Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüksek Süratte Kontrolü Kaybediyorum Neden Olabilir ?

Konu, 'Sedona' kısmında pedaltutkunu tarafından paylaşıldı.

1. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bende carbon CR1 sedona kadro, xt komponentli, mavic crosroad jan seti tubles, rock shot tora maşalı bir mtb var ancak arazide ki performansını dengesini kontrolünü sevmeme karşın asfalt zeminde 65 km süratin üzerine çıkınca direksiyonda aşırı bir derecede oluşan vibrasyon sonucunda hakimeyetimi sık sık kaybedip en sonunda ciddi bir kaza yapmaktan korkuyorum... Özellikle geçenlerde büyükçekmece yokuşundan mimarsinana yardırırken 74 km hıza ulaştığımda öyle bir salladaki beni şu anda burada yazışa bildiğime bile inanamıyorum o kadar korkmuştum anlayacağınız. Ön tekerde çok az bir akord kaçıklığı ve ön göbekte hafif boşluk olduğu tespit edilip giderildiği halde aynı sorun devam ediyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım... Sorunun kadronun açılarında yada maşanın kadronun açılarıyla uyum sorunu mu var ... Bu konudalarda deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim... Cevaplarınız için şimdiden teşşekkürler....

2. Ali Niyazi Duman

Ali Niyazi Duman Forum Demirbaşı

Seviye:
    lastiğinin modeli nedir, bu bisikletten çok lastikle ilgili bir durum. çok dişli bir lastik kullanıyorsan yüksek hızda kontrolü zor olur. eğer dişsiz lastik kullanıp böyle bir sorunla karşılaşıyorsan başka bir sorun var demektir.

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  3. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    bahsettiğin hızlar sehiriçi motorlu taşıtlar hız limitinde; 65 ya da 74 km/s bir bisiklet için kanıksanabilen süratler içinde mi? Denge kaybından önce bu hızları nasıl yakaladığın mevzuunda aydınlatır mısın? amortisörünü hız denemesi yaparken kilitleyip kilitlemediğini de merak ediyorum.

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  4. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    İsmail abi, arkadaş diyor ki ;

Yani rampa aşağı giderken mtb ile ulaşabilinecek bir hız. ;)

fecredall ve pedaltutkunu bunu beğendi.
  5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Denge kaybınıza neden olabilecekler: Rüzgarın yönü önemlidir, hafif bir gidon hareketinde bile bisiklet bir yöne kayabilir. 74 gibi büyük bir hızda pedal hareketleri ve bacaklarınıza verdiğiniz açıda denge için önemli rol oynar. Birde eğer maşa kilitli halde bu hıza ulaştıysanız Tora Maşanızda çok az bir esneme olacaktır buda yüksek hızlarda denge kaybına neden olabilir. Bisikletinizin ve sizin ağırlığınız, rüzgarı yarma şeklinizde çok önemlidir. birde maşayı kitlemeden bu hıza ulaşmayı deneyin, birazda maşa yüksekliğinizi artırın öyle deneyin bakalım ne olacak?

pedaltutkunu bunu beğendi.
  6. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
    Sedonanın cr1 adında bir modeli yok.
    Sedona bisikletlerin geometrileri 100mm maşa kullanımına uyumludur.
    Lastiklerin tam oturmamış olabilir buda yüksek süratlerde vibrasyona yol açar yada furş yatağında bir sorun olabilir.

7. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    fizik kuralları çalışıyor, denge kaybınızın en genel sebebi bu. :)
    Geçmiş olsun. Bence çözdüğünüze tam olarak emin olana kadar tekrar bu hızlara çıkmayın.
    Yukarıdaki genel sebebin dışında
    Yolun durumu,
    duruş açınız,
    maşanızı ktlediğiniz değer,
    pedalların konumu,
    sele yüksekliğiniz,
    lastiğin havası,
    lastiğin diş durumu,
    ön göbekteki problemler

akla gelen ilk seçenekler

umarım halledersiniz.

8. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bende buna anlam verememiştim. Sanırım Scott_ROAD CR 1'i kast ediyor dedim içimden, ama oda yol bisikleti idi. :)

9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bu her ne kadar bisikletten kaynaklanan i sorun olsada birazda sizin tecrübenizle çözülebilir.inişlerde yüksek hızlara çıktığızda sarsılma durumu oldukça normal. bunu motorsiklet kullanan arkadaşlarda bilir. fakat bu vibrasyonu kontrol etmek sizin elinizde. ilk önce bisiklete binmeden önce gözle bi kontrol ediniz. özellikle lastikleri. yukarıda arkadaş çok dişli lastik kullanmak kontrolü zorlaştırır demiş. kısmen yanıştır. dişli lastik ve doğru lastik basıncı ile kontrol artar.

bisiklette herhangi bir problem yoksa binip iniş yapacağınız yere gidin. iniş sırasında kesinlikle sağa sola bakmayın. dikkatini yola verin. bisikletler normal yolda ne kadar yavaşolsada. arazide hafif eğimde bile çok çabuk hızlanırlar. iniş esnasında bacaklarınızı yerden gelebilecek sarsıntu ve darbelere karşı hafif bükük pozisyona getirin. eğer maşanızın sertlik ayarı varsa biraz daha yumuşak (ani tepmeyen darbeyi emen ) konuma getirin. onun dışında fren kontrolünüzü arttırın.özellikle virajlardan dönerken ön frene fazla dokunmayın. tüm vücudunuzla bisikleti konrol edin. darbeleri emmeyi sadece amortisörünüze bırakmayın kollarınızıda bükük konuma getirerek sarsıntıları absore edin.

bunlar büyük ihtimalle sorunuzu çözecek. ve bu teknikleri geliştirmek sizin elinizde ;)

10. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye: