yol bisikletiyle uzun tur

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
(link)

(link)

@yusuf samet yaraş

Adam harika ya :) Jiletin plastik sapını bile kesmiş manyak.

Scudo

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Lastik ve bagajın yanısıra vites oranları da başka bir önemli problem. Ruble, arka aktarıcı (ve yoksa 3'lü aynakol) değiştirebilecek misiniz? Vites kolları uyumlu lu? 53-39/11-21 gibi oranlarla o yolların yarısında bisiklet sizi değil, siz bisikleti gezdirirsiniz ancak. :)
Bunlardan sonra da sürüş pozisyonu ve sele rahatsızlıkları geliyor; yol bisikletinizde büyük ihtimalle gidonu yeterince yükseltemeyeceksiniz, birkaç gün sonra el uyuşukluğu, sırt, boyun ağrıları başlaması olası.

Böyle bir olaya kalkışacaksanız adam gibi bir tur bisikleti bulmanız lazım. En azından bagaj takılabilen, 35-40mm lastikler alabilen, geniş vites oranları ve rahat bir sürüş pozisyonu olan bir bisiklet işinizi görecektir. Ve bunlara ek olarak kadronun eski tarz tekeri komple kaplayan çamurlukları olması büyük artı olur. Avrupa’nın bu mevsimde bile burası gibi hergün günlük güneşlik olacağını düşünmeyin, 20 günlük tutun yarısı yoğun yağmur altında geçebilir. Ne kadar iyi giyinseniz bile, çamurluksuz bir bisikletle o günler “mücadele” içinde geçer. Düzgün çamurluklarla yağmur canınızı sıkmaz bile.

Yol bisikletiyle böyle bir tur yapılabilir mi? Yapılabilir.. Sonuçta kanoyla okyanus geçen insanlar bile var :)
Keyifli olur mu? Ona çok ihtimal vermiyorum işte..

• Beğen
Tepkiler: sbtnmnr

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Linkte verilen ve ağırlığa karşı hassas turcu abimizin bisikletleri nerdeyse bir fitnes ağırlığında. Bu durumda yol bisikleti üzerinde ısrar etmenin nedenini anlayamıyorum. Soru şu olmalı. Nasıl bir yol bisikleti kullanmalıyızki bize tur bisikletine göre avantaj sağlasın. Veya yol bisikletinin hangi özelliği tur bisikletine göre daha avantajlıdır.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
yol bisikleti üzerinde ısrar etmek derken? tur bisikletim de var ama ben illa yolla gidicem diye tutturuyorum sanıyorsunuz galiba? yol bisikletimden başka bisikletim yok, tur bisikleti alıcak param da yok. ve tur bisikletim yok diye bu geziyi yapmayacak da değilim. o kadar kolay olacaksa araba kiralayalım öyle gezelim ya? hem üstü de kapalı yağmur almaz, rampada da takılmaz.

ben mercedes'le dağlara tırmanmak istemiyorum, kanoyla okyanus geçmek istiyorum. ki bunu yapan milyon tane insan var, çok fazla gördüm araştırınca. onlar yapıyorsa ben de yaparım, yaklaşımım bu kadar basit. varsın biraz belim ağrısın.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Uğur Ece

Siz römork olayını ciddi ciddi düşünün derim.

ali sezgin

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
@Uğur Ece

Merhaba,
Bence tüm yükünü yol bisikletine yüklemek yerine
(link)
gibi bir römork yardımı ile çok daha rahat bir yolculuk olabilir.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Uğur Ece

Sonuna kadar katılıyorum çok güzel demişsin konuyu açtınızdan beri okuyorum hep yapamassın var ama ben eminim ki yapabilirsiniz.Ağırlınız zaten fazla değilse 15 kilo pekte birşey değiştirmez diye düşünüyorum.Bol Şanşlar...

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
hocam merak ettim yaptiniz mi?

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Forumda bir arkadaş kişiye özel bisiklet çantası yapıyordu. En kötüsü bir kaç ayarlama ile siz de yapabilirsiniz. Mesela orta boşluğa bir çanta çok işe yarar.

Patlak bandı kullandığım için bir tavsiyem olacak lastigin boyuna uygun olması şart! Bir de takarken dış lastiğin içine yerleştirip uçlarını makasla yuvarlayarak kesin sonra çakmak ile yakıp düzeltirseniz sorun yaşamazsınız. Yoksa 110psi a çıkınca iç lastik kesilebilir.

Bir öğrencim eski iç lastiği kesip aynı şekilde kullanılanarak da sorun yaşamadan ist-izmir yaptı. Bu arada schwalbe marathon plus ı yurtdışı sitelerden uyguna bulursunuz. Değer mi? Bence değer
Yanlız yol bisikleti en fazla 25mm kabul eder, eğer disk fren değil ise

Zaten marathon un en incesi de 25...23u yok ya da ben göremedim

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En merak ettiğim sorulardan biri. Ben yeni bir bisklet alacağım ama alacağım bisiklet ile hem hız hem de tur yapmak istiyorum. 300-400 km lik (4-5 günlük) turları yol bisikleti ile yapabilir miyim acaba?
Birde forumda bu tarz başlıklara çok rasladım. Bir tanesinde arkadaş İzmir-Bulgaristan turu yapacağını yazmış başlıkta ancak 2-3 ay sonra başlığa yazan olmamış. Ne oldu yaptın öı yapmadın mı olur mu olmaz mı hiçbir sorunun cevabı yok. İnsan acaba diyor haliyle. Sorulan soruların yarısı cevapsız kalmış ne yazıkki bu tarz birçok başlıkta.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@cember3454 yol bisikleti ile kondisyon iyiyse günde 150-200km çok büyük mesele değil. tabi turun ruhuna uygun olarak günlük 100 km yeterli. çadır vs taşıma açısından çok uygun olmasa da uzun yol için yol bisikletinden daha iyisi zaten yok.

• Beğen
Tepkiler: cember3454

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Ayaz Ankara-Samsun arası 412km lik bir tur için yanıma alacağım malzemeler sorun yaratır mı acaba?
Veya tur bisikleti ile yapılan bir tur ile yol bisikleti ile yapılan bir tur arasındaki +/- farklar nelerdir?

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@cember3454

daha yanına alacağın malzemeleri sorma aşamasındayken 400 kmlik turları konuşman bence doğru bir yaklaşım değil. 4-5 günde gitsen de 400km yol şaka değil. önce en azından bir günde 100-150 devirmeni öneririm. tur bisikleti rahat ve yavaş, yol bisikleti rahatsız ve hızlı olur farkı bu. yanına çok malzeme alacaksan tur bisikleti lazım.

• Beğen
Tepkiler: cember3454

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Kondisyonu iyi biri çok rahat günde 200 gider. Sele arkası bikepacking örnekleri çok. Kadro arasınada çantalar var.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@efeozata
Yol bisikletini çoğu kişi rahatsız olarak nitelendiriyor ama yol bisikletini şehir veya diger bisikletlerden daha rahat bulan tek ben miyim?
9 saati bisiklet üstünde toplam 11 saatte tek günde 210km yol yaptım. başka hiçbir bisikletle o yol cekilmez.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Ayaz
Kesinlikle katılıyorum. Özellikle endurance bir kadronuz varsa zaten asıl işi uzun km'ler yapmak olan bir bisikletiniz var demektir. Yol bisikleti ile gün boyu sorunsuz sürüşler yapabiliyorum. Bu konforsuzluk iddiası bir şehir efsanesi gibi adeta.

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@BerkEvren

plank da gayet konforsuz bir duruş ama dünya rekoru 8 saat. alışmış olman veya "gün boyu" (bu kaç saate geliyorsa) rahat etmen bu pozisyonu konforlu yapmıyor. iki büklüm olup başını öne eğip gitmenin konforlu bir yanı yok. biraz manzaraya bakayım desen boynun ağrıyor. dirseklerin zaten her türlü ağrıyor.

çok kafa yormaya gerek yok, şu iki resme bakan anlar zaten.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@efeozata
Bu iki cümleden tek sonuç çıkar, kadro size uygun değil ya da ayarsız.
Kimse 8-10 saatlik sürüşleri sprint pozisyonunda sürmüyor bu arada. Yol gidonu bir çok tutma seçeneği sunuyor. Bunların çoğunda gayet dik bir pozisyonda oluyorsunuz.

salih67

Daimi Üye
Tepki
454
İsim
salih
Bisiklet
Orbea
@cember3454
Öncelikle gravel tarzı yol bisikletine ufak çantalarla hızlı turlar atabilirsin.

Anlayamadığım bir şey var. 4-5 günde 300-400 km hedefliyorsun.
Günde ortalama 75-80 km yol yapar ki bunu sıradan bir tur bisikletiyle çok rahat yapabilirsin.

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@salih67 yol bisikletini düşünmemdeki amaç hızlı tur yapmak değil; tur harici şehir içi kullanımlarımda hız yapmak.
Burada da sormak istediğim şey yol bisikleti zaten hız yapmak için en ideal bisiklet türü fakat alırsam ayriyeten şehir dışı uzun turkar yapmaya da elverişli midir sorusu.