Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yorulmamak için Creatine

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında isparta32 tarafından paylaşıldı.

1. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar bazı tanıdıklarım günde 5 gr toz Creatine kullanıyorlar ve performans ve enerjileri süper adamlar terminatör gibi aslında antrenmanları benden az bende kullanmak istiyorum. sizden kullanan var mı?

2. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    eğer ki sporunu sadece hobi amaçlı yapıyorsan bence alma..
    eskiden ben salonda çalışırken alıyordum ama çok ciddi antreman yapıyordum. haftanın 5 günü salona gidip 2 buçuk 3 saat yapıyordum o zamanlar sanki 1 saat antreman yapmışım gibi hissediyordum. ama bisiklet sporunu o kadar uzun yapamadığımdan aldığım kreatini kullanamıyordum ve bu vücutta su toplamaya sebep oluyor. eğer ki ciddi anlamda aldğımı kullanırım diyorsan alabilirsin. alırsan da bol miktarda su içmeyi unutma.

irfancan ve Mert Bağcılar bunu beğendi.
  3. motobecane_mirage3

motobecane_mirage3 Üye

Seviye:
    ilk önce creatinin ne olduğundan kısaca bahsedeyim, creaitin vücudumuzda karaciğer, böbrekler ve pankreasta üretilen bir amino asit türevidir. bilindiği gibi amino asitler de proteinlerin yapı taşlarıdır. bu nedenle vücudumuz da üretilen bir şeyin zararlı olmadığını düşünebiliriz.
    ancak herşeyin fazlasının zararlı olduğunu asla unutmamak gerekir.
    kırmızı etde de creatin bulunur, 1kg da 1gr gibi bulunduğunu söyleyebiliriz. uzun süreli ve/veya ağır yapılan sporlar da, vucut geliştirme, koşu, bisiklet, kürek vb. vucudun creatin ihtiyacı artar, bu miktar 5 gr a kadar çıkabilir.
    Creatin kullanan arkadaşlarının enerjik olmalarının nedeni, creatinin vücutta Atp üretimine yardımcı olmasıdır. Atp ise vücudumuzun yakıtıdır diyebiliriz. creatin dayanıklılığı ve gücü artırır ve yağ kyakımını hızlandırır.creatin kullanımı hiçbir müsabakada yasak değildir, aksi halde et ve balık yemekte yasaklanırdı. steroidler gibi değildir, tamamen doğaldır.
    günde 1 veya 3 defa kullanılabilir. eğer günde birkaç defa alacaksanız, aralarında en az 4 saat bırakmanızda fayda var.
    şunu da belirtmek isterim, şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalarda hiç bir yan etkisine rastlanmamıştır. herhangibi toksik madde içermez.

Turgay Ak, irfancan, sadeceA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Ben kullanmadım ama salonda kullananlar var .. Benim bildiğim kreatin basitce kas gücünü artırıyor sanırım % 30 civarında bi artırma etkisi var . Ayrıca hafızayı güçlendiriyor.

Birde sağlık sorununuz varsa eğer karaciğer ve böbreğe zarar verebiliyor diye duydum ben .. Ama herhangi bir sorununuz yoksa kaliteli bi creatin ( Örnegin Universal ) ürününü tercih ederseniz iyi bir sonuc elde edersiniz .. Tabi bunu kullanır kullanmaz gormezsiniz .. İlk 5 gr 1 haftalık ( bunlar vücüt agırlıgına gore değişiyor ) 2. hafta sonunda etkisini gostermeye başlar ..

5. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    İlginç bir maddeymiş...Fiyat durumu nedir bu Creaitin'in..? Her yerde bulunur mu?....

6. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Bilgiler için teşekkürler
    Ne amaçla bu amino asiti üertmişlerki sadece sporcular için mi. bir de depolanması nerde oluyor acaba:rolleyes:
    peki siz öneriyor musunuz.
    öneriyor iseniz yaş, kilo, aktif spor yapanlar veye yapmayanlar arasında ayrım oluyor mu ve kullanım amacına göre kullanım şekli ve dozajında farklılık olabiliyormu .
    önermiyor iseniz neden önermiyorsunuz
    hakikaten böbreklerde yan etkisi olaması düşüdürücü :rolleyes:
    bu kunuda yanılıyor olabilirsiniz

Kişisel olarak illa kullanılacaksa bu tür enerji veren dahi olsa bu tür ilaçların doktor kontrolunde gerekli endikasyonlar ile kullanılmalarından yanayım .
    Eksikliğin olmadığı, iyi beslenen sporcu kardeşlerimizin ben ce böyle şeyleri kullanmaları uygun değil ..
    Bir çok ilacın yan etkisi onlarca sene sonra bile çıka biliyor ..

Bilgiler için tekrar teşekkürler:)

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  7. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Karaciğeri yorduğunu biliyorum. Böbreğe etkisini bilmiyorum.

Beslenme ve diğer konularda gerekenler yapıldıktan sonra, son adım olarak spordan yarım saat önce bir miktar alınabilir. Bu durumda tam limitlere gelindiğinde yorgunluktan yıkılmayı az bir miktar geciktiriyor...

Bir ara limitlerde spor yaparken denemiştim. Yorulma sınırını bir miktar yukarı alıyor ama normalden daha enerjik hissettirmiyor. Gerçekten sınıra geldiğinizde farkı hissediyorsunuz. Eğer kendinizi böylesine zorlamıyorsanız hiç bir değişiklik olmuyor, kullanmayın. (Psikolojik etkisi oluyordur tabii ;) )

8. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Patlayıcı kuvvet gerektiren sporlarda fayda sağlayabilir. Fakat mukavemet sporlarında hiçbir etkisi yok... ( dağ bisikleti, triathlon,mukavemet kayağı, maraton vb...)

9. motobecane_mirage3

motobecane_mirage3 Üye

Seviye:
    hasan bey,
    aktif spor yapanlar için kullanımı uygundur, aktif spor yapmayanlar için gerekli değil, çünkü vücutlarının enerjileri onlara yetecektir. creatin üretilmesinin amacı ağır spor yapan sporcuların artan creatin ihtiyaclarını karşılamalarına yardımcı olmak, 1 kg ette 1 gr creatin olduğunu düşünürsek ve ağır spor yapan bir insanın 5gr kadar creatin ihtiyacı olduğunu düşünürsek, 5 kg et yemek biraz zor olur.
    kullanım dozu eğer mr.universe yarışmalarına katılmayı düşünmüyorsanız, sadece antreman günlerinde 5 gr. geçmemeli bence, çünkü fazla yüklemede fazlası depolanmıyor, dışarı atılıyor. 5gr ı üç partide veya 1kerede alabilirsiniz.
    daha önceden ciddi karaciğer rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı geçerilmemişse, herhangibi etkisi gözlemlenmemiş.
    ama kesinlikle kullanılmadan bir diyetisyen hekime danışılmasında fayda var, bende size bu konuda kesinlikle katılıyorum, sırf bunun için değil tüm benzer ilaç ve gıda takviyeleri için danışmadan kullanmak bencede doğru değil. bu nedenle kullanın veya kullanmayın şeklinde öneri getirebilecek seviyede olduğumu düşünmüyorum. ancak steroid vb. doping maddelerinin kullanımına kesinlikle karşıyım, ne pahasına olursa olsun vücudumuzu yıpratmaya değmez diye düşünüyorum, çünkü sporu uzun vadede sağlıklı kalmak için yapıyoruz, uzun vadede vücudu tüketmek için değil.
    amerikada yapılan araştırmalarda, günlük 15gr kullanan amerikan futbolcularının 5 yıl takibinden sonra, herhangibi bir böbrek ve karaciğer sorununa yol açmadığı tespit edilmiş.

Turgay Ak bunu beğendi.
  10. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    yani kick-box veya box da fayda sağlıyabilirmi??

11. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    kısa süren maçlarda olabilir. ama 12 roundluk maçlar oluyor; belli bir süreden sonra dayanıklılığa girdiği için net olarak bilemiyorum...

12. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    güç patlamalarına ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanıldığını bende duymuştum.örneğin yol bisikletinde sprint yapılacaksa kreatin faydalı olabiliyor...

candede bunu beğendi.
  13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar.
    İnsan vucudu dışardan aldığı proteinleri metabolize ettikten sonra artık madde olarak üreyi oluşturur.
    Yine insan vucudu kendi kaslarındaki metabolizmanın sonucunda artık madde olarak kreatinini oluşturur.
    Bu iki maddeyi ve daha binlerce pek çok metaboliti vucut dışarı atmak için başlıca böbreklere yüklenir.

Gizli böbrek yorgunluklarını, dializ hastası olmak gibi ciddi tablolara vardırmamak için lütfen bir ilacı yada vitamini yada çok masum dense dahi her türlü hapı kullanmadan önce sizin bünyenizi tanıyan bir doktora danışın. Dimyada pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

Hertürlü hap bir ilaçtır ve sonuçta bir kimyasaldır. Hiç bir kimyasalı doktor kontrolü olmadan kullanmayın. Aksi taktirde başınıza bu sebeple bir sağlık sorunu açıldığında hiç bir doktoru durumunuzdan sorumlu tutamazsınız. Yandığınızla kalırsınız. Kİmseden hesap soramazsınız.

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  14. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Uzun yol nasıl yapılır, yorulmaya karşı nasıl dayanılır gibi konuları iyi bilirsiniz.
    Gezi yazılarınızda kuru meyve den bahsetmiştiniz...

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  15. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    evet arkadaşlar araştırma yaptım ve kendime bir creatine sipariş verdim. eğer günde 20 - 30 km bisiklet kullanıyorsanız veya yorulmak istemiyorsanız kullanın. günde 10 gr ( 2 kez alınacak öğünlerden sonra 5 gr şeklinde su veya meyve suyu ile karıştırılacak )

birde herkesi düşündüren bir soru; ben bundan kullanıcam, bırakınca eski tas eski hamam mı olucak?
    cevap: hayır, diyelim 2 kutu creatine kullandınız, bu kullandığınız zamanlarda enerji bolca olduğu için çok antrenman yapacaksınız ve kaslarınız artık ağır antrenmana alışacak yani creatine kullanırken 30 km yol gidiyosanız yorulmadan, bıraktıktan sonra da 30 km gideceksiniz.
    ben creatine yi gittigidiyor adlı açık arttırma sitesinden aldım. kingpascal adlı üyeden daha öncede ondan whey almıştım. bisiklet için gerekli enerjiyi creatine tkm nin vereceğini söyledi. ve çok yardımcı olan bir üye tavsiye ederim link aşağıda
    http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=4511032

16. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Oxsy'nin dediği gibi Creatine patlayıcı etki gerektiren kısa süreli sporlarda daha çok işe yaradığı görülüyor.Buna en iyi örnek olarak Sprinter'lar (100 metre koşan atletler) verilebilir.
    Dayanıklılığa değil hıza ve zamana dayalı olan bir kategori olan sprint koşularında arabalardaki NOS (Nitrous Oxide System) -Nitro- gibi anlık hız sağlar.
    Herhangi bir yan etkisi yoktur, "Kullanım tavsiyelerine uyduğunuz sürece"
    1-2aylık kullanımdan sonra 4hafta kullanmayıp sonra tekrar devam edebilirsiniz, sürekli ardarda kullanımı tavsiye edilmez.2ayda bir ara verilerek kullanılmalıdır.

17. motobecane_mirage3

motobecane_mirage3 Üye

Seviye:
    creatine satın almak isteyen arkadaşlar,
    piyasada bir çok kreatin markası var, almayı düşündüğünüz kreatin markasını iyice araştırmanızı öneririm, bildiğiniz gibi birçok üründe olduğu gibi aynı ürünü birçok farklı üretici hatta bazen aynı üretici farklı markalarda ve farklı kalitelerde üretebiliyor. vestel - regal örneği gibi. aynı fabrikadan farklı kalitede aynı ürün(tv. vb.) çıkıyor.
    özellikle kimyasal malzemelerde saflık derecesi ve kimyasal maddenin üretim kalitesi çok önemleidir. üretimde tüm proses değerlerinizi ve ürün kalitenizi etkiler. vucudumuzu da karmaşık bir prosese benzetirsek, vücuduz için kullanacağınız ham maddeleri iyi seçin derim.
    bu nedenle daha özenle marka araştırması yapmanızı öneririm, bazı şeylerde ucuza kaçmak iyi sonuçlar vermeyebilir.
    ısparta32 arkadaşımızın satın aldığı ürün marka olarak pek iyi bir marka değil. , sadece creatinemonohidrat olan bir ürünü kullanmanız (bu sadece benim düşüncem-katılmayabilirsiniz) daha uygun.
    kısaca tüm kreatinler aynı değildir.

secocom, candede ve basar bunu beğendi.
  18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Atmosferik basınçlı (normal basınç) motorlar (Özellikle uzun yol araçlarında) neredeyse 1 milyon kilometreye kadar garanti kapsamına alınabilirken, yüksek basınç altında çalışan turbo beslemeli pek çok motor 250 bin km. sonra ömrünü tamamlamaktadır.

İlk bakışta konuyla alakası yokmuş gibi görünen bu açıklamayı anlayanlar anlar. Arif olmaya gerek yok.

Herkese nice uzun ve sağlıklı yıllar dilerim.

d.berkay, yasinymn, sgtalper ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet... Eskiden creatine in bir çeşidinin (hatırlayamıyorum şimdi) ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı belirlenmiş, daha sonra creatinemonohidrat ta bu sorunlar ortadan kalkmıştı.

Arkadaşımız bunun uzun yolda işe yarayıp yaramayacağını sordu, bir çok kişi de bu ürünün başka amaçlı olduğunu anlattı, bilgi veren linkler gönderdi.

Ama günde 300km yapmış Mesut Bey'in dahi söylediklerine rağmen arkadaşımız bu ürünü aldı. Hayırlı olsun. Fakat "alın, çok iyi" gibi bir şey söylemek yanlış oldu...

Yanlış anlaşılmasın, creatine bende de var. Ama bu amaçla kullanmıyorum.

20. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Benim için bisikletle gezerken son sürat önemli değil, bazen son uzaklık önemli, bazen rakım, bazen de sadece çektiğim fotolar.
    Onun için alternatif yöntemlere ihtiyaç duymuyorum.
    Ama herkes için durum böyle olmayabilir tabiki. Herkesin tarzı, hedefleri farklı.

Vücuda turbo etkisi yapacak kimyasal maddeleri bilinçsiz kullananlar oksitadif metabolizmanın vücudu yıpratıcı son metabolitlerine de daha fazla maruz kalırlar. Bu da ciddi doku hasarı oluşturabilir. Özellikle akciğerlerde.

Kendisi için ataklık, dayanıklılık vs. çok önemli olan profesyonel sporcular besinlerden ve kimyasallardan alacakları desteği çok iyi dengelemeliler. Bu denge bünyeye zarar verecek boyuta ulaşmamalı. Bu konuda da bir sağlık profesyonelinden destek almalılar.
    Kreatinini vucut zaten üretiyor. Neden bunu vucudunuza ürettirecek mekanizlamaları çalıştırmadan direk dışardan hazırca alma yoluna gidelim. Taşıma suyla değirmen dönmez. Dönerse de bir yarışta döner iki yarışta döner. Sonra ne olur onu ben de tahmin edemiyorum.

Benim önerim sadece hiç bir kimyasalı SORUMLULUĞUNU BİR DOKTORLA PAYLAŞMADAN KULLANMAYIN derim. Zira sizler benim için kimyasallardan daha önemlisiniz. Zira sizler sporcusunuz. ;)
    Bu uyarıları yapmak benim görevim, borcum, sorumluluğum. Sadece önemsemediğimiz türden basit ağrı kesici hapları dahi bilinçsizce belli süre kullanıp ta sonunda dializ hastası olan insanlar biliyorum.

Neticede dilediğini yapmak ta herkesin kendi tasarrufunda. Umarım hiç kimse hiç bir kimyasaldan hiç ama hiç bir zarar görmez. Dileğim bu yönde.
    Kreatinini kullananları dışlayacak ta değilim. Kullanmayanlara paye verecek te değilim. Hepinizi seviyorum. Her halukarda. (dopinksizleri daha çok severim:) )

Hepinize gönlünüzce başarılı günler dilerim. :)