yol bisikletlerinin taşıyabileceği kg hakkında

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
arkadaşlar size birşey danışmak istiyorum. ben kg olarak 90-100 arasında gelip giden biriyim. yol bisikletlerinin lastiklerinin ince olması ve benim kilomdan ötürü jantlara aşırı bir yük miktarı olacak. o yüzden benim gibi biraz iri arkadaşlarımız ne yapmalı? citysport gibi modellere mi yönelmeli? :bilmiom:

Scudo

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
profesyonel olarak bisiklet sporunu yapmıycaksanız hobi,gezi eğlence amaçlı kullanacak iseniz mtb alın rahat edin derim;) bu sadece bir tavsiye
ama sorunuza asıl cevap aynı sizin kilonuzda bir arkadaşımız yıllardır yol bisikleti kullanmakta.özellikle iyi marka model bir bisiklet ve ekipmanlar herhangi bir sorun yaratmıycaktır.sonuçta yol bisikletleri narin görünsede oldukça sağlamlar,jant setinizi ve lastiklerinizi doğru secin bence sorunsuz kullanırsınız. bende yıllardır yol bisikleti kullandım;)

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@Özgür Kaan SİREL

Hemen vaz geçmeyin, yeryüzünün en kötü yol jant ları 180 lbs(82kg) e banamısın demez... ve sağlam olan ucuz jant setleri -mavic cxp33 gibi- 220 lbs yi(99 kg civarı) rahatlıkla taşır... Ama iç dış lastiğinizi biraz daha üst seviye almanızı öneririm.. ve 120 psi isteyenlerde 120 psi yerine biraz esneme payı bırakmak için maksimum 110 psi basmanızı tavsiye ederim... küçük bir çukur da falan patlama yapmaması için..

Şimdiden iyi sürüşler dilerim.

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
@İlyasDoğru

verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.:in: mtb alma fikri pek sıcak gelmiyor açıkcası. genel olarak asfalt yollarda ve şehir içinde işim olursa kullanacağım. dağa girsem bile beni yarı yolda bırakmayan bir bisikletim var onu kullanmayı düşünüyorum. mtb alıncada 26*1.50 lastik almak istesen yine jant değiştirmek gerekebilir ve görsellik bozuluyor. ;)

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
benim boyum 1.97 - kilom 120 ve yol bisikleti kullanıyorum. hiçbir sıkıntı yaratmıyor. hatta 1 yıldır lastikleri hiç patlamadı bile :D
bence sizde de bir sorun yaratacağını sanmıyorum. ama akort yapılırken jant tellerinin olabildiğince sert olması gerekiyor. iyi pedallamalar

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@Çagatay Çimşit

1.90 küsür kaslı bir tanıdığım var,normal kilosu 90 ;)
Kilosu yüksek olanlar sadece normalden kilolu kişiler olmuyor...

Ama eğer 1.75 gibi boylu birisini düşünürsek dediğinizde haklısınız... yol bisikletini düzenli ve tempolu şekilde yapanlar gayet yüksek kalori harcayacağından ister istemez fitleşecektir...

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
@serhat toy

teşekkür ederim verdiğiniz cevap için. zaten çabuk karar verebilseydim bir bisikletim olurdu. :) citylerde hoş gelmiyor. bu yüzden hala kararsızım :/

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
@Çagatay Çimşit

zaten hiç birşey yapmasam günlük 20 km yol yapıyorum. :rolleyes: yapı itibariyle o kilodayım ama göstermiyorum. ayın 15inden itibarende body ede gitmeyi düşünüyorum.

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
bide sonuç olarak şu aşağıdaki bisikleti aldığımda bir sorun çıkar mı? bulabilirsem eğer?

915 D'AMBIEZ Flat Bar 24V Özellikleri
Teknik Özellikler
Kadro 28".ALLOY 480mm 510mm 540mm 570mm
Gidon FLAT ALLOY CARRARO
Gidon Boğazı A-HEAD AYARLI CARRARO LOGO
Sele Borusu ALLOY
Sele SETA 1086HRT
Çatal 28"ROAD ÇELİK
Çatal Yatağı 1 1/8" SİYAH YARI ENTEGRE
Krank Takımı ARROW-330 52X42X30
Göbek KT ALLOY 24H QR
Arka Değiştirici SHIMANO RD-2300
Ön Değiştirici SHIMANO FD-R443AFL
Vites + Fren Kolu SHIMANO ST-R221 8X3
Arka Dişli SHIMANO KCSHG508225 8-VİTES 12-25
Fren ROAD ALLOY
Dış Lastik SCHWALBE 700X23C 23-622 LUGANO PATLAMAYA DİRENÇLİ
Jant 28/622X15 VOLANT ÇİFTKAT ALLOY BEYAZ 24H
Ağırlık 10,7 Kg
Fiyat 437 €

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
linki ben vereyim

(link)

ama city'e dönmüşsünüz yol'dan galiba.

Özgür Kaan SİREL

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Corratec
@Ozan Güneri

bu model yol gruplarında gözüküyor. sadece gidonları farklı yol gibi değil. city alırsam sedona 321 alırım. :in:

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Verilen cevaplar hep yanıltıcı olmuş biryerde.

Bütün bisikletlerde bir kullanıcı limiti vardır. Bu limitlerde kadrolar için ayrı, jantlar için yine ayrıdır. Örneğin 85kg gelen bir kullanıcı ele alalım. 90kg kullanıcı limiti olan bir kadroya, 75kg kullanıcı limiti olan bir jant seti ile binmemesi gerekir. Genellikle iyi jant ve kadro üreticileri kullanıcı ağırlık limitlerini kullanım klavuzunda veya teknik broşürlerinde belirtirler. Bu konuya özellikle dikkat etmekte fayda var. Her bisiklet ve her jant seti aynı ağırlığı taşıyabilir diye basmakalıp bir olay kesinlikle yok malesef. Özellikle kadro ve jantlar performans ve ağırlık anlamında limitleri zorladıkça aynı oranda taşıdığı ağırlık limitide aynı oranda sınırlanır.

eerdinc

Aktif Üye
Tepki
21
merhaba, yeni baslik acacaktim, fakat aradigim konunun bu oldugunu gorerek, bu konuya yaziyorum sorumu:

65-70 kilo agirligi olan bir kisi, 15-20 kilo yuku, yol bisikleti ile tasiyarak nasil uzun tur yapar?

gidonu uygun boyun kullanarak daha konforlu hale getirebilir. bence uzun tur icin rahatlik konusunda cok da buyuk bir sorun yok.

esas sorum, (markasi henuz belli olmadigindan) ortalama bir kadronun bu yuku tasiyip tasiyamayacagi ve (muhtemelen kadroda bagaj monte etmek icin uygun delik olmayacagindan) bagaji nasil takabilecegim.

bagajin, ustte yere paralel gelip kadroya baglanan kismini dag bisikletimde uygun yer olmadigi icin kelepce tarzi aparatiyla sele borusuna baglamistim, ama orasi pek yuk tasimiyor, daha cok denge icin. bu yuzden zaten sorun cikarmaz. acaba uygun bir aparat bulup kadronun arka catalina (gobegin kadroya baglandigi yerin hemen ustune) bagaj koyulabilir mi? koyulsa da bu yuku ceker mi?

malum, maddi sIkIntilar, insani bir bisikleti birden cok amac icin kullanmasini gerektirebiliyor. o yuzden lutfen kolay yoldan tur bisikleti veya mtb onermeyelim. :)

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Aynı soru benim içinde geçerli.

83-85 kilo civarlarındayım. Bagaj takarak günde 100-150 km arası mesafeli tura çıkmayı düşünüyorum. Baktığım kadarı ile kadronun arka çatalında bagaj montajı için delikler var. 15-20 kilo bagaj ile tura çıksam yol bisikleti bu ağırlıkta çok kasar mı?

Boyum 1.78 ve Specialized Allez almayı düşünüyorum. Hangi ebat uygun olur?