanca, Fransizca, Ispanyolca, Cince vs) anavatani olan ülkeye gitmek neredeyse zorunlu.
    Dil egitimi veren özel kurslarin ücretleri de bir hayli yüksek, bir aylik masrafincok rahat 1000 €'nun üzerine cikabiliyor (eger gittigin yerde akraba vs seklinde kalacak yerin yoksa). Tabi kurslarin yüksek ücretlerinin de buna etkisi var. Haftalik olarak kurslar 200 € civari fiyat veriyorlar, aldigin haftasayisi arttikca bu rakam düsüyor.

Dil kurslarinin (dil okulu da deniyor, cok büyük oranda ayni sey) cogu staj opsiyonu sunarlar, bu da demek oluyor ki biraz daha ek masraf. Örnek, Almanya'da dil okullari staj bulmak icin senden 400 € ek para aliyorlar. Bu sayede meslegin üzerine staj yaparken bir yandan da dil ögreniyorsun. Ancak staj icin belirli seviyede o dile hakim olmak zorundasin. Atiyorum 6 seviye varsa ilk 3ünü bitirmis olmani bekliyorlar ve tabi bunu bir sinav, sertifika vs ile önceden ispatlaman islerini daha kolaylastiracaktir.
    Bu arada söyle de bir durum var, normalde senin bir dil ögrencisi olarak calisma hakkin yok, sadece ikamet etme hakkin oluyor. Dil kurslari sen staj icin basvurdugunda bunu bir egitim olarak gösterip sana bu izni ayarlayabiliyorlar. Ama isin komik yani, cok büyük firmalar yabancilar ofisinden sana 2 saatte calisma izni alabiliyorlarmis, yeter ki seni ise almak istesinler :) Bunu tabi ki stajerleri icin pek yapacaklarini düsünmüyorum.

Dil egitiminden devam edelim, bir baska alternatif (sanirim bu sadece Almanya icin gecerli) üniversitelerde dil egitimi almak. Almanya'da hemen her üniversitenin bir dil egitim kursu var, buraya bas vurup sifirdan anadil seviyesine kadar her seviyede dil egitimi alabilirsin. Hic kur tekrari yapmazsan sifirdan egitim 1 yil sürüyor. Özel kurslarin 2-3 haftalik fiyatina 3 ay egitim alabiliyorsun ve üniversite ortami oldugu icin de daha hizli ögrenme sansin oluyor. Yurtlarda kalabiliyorsun, bir ögrenci gibi okulun tüm imkanlarindan (yemekhane, kütüphane, spor salonlari vs. buradaki okullar bu konuda biraz asmislar) yararlanabiliyorsun. Fakat calisamiyorsun... Okullar sana staj ve is imkani sunmuyorlar ve bir "yabanci ögrenci" olarak buradaki calisma iznin sadece kursun tatil oldugu günlerle sinirli. Isim komik yani, kurs sadece kur aralarinda 10 gün tatil oluyor. Yani 3 ayda bir 10 gün tatilin oluyor.

Üniversite egitimi düsünüyorsan bu konu biraz daha detayli haliyle. Lisans egitimi icin sartlari, Türkiye'de denk bir bölümü kazanmis olman. Yani atiyorum Ingiltere'de tip mi okumak istiyorsun? Öyleyse Türkiye'de ÖSS'ye girip herhangi bir üniversiteden tip bölümünü kazanman gerekiyor. Yani sonuclardan sonra tercih yapacaksin, kazandi belgen sana gelecek ve bu belgeyle yurtdisindaki okula basvuracaksin. Bu ayni zamanda okudugun bölümün Türkiye'ye döndügünde YÖK tarafindan gecerli sayilmasi icin de bir ön kosul. Kaldi ki erkekler icin askerlik erteleme de buna bagli. Askerligini tecil ettiremediginde pasaportunu da uzatamadigini burada belirtmek gerek. Yani önemli bir konu.
    Bu arada, üniversite ögrencisi oldugunda yilda 90 tam, 180 yarim is günü calisma hakkin var. Aylik kazancin 800 € kadar olabilir, giderlerin de zaten standart bir ögrenci oldugunda bunun üzerine cikmaz.

Yüksek lisans egitimi icin Türkiye'de en azindan 8 sömestr süren bir bölüm bitirmis olmak zorundasin. Okullar sinav degil, kabul sistemi ile ögrenci aliyorlar. Bu da demek oluyor ki ALES (Akademik Personel ve Lisans Üstü Egitim Sinavi'ydi sanirim acilimi) sinavini vermek zorunda degilsin. Direk olarak niyet mektubu, basvuru belgeleri, staj belgelerin, öz gecmisin, transkriptin, referans mektuplarin vs gibi bir takim belgelerle okulun "akademik yabancilar bürosu"na basvurunu gönderiyorsun. Kabul geldiginde o belge ile vize basvurusu yapip okuluna gidiyorsun.

Son olarak sunu söylemem gerek, benim verdigim örnekler (sayilar, günler, basvuru sekilleri vs) Almanya ile ilgilidir cünkü ben buradaki sistemi biliyorum. Ben de su anda üniversitedeyim yüksek lisans kabulümü aldim, sinavlarla bogusuyorum...

Önemli olan tam olarak ne yapmak istedigin. Sadece dil icin ise dedigim gibi bunun sana masrafi cok yüksek olabilir. Staj yaparken sana yetecek kadar bir para kazanman cok zor. Özellikle dil problemin varken ve gecici oldugun cok acikken.

Baska sorun varsa da seve seve yanitlarim, ama simdi bu konuyu tasiyacak daha dogru bir baslik bulmaliyim :) Egitim bölümü mü acsak ne yapsak...

Şahin Bulut, sedonaa ve temucin90 bunu beğendi.
  20. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Son bir ek, konuyu "Forum Cafe"ye aldim, basligi da anlasilir bir hale getirdim.

Iyi forumlar

sedonaa bunu beğendi.