Yol ve dağ bisikleti olanlar, aynı yoldaki ortalama hız farkınız % kaç oluyor?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Melih Çolak
Bu arada kullandığınız yolda asfalt durumu sanırım kaymak asfaltdır, bizim burda asfaltlar dişli asfalt kanımca bundan yol bisikleti dağ bisikletinden daha fazla etkilenecekdir, bunuda yine en iyi her ikisini kullananlar bilir..

Birde sanırım strava profilinize bisikletinizi ve kilosunu eklememişsiniz çünkü ortalamanıza göre watt değeriniz (aşırı zayıf değilseniz) daha fazla çıkması gerekiyor..

Scudo

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
(link) bey ;)
(link) beyin ikinci konudaki örneği arasında 1 ay fark var, ve aradaki fark %28'e düşmüş,

aynı yolda yapılan bu strava kaynaklı dökümana göre son örneği yorumlayacak olursak,

bisikletleri arasındaki 5kg farkı ve 1 aylık gelişim farkını toplamda -%8 olarak düşsek, sonuç yine %20 ve çok yüksek,

tabii 29x2.25 dişli mtb lastiği yerine bir düz dişli bir tur lastiği olsaydı yani bi tur bisikletiyle fark %15'e inebilirdi diyeceğim ama yol bisikletiyle 77km'nin ortalaması varken dağ bisikletiyle 55km'nin ortalaması verilmiş

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@emrah9700 asfalt ta bölge bölge değişiyor durumu kilom 65 aslfatta yol bisikleti diyorum

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@emrah9700 sizin istediğiniz karşılaştırmayı yapabilirim. Yanlız burda şöyle bir sıkıntı var. Bu karşılaştırmayı hangi mesafe üzerinden yapacağız. Çünkü yol uzadıkça yol bisikletinin avantajıda artacaktır. 10 km gibi bir mesafede %10 gibi bir fark çıkarken +50km gibi mesafelerde bu fark yorgunluk nedeniyle % 30'ları bulabilir diye düşünüyorum.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Osman Yener bey, öncelikle yol ve mtb arasında ikilemde kalanlar için çok yararlı bir bilgi olucak bu çalışmanız

Karşılaştırmayı yapacağınız yolda trafik ışıkları yaya yolu vs. gibi etkenler olmamalı,

Bu mevsimde rüzgarlar yüksek olduğu için önden ve arkadan rüzgarlar (aynı yol gidilip gelinmediğinde) %10dan fazla sonucu belirleyen faktör olacakdır

strava üzerinden yaparsanız paylaştığınız aktivitede tırmanış inis ve düzlüklerdede karşılaştırmış oluruz. hiç bir veri tutma imkanınız yoksa bile km en azından km sayacı verileri olabilir, iki karşılaştırmanız arasındaki dinlenme durumunuzu kendiniz ayarlamalısınız, iki şürüşüde tempolu yaparsanız aradaaki fark dahada belirgin olacakdır

İki karşılaştırma arasında eşit davrandığınız sürece %80 oranında doğru sonucu buluruz, (eğerki bir powermeter kullanma imkanınız olsaydı pedala verilen gücüde göstereceği için %90-95 arasında sonucu alabilirdik.

Ama şöylede bir durum var eğerki nabız bandınız varsa nabız ortalamanızı aynı noktaya ayarlarsanız örneğin ii aktivitedede 170 nabız ortalamanız var buda epeyce sonucun doğruluğunu artıran etmen olacakdır.

Şimdiden merakla bekliyoruz karşılaştırmanızı başarılar:harika:..

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Antreman parkurum standart zaten ve yaklaşık 30 km. Bir aksilik olmaz ise yarın akşama kadar iki sürüşünde strava kaydını buradan paylaşırım.

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Benim deneyimlerime göre MTB ile 18-19 ortalama Yol bisikleti ile 25-26 ortalama çıkarabiliyorum . Gittiğim güzergahlar da aşağı yukarı aynı yerler .

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
(link) Yok 27,5 jant denilen Ghost Cross tip , aktarması vb iyi olan bir bisiklet . Yukarıda bahsettiğim hız farkları aynı mesafe için böyle . Mesafe artarsa bence fark Yol bisikleti lehine açılır .Eğer MTB varsa asfaltta zaman geçiriyorsanız size tavsiyem hemen kendinize bir yol bisikleti alın derim :)

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Nefer Seti
ben üst seviye 29'er ime 1.75 slick teker takdım ama pek öyle bi fark göremedim, birazda bu durumu çıkardığım 29x2.20 racekingler 600gr telsizdi, taktığım slick lastik 1100gr olmasına bağlıyorum,

Artık aklımda yol almak var ama bi çekincem buranın asfaltı çok dişli, ve bu sebepden verim alamamakdan korkduğumdan, sizin kullandığınız asfaltlar hep kaymak asfaltmı, dişli asfaltda nasıl oluyor kullanımı?

• Beğen
Tepkiler: Nefer Seti

İkinci

Üye
Tepki
12
İsim
Tarık Y.
Kuzenimin dağ bisikleti dağ bisikleti dediğime bakmayın 26'dan daha küçük teker çaplı ve pedala bastımmı pedal atan bir bisiklet lastikleri dişli ve orta kalınlıktan azcık daha kalın geçen hafta eve dönerken biraz eğimli bir yoldan(YOKUŞ YUKARI) arkamda bir tane motorsiklet vardı beni teker tekere kovalıyordu sonra adam benim onu gördüğümü görünce geldi dedi 35km/h hızlan gidiyorsun.Dedim eyvallah abi.Ki o an en düşük hızla gittiğim zamandı burda yazılanları okuyunca şaşırdım işin açığı biraz.(YOL BİSİKLETİ SÜRMEYİ BİLMİYORUM HİÇ KULLANMADIM ONLAN NASIL BİR HIZ YAPABİLİRİM BİLMİYORUM)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Screenshot_2015-04-25-11-17-42.png Mtb ortalama 20 yapıyorum rüzgarsız yolda yol bisikleti olsaydı 30 ortalama giderdim aynı yolda

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
@emrah9700 Bende bu konuda kararsız olduğumdan Endurunce tipi yol bisikleti aldım . Şuan bisikletin üzerinde daha ince lastikler var . Zaman ile alışıyorsunuz. Türkiye de doğru düzgün kaymak gibi asfalt var mı ki.
@ertanmrtz Valla doğru diyorsun

İkinci

Üye
Tepki
12
İsim
Tarık Y.
@Melih Çolak Bisikletin 15+ kilo olduğunu ve 3-4 yıldır hiç yağlanmadığını düşündüğüm zaman birazcık moral topluyorum bu durumla.

@ertanmrtz Mtb dediğime bakmayın(gerçekte bir demir yığını) kuzenim ikinci el almıştı yaklaşık bir 7-8 yaşında vardır ve yokuş çıkarken pedal sürekli atıyor yağlanmadığı için.Benim kendi bisikletim amcamın bisikleti o şehir bisikleti 10yıl önce amcam 125 ytl'ye almış son üç yıldır ben kullanıyorum boyu büyük ve kuzenimin bisikletine oranla çok daha iyi sabahları okula giderken otobüsleri hatta bazen arabaları solladığım oluyor.Ha bu sevinilecek yada övünülecek bir durummu hayır değil çünkü o bisikletle yaptığım iş sadece tehlike,o şekilde sürerken zevk aldığım söylenemez ama huydan olacakki yavaş gitmeyi ve önümde birşeylerin olmasını pek sevmiyorum.Onun için buradan son model bisikletleriyle solladığım abilerimden özür diliyorum

mahmut krt

Aktif Üye
Tepki
64
gecen yıl 55km lik bir yarış olmuştu asfalt eğim çok yok normal 2 arkadaş ekip olarak hareket ettik mtb 26 lık 42lik dişli oranları maxis crosmark arkadaşta da 44 lük dişli rubena yol lastiği vardı ortalama hız tam 30 du yani 2 tane önümüzde 29 luk mtb vardı onlarınkide 33-35 filandır

• Beğen

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Yıllarını bisiklete vermiş adamlar bile time trial düz etaplarında 50 km ortalama yapıyor ondan bu mtb muhabbeti sıktı artık tamam siz çok hızlısınız.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut