Yol ve cyclocross kadrolar arasındaki ağırlık farkı

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhabalar;

Yol bisikleti almanın arefesindeyken yoldan vazgeçmek gibi bir niyetim olmasa da cyclocross bisikletleri de incelemeye başladım. Zaten dişli oranları, lastik, frenler farklar ortada. Benim merak ettiğim sora setli bir yol bisikleti 9kg civarındayken, yine sora setli bir cyclocross alüminyum kadro ve alüminyum maşa olduğu halde nasıl 12kg geliyor. Bunun 1kg'su lastik ve jant olsa, ve maşada da 200 gr kadar fark çıksa geriye yine 1.8 kiloluk bir fark kalıyor. Hakikaten kadroda 1.8 kg fark var mı? Yoksa atladığım bir nokta mı var? Eğer 1.8 kg fark hakikaten kadrodan kaynaklanıyorsa cyclocross'ların kadroları amortisör hariç mtb'lerden çok daha ağır diyebilir miyiz? Yada bu farkın çıkmasında ritchey sele borusu ve ritchey gidon kullanılmasının payı ne kadardır ?

Tabi ki Mosso'nun yaptığı ağırlık ölçümlerinin doğru olduğunu kabul ederek... Buyrun detaylar, yorumlarınızı bekliyorum...

11030093_925965660783955_960605710725050933_n.jpg 12107731_925965707450617_2892783846350396215_n.jpg

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
Hocam yol bisikletinin maşası karbon yazıyor orada ve cyclocross bisiklette disk fren mevcut.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Maşayı dikkate aldım fakat rubleyi ve diskleri gözden kaçırmışım. Bunları ayrı ayrı ölçen arkadaş var mıdır forumda ?

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@uguryilmaz144

Cyclocross ile yol bisikletinin komponentleri hiç bir zaman birebir aynı olmaz. En basitinden fren sistemleri farklıdır ki bu bile ağırlık farkına sebep olmaktadır.
Focus mares ax 1.0 cyclocross kullanıyorum. Birebir olmasa bile ağırlık bakımından focus culebro sl 1.0 ile kıyaslanabilir. Ki aralarındaki ağırlık farkı yaklaşık 300-400 gram.En basitinden lastik sebebiyle bile ağırlık farkı oluşmaktadır.

Resimde bahsettiğiniz iki model arasında disk fren maşa farkı var. Bunlar bile 1,5 kiloya yakın bir fark etmektedir.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Maşayı saymazsak kadrodan ağırlık farkı ne kadar çıkar sizce? Kadro hakikaten standart yol kadrosuna göre daha güçlü müdür ? Soruyorum çünkü 2015 mosso modellerinde cavalier sora ile cyclocross modellerinde aynı kadro vardı...

• Beğen

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Yalnız hocam şöyle bişey var 2015 model cyclocross modeli 10.5 kg ve bu 16 modelde 2 kg ağırlık yapıcak bişey gözüme çarpmadı bence ölçümler hatalı

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Ama bi de yol modeli triple butted kadro o yüzden ağırlık fark ediyo da olabilir fakat yine de bence ölçümler hatalı

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Konuya marka fanatiklerini çekmeden nasıl yazarım bilmiyorum ama deneyeceğim.

Yol bisikleti ile CX arasında;
lastik,
jant,
fren sisteminin tümü,
ruble,
maşa,
kadro
farkları vardır. Aynı kadronun hem yol hem CX bisikletinde kullanılması o bisikletin ne yol ne de CX olduğu anlamına gelir. En basitinden yol ile CX arasında kullanım alanı dolayısıyla açı farkı ve dayanıklılık olmalıdır.

Markaya göre konuşmuyorum, ortalama olarak lastiklerden 400gr, jantlardan 500gr, fren sistemi 750gr(ek fren kollarıyla birlikte düşünülmeli), ruble 100gr, maşa 750gr, kadro 400gr kadar fark olmasını normal görüyorum.

CX ve yol bisikletlerinde aynı kadroyu kullanan markaların bu modellerini dikkate almamanızı ya da f/p olarak çok iyi değerlendirip alacağınız bisikleti ne yol ne de CX olarak sınıflandırmadan amaca yönelik araç olarak görmenizdir.

Ekleme: Verdiğiniz örnekte kadro malzemeleri farklı görülüyor, açılarının da farklı olması durumunda yazdıklarım yukarıdaki iki bisikleti için geçerli değil, ikinci mesajınızda yazdığınız geçen seneki model için yazılmış bir yorumdur.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Tunafish
Yalnız neden bu kadar ağır olmuş 15 modelden 2 kg ağır olmsı normal değil sanki

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
7005 aluminyum 6001 aluminyum kadrodan gelen ağırlık farkı
Cyclocross un kadro boruları biraz daha kalın
Lastik biri Chaoyong diğeri maxis
Mekanik Disk Fren ve U fren ağırlık farkı
göbekler M3050 ve M3500 Farkı
Maşa birinde karbon diğerinde Alu

Bence normal aradaki fark.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Tunafish
Hocam onu demiyorum 2015 model cyclocross 10.5 kg idi onunla bunun arasındaki fark ne acaba?

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
@İhsnn_zyvl

pardon onu görmemişim.

Yalnız 2015 modellerin kadrosu, yol bisikleti kadrosuydu mosso cavalier yazıyordu hatta üstünde

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Tunafish
Yalnızca kadro 1.5 kg yaklaşık fsrk oluşturabilir mi ki? Hem de cavalier ama açıları daha farklı üst borusu eğimli mesela tam yol kadrosu da değil

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Benim anlamadığım model de sizin tartıştığınız yani 2015 cavalier tourney ve soralarda kullanılan kadro. Eğer mosso monza'yı bu kadroyla kıyaslayınca monza 1.5kg ağır çıkıyor. Eğer öyleyse cavalier kadrolu cyclocross aslında cyclocross değil. Yol ve cx'de 2015'de aynı kadro kullanılmış ve bu kabul edilebilir birşey değil. O yüzden 2016 monza'nın ağırlığıyla geçen senenin ağırlığını kıyaslamak doğru değil, o bisiklet cyclocross değil...

osmanung

Üye
Tepki
28
Bisiklet
Merida
Hocam her ikisinede binip tur atip kadronun size ne hissettirdigini anlamadan burada konusmak tamamen bos olur. Kagit uzerindeki rakamlar ve asil hissiyat cok farklidir.

Sizin yasadiginizi da (CX mi yol mu) ben 2-3 yil once yasadim. 10 seneye yakin dag kullandim, o zaman son kararim yol oldu. Son zamanlarda da bir cok farkli CX deneme sansim oldu (Focus Mares AX 2.0, Specialized Crux, Canyon Inflite, Merida Cyclocross) Eger yasadiginiz yerde yollar guzelse, tasa topraga girmeyecekseniz cyclocross gereksiz. Pisman olabilirsiniz. 2.el piyasasi da cok iyi degil. Onun yerine 25-28 lastik takabildiginiz bir "yol" veya "endurance yol" almak daha mantikli olur.

Kilogram konusunuda cok kafaniza takmayin. Duzenli antrenman yapmiyorsaniz, kilonuz 80den fazla ise 200 gramlik fren kolunu veya 1.5 kilogramlik diski konusmanizin hic bir manasi yok. Zira 13-14 kg bisikleti ile 20 dakika boyunca kesmeden 40-45 gidebilen grup arkadaslarim var.

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Yok hocam benim alacağım model zaten 735 tca. Mağazaya gittiğimde geçen yılın cyclocross modelini gördüm ve bu yılki modelle aralarında epey ağırlık farkı olduğunu gördüm. Meğer geçen yılın cavalier yol kadrolarına kalın lastik takıp cyclocross diye pazara sunmuşlar. Zaten hali hazırda 29 mtb'm olduğu için cyclocross olayına girmeyi düşünmüyorum. Konuyu açma sebebim cyclocross kadrolarını merak etmemdi...

• Beğen

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
az önce baktım 2015 sayılkros modelinde de 6061 alu kullanılmış, bence 2015 verisi yanlış ,geçen yılki model de 12 kg dur ve ayrıca kavalierle kros modelde aynı kadro kullanıldığına emin misiniz çünkü kros modelde 700*38 lastik var , yol modelin kadrosu bu çapta bir lastiğe müsaade etmez gibi görünüyor.