Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol frenleri jant ve pabuç performansı (yardım)

Konu, 'Frenler' kısmında emre daran tarafından paylaşıldı.

1. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    tecrübeli abilerime bir sorum olacak.şimdi baradine kırmızı siyah çift renk pabuç kullanıyorum. fren sistemim tektro r530 fren kollarım st2300. jant çemberleri alexrimms dc19. şimdi yolda giderken hızım 6-10 km arasındayken bile arka freni sıktığım vakit hiç bir tepki hissetmiyorum. tekerlek fren pabuçlarının arasından kayıp gidiyor.ancak olanca gücümle fren kolunu kırmak istercesine sıkarsam ancak kilitleniyor. ön frene gelince o da aynı şekilde güç farkından dolayı kilitlenme yok.sadece yavaşlatıyor 30 km hızla gidersem panik frende 12-14 metrede durduruyor ıslaksa zaten 18 metreyi gördüm.. freni sıkınca pabuçlarda inanılmaz bir ses ama bu ses inleme gıcırtı değil sanki lastiği zımparalıyormuş gibi bir ses bakıyorum lastikle alakası yok pabuç tam janta değiyor.. jantları sonax jant sıvısıyle temizliyorum pabuçları da sıfır su zımparasıyla çok çok hafif olmak kaydı ile 2 saniye zımparalayıp yağı gitsin diye bulaşık deterjanıyla yıkıyorum sıfır gibi gözüküyor. elimi sürüyorum pabuça elime bile fren yaptırıyor. takıyorum yine aynı.şu frenler yüzünden bir gün bi yerlerden kazıyacaklar ya beni hadi hayırlısı.neyse shimanonun pdf kılavuzuna baktım st2300 fren kolları uyumluluk tablosunda br-r650 fren takımı en üst sırada yer alıyor. şimdi ben bu fren takımını alsam, jantları da aksium veya rs30 gibi bi sete dönüştürsem fren performansım nasıl olur?

2. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bulaşık deterjanı içerdiği kimyasallar sebebi ile pabuç üzerinde bir film tabaka bırakıyor yada yapısını bozuyor olabilir.Jantlarınız ile fren pabuçlarınız uyumsuzda olabilir.Öncelikle fren pabuçlarınızı değiştirmenizi öneririm.Birde deterjan ile temizlemeyin...

3. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende yeni yol bisikletine geçtim bu konuda fazla tecrübem yok, ancak aynı şekilde bende de 2300 fren kolu ve tektro fren bacakları mevcut, kendi tektro pabuçlarıyla bahsettiğiniz ses baya çıkıyordu pabuçlar ömrünü doldurmuştu gerçi ama iyi sıkıldığı zaman arka kayıyordu kötü bir frenleme performansı yoktu, geçenlerde baradine abs pabuçla değiştirdim duruşta iyileşme oldu ancak ses hala tam kesilmiş değil sanki(Bu ses konusu yol bisikletlerinde kronikmi bilmiyorum). Fren bacaklarını ve jant setinizi değiştirirseniz sorun kalkar muhtemelen, arkadaşımın sram rival setli ve mavic aksium jant setinde frenleme çok çok iyidi diyebilirim.

4. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    tektro fren bacaklarının tel ile çekilen kolları biraz kısa birde fren kollarının güç aktarımı az olunca o fren bacaklarında bi işe yaramıyor. en güzeli uyumluluk tablosuna uymak. bu arada fren pabuçlarını hangi kimyasallarla temizlemeliyim. malum yollarda suyla karışık yağ birikintileri oluyor girip çıkınca jant yüzeyleri yağ kirle kaplanıyor. pabuçlar da aynı şekilde.

5. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    ben v frenden geçtim yol frenlerine. önceki v frenler bisiklette rezonansa neden olup ötme yapıyordu. hatta o kadar rezonans titreşim oluyordu ki bisikletin kadrosu bildiğiniz hoparlör olup ses çıkarıyordu. ses ölçerle 140 Db ölçtük arkadaşla. bu sanırım literatürde tektir. ilk defa başıma geldi anlattığım bi çok kimse de hayretler içinde kaldı.

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sorun bana fren pabucuymuş gibi geldi. Bacakları değiştirmeden önce yeni pabuç alıp değiştirin.
    Zımpara gibi ses çıkıyor dediğinize göre pabuçlar bitmiş...

7. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    abi sen sonax ın jant temizlemek icin ürettiği sıvıyı nası firen yapan bölgeye sürersin ben onu anlamadım. o bildiğin cilalı uzun süre temiz kalması için hazırlanmış bi kimyasal. bulaşık deterjanı ile bütün jantı yıka sorun falan kalmıycak.

8. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    hatta malesef sabunlu suyla bile çıkmayan bi kimyasal bu. oto jant temizlemek icin üretilen kimyasal ile bisiklet jantı temizlemek. elinize sağlık :)

9. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    abi üzerinde jant temizleyici yazınca ben de bismillah sürdüm. bu arada pabuçlar yeni daha dişleri falan silinmedi en fazla 400 km yaptım.ama o ses sinir bi ses çok yüksek değil ama gıcık bi ses. böyle sert köpüğü duvara sürdüğünüzde çıkan ses gibi. ötme değil yani.

10. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Şu saatten sonra ilk denemen gereken benim tavsiyem, çember fren duvarları başta olmak üzere selülozik tiner ile temizlemen ve yine aynı şekilde fren pabuçlarının duvarla etkileşimde bulunan yüzeyini ince 320-400 (kum) civarı zımpara ile temizlemen ve tekrar denemen olacaktır.

11. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    ilk fırsatta deneyeceğim. bakalım sonucu yazarım.