Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisiskleti...(Başlangıç)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mazhar tarafından paylaşıldı.

1. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar herkeze merhaba...bisiklete MTB'le başladım daha sonra şehir bisikletide edindim ve aklım git gide yol bisikletine kaymaya başlamışken MTB'mi satmamla uzun zamandır hayalini kurduğum yol bisikletine iyice niyetlendim.

Bu aşamada çokda teknik bilgimin olmadığı yol bisikletinde başlangıç için kendime bisiklet araştırmaya başladım.açıkcası MTB'nin parasının üstüne çok abartmadan bir bütçe oluşturup ona seçenekler belirledim.
    Siz değerli arkadaşların özellikle yol bisikletinde bilgili olanların önerilerine ve tavsiyelerine ihtiyacım var.

İşte kendi bütçeme göre oluşturduğum seçenekler...

1) SALCANO XRS 500
    Sora 18 vites diye geçiyor 880 Lira ama forumda baya eleştirildiğini görünce -özellikle kadro açıları- ilgim azaldı...

2) BİANCHİ SLR 200
    Sora 18 vites diye geçiyor ama bianchi genelde sora deyip diğer elemanları düşük donanım kullanıyor fiyat olarakda 1100 Lira çok ekonomik değil.
    BİANCHİ'de fiyat-performans olarak zayıf bir tercih gibi geliyor...

3) CARRARO 915R D'AMBIEZ
    20 vites diye geçiyor donanım konusunda biraz kafam karıştı açıkcası 105 parçaları var ve kısıtlı bilgimden dolayı anlamadığım parçalarda var.
    kadro yapısı çok hoşuma gitti almak isteyebileceğim bisiklet, sitesinde 595 euro diye geçiyor ama bana bu bisiklet için fiyat baya uygun geldi nedense 595 euroya satılması zor gibi ...

4)SEDONA 411
    Full sora 18 vites 800 dolar...işte büyük oranda almayı düşündüğüm model bu... full sora için, fiyat -performans olarak gayet iyi bir model.kadro rengi ve albeniside bana cazip geliyor...

5) SEDONA 611 (2010)
    Ve işte asıl arzuladığım bisiklet... 6069 aliminyum kadro, görselliği,modern tasarımı,tiagra donanım...ama fiyat??? evet 1200 dolar...:( bütçemi mali açıdan zorlıycak bir bisiklet.ayrıca benim gibi yol bisikletine yeni başlayan biri için biraz lüx diye düşünüyorum...

Maalesef resim eklememde problemli bir durum olduğu için görsellerle destekleyemedim...

Evet arkadaşlar, önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Dediğim gibi bana bütçe olarak sedona 411 en yakın seçenek gibi geliyor,ayrıca carrora'da 595 eroysa güzel bir seçenek ama hiç bir fikrimin olmadığı ve nerden satın alabileceğim bile muamma bir model.
    Siz ne dersiniz?

2. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    carrarolar iyi gibi bu sene bakalım bende carbon olan modeli inceliyorum bu sıra.

mazhar bunu beğendi.
  3. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence içlerinde en iyisi ; 3) CARRARO 915R D'AMBIEZ

mazhar bunu beğendi.
  4. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    kardeşim carraro yu es geçme fiyat olarak çok güzel bir fiyat ve uygun bende almayı düşünüyorum bu gün yarın bakalım

5. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Eyvallah...galiba bende 915 carararoya doğru fikrimi değiştiriyorum.sedona 411le fiyat olarak çok fazla fark yok gibi...donanımın olarak sanırım daha iyi...

Sende yol bisikletimi düşünüyosun?

6. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Sonunda Bu gün kararımı verdim Carraro 915R Dambiez için carraro bayiliğide yapan bir bisikletçiye gittim. hatta taksit seceneklerini öğrenip hemen sipariş vermeyide düşünüyordum ama süpriz...bayinin bana söyleiği karşısında hem şaşırdım hemde hayal kırıklığına uğradım...

Carraro yol modelinin satışda olmadığını şirketin bu modeli getirip getirmeme konusunda henuz kararını vermediğini söyledi.
    Resmi internet sitesinde resmini,donanım bilgilerini,en önemlisi fiyatını bile yaynladığınız bir modeli satışa sunmanız henüz belli değil...

Türkiyede bu işler neden hep böyle yürüyor anlamıyorum,bumu kurumsallık?
    Bu müşteriyi yanıltmaktan başka bişey değil...:mad:

Konuşduğum bayi istersem biraz daha beklememi,belli olursa alabileceğimi söyledi.açıkcası bisikleti çok beğenmiştim hatta biraz vade farkı bile ödemeye razıydım ama kararsız kaldım...
    acaba sedona 411'i alsammı? keyfim kaçtı doğrusu...
    :(
    Carraro'nun bu yol bisikletiyle ilgilenen arkadaşlar vardı...acaba bu konuda bilgisi olan varmı?bulunduğunuz ilde( özellikle istanbulda)bu bisikleti araştıran arkadaşlar varsa,veya değişik bir duyum alan varsa bilgilendirirse sevinirim...

7. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    İçlerinde en iyi seçim Carraro bana göre. Ancak bahsini ettiğiniz fiyat yurt dışı fiyatı olabilir, 105 setli bir bisikletin yurtiçinde bu fiyata satılacağını düşünmüyorum, bu kadar az kâr marjına razı olmaz bizim satıcılar:)

8. Özgün ÇETİN

Seviye:
    belki sizin gittiğiniz bayi küçük bi bayidir ya da sorunları vardır firmayla getirmemeleri anormal olur:)

9. Özgün ÇETİN

Seviye:
    ha birde arkadaşlar 595 euroluk modelde campy (veloce-xenon) donanım var.

105 parçalar karbon olan modelde.

10. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Düzeltiğin için teşekkür ederim.105 parça var derken karbonla karıştırmışım,daha sonradan farkettim,düzeltmeyi unutmuştum...

Peki bir şey sorucam...yol bisikleti donanımlarını yeni,yeni öğreniyorum...campy donanım (shmano-sram)gibi farklı bir markamı oluyor acaba? normalde bildiğimiz donanımlardan neye eşdeğer oluyor? örneğin,soramı?

Bu arada istanbuldan başka bir bayiyi telefonla aradım carraro 915 modeli bu sene çıkmayacak,seneye gelicek dedi...:(

11. Özgün ÇETİN

Seviye:
    Sundu bisiklet izmir ana bayii olabilir tam emin değilim oraya bir sormak lazım.

Campagnolo, italyan bisiklet komponentleri üreticisidir, shimano sram gibi.

Parça kalitesi shimanoya göre tiagra 105 arası seviyeye denk düşen bi seviyeden başlar , ama tr de pek yaygın değil tabi.

taner-ince ve mazhar bunu beğendi.
  12. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Campy nin türkieye de yaygın olmamasının nedeninide belitmekte fayda var. Campy disbrütörlük anlamında çok ciddi bir güvence istiyor. Örneğin Türkiye Shimano disbrütöründe 4-5 sene önceki bir rubleyi bulamayabilirsiniz. Bırakın 3-5 seneyi 2009 model bir Dura Ace 12-25 diş ruble isteseniz şu an elerinde yoktur. İtalyanlar bu tip durumları kesinlikle kabul etmiyorlar yani bu markanın disbrütörlüğünü alacak babayiğit belkide 10 sene önceki bir parçanın bile yedeğini stokta tutacak. Eh bu derece dar bir pazar olan ülkemizde bu çapta bir parça stoğu tutmak kimse için kolay değil haklı olarak. Ancak bayilik alınabilir belki, ama tabi bir disbrütör güvencesinin yerini tutmaz.

Bir diğer konu Campagnolo un sadece yol bisikleti ekipmanları üzerine uzmanlaşmış ve üretim yapıyor olması. Ülkemizde yol bisikleti pazarının yok denecek kadar az olmasıda yine bu markanın disbrütörlüğünü almayı ciddi bir risk haline getiriyor yatırımcı için.

Ama 2+2= herzaman 4. Yol bisikleti ekipmanı deyince zirvede Campagnolo var tabi ki.

mazhar ve Atila Filmer bunu beğendi.
  13. izzetatala

izzetatala Yeni Üye

Seviye:
    merhaba geotech aır modelininde bir incelemeni tavsiye ederim

14. ÜmitKARAOT

ÜmitKARAOT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Carraro Carraro:)

15. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    CARRARO 915R D'AMBIEZ öyle veya böyle campy malzeme var

16. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Peki arkadaşlar bir kkonuda daha yardım isteyeceğim...kadro boyu konusu...
    1.80 boyum var,bana 56cm kadro olurmu?
    uygun kadro bana göre hangisidir acaba?

17. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:

Bu sorunun cevabını bu sitede bulabilirsin. Adımları tek tek ve hatasız olarak yürüterek kadro boyundan gidon boğazı ölçüsüne, selenin gidona olan mesafesinden doğru gidon yüksekliğine kadar çok verimli bir sonuç alabilirsin.

http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR&SITE.CODE=&gender=M&units=cm

mazhar bunu beğendi.
  18. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Anladığım kadarıyla bana uyan kadro 54...ama benim düşündüğüm bisikletin 56 ve 52 kadrosu kalmış gibi...acaba 56 kadro bana çokmu ters gelir?çokmu rahatsız eder? 56 almayı düşünüyorum.

19. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    1.80 boy için 54 kadro oldukça ufak gelir. Yanlış hesap yapmışsınız.

mazhar bunu beğendi.
  20. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konuda kafam karıştı açıkçası, bu gün ılgilendiğim bisiklet hakkında bayiden bilgi alırken konuştuğum kişi (uzmanmı bilemiyorum) bana 54 kadronun uygun olacağını söyledi...
    Bisikleti başka bir ilden alıcağım için deneme şansımda yok maalesef...

Yardım için teşekkür ederim...:)