Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yollara tek mi çıkıyorsunuz, Kramptan korkuyor musunuz? İşinize yarayacak cevaplar burada.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında SagFan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. SagFan

SagFan Küçük Eleman

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kramp neden girer? Kramp girmesi durumunda yapılacaklar nelerdir? Kramp girmesi nasıl geçer? Tüm bu sorularınız için bu konuyu inceleyebilirsinizç

Öncelikle bisiklete binmeden önce ısınma hareketlerini yapmayı ihlal etmeyin. Bisiklete binmeden birkaç saat öncesinden magnezyum takviyesi bu engele iyi gider.

Kramp, istem dışı, son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren bir kasılmadır.

Herhangi bir kasınızı kendi hareketinizle kasmadığınız halde bazı sinirler kasılmayı tetikler ve kramp ortaya çıkar. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrası beynimiz gevşeme sinyali gönderir, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez.

Kramp giren kastaki sertleşme gözle görülebilir veya dokunarak hissedilebilir. Kramplar birkaç saniye sürebildiği gibi, 15 dakika, hatta daha uzun sürelide olabilir. Tamamen çözülene kadar aynı yere üst üste de kramp girebilir.

Kramp girince ne yapmak gerekir?

Kramp girdiğinde kasların gevşetilmesi gerekir. Bu biraz acılı olabilir. Ancak şimdi size vereceğimiz tavsiyeler ile krampı geçirmeniz kolay olacak.

- Kramp bölgesi ovulur.

- Baldır bölgesindeki kramplar için germe hareketi yapılır.

- Buz tedavisi veya kızarana kadar ovma hareketi yapılır.

- Sıcak su torbası da kasları gevşetmek için yaralı olacaktır.

Şayet geceleyin ani oluşan kramplardan muzdaripseniz, bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için. Bu, şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Basit kramplar birkaç dakikada geçer. Bu süre zarfında geçmeyen ve sık tekrar eden kramplarda, özellikle, yaşı ilerlemiş kişilerin derhal doktora görünmeleri yararlı olacaktır.

Bunun yanında bisiklet üzerindeyken kramp giriyor ise yüksek vitesten alçak viteslere geçip kadansınızı zorlamayın fakat çokta azaltmayın.

2. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Peki sele boyu olması gerekenden alçak ise üst bacaklara kramp girer mi? Geçen iş dönüşü iki üst bacağımda kramp hissettim. Farkettim ki sele olması gerekenden alçak.Sele mandalı gevşeyince sele yavaştan alçalmış. O gün bu gündür bisiklete binmedim ve merak ediyorum.

3. Mehmet Keskin58

Mehmet Keskin58 Trakya Bisiklet Ve Spor Klubü

Adı:
    Mehmet Keskin
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    100 km + Yola Çıkacaksam Yanımda Magvital Bulunduruyorum 2 Kere 120 Km Yol Yaptık Kullandım Faydasını Gördüm

Cem cm bunu beğendi.
  4. Cem cm

Cem cm Kıdemli Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Mehmet Keskin58 kalsiyum magnezyum potasyum gibi mineral eksiklikleri Mehmet Keskin beyin dediği gibi daha önemli unsurlar sanırım.

5. Keyif adamı

Keyif adamı Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim korkum kramp değilki İNSANLAR onlar için krem,merhem ve ilaç yok o yüzden çok uzun yola çıkacaksam ya biber gazı yada elektro şok yanımda.

tahaakkus, SagFan ve Asilzade bunu beğendi.
  6. Asilzade

Asilzade Rüzgarı Hisset

Adı:
    Berkant
    Bisiklet:
    Ümit
    Seviye:
    @Keyif adamı dogru soyluyorsun kramp illaki gecer hatta kopek bile kovalamayi bi sure sonra birakir ama insanlar ah o insanlar... Bi tane çakı bitanede biber gazi tasimayi bende dusunuyorum

Keyif adamı bunu beğendi.
  7. mehmet roy

mehmet roy Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzun bi aradan sonra bol rampalı toplam 15km yuksek tempolu yola ciktim.Rampalar saglamdi
    Tur bitince baldirlarima kramp girdi

8. yusufgs3625

yusufgs3625 Kıdemli Üye

Adı:
    isa
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Krampin en iyi ilaci muz. Potasyum kaynagi olmasindan olmasi nedeniyle cok etkili

el_Aksa_1903 ve SagFan bunu beğendi.
  9. Yetkin

Yetkin Aktif Üye

Adı:
    Yetkin Karabulut
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İlk uzun yokuş çıkışlı turumu gittiğimde bacağımın arkasına kramp fena girmişti. Sonra çözümün terlemeyle kaybedilen minerallerin takviyesi ile çözdüm. Mataramın içine 1 şişe maden suyu boşaltıp kalanını suyla tamamlıyorum sıkıntı olmuyor hiç.

10. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Genelde sezon başlarında ya da antrenmansız dönemlerde yüksek nabızda yapılan sürüşlerden sonra kramp durumları yaşanabiliyor. Bunda kaybedilen su kaybı ve buna bağlı olarak mineral kaybı da önemli bir etken.

SagFan bunu beğendi.