Yol kenarlarındaki şişe cam kırıkları!

edge35

Üye
Tepki
41
İsim
Muhammad
Bisiklet
Sedona
@Türka¥
Onu hiç düşünmemiştim :(

Scudo

yakup3457

Aktif Üye
Tepki
153
Bisiklet
Kron
Gece yol kenarında oturuyorlar, içiyorlar sonrada yola atıyorlar. Sabahta bisiklet kullanan vatandışımız üstünden geçiyo tekeri patlıyo. Ne gibi çözümler üretilebilir bir düşeniyim hmm buldum galiba ülkeye avrupa.rom atmak lazım, İstanbul için konuşuyorum '' bazı insanlar bazen insanlar ''. Bizim İstanbulun bazı insanları gerçekten insan derecesinin en alt segmentinde.

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Cam sağliktir " slogani varya... Iste burada o is oyle degil. Tam tersine cam tehlikedir. Zira nice karakterden nasibini almamis insanlarin kirdigi cam sise kalintilari hayvanlarin patilerini kesiyor. Iste oyle gordugum kalintilari nerede olursam olayim tek tek topluyor cope atiyorum. Hatta onu atarken dahi dibe gomuyorum ki bir kedi koyternere giripte yine patisine batmasin. Su hassasiyetin yarisinin dahi olmadigi insanlara cam satin alirken dahi ehliyet sormalilar. Cam ehliyeti gibi!

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Alakasız yerlerde cam kırıklarına rastlıyorum. Yani insan düşünüyor burada böyle bir cam kırığının ne işi var ? Soda şişeleri de ayrı bir sorun. Kaldırımların dibine bilerek bırakıyorlar. Aynı zamanda araçlar üstünden geçsin diye.

mazgallar ile yol arasındaki kot farkı ve cam kırıkları. Verimli sürüş için tüm engeller müsait.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bisiklet alıncaya kadar kırıp sokağa attığımız sürece... cignedigimiz cikleti ayagimiza yapısına kadar yere atmanin yanlış olduğunu bilmediğimiz sürece değişen hiç bir şey olmaz. Her şeyi yaşayarak öğrenmek geri kalmış ülkelerde normal bir durum....

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu soruna hala bir çözüm getirilebilmiş değil. Bu cam parçalarının üstünden geçmemek için bazen yolun ana şeridine kadar geçmek zorunda kalıyorum sırf aman teker patlamasın da uğraşmayayım diye ve gerçekten öyle berbat ki, neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Özellikle sahil kesimlerindeki yollarda sık rastlanıyor. Hadi kazalar sonucunda yola sıçrayan cam parçalarını anladık da şişeyi durup dururken yola atan, yolda patlatanları anlamadık. Bu nasıl bir kafa yapısıdır gerçekten anlamıyorum. Belki de bu cam kırıkları yüzünden kaç kişi mağdur oldu. Teker patlamasını geçtim, cam kırıkları olan bir yolda düştüğünüzü düşünsenize? Artık ne desem bilmiyorum ama, gına geldi artık!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
[USER=702]@BF Okuru[/USER] Geçenlerde bi benzinlikte durmuştum. Su vs alıp döndüm baktım lastik inmiş. Bi yandan lastikle uğraşıyorum bi yandan pompacıyla muhabbet ediyorum. Yola çıkan bi araçtan dışarı cam şişe atıldığını görmüş. Polise ihbar etmiş, güvenlik kamerası kayıtlarına gelip bakmışlar. Netice 600 küsür TL cezayı araçtaki yolcuya yazmışlar.
İyi de cezaymış amma kaç sefer denk gelebiliriz şişeler atılırken orası meçhul.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Ben kirli bebek bezini giden arabanın camından atan anne gördükten sonra şişelere şaşırmıyorum artık. Çoğuda yeşil maden suyu şişesi bu arada. Ne kafası yaşıyorsa artık :mad:

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aşağıda 2017 yılı trafik ceza rehberi var. Orada madde 14(Sayfa1) ve madde 73(sayfa31) konuyu özetliyor zaten.

Madde 14 : Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb. hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak. (Cezası : 427 TL)

Madde 73 : Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak. (Cezası : 95 TL)

Bana soracak olursanız 14. madde daha uygun ama elbette polis yazııııık filan derse 73'e uydurabilir.

(link)

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren
E5'te yolculuk yapıyorum çoğu zaman ve inanın yol kenarları çocuk bezleriyle dolu. Hatta yolun ortasına atanlar bile var.

@BF Okuru
Çözüm depozito.

Herhangi cam bir şişenin depozitosu, satış fiyatının yarısı kadar olmalı.

Bir şişe maden suyu normalde 75 kuruşsa, 1,5 liraya satılmalı ve 75 kuruşu da depozito olmalı.
Bir şişe bira 7,5 liraysa, 15 liraya satılmalı ve 7,5 lirası depozito olmalı.

Bunun dışında hiçbir şey bu vahşi milleti şişe kırmaktan alıkoyamaz. 2 bira şişesi kırınca 15 lira kaybedeceğini anlayan beyinsiz pislik, o şişeyi seve seve götürüp bayiye teslim edecektir.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
@Serkan.Sezer

Cezalar ne kadar caydırıcı. Bira şişesinin içine 95 lirayı koyup, yine yere atacak adamlar var.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@Yusuf !!WOW!!
O halde cam şişede bira satışı yasaklansın bu ülkede. Skol bira vardı bi ara pet şişede satılırdı. Ucuzdu da hem tadı da fena değildi.
Şunun gibi...

• Beğen
Tepkiler: specific

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren 'in dediği gibi sorun bira değil tüm cam şişeler. Konuyu biraya indirgemeyin, ben cam şişe su da gördüm soda da gördüm. Ceza kesmeye yetkili memurun mantığı, vicdanı varsa 14. maddeden keser cezayı.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@Serkan.Sezer
Evet... cam şişe komple yasaklanmalı.
cam kullanımını hak eden medeni bir millet olmadığımız açık.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu tip çöp atma, şişe atma, mangal yakma, bisiklet yolunda yürüme, engelli yerine parketme gibi tüm "suç"larda temel olan olgu empati yoksunluğudur. Herkes bunların kötü olduğunu bilir, uyarılır, cezaları vardır, ayıplanır vs. Ama bunların olmasını önleme yolu empati kuran bireyler yetiştirmektir. Polis şişe atan herkesi bulup ceza yazsa ne olur? Gece karanlıkta kimse görmezken yine atar şişeyi atacak adam.
Empati kuran birey tabela olmasa bile çöp atmaz, bisiklet yolunda yürümez zaten. Milletçe ulaşmamız gereken nokta, hedeflenmesi gereken eğitim budur. Tek tek kuralları cezaları anlatmak değil, empati duymayı (İnsan olmayı) öğretmek.
Ben cam kırıklarını çöpe atarken bile 20 kere sarıyorum bir kediye köpeğe zarar vermesin, çöpten hurda toplayan birine zarar vermesin diye. Bunu bana öğreten, bunun cezasını veren olmadı.
Doğruyu bulmak için alim olmak gerekebilir, ama yanlış yapmamak için alim olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@07yusuf

Kesinlikle katılıyorum bizim millet dayaktan çok para vermekten korkar.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Bu tip problemleri eğitim dışında bir araçla çözemeyiz maalesef ki eğitim de ülkemizde yok denecek kadar kötü :(

• Beğen

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bize düşen bundan sonrası için evlatlarımızı bilinçli yetiştirmek...

• Beğen

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@burcinhan
Evlatlarımızı da malesef okul denen yere göndermek zorundayız. O okulda da artık cihat gibi barbarca şeyler öğrenmek zorunda kalacaklar. Sen çocuğunun karıncayı incitmemesini isteyeceksin ama ona başka ülkeleri işgal etmek ve oradaki insanları köleleştirmenin "güzelliği" anlatılacak.
Şu ülkenin en büyük sorunu aslında eğitim değildir, zorunlu eğitimdir.

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@07yusuf haklısınız..Depozito,bu konuyu çözer..

Bir de şöyle bir durum var..Son yıllarda sokakta,parkta içki içilmesi yasaklandı..Bu yüzden insanlar arabada görüyor bu işini..Bunun da önemli etkisi vardır..