Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yuksek kadansa ragmen diz agrisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Rüzgar Yolgezer tarafından paylaşıldı.

1. Rüzgar Yolgezer

Rüzgar Yolgezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Merhabalar,
    Yaklasik 300-400kmdir, diz agrim var. Spd kullanmiyorum. Son zamanlarda ozellikle kisa ve dik yokuslari(yaklasik 30-45 sn) hizli cikmaya basladim.
    Kadansta bir dusus yok, en kotu 85-90 kadans yapiyorum hizli cikarken. Bu durumda geriye pedala basis pozisyonum kaliyor galiba. Basis pozisyonuyla ilgili ne yapmak gerekir?

2. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kaller çok ilerde olabilir , sele çok yüksek veya alçaktır..yada selenin ileri-geri ayarı tutarsızdır....belkide tam ısınmadan yükleniyorsunuzdur..bir çok etken var..ben mesela ağır bir antreman sonrası yürüyemez hale gelirdim..sele ayarını kontrol ettim.biraz düzeldi ama kallerin ayarını tekrar yaptıktan sonra ağrılarım kesildi..kalleri 1-1.5 cm pedaldan dışarı doğru açtığım için dizlerim biraz çaprazda kalıyordu..özellikle aşırı yüklenmelerde uzun süre dayanamıyordum..kalleri içeri çektim , pedalı tam çekemediğimi hissettiğim içinde biraz ileri aldım problem kalmadı..

emrah9700 ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
  3. Rüzgar Yolgezer

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Tesekkurler.Dedigim gibi Spd yok bende. Ya da dediginiz gibi kal ayari gibi sorun cikartacak sekilde pedal basiyor olabilirim belki de. Duz basmiyorum pedala, ayagimin on kismi ice dogru donmus sekilde. Sele yuksekligi de dizi kirmayacak sekilde, selenin ileri geri ayarini bilmiyordum. Kizagi ayarlayarak olacak galiba. En azindan 30 dak cevirmeden, bahsettigim sekilde yokus cikmiyorum.

4. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tanımlamanız eksik olduğu için tam yanıt vermek güç. çok çeşitli diz ağrıları vardır. en yaygını ve dize yüklenilen (koşu, futbol, basketbol, bisiklet, kayak, yüzme vb.) spor aktiviteleri ile uğraşanlarda görülen ön diz ağrısı olarak bilinir. diz kapağınızın alt tarafında bir ağrı hissiyle görülür. sizinkisi tam olarak hangi bölge ve nasıl bir ağrı, diziniz tam olarak hangi açıdayken ağrıyor, şiş oluyor mu? ön diz ağrısı ise tedavisi için genelde önerilen, bir süre dinlendirme, diz bağlarını ve kasları güçlendirerek spor esnasında ekleme binen yükü azaltmak. bu güçlendirme egzersizi olarak en çok önerilen leg extension ve leg curl hareketleri. daha hafif egzersizler de var, tarifi burada zor. internette ararsanız şekilleriyle bulursunuz. sürüş esnasında ağrının oluşmasını engellemek için, bisiklet ergonomik ayarlarını tam yapmalısınız. sele yüksekliği (dikey ayarları) ve selenin yatay konum ayarlarını iyi yapmalısınız. bu ayarların doğrusu için forumda ergonomik ayarlar kısmında gerekli açıklamalar olması lazım. pedal basma şekli için normalde yürür ve koşarken yere nasıl basıyorsanız, vucudunuzun doğal yapısında basmanız nasılsa bisiklet pedalında da öyle olmasına özen gösterin. ısınmadan zorlamayın, kadansı yüksek (80-120) tutmaya devam edin derim.

emrah9700 bunu beğendi.
  5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle bir alıntıyı paylaşıp ardından görüşümü paylaşayım
    Diz eklemi denince hemen akla yük taşıyan tibia-femur kemikleri arasındaki ana eklem gelir. Aslında diz yakınmamalının önemli bir kısmını oluştururlar. Koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler gibi dizi kıvrık pozisyonda bacağına yüklenen sporcularda diz kapağına aşırı bir yük biner. Bu aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük biner ve ağrıya neden olur. Fakat bu bulguların çıkması için mutlaka sporcu olması gerekmez. Ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede de bu tür ağrılar görülür.

Belirtiler;

Merdiven iner-çıkarken
    Diz çöküldüğünde
    Çömelip kalkıldığında
    Diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda

Ağrı olur.

Nedenler;
    Dizin karmaşık yapısı çok hassastır. Ön diz ağrılarına etki eden çok sayıda faktör vardır.
    Diz kapağının altındaki femur kemiği eklem yüzeyi ile ilişkisi; yapısal olarak diz kapağı dışa dönük, yarı çıkık, çıkık veya yüksekte olabilir. Bu durum tüm yükün diz kapağının küçük bir bölgesine binmesine neden olur ve buradaki kıkırdağın hızla bozulmasına neden olur. (Bakınız; Patella (diz kapağı) dönüklüğü veya yarı çıkığı )
    Yapısal olarak bacak aksı bozukluğu
    Medial plika bantı diz içindeki normal eklem katlantısının kalınlaşarak diz büküldüğünde ağrı yapmasıdır.
    Yaralanma
    Aşırı antreman veya yüklenme
    Bacak adelelerinde dengesizlik, zayıflık
    Düz tabanlık
    (Yazının tamamı tıbbi kaynaktan alıntıdır,kişisel görüş içermez)
    Görüldüğü gibi diz ağrısının pek çok sebebi var.Başlıkta belirttiğiniz "Yüksek kadansa rağmen" ifadesi şöyle bir yanlış anlamaya yol açabilir: Yüksek kadansla pedal çevirirsem diz ağrısı çekmem"
    Yüksek kadansla pedal çevirmenin faydalarına ilişkin internet ortamında dolaşan benim de okuduğum bir yazı var ancak hiç bir ortopedist diz ağrısı şikayetiyle gelen bir hastaya (ya da sporcuya) "yüksek kadans pedal çevirin" demez.
    Sonuç:Diziniz ağrıyor ve bu durum uzunca bir süre geçmiyor/geçmemiş ise gecikmeden bir hekime müracaat ediniz.
    Çok uzun yıllardır bisiklete biner ve bu sporu yakından izlerim.Sizlerin de en azından uluslararası bisiklet organizasyonlarını izlediğinizi var sayıyorum.Kimi sporcu daha yüksek kadans ve doğal olarak ta düşük vites kombinasyonu,kimi sporcu da daha düşük kadans ve yüksek vites kombinasyonunu tercih ediyor.Bilmem anlatabildim mi...

6. Rüzgar Yolgezer

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Herkese cok tesekkurler. Biraz aceleci davranip mesajimi tekrar okumadan yazdim. Kusura bakmayin. Bahsettiginiz gibi degil, iki dizimin de ic taraflari agriyor. Yabanci sitelerden biraz okuma yaptim, cevap alamadim. Belki de google'a yanlis yazdim. Ama altini cizeyim tekrardan: ic taraflarda agri var.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bende bu cümleye takıldım.Kadans ağırlıklı kullanıyorsanız dizinizi hafif kırık vaziyette olması lazım ( pedal en alt noktadayken diz kapağınızda 10-15 derecelik bir açı olması gerekiyor) ya ben o cümleyi yanlış anladım yada durum bu.Birde spd kullanmıyorsanız ayağınızı pedala bastığınız noktaya dikkat edin derim.Bu konuda bilgi vermemişsiniz gibi.Ayağın pençe denilen kısmını ( parmakların bittiği nokta ile başlayan kısım) kullanıyorsunuz değil mi ve selenizin ayarını bu noktaya göre yapıyor olmanız gerekiyor.Son olarak da spd siz 80-90 kadans ile rampa çıkmak zaten dizleri zorlayan bir durumdur diye düşünüyorum.....

emrah9700 bunu beğendi.
  8. Rüzgar Yolgezer

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Dizin kirik olmamasi durumu pedala topugumu koydugumda gerceklesiyor. Bunu referans alarak ayarliyorum. Spd kullandigim zamanlardaki gibi, parmaklarin bittigi yer pedalin en uc kisminda, sizin dediginize gore pence oluyor. Yokusta dizlere zarar verme kaygisiyla, hizli cikmak icin vites yukseltmek yerine kadansi yukseltiyorum.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Birde sele ayarınızı topuk yöntemi değil de benim söylediğim yöntemle deneyin bakalım ne olacak.pedala basma durumunda ve pedal en alt noktada diz kapağınızda 10-15 derece açı oluşturun.Ayrıca bende rampaları hızlı çıkmayı severim ve kadas saatim hep açıktır hiç yüzde 5 ten yukarı rampayı 90 kadas ile çıktığımı bilmem.Bence rampada hemde söylediğiniz tarz eğimi fazla rampada o kadar yüksek kadans da zorluyor olabilir.....

Rüzgar Yolgezer bunu beğendi.
  10. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sag ve sol dizlerinizdeki agri ayni yerde ise cokta korkulacak bir durum degil. Simetrik agrilar genelde patolojik bir durumu gostermezler. Bir dizinizde olup digerinde olmasaydi isin rengi degisirdi. Dizlerinizdeki yuku azaltmak icin birazda olsa quardiceps( on ust bacak) ve hamstring ( arka ust bacak) son olarakta gluteal ( kalca ) kaslarinizi kuvvetlendirmenizi oneririm. Antrenmandan sonra dizlerinize 10-15 dakika surelerle lokal buz da uygulayabilirsiniz...

11. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    http://www.youtube.com/watch?v=FAl_5e7bIHk

Linkteki videonun 2.22'ci ile 2.50'ci dakikaları arasındaki bölümü inceleyin derim. Genellikle gözden kaçan fakat diz sağlığı açısından çok önemli bir ayar.

12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    açıklamalarınız ölçüsünde çok fazla yorum alamazsınız? dizinizin içi ağrıyor ama nasıl? çeşit çeşit ağrı var,dizkapağına doğrumu ağrıyor,yoksa dizden arkaya doğrumu vs..hangi açıda ağrı oluşuyor? gerçi bir cevapta söylenmiş aynı dizde ve aynı anda ağrı ise muhtemeli,ergonomi hatanız olabilir veya teknik...