Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüksek nabız, nabız, nabız!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ozan Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Yavuz

Ozan Yavuz Aktif Üye

Adı:
    Ozan Yavuz
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese merhabalar. Ben Ozan Yavuz. 17 yaşındayım, yol bisikleti kullanıyorum ve rampa aşığıyım. Bu yazımda hem sizlere nabız değerleri hakkında bildiklerimi aktaracağım, hem de varsa çok değerli bilgilerinizden, tecrübelerinizden faydalanacağım. Başlıktanda anlaşılacağı gibi yazım yüksek nabız üzerine olacak. Yazımın sonunda Strava’daki profilimin linkini vereceğim. Nabız değerlerimi inceleyebilir, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.
    Evet, şikayetim yüksek nabızdan. Yüksek nabızdan çünkü çok bilinçsizdim. Evet hemen hemen her sürüşümde ortalamam 30 km/h üzerinde oluyordu fakat nabız değerlerimde bir o kadar yüksek. Beni tanıyanlar ya da beraber antrenmana çıktığımız insanlar rampalarda kendimi tutamadığımı ve ayağa kalkarak bastığımı bilir. Kulağa ne kadarda hoş geliyor değil mi? “Ayağa kalkıp basmak, basmak ve basmak. Sanırsınız QUİNTANA!” Ayakta kalkıp her bastığımda nabzım dahada yükseldi. Ben bastım o yükseldi, ben bastım o yükseldi. “Bu segmentin bu kadar ortalama eğimi var, KOM olmalıyım.” Tarzından düşüncelerim sağolsun nabzımı mahvetti. Çoğunda “KOM” oldum ama bilinçsiz olduğum için şu anda pişmanlık yaşıyorum. En sonunda, bir antrenmanda kusmam yüzünden bazı abilerde durumu anlayıp bana yardımcı olmaya başladılar yaklaşık 2- 2.5 hafta önce. Ama onların yardımlarından önce ben 200 nabızlara çıkmayı marifet biliyordum çünkü çok havalıydı ve böyle yaparak gelişebileceğime inanıyordum. O kustuğum antrenmanda sanırım 3 kez 209 nabızlara çıktım. Çoğu kezde 200’lü değerlere çıktım. Hâliyle kustum tabii.
    Bana rampaları bir süre oturarak çıkmam gerektiği, haftada 3- 4 kez bisiklete binmem gerektiği ve kalan günlerdede dinlenmem gerektiği, maximum nabız değerini 185 yapmam gerektiği ve eğer sert antrenman yapacaksamda 170 nabız ortalamasıyla yapmam gerektiği söylendi. O kusmanın bana yaşattığı korku yüzünden yapmam gerekenleri yapmaya koyuldum. İçim kan ağlaya ağlaya rampaları oturarak çıkmaya başladım. Kadansımı arttırdım, kolay kolay 185- 190 nabız üstüne çıkmadım ve ciddi şekilde şu 2 haftalık süreçte nabız değerlerim çok düştü. 160 ortalamalar yerini 120-140 arası nabız değerlerine bıraktı. Rampaları biraz daha hızlı ve düşük nabızda tırmanmaya başladım. Diz ağrılarım hafifledi ve bunun gibi birçok olumlu gelişme yaşandı. Bir süre daha bu şekilde devam edeceğim. Ciddi ciddi nabız değerlerimin dahada düşmesini ve daha dayanıklı olmak istiyorum. Birde üniversiteye hazırlandığım için bu sene yarış koşmama kararı aldım. Elbette bu kararım değişebilir ama değişeceğini pek zannetmiyorum.
    Umarım benim gibi çoğu kişiye az da olsa tecrübelerimi aktarıp yardımcı olabilmişimdir. Bu konuda bir uzmandan yardım almıyorum, kendimde uzman değilim ama tecrübeli kişiler yardım ediyorlar. Bende hem kendi onların tecrübelerini pratiğe geçirip kendi tecrübelerimide ekleyerek açıklamaya çalıştım.

ÖNEMLİ NOT: Nabız değerleri kişiden kişiye, sıcaklığa, havadaki neme, bisikletinize, o gün içtiğiniz kahveye gibi birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bu konuda tecrübeli olanlar tecrübelerini burada paylaşırlarsa çok sevinirim hem yeni bilgiler öğreniriz. Şimdiden teşekkür ederim.

Yazım, noktalama, imlâ hataları yaptıysam affola.. :)

BUYRUNUZ STRAVA'DAKİ PROFİLİM: Ozan Yavuz | Cyclist on Strava

Sanırım konuyu yanlış yerde açmışım. Uygun yere taşınabilir mi? :)

2. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    cagdas81 ve Ozan Yavuz bunu beğendi.
  3. televole2

televole2 Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yani yokuşları ayakta değil de oturarak çıkınca her şey düzeliyor ben bunu anladım.

4. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    "KOM" ne demek?

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  5. televole2

televole2 Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @clubber KOM = King of Mountain. Strava programında bir segmentteki en iyi dereceye sahip kişiye verilen ünvan.

clubber bunu beğendi.
  6. Deniz Duman

Deniz Duman Aktif Üye

Seviye:
    Nabzınızı cok yukseltmenizi kesinlikle onermem. Yasım 42. Hic sikayetim olmamasina ragmen kardiyologa gittim ve onun soyledigidir bu. Sporcular bile zorlamadan kalp krizi geciriyor dedi. Ve bu organin garantisi yok bir kere agriza yapmasi olayi bitirir dedi...Halı saha macı bile onermiyor bu yaslarda... Isi yaris olmayip sagliksa bunlara dikkat etmesi gerekir insanların. Nabiz 160 tan sonra her zaman risk vardır gorunmeyen bir rahatsizlik varsa...

Ahmetgitar bunu beğendi.
  7. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @Deniz Duman hiç olmazsa sevdiğimiz şeyi yaparken ölmüş oluruz. Ben böyle teselli ediyorum kendimi :) Yoksa, deli miyim kelle koltukta İstanbul'da bisiklet süreyim

8. S.Çal

S.Çal Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şöyle nabız ortalamasına baktım da yaşınıza göre gayet iyi bence hatta düşük bile diyebilirim. Benim yaşım 30, toplam yükseltisi 700-800m, ortalama hızı 30-32 aralığında olan 150-160km bir rotada; ortalama nabızım 140 larda max nabız ise 170-180 aralığında oluyor. Hatta memlekette bir rota var. Yer yer %35-48 arası eğimleri gören bir bölge var. Orada maksimum nabızımı görmüştüm. 195 ti diye hatırlıyorum. :harika: %6-9 aralığında gezen 2-4km arası rampalarda genelde 160 cıvarlarında geziniyorum. Yaşınıza göre nabızınızın yüksek değil düşük bile olduğunu düşünmekteyim.

9. Deniz Duman

Deniz Duman Aktif Üye

Seviye:
  10. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    170 ortalama nabiz olmaz

via Tapatalk

11. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Nabız değerleri kişiden kişiye göre çok farklılık gösteriyor. Tamamen yapısal bir şey. Yaşım 25. Durağan haldeki nabzım 60 civarında iken, şahsen 180 nabzı geçmeden bisiklet sürdüğümü dahi hissetmiyorum. Anormal derecede yüksek bir nabzım var ama bu beni hiç rahatsız etmiyor. 190 nabız ortalamasıyla saatlerce bisiklet sürebilirim. Performans yapmadığım sürüşlerde ortalama nabzım 150-170 arasında değişir. Performans sürüşlerinde 185-190 ortalama olur.

emrah9700 bunu beğendi.
  12. sargonnas

sargonnas Expand your mind...

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yaş olmuş 35 hala 190 nabızları görüyorum. Ben çalışmayan demir paslanır lafını savunanlardanım. Çalıştır arada zorla genelde zorlama arada zorla arada dinlendir. Bir işi stabil yaparsanız o iş rutine girer ve sıkılırsınız. Aynı kalp ve vücud organlarımız gibi...

emrah9700 ve Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  13. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @Deniz Duman ben de bisiklet sürmek dışında uğruna yaşanılacak bir şey göremiyorum :D

cagdas81 bunu beğendi.
  14. Deniz Duman

Deniz Duman Aktif Üye

Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu Ölmeden bin. Bisiklete binip kaza sonucu ölenlere üzülüyoz genel olarak. Ne güzel sevdiği şeyi yaparken öldü demiyoz.:) Uzadı biraz bye.

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  15. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ozan Yavuz benimde yaşım 31 ve nabız ortalamam çoğu kişiye göre yüksektir, 180 nabızla sıkılmadan gidebiliyorum duruma göre, (dinlenik durumum ve aldığım enerjiye göre) yeri geldi 190 nabızla 1 saat 15 dk gittim, yeri geldi maksimum 208 nabzı gördüm yarışta, kondisyonum az olursa 190 üstüne çok kolay geliyorum ve nabzın sona dayanması beni adeta bir aracın devre kesicisi misali sınırlıyor, kaslarda gücüm olsada nabız inmeden daha ilerleyemiyorum ama tabii ısınınca ve yorgunken o aralara çıkmıyor, hatda kondisyonlu dönemimde ortalamalarda düşüyor, ben bu durumu şöyle yorumluyorum, kas gücün eğer dolaşım sisteminden güçlüyse nabız sıkıntısı yaşıyorsun, ama devamlı kardiyo eğzersizi yapanlarda (örn: koşu, futbol) dolaşım sistemi güçlü olduğu için bu durum yaşanmıyor hatta aksine kas gücü yetmeyip son nabzına ulaşamayanlar tanyorum..

Ayakta yokuş çıkarken nabzı kontrol altına bende (yorulana ve tam ısınana kadar) alamıyorum, ama onunda sprint şeklinde değilde düşük tempoda devamlı sürdürülebilir bir kolay yöntemi var..

Benden tavsiye ise sezon başında çok yüklenme sezon ortasında zaten ortalamanda düşer kendini dinleyerek yavaş yavaş alıştır vücudunu,

kusma işine gelecek olursak sezon başında ve ısınmadan zorlamalarda karşılaşılan durumlar, nabız yüksekken birden düşürmek yada durmak yerine yavaş yavaş tempoyu düşürürsen onuda yaşamazsın..

yani kısaca
    düşük tempo ısınma ve
    yavaş yavaş şiddeti artan antrenman (maksimum şiddet sınırın ise o anki kondisyon durumun)
    son olarak yine yavaş yavaş şiddeti düşürüp boşta düşük tempo çevirerek soğuma,

Isınma ve soğumayı bu şekilde ihmal etmez isen sadece kalp damar vs dolaşım sistemine değil,
    kas lif ve bağlarınada iyilik yapmış olursun..

Kazuya ve Ozan Yavuz bunu beğendi.
  16. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Olur neden olmasın? 180 de olur.

17. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  18. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Oralarda sen takılsan daha iyi olur. Orada yazanlar farklı. Ortalama nabız çok rahat 170 olur. Hatta daha fazla da olur. Hayatında bisiklete binmediğin belli.

19. Ozan Yavuz

Ozan Yavuz Aktif Üye

Adı:
    Ozan Yavuz
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @clubber ben 190 ortalama yaptığımı biliyorum

emrah9700 ve clubber bunu beğendi.
  20. Doğancan Mavideniz

Doğancan Mavideniz Forum Demirbaşı

Adı:
    Doğancan Mavideniz
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bir insanın max nabzı 220 - kendi yaşıdır. (diye biliyorum ben) Anlık olarak 209 nabza çıkmak pek iyi değil ama felaket derecesinde de kötü değil bakılırsa sonuçta daha yaşımız küçük ve bunlar normal fakat tabii ki de nabzımızı ne kadar düşük tutup kontrollü kullanırsak bizim için okadar iyi. Ellerine sağlık Ozan.

Ozan Yavuz bunu beğendi.