Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol tekerleri böyle çıkar mı ?!?!?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    yazdan beri binmediğim yol bisikletime bugün bir bineyim dedim. Havaları inmiş tekerlerin, bir hava bastım 55-60 basınç değerlerinde, çıktım yola. Giderken bir anormallik var. durdum baktım arka lastiğin bir bölümü janttan çıkmış. Dedim ki "herhalde hava basarken dikkat etmemişim". hemen indirdim tüm havayı bu sefer lastiğin hava basarken çıkmadığından emin olacak bir şekilde tekrar hava bastım. sürmeye devam ettim. 1 dk sonra yine aynı olay oldu. Bu sefer de "çok hava basıyorum herhalde" dedim, ön teker 55-60 iken, arka tekere 40-45 civarında bir hava bastım. bu sefer çok çıkmadı ama yine de 3-4 cmlik bir çıkma oldu. Ben de üzüle üzüle eve döndüm. tekrar indirim tekrar hava bastım ama ben üstüne oturunca çıkmaya başlıyor yavaş yavaş. Nedir bu lastiğin sorunu, iç lastikte mi sorun yoksa dış lastikte mi yoksa jantta mı? Sorunu ben de bulmayın, 70 kiloyum ben çok ağır bir insan değilim :)

daha net anlaşılması için tekerin bir kaç fotosunu koyuyorum.

admine not: aynı konuyu tekerlekler bölümüne de açtım, uygun değilse birini silebilirsiniz.

2. ilyasss

ilyasss Forum Bağımlısı

Seviye:
    janttan kaynalanıyor olabilir bence lastiği çıkar farklı konumda tekrar tak şişirirken lastiği kontrol ederek yavaşca şişir.sorunun çözülmüş olur bence

3. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kardeşim 2 konu açmana gerek yok bir yere aç konunu zaten bakarlar:boese157:

4. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Lastiğin iç tırnakları aşınmış veya jantta içe eğrilme olmuş olabilir. Ama büyük ihtimal ile Lastikte sorun. Biraz liflenmiş gibi gördüm.

5. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Janttan dolayı olması çok zor bir ihtimal.

1-İç/dış lastiği düzgün yerleştirmediğin için olabilir, bu bazen benim bile başıma gelebiliyor. Eğer yolda lastik patlattıysam ve dikkatsizce hızlı lastik değiştirdiysem, iç lastik sıyırabiliyor.
    2- dış lastiğin hatalı üretim olabilir, yanakları 1mm. bile kısa ise lastik sıyırır.
    3- İç lastiğin dış lastik çapından büyük takılmiş olabilir ( zor bir ihtimal ama bazı aziz bisikletçi arkadaşlar var bunu yapan).

4- Bu ihtimali ciddiye almanı tavsiye ederim; piyasada satılan bazı iç lastik altı
    jant kuşakları ( rim strips) normalden 1mm. kadar geniş ve biraz daha kalın oluyorlar, bu iç lastiğin basınç altında dış lastiği itmesine ve jant yanaklarından sıyırmasına neden oluyor. Bu ucuz versiyonlardan kaçın, ilk iş olarak jantına ugun rim strips taktırmanı tavsiye ederim.

6. Emirhan Kılıç

Emirhan Kılıç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    iç lastiğin içinde o şekildeyken hava varsa hemen indirin!dış lastikte ve jantta bir sorun yoksa havasını tamamen indip dış lastiği güzel bir şekilde oturtuktan sonra jantı yan yatırıp(yan yatırmanın sebebi hava her yere eşit dağlır ve atma ihtimali %10 düşer jant dikken hava baserken lastiğin alt bolumune ağırlık bindiği için ezik kalır ve üst kısım bol kalır ama yan ken böyle bir sorun olmaz;))
    hava vurun hava basarken lastikte yanaklardan atma varmı diye kontrol edin .
    İYİ FORUMLAR...

7. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    sprint ve Sinto bunu beğendi.
  8. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
  9. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence fotodan anlaşıldığı üzere Lastik yanagınızdaki telli kısım deforme olmuş sanırım sert bir şekilde dış lastiği çıkarmaya çalışılmış olmalı veya lastiginiz ömrünü tamamlamış :)

Bartuğ Sayın bunu beğendi.
  10. ida degirmenci

ida degirmenci Aktif Üye

Seviye:
    bence iç lastik genişliği, yani uzunluğu uyumsuz_ sadece bi tahmin;)

11. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    jumper arkadaşım, dikkatli okursan msjımı, en altta (resimlerden sonra) ne diyor "diğerini silebilirsiniz" sen okumadan geçmişsin. bi de keşke bana uyarını yaparken aynı hataya sen düşmeseydin. Aynı mesajı iki kere atmışsın. seni sakin olmaya çağırıyorum. bununla ilgili başka bir mesaj atacaksan lütfen özelime at, başlığım kaynamasın.

diğer yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler, yarın dedikleriniz hepsini deniycem, olmazsa artık bir dış lastik alıcaz napalım :)

12. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    tekerlekler bölümünden devam ediniz.

sprint bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.