Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışı alışveriş sitesi

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında ayasar63 tarafından paylaşıldı.

1. ayasar63

ayasar63 Yeni Üye

Adı:
    Ali İhsan Yaşar
    Bisiklet:
    Cube
    Wiggle.co.uk sitesinden alışveriş yapan varmı?Güvenilir bir sitemidir?

Sarper Uluoluk bunu beğendi.
  2. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @ayasar63

Güvenilir sitedir, jant seti dahil bir çok ürün aldım.

3. ayasar63

ayasar63 Yeni Üye

Adı:
    Ali İhsan Yaşar
    Bisiklet:
    Cube
    Çok teşekkür ederim.Castelli sanremo 2 termo suit almak istiyorum en uygun orda oldugundan araştırmak istedim.

4. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Wiggle'la ilgili ikilemde kaldığım bir konu var, bilenler yardımcı olabilir mi?

Garmin Edge 520 satın alacağım. Fiyatı nedeniyle gümrük vergisi de ödeyeceğim. Ancak gönderim konusunda bazı şüphelerim var. Aşağıdaki konudaki mesajları da okudum.

Wiggle gönderim

Şu an kullandığım ve arızalanan Garmin Edge 500'ü 2012'de Amazon'dan almıştım. Amazon DHL üzerinden gönderim yaptığı için, ürün gümrüğe girer girmez DHL Türkiye beni arayıp, gümrük vergisini/ardiye parasını yatırmamı istemişti. Ödemeyi online yapınca da ürün kapıma gelmişti. Açıkçası Amazon/DHL'de hiçbir sorun yaşamadım.

Amazon Garmin Edge 520'yi ülkemize göndermiyor. Wiggle'da var. Ancak Wiggle anladığım kadarıyla gönderimi Parcelfore ile yapıyor ve ülkemize ulaşınca da PTT işi üstleniyor. İşin içinde gümrük ödeme konusu da olduğundan bu işi Amazon gibi güvenli şekilde nasıl yaptırabilirim? Çünkü geçen yıl Aliexpress'ten bir kamera sipariş etmiştim, Parcelforce-PTT arasında çok sorunlar yaşadım, alacağım kamera çok ucuz olduğundan uğraşmaktan vazgeçip siparişi iptal etmiştim.

Garmin 520'nin yetkili satıcısı Baytekin'deki fiyatı 655$, Wiggle'daki fiyatı 245$. Fark bu kadar büyük olunca da Türkiye haritası desteğiymiş, satıcı desteğiymiş gibi şeyler çok da cazip gelmiyor açıkçası.

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Bahadır Gürel
    DHL ile gönderilmesini tercih ediyorsanız evanscycles'dan almanızı tavsiye ederim.

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  6. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Bahadır Gürel abi yeni sayılabilecek bir tarihte wiglledan 810 aldım ptt ile sorunsuz geldi mevzuatı biliyorsunuzdur kapı da vergiyi alıyor,mutlaka ama mutlaka takipli alın bir kaç dolar fazla oluyor ama kafa daha rahat oluyor

7. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Murat B. Evan Cycles'ta 226$ fiyatı var. Sipariş aşamasına kadar getirdim, 29$'lık takipli seçeneğinde DHL veya UPS gibi bir ifade göremedim. Bunu nasıl anlayabilirim?

8. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Bahadır Gürel Ben de 520 aldım ama bundle olarak. Evans'ta en ucuz seçenek takipli olmadığı için bike24.com sitesinden aldım, alalı 4 gün oldu ülkeye girmiş görünüyor. Bundle olarak 280euro, tek alırsanız 230euro oluyor takipli kargo dahil.

9. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Evan Cycles'ta gönderim şöyle görünüyor:

Bisiklet veya toplu alımda DHL, diğer durumlarda posta servisleri yazıyor ki bu da PTT anlamına geliyor sanırım. İşin içinde gümrük ödemesi olduğundan, PTT olursa bizzat gidip teslim almam gerekiyor diye anlıyorum.

upload_2016-3-24_17-19-46.png

10. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Bahadır Gürel PTT ile gelirse gümrük ödemesini kapıdan yapıyorsunuz gitmenize gerek olmuyor.

Bahadır Gürel ve Murat B. bunu beğendi.
  11. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evans'ın takipli kurye dediği seçenek DHL, en azından Türkiye için öyle.

12. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Evancycles'tan takipli siparişi tercih ettim. Devamında durumu paylaşırım. Yardım için sağolun.

Güncelleme 29/3/2016:

Garmin 520 bugün öğlen gümrüğe gelmiş; DHL bana mesaj gönderdi ama geç fark ettim. Sabah arayıp gümrük ödemesi yapacağım. Bakalım ne tür işlerle karşılaşacağım.

Gelen mesajda bir de şu dikkatimi çekti:

"Şahıs adına gelen, 30kg ve 1500 EURO değeri geçmeyen, kişisel kullanıma mahsus (yasaklı olmayan) gönderilerinizin gümrük işlemleri Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile DHL Express tarafından yapılabilmektedir. Bu kapsamda işlemleri yapılan gönderiler için masraf olarak Devlete ödenen vergi, resim ve harçlar tahsil edilmektedir. Terminal Hizmet Bedeli ve Ardiye ücreti oluşmamaktadır. Detaylar için müşteri hizmetlerimizle irtibata geçiniz."

Mesaja göre, sadece KDV ödeyeceğim.

Bu işlemler için DHL'e yetki vermem gerekir, bunun için de ETGB doldurup iletmem gerekiyor. Bu nasıl olacak henüz anlamış değilim.

Güncelleme 31/3/2016:

30 Mart'ta DHL gümrük hattını aradım. Benden 4 evrak göndermemi istedi.

1) Yetki verme beyanı + ürün listesi

2) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3) Satın almaya ait satıcı mesajı ve kredi kartı ödeme mesajı

4) Alınan ürüne ait internet adresi

Aynı gün tüm bilgileri gönderdim. Yetki verme beyanı, DHL'i benim adıma ürünü gümrükten almaya yetkili kıldığımı gösteren imzalı bir form. Bu formda, aldığım ürünün marka/model bilgisi ve ürünün açıklaması bulunuyor. Bunun yanı sıra, satıcının siparişimi onayladığını ve ürünü gönderdiğini doğrulayan mesajını; satın alırken kullandığım PayPal'in ödeme mesajını da gönderdim. Ek olarak Garmin 520'nin EvanCycles'taki satış linkini de ekledim.

Bugün aradığımda evrakların ulaştığını ve adıma gümrüğe başvurduklarını, 1-2 gün içinde sonuçlanacağını iletti. Her şey yolunda giderse KDV'yi verdiği internet adresinden kredi kartı ile, veya banka üzerinden nakit ödeyeceğim.

Güncelleme 1/4/2016:

Garmin bugün adresime geldi. KDV'sini kapıda nakit ödedim.

Garmin 520'nin bana maliyeti 720 TL (KDV dahil) + 29 euro takipli kargo

Ücretsiz kargo seçeneği de vardı ancak paketin güvenli şekilde DHL'le gelmesi için 29 euro'yu gözden çıkardım.

upload_2016-4-1_23-15-14.png

gokhankoc, Ömer Murat ve Murat B. bunu beğendi.