Yolumuz açık olsun, ağzımızın TUZ'U yerinde olsun...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Konya'da ilk uygar devlet kuran ulus Hititler (diğer adı Etiler) olmuştur. M. Ö. 2000 yıllarına kadar varır ki, zamanımızdan 4000 yıl öncedir. Çorca Köyü Höyüğü, Cihanbeyli yöresinde bilinen Hitit Uygarlığının kalıntılarıdır.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/adamlar.jpg

Coğrafi Koordinatları : 38o 45' Kuzey 33o 24' Doğu
İç Anadolu Bölgesinde, doğudan Kızılırmak masifi, güneyden Obruk, batıdan Cihanbeyli ve kuzeyden Haymana platolarıyla çevrili çukur alanın kuzeydoğusundaki en alçak bölümünde yer almaktadır.
Türkiye'nin Van Gölünden sonra ikinci büyük gölüdür. İdari olarak Niğde, Konya ve Ankara illeri sınırları içindedir VE İRONMAN VE EKİBİNİN ULAŞIM ALANI İÇİNDE KALMAKTADIR. Kapalı bir havzada yer alan göl, jeolojik olarak tektonik kökenlidir.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/gl.jpg

Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümü buradan karşılanır. Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin göllerinden biridir.Tuz Gölü, flamingoların ülkemizdeki en önemli kuluçka alanıdır. Gölün orta kesimlerinde herbiri 5-6 bin yuvadan oluşan dev kuluçka kolonileri bulunmaktadır.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/flamin.jpg

Çevre sorunları
Tuz Gölü'nün 'idam fermanı', Beyşehir Gölü'nden taşan sulardan Konya ve Çumra ovalarını kurtarmak ve topraktaki sülfat oranını azaltmak için DSİ tarafından 1974'te inşa edilen 185 kilometrelik Ana Tahliye Kanalı'nın açılmasıyla imzalandı. Konya'nın tüm sanayi, tarım ve evsel atıkları halen bu kanal aracılıyla Tuz Gölü'ne boşalıyor.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/tuzglharita.jpg

Bu pazar gideceğimiz yer Allah kısmet ederse kesinlikle burası, yani Tuz Gölü..
Gazamız mubarek olsun, Rabbim ele-güne güldürmesin, dostlarımızı üzmesin, düşmanlarımıza aman vermesin, vatana-millete hayırlı olsun.. (amin)

imza: iron araştırma ve geliştirme ekibi. (bazı hakları saklıdır;) )
:cool: Bu bir ironman yapımıdır. Başka kimsenin suçu yoktur.:eek:

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen
Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Çok güzel bi güzergah. Ayrıca Tuz gölü hakkında verdiğiniz küçük bilgi içinde teşekkürler. Allah yolunuzu açık etsin. Hayırlısıyla gidin gelin. İronman ekibinden isteğim; Flamingolara benden selam götürün.
Sevgiler...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Gezi istekleri belirtirken Tuz gölü diyecektim, Allah sizi inandırsın.
Ama bir şartla, gece çevresinde kamp yapılacak. Tuz gölünün en muhteşem hali gece ortaya çıkar. hele ki gökyüzünde Ay varsa. olaganüstü fotoğraflar çekebilirsiniz.
Tabiki izin , tatil ve kamp imkanlarınıza uygun olursa.
Ben de tam şu sizin 260km lik turunuzu geçme hesapları yapıyorken. Şimdi çıta 300 e çıktı demek. Helal olsun.

Bu ara tüm yurdu etkisi altına alacak bir yağış durumu olabilir. Meteoroloji sitelerine bir bakın isterseniz. Biz bu hafta Aladağlara gelecektik, iptal oldu. aklınızda bulunsun.

Not: Aşçıbaşı asıl yemeklere geçmeye başladı sanırım.
Yoksa füsikleti imal etmeyi başardınız mı ?

:)

fangornents

Aktif Üye
Tepki
84
Birkaç yıl önceki tuz gölünün kenarı :) turumuzdan aklımda kalan iri köpeklerdi. Kazasız belasız bir tur dilerim. Yazı ve fotoğrafları merakla bekliyorum.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Valla, ben de tam hocam bizi unuttu derken bir post'unuz imdadımıza yetişti..
hocam muhteşem tarzınızla klavyeye döktüğünüz mesajınıza şöyle cevap veriyim.

geçen hafta güneye gittik, ekibin canı sıkılmasın diye bu hafta tamters yönde gezi planladım. Evet tuz gölünün günbatımı manzarasını belki 10 kişi bana tavsiye etti. Ama bizim ironman arge ekibi gündüz gezer gece eve geri döner. yoksa içişleri bakanlığı bizim ekibi fesh eder.. :p
neyse biz gündüz tuz gölünde SERAP :eek: resmi çekecez, bir de orada bir bölgeden DETERJAN:eek: hammadesi çıkarılıyormuş, biraz orda foto çekcez. Bir de cihanbeyliden taaaaaa 120 km. uzaktaki Hasandağının(3000 küsur metre zirvesi var) karlı zirvesinin fotosunu çekecem. bir de... diye liste uzayıp gidiyo.. ;)

Yağışlara gelelim. keşke yağış yağsa, keşke serinlesek.. valla hocam geçen hafta güney turunda dışarda ısı 36 dereceydi. neredeyse yağmur duasına çıkacaktık.. :D

hocam ahçı başı sparişleri almaya devam ediyor.. siz isteyin o yapsın işi ne.. merak etmeyin yemekler gecikirse ben onun kulağını çekcem..:D

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

iron arge ekibinin fahri üyelerinden fangornents arkadaşımıza bu ciddi hatırlatması için sonsuz teşekkürler..
biz tuzgölünün tuzu kadar köpeklerinin de keskin olduğunun tiyosunu zaten almıştık.
bu sebeple, oraları iyi bilen ve dün akşam bizzat yüzyüze buluşup fizibilite çalışmalarını birlikte tekrar tekrar gözden geçirdiğimiz cihanbeyliden isa gölge( irongölge) isimli bisiklet dostu arkadaşımız bize eşlik edecek.

uyarınız için tekrar teşekkürler..
iron-arge sizlere ve foruma minnettardır..

T

Tuğrul

Misafir

Ben biliyorum zaten Mesut Bey'in telepati yeteneği var.Her ne kadar kendisi kabul etmeyip , bizden gizlese de......:D :D :D

Bu parkuru da alnınızın akıyla başarabileceğinize yürekten inanıyor,kazasız belasız ve de köpeksiz yolculuklar diliyorum.

selam ve sevgilerimle....

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
Allah kolaylık versin..yol uzun..hava yağışlı da olsa sıcak olabilme ihtimali var..

tıbbiyeli olduğunuzu bile bile (ukalalık olsun diye değil, diğer arkadaşlarında dikkatini çekmek için) sıvı kaybına dikkat demeden geçemiyorum.ve tabii terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan tuz ve elektrolit (elektroliz de olabilir ismi) kaybı da sorun oluşturmaya başlıyor şartlar zorlaştıkça..sanırım bunu en iyi siz anlatabilirsiniz bize..

niğde aladağlara giderken kıyısından otobüsle ve her seferinde gece geçtiğim tuzgölü muhteşem manzaralar sunuyor..özellikle gece...

başarılar diliyorum..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Valla canı gönülden amiiiiin..

Parkur 300 km. (yolu şaşırıp 500 km. ye çıkartmassak :D )
İtiraf edeyim ki birazcık heyecanlıyım.

Çünkü ekip kalabalık.
İşte liste:
1. iron-dede (full parkur yapacak)
2. iron-ergin (full parkur yapacak)
3. iron-mesut(ironman) (full parkur yapacak, ilaveten foto çekmek için 1500 kere durup durup kalkacak)
4. iron-atmaca
5 Güzel-iron
6. Gölge-iron(cihanbeyliden katılacak)
7. sarri-iron (canı isterse katılacak, istemesse evde rahat rahat yatacak)

Bunca kişinin yedirilip içirilmesi, çekip çevirilmesi, özel ihtiyaçlarının giderilmesi, çamaşır ütü bulaşık derken.. valla kara kara düşünüyom..nasıl kalkcam ben bu kadar ev işinin altından diye.. :D

Yolda yiyecez diye net 250 şer gr. lık 12 adet genetiğiyle oynanmamış soya +mırsır+çavdar unundan ekmeği dünden aldım, hazır ettim.

Adam başı neredeyse yarışmar okka c vitaminli Guş burnu marmeladı , Ha bide adam başı ikişer dene irilerinden cezerye. , Ayriyetten tornavida, pense, takoz, kriko vs vs vs.

Valla bi eşşek yükü yük var. nası kımıldıycam bilmiyom. haliyle fena heyecanlanıyom.. bi at-arabası mı tutsam acaba.. :p

• Beğen
Tepkiler: beverly

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Valla yolda giderken insanın aklına tıbbiye falan hiç mi hiç gelmiyo..
susayınca su içiyo,
acıkınca ot bulsa ot yiyo,
et bulsa et yiyo.
köpek görse kaçıyo
yatak bulsa yatıyo (ama biz hiç yatak bulamıyoz)
tatlı bulunca dibini sıyırıyo
tuzlu bulunca parmak basıyo
hadi deyince de ver Allah pedal basıyo
yani her numara var, bi tıbbiye yok..
Terzinin paçası sökük olur misali,

Onun için siz ne derseniz can kulağıyla dinliyoruz...
sizler gibi bu işin ehillerinin tavsiyelerinin başımızın üzerinde yeri var..

Su-elektrolit uyarısı içinde çok teşekkürler.. :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
küçük tavsiyeler:
muz gerek lezzeti gerekse içeriği beni canlandırıyor ve kokusu motive ediyor..

su olmazsa olmaz..su içmek için su ihtiyacını beklememek lazım, ki bu durum şartları zorlaştırmak olur..

tang özellikle mandalinalı ve biraz da limonlu..her çeşme başında bir matara dolusu, 2-3 kişiye bir matara tang:)

tuz vücut için olmazsa olmazlardan..şekerli yiyecekler enerji açısından önemli deyip de şekerlilere abandığımız faaliyetlerde bir paket çizi bisküvinin gözüme ne kadar güzel göründüğünü anlatamam..

naçizane..

aman mesut bey, ehil olduğumu asla söyleyemem..hele ki tıbbiyeyi ilgilendiren bir konuda hele ki sizin yanınızda :eek:

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale

Ben yinede hatırlatayım, 11 haziran akşamı dolunay var. Manzara harika olacaktır.

Bir de hava durumu hatırlatması. Parçalı bulutlu görünüyor.
Bulutlu olması çok avantaj sağlayacaktır sanırım.
(link)
(link)
(link)
(link)

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Sayın Ironman-1 abi haftaya pazar ne planlıyorsun acaba (18/06/2006)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Sayın meteoroloji profesörü hocam, sizin bu haber bizim üzerimizde; cehennem ateşinin:)eek: ) üstüne foooşşş diye su (yağmur) dökmüş etkisi yaptı.. Pek iyi oldu.. Bulut gölgeleri yolda öyle işimize yarayacak ki.. Böylece tuzgölü yollarında ironman ekibinin buharlaşmasının önüne bir nebze geçilmiş olacak. ;)

Dolunay meselesine gelirsek, eğer becerebilirsek iron-golge o gece c.beylide kalacak ve akşam hususi bizler için gün batımı çekecek. Ne olacak yani, 5-10 saat daha duruverir gölün kenarında bir de dolunay fotosu çeker bizim için.. değil mi? :p :D :D

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Şefim, bilgiler için teşekkürler..

Ben de aşağıdaki linkin 84 üncü postunda ironmanların sıvı-elektrolit dengesinin sırrını :eek: ifşa ettim. hayırlı uğurlu olsun. artık hiç bir gizli sırları kalmadı.. :D

(link)

Bi dahaki haftanın planını da sen yap, biz de biraz dinlenelim bu arada.. Sen ne dersen uyalım elimizden geldiğince... ;) ;

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Şunun için sordum %90 haftaya Konya ya geliyorum ve sizleri görmek isterim, En azından bir 5 dakika bile olsa görmek isterim...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Biz de sizi canı gönülden görmek ve yüzyüze tanışmak isteriz. 5 dk. yetmezse daha çok görüşürüz.. ;)
Bizim özel hayatımız bisikletten ibaret.
bu forum da zaten bisikletten ibaret.
yani forumdan al haberi derler ya..
haberleşiriz görüşürüz inşallah..
sevgilerimizle.. :) :) :)

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
iron ekibi yine iş başında allah nazardan saklasın gününüz aydınlık yolunuz acık olsun bir fırsatını bulursam mutlaka sizinle tanışmak ve turlamak isterimsiz bir nömerosunuz

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
yolunuz açık, ağzınızın tuzu yerinde olsun.. peki ya bizim ağzımızın tuzu nolucak. şimdiden sulanmaya başladıda :D

gelelim 300km ye. biz bi terkoz- durusu yapmayı düşünmüştük sıcaklar bastırmadan 130 km falan (gidiş dönüş) şimdi havalarda ısındı hiç gözüm kesmiyo.sizinki 300 :eek: 150-200 falan değil 300 :eek: :eek: sabah kaçta çıkıcaksınız abi? yada gecemi deseydim :D zor iş. Allah yardım etsin:dua: