Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletleri neden bu kadar pahalı?

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Fırat Y. tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba, ortalama bir yol bisikletinin fiyatı 1500 tl'den başlıyor, diğer bisiklet türlerinde bu fiyatın çok daha altında ortalama bir bisiklet alınabiliyor, neden yol bisikletleri bu kadar pahalı, gerçekten ekipmanları mı bu fiyatı arttırıyor merak ediyorum çünkü bana fiyatı bu kadar arttıracak bir ekipmanları olduğu izlenimi uyandırmıyorlar. Acaba talep az olduğundan sadece meraklısına hitap ettiğinden fiyatları bu kadar yüksek tutuyor olabilirler mi?

2. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    triban 3 öneririm 899 tl

3. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Her bütçeye hitap eden yol bisikleti markası mevcut fakat ulkemizda satış yapmıyorlar. Tabi 300 e de bisiklet yok dandik Türk mali bisan bianchi bile 1000 1500 civarı bisikletler var. Marketlerde satilanlar zaten bisiklet değil.

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Giriş seviyesindeki Tiagra grupset fiyatına Deore, Apex fiyatına SLX set alınabildiği için.
    Sadece buradan yola çıkarak sonuca ulaşabilirsiniz :)

5. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende şöyle bir soru soruyum o zaman :D
    tiagraya giriş seviye demişiz.fiyat olarak eş değerineyse deore.
    peki fiyatları aynı fakat serilik nasıldır vites geçiş seriliği?
    galiba tiagra daha seri geçer deoreden.
    her ne kadar sınıfları farklı olsada

6. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Benim bisiklette Tiagra set var en ufak problem yaşamadım ayarları doğru ve bakımı yapıldığı sürece sorun çıkmıyor o seri geçişmiş hassas geçişmiş falan bana pek inandırıcı gelmiyor.

7. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    mondialin 350 tl ye satılan yol bisikletide var çelik kadro mtb den daha ağır :)

8. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    pek anlayamadım biraz daha açıklayıcı olabilirmisiniz

9. erkan_harman

erkan_harman XRS 30 TIAGRA

Adı:
    Erkan Harman
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aslinda oyle 1.500 lerde gozun olmasin simdiden turk firmalarinin 1 500 alti bisikleri var xrs 300 xrs 600 slacano amac kisitli birikimle hobileri gerceklestirmek

10. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yol bisikletlerinin pahalı olmadığını söylemek istiyor...
    Dağ bisikletinde Shimano Deore sistemli bir bisikletin ortalama 2000 lira olduğunu düşünün, aynı şekilde Tiagra sistemli bir yol bisikleti de o fiyatta olacaktır.

Bu iki vites setinin aynı ayarda olduğunu söyleyebiliriz. Biri dağ biri yol içindir fiyatlarına bakın.
    http://www.merlincycles.com/shimano-deore-m610-disc-brake-groupset-62877.html
    http://www.merlincycles.com/shimano-tiagra-4600-groupset-55904.html

Bisiklet örneği verelim;
    http://www.carrarobisiklet.com/#cr-race-052_171
    http://www.carrarobisiklet.com/#big-1029_117

Fiyatları birbirine yakın.
    Sonuç olarak yol bisikletleri pahalı değil.

11. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sıfır almanıza gerek yok. forumda her zaman iyi bisikletler var gördüğüm kadarıyla. Tiagra donanımlı bisiklet başlangıç için iyidir. Aşağısına inmeyin derim. Birde ağırlığı 8-9 kg arasında olsun bu kriterler arasında marka tercihinizi yapabilirsiniz.
    Birde şu var. Yol bisikletinde yüksek esnemezlik, gücün yola aktarımını belirleyen önemli etkendir, buda fiyatı etkiler malzemeyle birlikte. Yaylı bisikletlere para vermemenizi dilerim bunların ve bunlara benzer şehir bisikletlerinin kadro açıları malesef dramatiktir. ve gücünüzün önemli bir kısmının dizinizde ve diz kapaklarınızda ve bisikletin üstünde yokolduğunu hissedersiniz. Alacağınız bisiklet şimdiden hayırlı olsun .

12. Recep G

Recep G Aktif Üye

Bisiklet:
    Santos
    Seviye:
    Santosanın şu yol bisikletinden var;
    http://santosa.com.tr/default.asp?sf=urun&cat=urunDT&urunid=74&marka=
    Kullandığım bir bisiklet. Çok da rahat ve güzel. Zaten resmine ve özelliklerine bakarsanız anlarsınız.
    Bu bisikletin fiyatını tam bilmiyorum, arayın sorun isterseniz
    Ben toptan aldığım için bana daha ucuza geliyor. İsterseniz size daha ucuza getirtebilirim.
    Siz yinede araştırın bakın. Tam nasıl özellik istiyorsunuz yazmamışsınız bu yüzden bilmiyorum :)

13. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Siz buna yol bisikleti demişsiniz ama bu bildiğin dağ bisikleti.

14. Recep G

Recep G Aktif Üye

Bisiklet:
    Santos
    Seviye:
    İnce lastik ama incenin kalını diyelim. Profil fotoğrafımda uzaktan görünümü var ufak da olsa.

15. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    haklı olabilirsiniz tabi ben sonuçta donanımlar hakkında o kadar bilgili değilim , dağ bisikletlerinden çok şehir bisikletlerini araştırdım
    carraro mesela şehir bisikleti olarak bu forumda da çok büyük bir talep görüyor çünkü fiyatı uygun, en çok talep gören modeli 225 1000 tl, ama gelelim yol kategorisine 2 tane modeli var zaten en ucuzu 1700 tl , tamam belki donanımı daha iyidir ama demek ki firma yol alan bu parayı verir diye düşünüyor ki daha düşük donanımla daha uygun fiyatlı bir yol bisikleti yapmıyor
    sonuçta bu bisikletleri alanların çok büyük çoğunluğu yarışlara katılmıyor ,donanımları test etme imkanım keşke olabilseydi bu fiyat farkına değip değmeyeceğini anlayabilirdim belki

16. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    amortisörlü bisiklet almayı düşünmüyorum kafamdaki bisiklet modelleri merda speeder t2 , spesialized sirrus sport, giant escape2
    yol bisikletleri de ilgimi çekmiyor değil gerçekten çok merak ediyorum yol bisikleti tecrübesini ama malesef bu olamayacak gibi görünüyor çünkü yol alırsam yanına bir bisiklet daha almam gerekecek çünkü sürüş zevkine ilaveten gezmeyi de seviyorum yol bisikletine o kadar para verince de her deliğe gönül rahatlığıyla giremem ben ya:)

17. kerem oktar

kerem oktar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yol bisikletleri dünyanın her yerinde diğer bisikletlere kıyasla pahalıdır. Neden pahalı olduğu hususu da şu; neredeyse her markanın sponsor olduğu bir takım var. Continental veya pro continantal takımlar 15-30 kişi arasında sporcu barındırıyor. Sporcuların bisikleti masajcısı ahçısı oteli ekipmanı ve bir sürü ihtiyacı karşılanıyor Keza sponsor olduğu takımlar nekadar çok başarılar elde ederse markasıda okadar ön plana çıkıyor. Bisiklet firmalarının 10 bin EUR etiket koydukları bisikletlerin fiziki maliyeti 1000-2000 EUR arasında değişmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi sponsorluk maliyeti çok önemli bir yer tutmaktadır. Yani 10 bin EUR nun 5000 EUR su kafadan sponsorluk maliyetinden kaynaklı olduğunu söylesek yalan olmaz. Ayrıca bisiklet firmaları kendi markalarını farklı kılacak bir teknoloji ve kendine özgü stiller yaratmak zorundalar. Onun için arge çalışmalarına yönelik bütçe oluşturmaları gerek buda yine 10 bin EUR luk bir bisikletin miminum 2000 EUR sunu teşkil edecektir.... Şimdi bende şunu sormak istiyorum yol bisikleti almak isteyen arkadaşlar neden yol bisikleti istiyorsunuz. Ne olacak yol bisikleti alınca ince teker bisiklete binince uçacakmısınız yoksa çok karizmatık bir görüntü ile insanları mı etkileyeceksiniz??? Arkadaşlar yol bisikleti size gezmek için hiç bir rahatlık vermez aksine zulüm olur Yok efendim ben spor amaçlı kullanmak istiyorum koşmayı sevmiyorum paramda çok yol bisikleti alacam diyorsanız yada ben bu sporu yapıp yarışacağım diyorsanız kararınızda haklısınız önce 9-10 kg lık bisiklet alın onda güçlenin öğrenin sonra alabildiğinizin en iyisini alın derim. Aksine gezmek isteyenler çok güzel şehir bisikletleri var alıp ömür boyu hem gezi hem spor amaçlı kullanabilir. Her gören yol bisikletine heves ediyor daha sonra kullanım alanı darlığından ve gezi turlarına uyumlu olmadığından aldığına pişmanlık yaşıyor bu yüzden piyasada yol bisikletçisinden çok yol bisikleti var piyasada

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Tiagra da Deore de kullandım. Ayarları düzgün yapılırsa aralarında fark yok.
    Hepsi takır takır çalışıyor.

Aynı markalar dağ bisikleti de satıyor. Aynı markaların dağ bisikleti takımları da var.
    Yoksa bu markalar sadece yol bisikletinden mi çıkartıyorlar bu parayı?

Takımlara sponsor olan Salcano'nun bisikletleri bu kadar ucuz olabiliyorken, sponsor olmayan Sedona neden daha pahalı öyleyse?

Geri kalanlara cevap bile vermek ihtiyacı duymuyorum. Saçma.

uguryilmaz144 ve yasin çalış bunu beğendi.
  19. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bana göre pahalılığın baş nedeni kullanılan alaşımlar(edit:alaşım değilde madde diyelim) ve pazar
    dağ bisikleti daha çok satıldığı için daha ucuza satabiliyorlar.
    yol bisikletini özellikle orta sınıf ve üstüyse pek fazla satamazlar.
    şimdi salcano ng650 ve xrs030 kaç tane satılmış kıyaslamak olmaz.
    şimdi biri çıkıp arada fiyat farkı olduğu için az satılmış demesin :D

20. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çünkü bizim millet downhill sever,şehirde downhill kullanır....(Örnek:Shimal,Ümit,Orbis....vs.) Görende diyecek ki herkes dağdan inmiş(downhill) :D