Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yükseltmeden sonra zincirden gelen ses

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Bisikletsurenadam tarafından paylaşıldı.

1. Bisikletsurenadam

Bisikletsurenadam Kıdemli Üye

Adı:
    Emrulah ALTAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Bisikletim klasik bir yol (rabbid) bisikleti zamanla bisikletimin yetersiz kaldığını hissederek yükseltmek istedim sele royal koltuk yeni çalışmalar bir jant seti birde 9 ki ruble alarak ise başladım baya bir efor sarfettikten sonra kaski mi taktım ve sürmeye koyuldum geçişler falan iyi artırıcı gerek duymadım ama yolda bariz rahatsız edecek kadar zincirden ses geliyor ilk aklima gelen eski sistemi 7 li olan zinciri değiştirmek oldu sizce bu çözüm olur mu ? Bilgi/tecrübelerinizle yardim edebilir misiniz ?

2. Saikou

Saikou Kıdemli Üye

Adı:
    Ali B
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    7li zincir 9lu sisteme uymaz. Degistirmen gerekir.

3. Bisikletsurenadam

Adı:
    Emrulah ALTAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @b0zbey Bende bunun farkındayım takdrinize. Daha önce yükseltme yapmadim tek sorun sadece bu mu diye şeyiddirdim ;)

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    9lu sisteme sadece zincir ve ruble degsimi ile gecemesiniz. 7li zincir 9lu zincirden daha genis oldugu icin 9lu rubleye genis gelir ve iki disli arasina sigmadigi icin dislilere sürter. Arka aktarici nekadar mesafe olarak 9lu rublede atirmayi dogru yapsada uyumlu degildir ve ayrica aynakolun yapraklari 9lu olmasi gerekirken vites kollarinida 9lu ile degistirmeniz gerekiyor.

Anliyacaginiz tüm sistemi degistirmeniz gerekiyor 9lu olmasi icin. Aksi taktirde düzgün calismaz.

5. Bisikletsurenadam

Adı:
    Emrulah ALTAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Murat Cömez güzel bir açıklama kuvvetle muhtemel öyle olsada aynakol sihimano kollar ve aktarici performansi oldukça yeterli tıkır tıkır çalışıyor bu sistemde her sey sihimano ve yol serisi için sadece zincir farklı bir marka ve bu biraz daha yakin inceleme de zincir sanki kısa gibi geldi ve aynakol xx/55 bunu bir başka aynakolla mantığını kavrayamadim?

6. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Neyse tikir tikir calisiyor diyorsaniz benim baska diyecek bir seyim yok.
    9lu rublede 7li kol nasil 9 vitesi atiriyor bunu cok merak ettim.
    Tabiki ruble haric diger sistem 7li oldugu icin normal calisir ama tikir tikir calisan sistemde nedense 9lu ruble takinca ses gelmeye baslamis. Bu sesi kayip etmek icin ya tüm sistem 9lu olmasi gerekiyor yada rubleyi tekrar 7li takmaniz gerekiyor.
    Birde XX/55 Aynakolla nedemek istediginizi anlamadim.

7. Bisikletsurenadam

Adı:
    Emrulah ALTAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tam olarak anlamadım veya anlatamadim vites geçisilerinde bir değişme yol eskiden nasilsa aynı geçiyor şimdide sadece aktarici high low ayarını tekrar elden geçirdim yoksa en alt ve en yapraklara geçmiyordu zaten oda 5 dakika bişey ayarlaması düşük vitesler de değilde yüksek viteslerde ses geliyor dün 20 km lik test surusumde . zincir kalınligina baktım doğrusu bunu hiç düşünmemiştim ama ruble ile bulunduğu yaprak haricinde teması yok yani baya ince geldi sadece biraz bakla(veya diğer neyse o :) eklemek çözüm olur mu ?

@Murat Cömez benim kollar gidon da degil kadroya sabit bir numaralandirma yok aslında ustunde

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Bisikletsurenadam milimetre nin 10/1 inden bahsediyoruz aradaki farklardan. Aşağı yukarı %8 oranında bir incelme olduğunu okuduğumu hatırlıyorum. Ruble tamam ama zincir değişmez ise ruble ile düzgün çalışmaz. Zinciri degistirirsen iz bu seferde aynakol daki yapraklar (Disliler) zincire kalın gelecektir. Bu da çalışmasına engel olmasa bile bu seferde aynakol dan sesler gelmeye başlar. Tüm sistemden kasıt budur..

9. Bisikletsurenadam

Adı:
    Emrulah ALTAN
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @SerkanH anladim hocam peki zinciri uzatsam ne olur?