Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yolda Rohlof

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Murat Erdoğan tarafından paylaşıldı.

1. Murat Erdoğan

Murat Erdoğan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Spot çektirmeli kadroya kayışlı çekiş sistemi kulanarak Rohloff Şanzımanı adapte edebilir miyiz? Rohluff u önerir misiniz?(Bana mantıklı geldi). Çünkü bisikleti ulaşım aracı gibi kullanıyorum resmen. Spot markası husûsi bu tarz kadro satyo mu? Konya da hava sert. Zincir yağı, çark bakımı filan çok sık geliyo ve gereksiz uğraştırıyo insanı. Özellikle kışa girerken ve de kışın sonunda... Bu Rohluf hantal gibi geldi ama kayışlı kasnakla denemek istiyorum. Atlayıp zıplayan bir binici değilim. Benim için süreklilik ve pratiklik önemli. Biraz farklı bir eğilim biliyorum ama...
    Fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler.

2. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    rohloff speedhub edineceksen kayışa lüzum yok kayış zaten güç kaybı da yaşatacak, bu şanzıman doksanbin km garantilidir onbeşbin de bir ses çıkarmaması için o da yağı değiştirilir, zincir temizlemekten üşeniyorsanız bunun için üretilmiş aletlerden alabilir ya da kolayca sökülebilen türden bir zincir alır, benzine daldırıp tertemiz çıkartırsınız bakım işini gözünüzde büyütmeyin bence; elinizde "spot" marka bir kadro mu var ve çektirmeli kadro derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. rohloff speedhublar kadro kulakcıklarına göre türlü türlü üretiliyorlar resmi web sitesinde buna ilişkin bir arama motoru bile var ve kadro kulakçıklarının birbirleri arasındaki mesafenin standart mtb kadrolarındaki mesafeyle aynı olduğunu sanmıyorum son olarak 1700 gr gelen şanzımanı bu sene 1400 gr a çekecekler haberiniz olsun, iyi günler.

3. Murat Erdoğan

Murat Erdoğan Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çektirmeli kadro dan kastım. Vitessiz bisikletlerde kullanılan, zincirin boşluğunu almak için tıpkı eski kadrolardaki gibi aksı ileri geri gezdirme imkanı sunan Spot marka titanyum Kadrolar beni cezbetti. Ayrıca oldukca sade. Aşağıdaki linkten incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
    Bu kadroya bağlamayı düşündüğüm rohloff un bana verdiği ağrlığı, yine kendi üzerine KAYIŞ çarkı bağlayarak kayışlı sistemle birlikte ekarte etmek istiyorum. Zincir bakımı benim için zor diil fakat şehir içinde bisikleti genelde ulaşım için kullandığımdan hangi yağ olursa olsun sıcaktan dolayı yapışma özelliğini kaybediyor ve zinciri az da yağlasam yüksek devirlerde olduğu gibi elbiseme boca oluyor. Konya da zincir kirlenmesine ve yağ sıçramasına karşı sık kulanılan muhafazaları da kendime yük etmek istemiyorum. Bundan dolayı böyle kapalı bir sistemin bana hitab ettiğini düşündüm. Sizce böyle bir uyum sağlamak mümkün müdür. İlginize teşekkür ederim.
    http://2teker.com/wp-content/uploads/2008/09/spot_belt_drive.jpg
    http://www.carbondrivesystems.com/overview.php

4. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dedikleriniz kulağa güzel geliyor ama aradığınız kadroyu bulmak kolay olmayacaktır. Rohloff speedhub 'lar her kadroya uymazlar. Ayrıca böyle bir kadro buldunuz diyelim bu tarz bir çektirme opsiyonu olacak mı üstünde ?
    Kayışa gelince kopması durumunu da düşünmek lazım. Kopan zincirden bir bakla eksiltip devam edebiliyorsunuz mesela.