Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüksek Faturaya Rüzgarlı Çözüm

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:

Köylülerden Yüksek Fatura "Rüzgarlı" Çözüm

Köylülerden Yüksek Fatura "Rüzgarlı" Çözüm
    İçme suyunu elektrikli pompayla karşılayan köylüler, faturaya güç yetiremeyince çareyi rüzgar tribününde buldu. İl özel idaresine sundukları projeyle köylerine rüzgar tribünü kurdurdular. Köylülerin şimdiki hedefi ise hane elektriğini de rüzgar tribününden karşılamak.

çme suyunu elektrikli pompa ile karşılayan Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Akbıyık köyü halkı, TEDAŞ'a faiziyle birlikte 33 bin TL olan borçlarını ödeyemeyince susuz kaldılar.

Bu durumla ilgili bilgi veren Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, "Suyumuz yoktu. Şöyle yoktu.TEDAŞ'a bizim borçlarımız vardı. Onun için 5 seneden beri elektriğimiz kesildiği için suyumuz yoktu" dedi.

Hal böyle olunca köylüler, kendi elektiklerini kendileri üretmek için harekete geçti. Ardından da bir rüzgar tribünü kurulması projesiyle il özel idaresine başvurdular.

Daha çok özel sektörün yaptığı enerji yatırımı için bu sefer Bursa il özel idaresi düğmeye bastı.

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, başvuruyla ilgili olarak, "Bize ilginç geldi. Eğer köylüye böyle yardım edebilirsek giderlerini biraz olsun azaltmış oluruz.. 160 bin liraya maloldu. Köylünün de 20 bin lira bir desteği oldu. Çok pahalı gözükmüyor yapılabilir" diye konuştu.

Bir ilke imza atan il özel idaresi, şimdilerde projeyi diğer köylere de taşımayı hedefliyor.

Kaynak

2. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    bunlardan daha fazla olmalı

3. Berk Yıldız

Berk Yıldız Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  4. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çok güzel bir çalışma... Aslında kıyı kesimlerde yoğunlukla olması gereken bir çalışma... rüzgar-güneş kadar bedava enerjiyi çevirmek, başta maliyetli olsada kısa sürede kendilerini amorti edebiliyorlar...

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kurulum maliyetinin hala çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Kaldıki birde üzerine bakım maliyeti var... Devlet teşvik etmezse biraz pahalı bir yatırım

6. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben ,açıkçası, niye pahalı bir çözüm olduğunu anlamıyorum. evet satın almaya kalkınca biz üretmediğimiz için teklif edilen fiyata almak zorundayız ama niye biz üretmiyoruz onu anlamıyorum. sonuçta mekanik birşey. türkiyede üretil(e)memesi anlamsız. hadi güneş enerjisi paneli üretmek başka bir teknoloji gerektirsin. rüzgar temelde mıknatıs, tel ve onu döndürecek mekanizma. pervaneyi ister ağaçtan yap ister pimapen borudan. o kadar hassas alet üretiliyor türkiyede otomativ sektörü için, kendi rüzgar türbinlerimizi yapmak problem olmaması lazım mantıken.

7. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Rüzgar enerjisi elipmanlarıyla alakalı TRT Haber kanalında izlediğim bir programda yapılan açıklamalara göre bizim bilimadamları (epeyce kalabalık bir topluluk) Türkiye'nin rüzgar enerjisi haritasını çıkartmışlar. Hazırlanan bir DPT projesi kapsamında bu haritaya göre kısım kısım rüzgar enerjisi ekipmanları yerleştireceklermiş. Bu yeni plana göre üretilecek ekipmanların tamamına yakınının yerli üretim olması planlanıyormuş. Tabi işim global telif boyutları varmış ve bu üretimde patent almak işini biraz güçleştiriyormuş. Umarım yeni kurulacak rüzgar enerjisi terminallerimiz yerli üretim olur.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  8. Cengiz YÖRÜK

Cengiz YÖRÜK Aktif Üye

Seviye:
    yanlış hatırlamıyorsam farklı bir ilde ve köyde benzer bir durum sebebiyle bir köylü kendi imkanlarıyla rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi ile tüm elektriğini sağlıyordu ve fazla bir maliyeti yok demişti aslında biraz araştırsak biraz ilgili olsak elektrik elektronik ile yapamayacağımız bir şey yok yine de bu köylüleri de takdir etmek lazım

Nuri Kongur bunu beğendi.