Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yolmu şehirmi mtbmi diyenler buyrun

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında burhanozer tarafından paylaşıldı.

1. burhanozer

burhanozer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar kendi dusuncelerimi ve fikirlerimi anlatmaya çalışacagım
    Bisiklet olayına 2011 sonlarında başladım ve bnm icin hobi olan bisiklet surmek tutku haline dönüştü
    İlk önce carraro 915 dambiez flat bar ile başladım.hızlıydı ama yarış bisikleti degildi 23c lastileri vardı 10kg dı
    Daha sonra bianchi slr1000 carbon sora setli 8.5 kg bisikletim oldu[​IMG]
    Daha sonra whistle modoc oldu
    Sora setli dusuk seviye jantlıydı
    Aksiyum ve sram rival dizdim
    Daha sonra modoc kadroyu satıp pinarello yesil beyaz kadro aldım ve sonra kırmızı siyah
    Daha sonra ksyrium ssc sl jant seti aldım

Yol bisikletinde 2 senede uç noktaya turkiyede 100 insanın 95inin sahip olamadığı 7.2 kg oldukca hızlı oldukca akıcı ve cok cekici bir bisikletim olmuştu.Yanlız bianchi modoc ve pinarello kadrolar neredeyse aynıydı simdi yol bisikletinde kadrodaki en önemli unsur açıları boyu ve geometrisi size uymalı en önemlisi bu.size olmayan bir kadro ne olursa olsun karbon aliminyum çelik hic fark etmez trek scott pinarello giant fark etmez.ben en cok modoc kadroda rahat etmistim pinarellodan açıları daha iyiydi kimi arkadaşlar çakmamı replikamı taklitmi diyecek evet çakma kadroydu ama cakma olması açılarından memnun olup olmuyacağımız anlamına gelmez nasılki seleler deneme yanılmayla bulunuyor kadrolarda o sekilde bence.s-ml-xl kadrolar var yani turkiyede 4 boymu adam var:) malesefki bu konuda bi eksiklik var aradığınız kadroyu bulamadıysanız uzerine yatırım yapmayacaksınız adamın kadro boyu kendine buyuk uzerine sram red diziyo :)
    Gelelim jantlara 2011 aksiyum ile 2008 ksyrium ssc sl arasında hic ir fark yok iddaa ediyorum yok biri 1890gram digeri 1640gram 250 gram bi fark var akışı gidişi herseyi aynı ksyrium biraz daha saglam olabilir ama akıcılık aynı verdiginiz fark a degmez degmedide kadro modoc yetmisti bana pinarelloya verilen farka degmez yarışmayanlar icin tiagra set 105 kollar super olur yada sram rival set ötesinde bisey yok sadece hafiflik ve %5 civarı daha seri
    Kendimizi kandırmaya gerek yok scot speedster bir kadro tiagra set 105 kollar aksiyum jantlar yol bisikleti icin kafidir ötesinde verdiginiz paranın hakkını alabilecek kadar bisey yok
    Aradıgımı bulamıyordum eksik biseyler vardı yarışmıyordum yarışacak duzeydede degildim
    Hafta sonları performans guruplarıyla 70-80 km yol yapar aradada sıkılınca 40-50 km cıkardım ayda 500km yapar yapmazdım
    Bisikletime herkes hayrandı ama bn aradığımı bulamamıştım hersey hızlı gitmekmiydi zamana karsı yarısmakmıydı yada daha cekici oldugu icin binmeye devammı etmeliydim
    Bisikletimle carşıya gidemezdim kot ve gömlek giysem bisiklette kıvrılamıyorum yada onu biyere kitliyemiyorum arkadaslarımla turlara gidemiyorum elimde bi poset bile tasiyamiyorum ve cevrede olan bitenden haberim bile olmuyor cunki asfalt seyrediyorum ben. Ve aradıgım bisiklet bu degil demeye başlamıştım
    Ama aradıgım gibi bir bisiklet yoktu
    Yol bisikleti jantlarına sahip yol bisikleti kadar seri 700*32 lastik takılabilen heybe ve bagaj takılabilen sehir bisikletlerinden daha seri yol bisikletinden daha konforlu kafamada hayal ettigim bisikleti aramaya basladıma ama yoktu veya cok fazla fiyatlıydı
    Sonunda aradığımı buldum ikinci el ama cok az kullanılmıştı hic kacırmadan aldım
    İlk resmi xtr ters yay vardı degistim deore aldım
    Birazda para arttırdım tabi:)
    Sonra bu sekilde
    Sonra brooks selemiz geldi
    Sonrada heybemiz
    Size bisikletimden bahsedeyim giant csr 0
    Karbon maşa aliminyum kadro
    Deore set avid single digit titanyum frenler
    Xero jant seti maraton lastikler brooks narrow sele 10kg ağırlığında
    Yol bisikleti ile 4 saatte ulaştığınız yer 4.5 saatte ulaşıyorsunuz ama daha konforlu daha dinamik bir sekilde kotta giyyosun esyada taşıyosun kampta yapıyosun balıkta tutuyorsun kısacası her isimi görüyor benim tavsiyem herkese
    Sabit maşalı bir sehir bisikleti disk fren tavsiye etmiyorum v fren yaptığımız hızı yawaşlatmaya yeterli bence.
    Yazacak cok sey var ama yeter bugunlük:)
    İyi forumlar

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yol bisikleti henüz ilgi alanım değil ama şehir bisikletiniz gerçekten çok zarif duruyor.
    Sakıncası yoksa üzerindeki parçaların ağırlıklarını yazabilir misiniz? Tabi tek tek tartma fırsatı bulduysanız. :)

3. burhanozer

Seviye:
    Brooks sele 520gram
    Xlc heibe bagaj 930gram
    Heybe 1400gram 30lt

4. NrClskn

NrClskn Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hikaye tadında olmuş :) bol fotolu :) tebrik ederim güzel özetlemişsin

5. burhanozer

Seviye:
    Tsk ederim arkadaşlar bu bnm şahsi görüşüm dağda yada yarıştada sehir bisikleti avantajlıdır diyemeyiz ama 2yada 3 bisiklete sahip olmak bazen mumkun olmadığı icin en her isimizi ancak bunla gorebiliyoruz.

6. Seyfullah Mehmet Süer

Seyfullah Mehmet Süer Üye

Seviye:
    güzel anlatım olmuş ama ben yarış bisikleti tutkunuyum
    bisikletimmi ? :) Salcano XRS 800 biraz klasik olcak ama evet en güzeli senin olan bisiklettir
    1800 km yaptım 7 ayda ve çok severim keratayı :)
    40 km ye çıkıp dropbar gidonun altından tutup asfaltı seyrederken hayata dair herşeyden uzaklaşıyorum bulutların üstünde gidiyorum.
    sanırım anlatabildim

1500 tl lik whistle GUIPAGO 1490D ye bindim 1600 tl ortalama fiyatı
    fakat kendimi mahalle arasında gezen bisikletçiler gibi hissettim

benim için de durum boyle

şunu demeden edemeyeceğim
    ekran görüntüsü yapabileceğim beyaz pınarello kadroyu bıraktınmı cidden yaa
    çok üzüldüm içim gitti gözüm kaldı wallahi

7. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kırmızı siyah pinarello bisikletin zirvesidir bence , o resimden sonrasını okumadım :D :D

8. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Yorum ve resimler için teşekkürler Burhan.

Dediğin gibi, tek bisiklet olacak ve ondan dağda bayırda düzde her yerde gitmesini, heybe asılmasını, balığa gidilmesini bekleyecekseniz "yol bisikleti" doğru seçim olmayacaktır.

Ama yol bisikleti olanlar (çoğu en azından) bunun farkındadır sanıyorum. Bu nedenle ya ikinci bir hibrid alınır veya alınamıyorsa diğer aktivitelerden vazgeçilir, yapacak bir şey yok.

Kadrolar, Grup setler ve jantlar ile ilgili, kalite, hafiflik, dayanıklılık farkları konusunda görüşlerinize katılmıyorum ama. Siz farkına varamamış olabilirsiniz ama farkedenler çok. En basitinden, 20. viteste yani en ağır viteste kırmızı ışığa takıldım diyelim ve durdum. Hafif bir karbon bisikletle bu viteste kalkış yapabilirsin. Aluminyumla, ben en azından, kalkamıyorum.

9. volkan günendi

volkan günendi Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tebrikler. Bende yeni bir bisiklet tutkunuyum ve şu aralar gözümde katlanır bisikletler var. Önümüzdeki yaz almak için para biriktirmeye başladım. Şimdilik Giriş seviyesi MTB kullanıyorum. Umarım Katlanır bisikletime kavuşunca sizin gibi mutlu sona ulaşırım.

10. Seyfullah Mehmet Süer

Seyfullah Mehmet Süer Üye

Seviye:
    Dağ bayır için birşey diyemem haklı olabilirsiniz en azından hızlı gidemezsin
    Ama sapanca turumuzda 4 kişi yol bisikletleri ve arkamızda heybelerde seyahatimizi yaptık

Doğru lastik ve doğru basınçla hiçbir sıkıntı çıkmaz ve çıkmadı

11. burhanozer

Seviye:
    Aynen öle pinarello degil karbon degil ne olursa olsun ihtiyaclarını karşılamazsa o senn icin cokda degerli cokda kıymetli olmuyor.

12. burhanozer

Seviye:
    Arkadaşlar size danışıyım
    2*10 kullanıp sonra 3*9 a geçince sistem bana tam bi çorba gibi gelmeye başladı
    Aynakolum 26*36*48
    Rublem 11-28
    48 ağır geliyor kullanamıyorum 28ruble ise tırmanışta agır geliyor
    Sram cok hosuma gitmisti
    X7 2*10 almayı dusunuyorum
    Aynakol 28-42 ruble 11-32 dusunuyorum
    Hem daha sade hem daha kullanışlı
    Siz ne dersiniz

13. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Verdiğiniz oranlar kişinin kondisyonuna göre değişir. Bana kalırsa 28-42 çok düşük. Ruble aralığı güzel. :)

14. burhanozer

Seviye:
    28-44 bulabilsem onu alacam ama yokki 2844

15. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    38-50 filan var. Ondan alın.

16. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Güzel anlatım ve resimler için teşekkürler. Başladığınız yere dönmüşsünüz sanki :) ama elbette Carraro ile Giant ın kadro açıları farklı, bu da konforu doğrudan etkilemiştir sanırım.
    Giant kadroyu bu şekildemi aldınız yoksa siz mi boyattınız. Güzel duruyor. Bisikletin son hali ile maliyeti hakkında bilgi de verebilir misiniz?

17. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    yol bisikletinin bir cazibesi , bir seksapeli var kullanımı da zevklidir eminim ama dediğiniz gibi bu bisikletler her yola gelmiyor ve çok masraflı en iyisi şehir yada fitness tarzı bende merida t2 yi gözüme kestirdim,vakti zamanı gelince insan heybesini alıp kaçabilmeli:)
    birde ben bu yanında hiç bişey taşımayan yol bisikletcileri lastikleri patlayınca ne yapıyorlar merak ediyorum

18. K Ayhan

K Ayhan Aktif Üye

Adı:
    Ayhan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Herşeyi taşıyoruz aslında, hepsi formanın cebinde oluyor. İç lastik ve levye :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. burhanozer

Seviye:
    Yusuf kardesim kadro yarın muhtemelen kadronun boyasını çeker koyarım buraya
    Biraz bahsedeyim kadro fırçalı aliminyum uzerinde transparan gri boya var uzerindede ultra transparan vernik var tabandaki fırca izleri boyadaymış gibi duruyor
    Bisikleti 2. El adım topeak port bagaj ve padallar 1380 e mal oldu 60xtr deore degisiminden 1320 bagaj ve heyvede130 tuttu 1450 ye mal oldu bide brooks var tabi

20. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    pompayı nereye koyuyorsunuz:)