Yol vs. Dağ Bisikleti

Tepki
0
Bisiklet
Trek
Merhabalar,

Foruma yeni üye olmakla, kafamdaki soru işaretlerini sizin aracılığınızla giderme amacı içerisindeyim. Bisiklet sevdam Almanya'ya tatile gidiş gelişlerimde başladı ve oradaki bisiklet yolları sayesinde tatil boyunca sürekli bisiklet turlarına katıldım. Ekseri olarak dağ bisikleti kullandım ancak tabikide favorim her zaman yol bisikletidir. Sanırım benim zaafım biraz görünüş ve hız tutkusundan gelmekte. Bisiklet turlarıma bir arkadaşımla Türkiye'de de devam etme niyetindeyim. Rotamız İstanbul'dan Çanakkale ve oradan da sahil şeridi boyunca otobandan ilerlemek. Aklımdan geçen ve yüreğimde yatan yol bisikleti. Ancak deneyimli birkaç kişiyle konuştuğumda bana dağ bisikletini de önerenler ile karşılaştım. Bütçe olarak 3 bin l'lik bir bütçeyi bisiklete ayırma niyetindeyim. Bana hangi bisiklet tarzını tavsiye edersiniz. Karbon kadro istesem de fiyat dolayısıyla pek ulaşamayacağımı düşünüyorum.

Saygılar, Sevgiler.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
(link)

öncelikle karşılaştırma için bu konuya bakmalısınız.

İkinci olarak da, eğer amacınız kamplı tur yapmaksa, tur bisikleti almanız gerekiyor. Dağ bisikleti de yol bisikleti de uygun olmaz.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Dağ bisikleti değilde, konfor olarak kafanızda bir şüphe varsa ön süspansiyonlu hibrid bisikletler daha uygun olucaktır.(örn. scott sportster serisi vs.) Yol bisikletiyle kesinlikle daha hızlı daha az güç harcayarak devam edersiniz ancak oturuş ve sürüş pozisyonu, asfaltın durumu belki sizi yorabilir. Birde yol bisikletine heybe bagaj vs. takamıyorsunuz eğer yüklü gitmeyi düşünüyorsanız hibrid-tur bisikleti daha iyi olucaktır.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
tur yapmayı seviyorsanız yol bisikleti sizin için doğru seçim olmaz. bunun yerine 28jantlı, amortisörsüz bir şehir bisikleti alıp(veya tur bisikleti diye geçen modeller de olabilir.), geri kalan paraylada tur için malzemeler alabilirsiniz.

günü birlik turlar için yol bisikleti olabiir. yada sık sık tura çıkmıyorsanız ve aklınızda 2-3 günlük tur planları varsa yine yol bisikleti olabilir. ancak yuarıda söylediğim gibi amaç "tur yapmak" ise en iyi seçim tur bisikleti olacaktır.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Kampli turlar icin tur bisikleti kesinlikle faydali olur ama yol bisikleti bambaskadir.Eger gercekten yol bisikleti istiyorsaniz ufak tefek ayarlamalrla,az yukle yol bisikletiyle de uzun km ler katedebilirsiniz.Mesela bana 1 haftalik yetecek malzemeyi konyadan antalyaya en ufak problem yasamadan yol bisikletiyle tasidim.Sonuc olarak karar sizin ama yol bisikleti alirsaniz cadir olayina falan giremeyeceginiz icin gunde ort 150 200 km civari yol yapmaniz gerekebilir.