yolda karsınıza bir....

kurt

Daimi Üye
Tepki
87
:D arkadaslar yolda karsınıza bir AYI cıksa ne yaparsınız? ayıyı kacırmanın bir yolu var! ma önce bakalım forum dostları bu konuda bigisi varmı? siz ne yaparsanız bu ayı kacar?:D :D

• Beğen
Tepkiler: Mert Bağcılar
Scudo

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Daha büyük bi' ayı taklidi yaparak:D:D:p(tabikide deil..:D)

• Beğen
Tepkiler: kurt

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
çıglık ata ata üstüne koşsak:Dbelki tırsar yaaa:D

• Beğen

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
hızlanırım iyice.sonra ayıya 5 metre kala atlarım pisiletten.pisilet ayıya çarpar.ayı onla boğuşurken ben de gücümün yettiğince kaçarım ama bi faydası olmaz sanırım:D

nyx

Daimi Üye
Tepki
212
aç değilse saldırmaz heralde..
kaçamicama göre sakin sakin durmaya çalışırım ben

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@Ontario

bravo guzel dusunce

en iyisi biber gazı sikardım ama sonra o ne yapar tahmin edemiyorum:Skull-175 :D

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@kurt

Eğer kastettiğiniz 4 ayaklı(iki ayaklı olmayan) ayılardan ise (link)linkin 43. mesajındaki bilgiler faydalı olabilir.

43. mesajdan alıntı

• Beğen

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Biber gazı etkili oluyor , bir belgeselde izlemiştim. Zaten biber gazı bize etki ediyorsa ayılara çok daha fazla etki etmeli ne de olsa koku alma yetenekleri bizden çok daha fazla , hatta ayılar hayvanlar aleminde en iyi koku alan kara hayvanları arasındadır.
Biber gazınız yoksa yere çömelip ayıya tehdit unsuru olarak gözükmemek , gözünün içine bakmamak ve korkunuzu belli etmemek yapabileceğiniz en iyi hareketlerdir herhalde. Bu arada koşup kaçmayı denemeyin çünkü ayılar yetişkin insanlardan daha hızlı koşarlar ayrıca ağaca felan da çıkmayı denemeyin çünkü ayılar aynı zamanda çok iyi tırmanırlar.

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
uludağda bir kere ayı çıkmıştı karşıma. yanımda biber gazı da vardı üstelik ama yaptığım şey arkamı dönüp kaçmak oldu.
bence biber gazını falan denemeyin hiç. zira ayı sos niyetine kullanıp üzerinizde deneyebilir.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ayıların buyuk bir kısımı otobur hayvanlardır, balık yiyen türleride vardır. herhangi bir saldırıya maruz kalmadım ama mantıklı olan ona tehdit unsuru olmadığınızı hissettirmek. kaçmaya çalışmayın çünkü nekadar hantal da görünseler bir bisiklet hızında koşabilirler. ayı sizi kovalamıyorsa yavaş ve sakince ortamdan uzaklaşmaya çalışın. mesut abinin yazdığı linkte de faydalı bilgiler var okumanızı tavsiye ederim.

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
@mert fr

Aslında doğru:)

Bir ayıyla karşılaştığınızda ayakta durun ve gürültü yapın,sizi görebileceği ve sesinizi ayının da duyabileceği şekilde konuşun veya şarkı söyleyin.Yani ayıdan saklanmak yerine ayıya kendinizi belli edin ve ben buradayım deyin.Ve daha sonra yavaş bir şekilde ortamdan uzaklaşın.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Merhabalar,
Mesut Hocam gereken cevabı tam anlamıyla yazmış zaten.
Benim Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz'de hep gözüm bir Ayı aradı ama çıkmadı karşıma. Çok istedim. :D Ayrıca ne olursa olsun Ayı size kafayı taktıysa kurtulma şansınız olduğunu sanmıyorum. Ama onun dışında Ayı'lar genelde insanlardan kaçarlar. Çünkü insandan daha zararlı bir canlı yok. Kafasına odunla vura vura öldürende biziz, silah ile vuranda biziz. Bunları yapan biz olduğumuz için de "ben insan değilim" demek geliyor içimden. :(

Bunun yanında Cemal Gülas'tı bir Boz Ayı'yı yetiştiriyor. Adı Datvi duyan olmuştur belki. Çok iyi dostlar. Yakında doğal hayatına bırakacak.

Mesut Hocam bilgilendirmen için tekrar çok çok teşekkürler.

Sevgiler...

• Beğen

kurt

Daimi Üye
Tepki
87
@mert fr

mertcim! derken neyi kastettin ama galiba sende atarak tutturdun!
bu arada mesut hocamın gösterdigi 'o' linki arkadslar umarım üsenmeden tıklayıp okurlar ve orada neyin vurgusu yapıldıgını anlarlar! agzına saglık hocam!

bu arada karsımıza bizler hep bir köpegin cıkacagını beklerken birde ayının cıkacagını hesaba koymayız! ama farzedelim cıktı! kanadada bunun hergün belkide günde yülerce yasanıyor! nereye adım atsanız karsınızda bir ayı bitiyor! peki onlar neler yapıyor!hem basit hemde %100 sonuc doguyor!
iki kolunuzu havaya kaldırıp,bagırıp cagırıp, kendini oldugundan daha büyük göstermen yetiyor herkeze ii formlar

silas

Üye
Tepki
82
belgesellerde, aslan ayı vs vs hayvanlar kameramana veya işte belgeselcilere doğru geldiğinde kameramanlar direk kameralarını kafalarının üstüne çıkartıp işte kendini karşısındakinden daha heybetli göstermeye çalışıyor. buda hayvanın korkmasına yada en azından saldırmamasına yetiyor diye biliyorum.

ayrıca birde şu var yetişkin bir ayı bir at kadar hızlı koşabilir yani kaçarak kurtulma şansımız yarış atına binmiyorsak biraz zor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tuonela

mesela ''bn balık deilimmmm '' diye bağırmak çözüm olabilirmi. :D
yada ayıya ''eğer ot olsaydım yeşil olurdum ama bn yeşil değilim '' demek
@Mesut Girgiç

sanırım bu bilgi yeterlidir...

@Mesut Girgiç

buna göre ayıyı korkutmamak lazım .mesela ona paylaço taklidi yaparak onu inciltmemek istiğimizi anlatabliriz yada ayağına batmış bir dikeni çıkararak(burada ayının ayağının altında bir diken olmayabilir bunun için ilk önce bir diken batırmalısınızki ayağından bir diken çıkarabilesiniz.)

@Mesut Girgiç

ama asıl yapılası gereken buradaymış :D
Mesut abi amma düşünmüşün bu konu üzerinde bravo valla...