Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yolcu abiler bir sorum var

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında fnym tarafından paylaşıldı.

1. fnym

fnym Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, sıfır bir scott speedster 50FB düz gidon almayı düşünüyorum fakat üzerindeki yol lastikleri şehir içi kullanımda bana sorun çıkarır mı acaba? Bir bisikletci sürekli patlakla ugrasirsin gibi bir şey dedi, siz ne dersiniz?
    Teşekkürler

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    O patlaklarla uğraşırsın lafı meşhurdur.
    Hiçbir şey olmaz şehir için güzel bir model.

Gökhan BİROL ve fnym bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yol bisikletiyle günde 20km yolculuk yapıyorum. (10 gidiş, 10 geliş)
    Henüz hiç patlak sıkıntısı yaşamadım. İşin garibi, son 2-3 yıldır hiç lastik patlatmadım.
    Öyle kalın koruması bulunan, ağır lastikler de kullanmıyorum; önde Veloflex Corsa arkada ise Vittoria Corsa takılı.

BFOkuru, erencaner ve fnym bunu beğendi.
  4. evrenozbilen

evrenozbilen Velocity216

Adı:
    Evren
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Lastikten lastiğe değişir. Yol bisikletimde üzerinde gelen Continental Ultra Sport lastiklerle bisikletçinin dediği gibi 'sürekli patlakla uğraş'ıyordum. Continental GP 4000 SII ilaç gibi geldi; şeytanın kulağına kurşun, yaklaşık 1000km 1 kez patladı.

Sözün özü eğer çok patlarsa ve şikayetçi olursanız lastikleri patlak korumalı bir lastikle değiştirip, 'yol'dan çıkmazsınız. :harika:

fnym bunu beğendi.
  5. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    basıncı yüksek olursa kolay kolay patlamaz. şans işi bu. lastiğin yere temas eden bölgesi ne kadar artarsa patlama şansı da artar.

Gökhan BİROL ve fnym bunu beğendi.
  6. fnym

fnym Yeni Üye

Seviye:
    Cevaplariniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar

7. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    5000 kilometre 1 kere patlamadı schwalbe kullanıyorum.

fnym bunu beğendi.
  8. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lastiğin ince olmasıyla patlama oranı arasında bir bağ yoktur. Her lastik patlayabilir. Yol lastiğini delebilecek cisim MTB lastiğine denk geldiğinde rahatlıkla onu da deler. Lastik işi baht işidir :) Genellikle aylarca patlama olmaz. Bazen günde üç kere patlar. Bunca yılda bu durum bir kere başıma geldi. Balıkesir yolunda aynı günde üç kere arka lastiğim patlamıştı. İnce lastiğin sık patladığı bir şehir efsanesidir ve ince lastik kullanmadan tahmin üzerine ileri sürülmüş bir fikir olduğu izlenimi vermektedir şahsıma. En son lastik almaya kalktığımda bisikletimin lastiği için arabamın lastiğinden daha fazla bir bütçe ayırdığımı fark ederek bir anlık kararla sadece 15 lira verip Rubena aldım. Şeytan kulağına kurşun aylardır hiç patlamadı. Yarın patlayacak olursa bu başlığı okuyanların nazarının değmiş olmasına yoracağım :) Bu da böyle biline :)

9. fnym

fnym Yeni Üye

Seviye:
    Beni düşündüren bisikletci abinin de bir gün içerisinde sürdüğü yol bisikletinin lastiginin güzel bir zeminde 2 kere patladığını söylemesi ve kesinlikle şehir içinde tavsiye etmiyorum demesi oldu. Ama burda gayet ikna oldum, yüksek ihtimalle alacağım :)
    Yorumunu esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

10. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    500 km'de 3 kere iç lastik değiştirdim. Birisi mazgalda iç-dış lastik yardım. (Tamamen benim hatam) Diğerleriyse şu şekilde bir turumda lastiğe tel giriyor ve lastik patlıyor. Bisikletçide yaptırıyorum fakat içindeki teli çıkarmadan iç lastiği değiştiriyor ve aynı tel lastiği 2. kez patlatıyor. Bu 3'üde ilk 100 km'de başıma geldi. 400 km'dir sıkıntı yok çok şükür. :D

Not: Tel girdiğinde lastik basınçlarım olması gerekenden düşüktü.

11. Gökhan BİROL

Gökhan BİROL Forum Demirbaşı

Adı:
    Gökhan Birol
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    ben 19 yıldır yol bisikleti kullanıyorum ve bir sefer olsun lastiğim patlamadı.
    ama yedek iç lastiğimi yamamı pompamı yanımdan hiç eksik etmem.

patlama şansı? :D
    ihtimali desene şuna, patlamanın nesi şans :)

12. N.ÖZKAN

N.ÖZKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yalnış yazım veya ziya işi yoksa eğer, Guiness rekorunu elinde bulunduruyorsun sanırım:D

akndgl bunu beğendi.
  13. Y. Burak

Y. Burak Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Lastik basınçların lastiğin üzerinde belirtilen minimum değerden en az 5-10 psi yüksekse ve yolda karşılaşacağın çukur, mazgal, cam kırıkları vb. tehlikelere dikkat edersen lastiğin patlama ihtimali çok düşüktür. Yine de patlarsa tamamen kötü şansındandır.

Çağlar Çağlayan bunu beğendi.
  14. emrejon

emrejon Bisikletle işe gidenler

Adı:
    emre özciftci
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Tamam kolay kolay patlamiyo bende yol bisikleti kullandim hergun 25 km yolbyapiyorum 4 ay kullandim 1 kere patladi ama o patlamada bana tekrardan mtb ye donmeye yetti ince lastikler telli bir yapiya sahip tir he telsiz olanlarida var ama cok zor sokup takmasi lastigin patladimi isin yoksa ugras

15. Barış Özegemen

Barış Özegemen Swim Bike Run

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    arkadaş lastik bu patlar arabaların lastiği bile patlıyor ... sen sadece lastiğe değil bisikletin kullanım alanına bak ve de senin hoşuna hangi model gidiyor diye yoksa uçakların bile lastiği patlıyor :D sen sadece basıncı iyi ayarla gerisi artık şansına ....

16. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    meşhur olmuş bu patlak mevzusu bisikletçiler arasında :D hakkaten anlamışta değilim illa bir mtb satacak yahu adam yol istiyor ama lastikleri dayanmaz dayanır kardeşim, hiç bişi olmaz 130 kiloyum ilk yol bisikleti deneyimimi hafta sonu akort ayarı yapacağız biraz bin diyerek gönderdi salcano bayisi abimiz bisikleti aşağılaya aşağılaya oraya hiç gidemezsin dediği yolda 30 km yol gittim geldim hiç bişi yok.

17. srdrmrs

srdrmrs Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben Continental Ultra Sport kullanıyorum 1 senedir patlamadı. 120 psı basınçla şişiriyorum lastiği.

18. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hacı dalga mı geçiyonuz :D adam gibi lastik kullan basıncını iyi tut bide bilerek kırık yerlere girme bişeycik olmaz.

19. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Lastiklerle ilgili okuduğum yazıları ve deneyimlerimi söylemek yerine, 35 yıldır yarışan bir üstadın yorumlarını yazayım:

Yol bisikletleri için kabaca iki tür lastik bulunur. Biri yarışlarda kullanılan pahalı, km'si az, yol aktarımı iyi, hafif lastikler; diğeri de antrenmanlar için kullanılan kısmen ucuz, km'si fazla, ağır ve dayanıklı lastikler. Yol yarışlarına katılmadığımız sürece ikinci türde lastikleri tercih etmemiz gerekir. Pahalı ve hafif lastik iyidir anlayışı hatalıdır. Lastik üreticileri de lastiğin amacını ve üretim teknolojisini belirtir (performans mı, dayanıklılık mı).

Biz antrenmanlarda lastik patlattığmız zaman üstadın dediği şu olur: Lastiği patlattığına göre dikkatsiz ve acemice sürüyorsun, hata sende!

Neden böyle söylediğine gelirsek: Lastik kullanımı yolda başlayıp yolda bitmiyor. Her antrenman sonunda lastiklerin yüzeyine küçük cam veya diğer parçaların yapışıp kalmadığını el ve gözle kontrol etmek gerekiyor. Çünkü bu parçalar bir sonraki antrenmanda lastiğin derinlerine doğru ilerliyor. Bunlar lastiğin ömrünü ciddi şekilde kısaltan etkenlerdir.

Lastk basıncı üzerinde yazan max basınca göre değil, kilomuza göre olmalıdır. Max basınç sadece en üst sınırı gösterir.

Çukur, tümsek veya bozuk ortamlarda ayağa kalkmak, gerekiyorsa ayakta sürmek, arka lastiğe olan yükü azaltmayı sağlar.

Yolda lastiğe ve bisiklete zarar verecek etkenlere karşı refleksimiz gelişene kadar, daha yavaş ve dikkatli sürmek kural olmalıdır.

taskin, fnym, emrejon ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  20. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ahhaha :D abi bayılıyorum senin yorumlara bende senin gibi olucam herhalde bugüne kadar ne spd yüzünden düştüm ne lastiğim patladı sorun bizde galiba :D

Gökhan BİROL bunu beğendi.