Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışına çıkıp bisiklet almak? (macaristan)

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Osman D. tarafından paylaşıldı.

1. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İyi akşamlar arkadaşlar. Ocak ayında bir proje için 2 aylığına Macaristana (Szekszard şehrine) gideceğim. Elimde para kalırsa bisiklet almak ya da en azından karbon kadro almak gibi bir düşüncem var.
    Eğer vizem multipass olursa ve imkan olursa tabi yakın ülkelere de gelebilirim ama şimdilik sadece macaristan için soruyorum. Orada bildiğiniz dükkan ve marka öneriniz var mı?

Bir de gümrük ve uçakla bisiklet getirme hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Açılmış konulara da bakacağım şimdi...

2. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    @Osman D. Yurtdışından beraberinizde bisiklet getirme hakkınız mevcut. Herhangi bir vergi vs. ödemeden kişisel eşyanız olarak getirebiliyorsunuz. Tek şart beraberinizde getirmeniz yani sizinle beraber gelecek. Kargo yoluyla posta yoluyla değil. Kargo veya postayla gelirse kişisel eşya olmaktan çıkıyor ticari eşya sınıfına giriyor. Havaalanına gitmeden önce yanınızda bisiklet olacağını havayoluna bildirseniz daha iyi olur. Belli bir ücret karşılığında havayolu bisikletinizi kutusu içerisinde bagaj olarak alıyor. Ayrıca gittiğiniz ülkede bisiklet için ödediğiniz vergiyi de aldığınız dükkana bir belge düzenleterek havaalanında (veya döndüğünüzde o belgeyi posta yoluyla geri göndermek suretiyle) geri alabilirsiniz.

salvodaze, Volg, yunus50 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Macaristan'da bisiklet fiyatlari maalesef Türkiye'deki fiyatlarla asagi yukari ayni. Hatta ürüne ekstra ucak tasima ücreti de eklenecegini düsünürsek daha pahaliya bile gelebilir. Euro/Forint exchange rate TL ile asagi yukari ayni eger Forint'teki ekstra iki sifiri görmezden gelirsek. :D Ödediginiz 27% KDV'yi tax refund olarak geri alabilirsiniz tabi. Görünen tek avantaj da bu.
    Global markalar haric Gepida, Csepel, Alpina gibi yerel Macar markalari da mevcut ama bildigim kadariyla karbon ürün yelpazeleri yok yahut cok sinirli.
    Szekszárd'da hangi bisiklet dükkanlari var bilemiyorum ama global firmalar cesitli distribütörlerle calisiyorlar. Bisiklet dükkanlarindaki modeller genelde sinirlidir, siparisi distribütöre gecerler. Merida icin Bikefun, Trek icin Genomed, Specialized icin Hauser, vs.
    Fiyatlarla alakali bir fikir vermesi acisindan su siteye göz atabilirsiniz: A Kerékpárház Kerékpár Webáruház termékei

Osman D. ve Barış TURAN bunu beğendi.
  4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Macaristandaki adresine postalatirsin. Turkiye ye donerken faturasini gumrukte kaseletip faturayi geri alisveris yaptigin magazaya postalarsan vergisini de geei alirsin. 2 hafta once 1 arkadasim hollanda dan kadroset, diger arkadasim almanya da canyon dan bisiklet aldi. Donusu beraber yaptik ayni ucakla. Bildigin bavul ticareti yapan adamlar gibiydik. Ucakta bisiklet ve kadroyu normal bagaj olarak gecirdik. Ekstra bagaj veya spor ekipmani parasi odemedik. Tufkiyedeki gumrukte memur sordu kutularin icinde ne var diye. Bisiklet ve bisiklet malzemesi diyince kontrole gerek gormeden devam edin dedi.

5. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Macaristan'da ikinci el çok fazla ürün bulabilirsiniz. Ebay'de Macaristan'dan bisiklet parçası satan çok fazla Macar'lı satıcı var. Bunu en iyisi oraya gidince soruşturarak bulabilirsiniz. Ayrıca Almanya veya başka AB ülkelerinden kolayca adresinize parça getirtebilirsiniz. Hepsi AB ülkesi olduğu için bütün parçalar hızlı şekilde adresinize gelir.

6. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yararlı bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Artık vize çıkarsa orada güzelce araştırırım. @clubber @Çakırgöz @Murtega

7. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Murtega gelince iletişime geçerim sizinle :) devamlı olarak budapeşte de misin?

8. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Osman D. , evet hocam, burada yasiyorum.

Osman D. bunu beğendi.
  9. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tamam hocam

10. burakkc

burakkc Yeni Üye

Adı:
    burak
    @Murtega Hocam iyi aksamlar ben şu anda Budapeşte'deyim bu benim 3. günüm olacak. Öğrenciyim Erasmus için geldim ve bisikletimin olması faydalı olabilir diye düşündüm. Geçici olarak ikinci el ucuz bir şey bulabilir miyim yardımcı olabilir misiniz?

11. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Facebook'ta used bikes for sale in Budapest diye bir grup var. Grup dili de ingilizce. Erasmus için gelen öğrenciler alım satım yapıyor genelde. En hesaplı oradan bulabilirsin, hocam. Ayrıca eski bisikletleri renove edip satan bir iki dukkan da var. rocketbikes.hu, bringapest.hu gibi. Ama bunların fiyatlar biraz daha tuzludur.

12. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Murtega Bulgaristanda fiyatlar nasıldır sizce , sömestrda gideceğiz de .

13. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @kaskreis, hiçbir fikrim yok. Bulgaristan'da hiç bulunmadım, bilemiyorum.