Yol ve dağ bisikleti olanlar, aynı yoldaki ortalama hız farkınız % kaç oluyor?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Deneyerek km ve istatistiklerle bulduğunuz fark ne kadar oluyor?
Forumda bu konuyla ilgili konular açılmışsada aşağı yukarı değerler verilmiş ve henüz net bir istatistiğe rastlamadım, yapılmış araştırma bilgi ve benzeri kaynak yada dökümanlarınız varsa, öğrenmek isterim.

Benim düşüncem 26 mtb ile 28 yol arasında bariz ortalama hız farkları,
28 tur yada 29 mtb ile muhtemelen o kadar fazla olmayacakdır, ama tam olarak ne kadar?

Scudo

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Yollar kesinlikle aynı idi.

Yol bisikletim ile (maalesef uzun süre bisiklet de süremediğimden tembelleşmiştim) Ortalama 28 km gittim.

Şehir bisikletim ile 26 gidiyordum. (Tabi bu 2 aylık bir süre sonunda her gün en az 20 km sürmenin verdiği bir çalışma ile gerçekleşmişti)

Dağ bisikletim ile ise 26 jant idi.(Salcano ng 650) 23 yapıyordum. (Onda da yine aylardır sürmemin etkisi oluyordu)

Yol asfalt ve ışıklar vs bol oluyordu. 16 km gidiş 16km dönüş.

Lakin yol bisikleti ile en az 31-32 km ortalama tutturacağıma inanıyordum yalnız sadece 1 hafta sürebildiğim için olmadı ve öncesinde de en az 5 aydır hiçbir spor faaliyetinde bulunmadığımı da hesaba katmak gerekir.

Son paragrafta ki sorunuzu yeni gördüm. 28 ile 29 fark olacağını sanmıyorum (29 kullanmadım)

Lakin 26 ile 28 arasında çok ciddi şekilde hissedilir bir fark var. Beraber sürdüğüm hatta hep gerilerinde kaldığım arkadaşlarımı beklemekten sıkılmıştım 28'e geçince.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
26" silik lastikli MTB ile İzmit-Yalova yolunda 20-25 ortalama zorluyordu. Aynı yolda dün yol bisikleti ile kendimi kasmadan 30 civarı bir ortalamayla geldim karşıdan rüzgar yememe rağmen. Dönüş yolunda arkadan rüzgarla geldim, telefonun şarjı bittiği için ortalamayı ölçemedim ama yokuş harici 40'ın altına düşmedim. Hız ve harcanan enerji farkı büyük benim açımdan, MTB ile Yalova'ya geldikten sonra nasıl döneceğimi düşünüyordum kara kara :D

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Kendim şuanda slick 1.75 lastikli bir 29er kullanıyorum, ve dolayısıyla bu durumda artık 28 inç oluyor, evle iş arası ortalama 1 saat sürüyor bu süreyi kısaltmak için yol bisikleti almayı düşünüyorum,

Bir arkadaşım yol bisikletine geçdiğimde sabahdan 15dk akşamdan da 15dk zaman tasarrufu ederek mesafeyi 45dk'ya indireceğimi söylerken,

Diğer bir arkadaşımda 26inç kalın lastikli bir dağ bisikletiyle aradak fark o kadar olabilir ama senin bisikletin 1.75 slick lastikli bir 28 fark çok daha az olup yol bisikletine geçmekden o kadar fazla zaman kazanamayacağımı düşünüyor ve banada bu düşüncesi mantıklı geldi, ama yinede aradaki fark tam olarak ne kadar olacak bunu iki bisikletle aynı güzergahı giden arkadaşların daha iyi bileceğini yada strava kaydı gibi istatistiklerle net bir rakam söyleyebileceğini düşünüyorum..

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
@emrah9700

Son paragrafta ki arkadaşın doğru söylemiş. 1 saatlik yolu 15 dakika kısaltmak o kadar kolay değil. Dediğim gibi 26 dağ bisikleti ile 28 inch şehir bisikleti bile olsa fark çok oluyor(Slick olacak tabi teker) Ki bunu yol bisikleti ile kesinlikle 15 dakika zaman kazanabilirsiniz. Ben yaklaşık 10km fark yaratıyordum.

Yani 23 ort. dağ bisikletinde var 31 de yol da var desek. Arada 8km fark oluyor. 1 saatlik yolda yaklaşık 8km kazanç. Ama maalesef aynısını 28 inch slick tekerli bir şehir bisikleti ile yol bisikleti arasında farkta söyleyemem.

Eğer böyle bir fark istiyorsanız triathlon alacaksınız :) 35-40km ortalama falan göreceksiniz :) O da imkansız olduğuna göre. Ben en fazla 3-4km fark gördüm şehir ile yol bisikleti arasında. Ki yol bisikletim çok hafifti. Yine de yolda sürüyorsanız daha keyifli bir sürüş için alınabilir. 1 saatlik yolu 45 dk yapacağını sanmam ama. Elbet katkısı olur da çok olacağını maalesef düşünmüyorum.

Gerçi yol bisikletini sürdüğümde baya hamlamıştım. Elbet farklı yorumlar gelir. İyi günler

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@emrah9700

emrah bey, 29 er 19 kg altında değildir, korkunç bir ağırlık
8.5 / 9 kg yol bisikletiyle 60 dakikada 10/15 dk tasarruf gayet mümkün
tecrübeyle 29 er bisikletli arkadaşları beklemeyle geçiyor turlarımız

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yol bisikleti hiç kullanmadım ama.
mtb "26" raceking 2.2 "60psi hava" ile
düz yolda rüzgar yoksa çok rahat 30 ile gidebiliyorum.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@ihsangencer daha önceleri 16kg'lık bir 29er'im olsada 11,5kg'lık son bisikletimi alarak 29er'deki ağırlık sorununu çözdüm, bu yüzden aradaki farkın yol bisikleti almaya değip değmeyeceğini düşünüyorum, malum bölgenin asfaltlarının %90'ıda kalın dişli :(

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar ben mtb kullanıyorum ve lastik 2.2 continental. Bu bisikletle düz yolda çok ciddi hızlara ulaşıyorum. Düz yolda bir çok defa 50 km hızı geçtiğim oluyor. Yaklaşık 10 gün önce yaptığımız 75 km bir performans turunu da ortalama 33 küsür ile bitirdim. Yol bisikleti illaki hız baz alındığında mtb den daha iyidir ancak ben biraz kişisel performans ve donanım ile de alakalı olduğunu düşünüyorum bu işin. Örneğin kilitli pedal kullanmak hızı bir anda %10-15 artırabiliyor. En azında benim şahsi kanaatim ve deneyimlerim bu yönde. Son olarak şunu söyleyeyim, şehir içi kullanımda mtb ile yol arasında aman aman bir fark olamaz. Git-gel 2 saatlik bir yolu yol bisikleti 30 dakika indiremez normal şartlar altında.

@ertanmrtz gelir tabi neden gelmesin. Ben 50 km hız dediğimde 10 km boyunca 50 km hızdan bahsetmiyorum tabiki. Anlık hızlardan bahsediyorum.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
29er mtb kullanıcısıyım..buradaki mevzu hız değil aslında..mtb ile 50 60ı düz yolda görürsün ama nasıl görürsün..belki 3 5 dakikalık bi performans olur uzun vadede hızı sabitlemek çok zor dişli lastikte hızı saklama gibi bir fiziki yapısı yok çünkü..ancak yol bisikletinde daha az efor harcayarak hız yapmak ve o hızı daha uzun süre saklamak mümkün..bence arada ciddi bir fark oluşur..burada mtb ve yol bisikletinde kullanılan dişli sayıları geometrik yapı ağırlık hepsinin etkisi var..tur lastiğide taksan bir yol bisikleti asla olamaz..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@srdrmrs bey bahsetdiğiniz fark epeyce fazla, bu bilgiye nerden ulaşdığınızı ve yol'la karşılastirdığınız mtbnin çeşidini belirtirseniz daha anlamli bir cevap olucak ve kafamizdaki soru işaretleri kalkacakdir..

@caesar evet zaten soruda iki bisikletle ayni yoldaki gördüğünüz hiz farkini yüzde olarak sormam da, kişisel farklilik etkenini aradan çikarmak içindi,

anlık olarak belirli hizlar görülüyor olabilir ama önemli olan sürdürelebilir hizin ortalaması bizim için..

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@ERSN PK

Siz 50-60 km/s maksimum hızlardan bahsedince merak edip hesap makinesini çektim kendime doğru. (klasik mühendis arızası)

29x2.1 gibi standart bir mtb lastiğinin çevresi 2288 mm imiş. Ortalama bir mtb'nin dişli oranları da 44/11:4 civarıymış. Bu durumda 60 km/s hıza çıkabilmek için kaba bir hesapla 110 kadans pedal çevirmek gerekiyor. Vay be!

Benim cyclocross ile 50/16 oranda 45 km/s hızda tıkanıyorum. Siz mtb ile yanımdan 60 km/s ile geçip giderseniz vallahi bisikleti bırakıp masa tenisine başlarım. :)

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z. üstad orada aslında karşılaştırma amaçlı yazılmış bir rakam var x de diyebiliriz 60 yerine ve yaptım ettim diye bir içerik yazmadım bilerek..kaymak gibi bir yolda yapılırmı? yapılır... lakin anlık birşey olur oda 60a çıkar 59 58 57 diye hemen düşer muhtemelen bir iddaam yok :D ayrıca masa tenisi güzeldir bisiklete artı olarak yapın derim..mizacım samimiyetinizi farkettiğim için bu arada yanlış anlaşılma olmasını istemem :)

• Beğen
Tepkiler: Sadettin Z.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Eğer bisiklet sayacı kullanıyorsa belki teker ölcüsünü yanlış girmiş olabilir.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
kağıt üstünde muhteşem performanslar sergiliyoruz da ben bu turlarda , klasiklerde neden hiç türk bisikletcisi görmüyorum yahu, türklere boykotmu var bu yetenekler heba oluyor caddelerde

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
en son 115 km ve 97 km kullanımında şehir bisikleti ile 26 ve üzeri ortalama çıkardım 10.6 kilocuk bisiklet ile. Bisiklet kendi gitmez bacaklar götürür. isterse MTB ister 6 kiloluk Yol bisikleti olsun bacaklarınız yeterli seviyede olmadığı zaman hiç bir yolda yeterli gidemezsiniz.

evet 2. kriter dişli oranları bisikletin hafifliği vs vs..

Biltekin

Aktif Üye
Tepki
166
İsim
Biltekin KARAKAŞ
Bisiklet
Salcano
Yıllarca kondisyon bisikleti kullandım. Ortalama hızı 30km altına düşürmedim. Bıkmadan usanmadan saatlerce üzerinde pedal çevirebilirim.
Geçen yıl NG650 aldım. 27,5 lastik ölçüm. 21 Vites, V fren. Düz yolda en fazla gördüğüm hız 45km. Zaten 45 km'den sonra pedallar boşa dönüyor. Kilo/Boy: 132kg/191cm, Bisiklet ağırlığı:14 kg Aksesuarlar ve eşyalarım ile birlikte 20 kg buluyor. Buna rağmen yine 27kmnin altına düşürmemeye çalışıyorum. Yokuşlarda çok fazla zorlanıyorum. Ama belli bir süreden sonra bacaklar buna alışıyor. Kondisyon çok önemli, son zamanlarda interval çalışıyorum ve çok fazla etkisini gördüm.