Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletiyle uzun tur

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Uğur Ece tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    merhabalar. abimin sponsorluğu sayesinde 3 haftaya kadar avrupa'ya gidip trenle gezme imkanım var, ama ben bunu bisikletle yapmak istiyorum. lakin tur bisikletim yok, yol bisikletim var. ama yol bisikletimde turda kullanılan çantaları üzerinde oturttuğumuz bagajları takmak için gerekli olan vida delikleri bulunmuyor arka göbek etrafında

şimdi benim öncelikle merak ettiğim şu; kadroyu delmeden (sıcak bakmıyorum, zaten kimse de önermiyor.) göbek etrafına bir aparat vs bir parça sayesinde o bagajları oturtma monte etme imkanı var mı hiç? öncelikle bunu merak ediyorum. eğer böyle bir çözüm yoksa ben şöyle birşey keşfettim tam benim durumumda olanlar için, seleye takılan bagajlar varmış. birkaç tanesinin fotoğrafını paylaşıyorum.

ilk olarak sadece üstüne çanta konabilen düz modeller var.

bir de, üstüne çanta haricinde yanlarına heybe de alabilen tarzda şu 3 model var.

üsttekiler farklı ürünler, alttakiler hep aynı ürünün farklı çekimi.

bu tarz seleye bağlanan bagajları daha önce kullanan var mıdır acaba? varsa neler söyleyebilir? yolculuk 20 gün sürecek, rota tamamen asfalt ve tamamen dağlarda geçecek, sürekli in çık. bu tarz seleye bağlanan bagajlar, normal göbeğe monte edilen bagajların aksine 25-30 kg değil, 10 kg civarında yük taşıyabiliyor. ama zaten benim de eşyam çok fazla olmayacak.

bagaj üzerindeki çantada maks 8-9 kg
    önde gidona takacağım 3 litrelik çantada bisiklet malzemeleri + telefon & dijital kamera,
    sırtımdaki basit sırt çantasında da toplamda 2-3 kg'yi geçmeyecek, her an erişmek zorunda kalabileceğim malzemeler + giysileri taşımayı planlıyorum.

totalde bi 15 kiloya yakın bir yüküm olacak yani yine ama işte bagaja, gidona ve sırtıma dağıtacağım için problem olmayacak benim için.

bir de hangi tarz bagaj daha mantıklıdır kullanışlılık ve sürüş açısından? yol bisikletine takılacağı için belki heybe takılan alttaki modellerde yükler tekerin iki tarafında olacağı için daha farklı bi dinamik olabilir diye düşünüyorum. yeri geldiğinde %10luk eğimleri tırmanacağım ve hangi sistem kolaylık sağlayacaksa onu tercih etmek istiyorum.

ve asıl merak ettiğim şey, bu sele bagajları 20 gün boyunca üstünde 8-9 kiloyu kaldırabilir mi? 2-3 gün içinde istanbul'da bisiklet gezgini'ne uğrayıp oranın da fikrini alacağım olur mu olmaz mı diye, orda yolculuğa nasıl çıkacağım belli olacak net olarak, ama buraya da sormak istedim.

Oguz_ bunu beğendi.
  2. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yok mudur kullanan hiç böyle bir bagaj?

3. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dostum selamlar,

Ben 700x23c lastikli bir yol bisikletiyle (B'TWIN Fit 5) uzun tur (600-650 km) yapmış biri olarak öncelikle birkaç tavsiyede bulunacağım.

İnce lastikler yük taşımak için uygun değil. Hele ki bahsettiğin gibi bir tura hiç mi hiç uygun değil. Benim lastiğim ortalama 100 km'de bir patladı. İnce lastik olduğu için kolay kolay yama da tutmuyor. Yaptığım hiçbir yama işe yaramadı. Hep yedek lastik kullanmak zorunda kaldım. Her etapta (yani günde bir kere) lastik değiştirmek zorunda kalmak beni çok zorlamasa da, sinirlerimi bozdu. Yine de keyifli bir turdu.

Ha bu arada, lastiklerin çok sık patlamaması için iç ve dış lastik arasına koruyucu şerit taktım. Ama onu da dikkatli takmak gerekiyor. Şeridin iki ucunu da iyice zımparalamak, yumuşatmak lazım. Yoksa bir süre sonra tekeri kesip (yılan ısırığı yapıp) patlatıyorlar. Patlayan dört lastiğimden üçü bu sebeple patladı. Ama bu şerit, en az 50 tane patlağı da önledi. Mıcırda da sürdüm, toprakta da sürdüm, hatta dikenli ormanlık arazide bile sürdüm. Dış lastiğin üzerinde 2-3 tane delik tespit ettim. Ama bunların hiçbiri iç lastiğe yansımadı. Yani eğer yol lastiği ile tura çıkmakta ısrarlı isen, bu koruyucu şeritlerden kullanman şart.

Gösterdiğin bagajlara gelirsek. Senin de dediğin gibi, max. 10 kilo taşımak için tasarlanmış bagajlar bunlar. Ama sen Avrupa turuna çıkmaktan bahsediyorsun.. Yükünün 15 kiloyla sınırlı kalacağını düşünmüyorum, illa ki ekleyeceğin başka şeyler olacaktır. Sırf yanında taşıyacağın su bile 2-3 kiloyu bulacak. Bence o bagajlar işini görmez. Bagaj deliği olmayan kadrolara sabitlenebilen bir bagaj çeşidi görmüştüm ama linkini bulamadım. İlla bilenler çıkar.

Ama sen yine de yol bisikletiyle Avrupa turuna çıkma fikrini tekrar gözden geçir derim. Veya lastikleri kalınlaştırma imkânın varsa, olabildiğince kalın bir lastik tak.

GökhanRR bunu beğendi.
  4. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

su meselesi; rotam bahsettiğim gibi nerdeyse tamamen dağlarda geçecek ve çok fazla dere, ırmak vs kenarında yol yapacağım. su sıkıntısı yaşayacağımı çok fazla zannetmiyorum ki zaten ben her sürüşümde 0.75 x 2 den 1.5 litre su taşıyorum iki sulukta.

bahsettiğiniz şerit şu değil mi? http://www.decathlon.com.tr/patlama-kart-bisiklet-lastik-band-id_8005966.html yani tam olarak bu marka - model olmasını kastetmiyorum, ürün çeşidi olarak soruyorum.

lastik konusu; 700 x 28e kadar çıkabilirim. daha lastik almadım, ama alıcam. schwalbe marathon plus ya da continental season modellerinden birini düşünüyorum. ama kalınlığı hakkında endişem vardı, sağolun yardımcı oldunuz büyük ihtimalle 28c yle yola çıkarım.

turu yol bisikletiyle yapma konusuysa; bu turu kesinlikle yol bisikletiyle yapacağım. biraz inatçıyımdır ve zorluk da severim esasında, kuşkularım vardı bu işe kalkışmadan önce ama birkaç blog yazısı ve forum mesajı okuduktan sonra net karar verdim bu tur yol bisikletiyle olacak.

bagaj olaraksa, ben de bir tane uygun bagaj buldum bisikletime göre, yarın falan bisiklet gezgini'ne uğrayıp bu işin olurunu soracağım, illa bagaj al bagajsız zorlanırsın derlerse o bagajı alacağım.

5. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Lastik sorununu çözdükten sonra başka bir sorun yok zaten :) Hatta yol bisikletiyle tur yapmak baya keyifli bence. Hafif bisiklet neticede, alıp götürüyor. Çok güç harcamanıza gerek kalmadan yol alabiliyorsunuz.

Benim bahsettiğim patlak önleyici şerit tam olarak şu: http://www.decathlon.fr/bandes-anti-crevaison-route-id_8299220.html (Türkçe siteden link bulamadım.)

Belki internete koymamışlardır ama Decathlon İstanbul mağazalarında mevcut. Gerçi lastiği kalınlaştıracağınız için sizin işinize yaramayacak artık.

6. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  7. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  8. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam çok sağolun, yarın decathlon'a gdip bakacağım. esasında bu ürünü alınca 28c'yle değil de 23c'yle de çıkabilirim yola gibime geliyo. rotam tamamen asfalt çünkü. emin olamadım şimdi bi marathon plus'a 200 lira civarı bi para vericez en az çünkü.

9. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tamamen asfalt yolda süreceksen bu kesin olarak işini görür, evet. Mıcırlı asfaltta da iş görüyor. Yalnız tavsiyem, yükü tamamen arkaya yüklemeyip öne ve arkaya eşit şekilde dağıtman. Çünkü tüm yük arkada birikirse, her ne kadar bu şerit batmalara karşı koruma sağlasa da, bu sefer de aşırı yük yüzünden yarılıp patlayabiliyor lastik.

Bir de uzun yol için (hele ki Avrupa turu için) sırt çantası hiç mantıklı değil. 2-3 kilo diyorsun ama 50-60 km sonra o 2-3 kilo sana 10-15 kilo etkisi yapabilir. Bence sırt çantasına koyacağın şeyleri gidon çantasına at. Zaten "bazı şeyleri kolay erişim için sırt çantama koyacağım" gibi bir şey yazmışsın.. Hayır, sırt çantasına erişim kolay değil, gidon çantasına erişim kolay.

10. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim mutlaka işine yarayacak bilgiler bulacaksın, adam dünyanın en ücra köşelerine bile yol bisikletiyle gidiyor, yanına aldığı malzemeleri (iç çamaşırı dağil) gram gram hesaplıyor. Gerçek anlamıyla tam bir hafif turcu yani :)

http://ultralightcycling.blogspot.com.tr/

11. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam baya faydalı olucak bu ya sağol çok teşekkür ederim.

yalnız adam kaşığın ağırlığını hesaplamış la. sapık mıdır nedir allah allaaah :D :D

12. yusuf samet yaraş

Seviye:
    adam yanına aldığı yol haritasının bile ağırlığını hesaplıyor, tur öncesi alışverişlerini hassas terazi ile yapıyormus:)

13. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ahah yok artık :D bu adam obsesif bu konuda resmen, ben o kadar değilim ya hiç. tabi ki önceden denemeler yapacağım küçük sürüşler odur budur falan ama yani çok mu ağır geldi atarım iki tane tişört, hafifler. zaten hakkaten minimum malzemeyle gideceğim, elektronik ağır hiçbişey yok, küçük tablet, telefon, kompakt kamera. kıyafetlerin de nerdeyse hepsi dağlardaki kötü havalar için olucak, polardır yağmurluktur uzun tayt falan. onlar olmasa hakkaten bomboş gidicem yani.

14. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    heybe taşınabilen bagajlar nerde satılıyor bilginiz var mı

15. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    internette, bisiklet mağazalarda heryerde bulabilirsiniz?

16. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    decathlon a baktım bu tarz yoktu. bu hafta bende sehirlerarası tura çıkıcamda. tur bisikleti bulamazsam mecbur benim yol bisikletiyle çıkıcam. mağzaları dolaşmakta fayda var

17. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    http://www.decathlon.com.tr/C-529313-cantalar-ve-sepetler internetten de sipariş verebilirsiniz. ama tabi mağazalara bakmak çok daha mantıklı. kadıköy'deki bisiklet gezgini'ne uğramakta fayda var, ben yarın öyle yapacağım. mağaza tur bisikletçiliği konsepti üzerine. sahipleri de sürekli ülke ülke kıta kıta gezen kişiler başak hanım ve rahman bey :)

18. yusuf samet yaraş

Seviye:

çadır, tulum mat vs. konaklama için birşeyler taşıyacakmısınız peki?

19. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hayır onların hiçbiri yok işte, o yüzden rahatım biraz da :) konaklama eğer o şehirde arkadaşım varsa onda, yoksa hostel, kamplar ya da yabancıların evinde kalma şeklinde olacak.

20. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trailer ya da römork denen araçları da incele derim. Yol bisikletine koyacağın yük sana yamuk sele borusu, kırık ya da yamuk bagaj, bozuk akord, kırık jant teli, yılan ısırığı ve benzeri şeyler olarak döner. Forumda ihtiyar nikli bir abimiz var. Almanyada yaşıyor. Yol bisikleti + trailerden oluşan tur bisikleti var. Eski konuları karıştırırsan daha fazla bilgi bulursun.