Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletiyle dağlarda vites konbinasyonları

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Kaan Özçelik tarafından paylaşıldı.

1. Kaan Özçelik

Kaan Özçelik Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Selam arkadaşlar;

yol bisikletimle ( http://www.lapierre-bikes.co.uk/road/race/xelius-400-efi-fdj-db#onglets )bu sezon kartepe,uludağ,kartalkaya ve buna benzer profile sahip dağlara tırmanmak istiyorum.Şu anki vites kombinasyonun 52*39 aynakol ve 12*25 ruble

Sizce 39*25 bu dağlar için bana ne hissettirir?Tırmanırken ahh keşke 39*28 olsaydı veya 30*28 olsaydı dermiyim?? bi diğer problem şu an için yeni bir aynakol (50*34)almak çok aklımda yok. dolayısıyla bu dağlar için yapabileceğim tek modifikasyon 11*28'lik bir ruble almak..
    39*25 yerine 39*28 ile tırmanmak çok farkeder mi?Ruble değişimini önerir misiniz??

herkese şimdiden teşekkürler...

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    25 ile 28 farkeder. Daha rahat edersiniz.
    Fakat benim tavsiyem 30'lu rubleye geçmeniz olur. Ultegra arka aktarıcı 30 diş ile kullanılabiliyor, kitapçığında 28 yazsa bile. O şekilde fark çok daha belli olur, siz de tırmanışlarda rahat edersiniz.

Ama ben olsam, eğer amaç sadece tırmanma ise 50/34 ve 11/28 kombinasyonuna geçerdim. Bu göbekler ile aynakol takıp çıkartmak hiç de zor değil. Parkur durumuna göre evde kısa sürede değiştirebilirsiniz. (aynı seri aynakol kullanırsanız tabii)

Kaan Özçelik bunu beğendi.
  3. Kaan Özçelik

Kaan Özçelik Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    çok teşekkürler.ultegra 30'lu ruble nereden temin edebilirim?biraz araştırdım ama hiç bulamadım?? evet dediğiniz gibi 50*34'lük aynakolda çözüm ama şu anda ultegra aynakol için bütçe ayırmak istemiyorum:)

4. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2012 ve Özellikle 2013 Senesi itibari ile yol bisikletlerinde 3 lü Aynakollar takılı satışa çıktı bunun örneği olarak bu sene bisiklet ve motorsiklet fuarında 2013 model bisikletlere takılı olan 3 lü aynakollara baktım ve bana mantıklı geldi.Aynakol 30-39-50 Rubleler 6 tılı veya 7 li Bende aynakolu değiştirdim.30-39-50 tora taktım arka rubleyi 7 li yaptım özellikle 34-11 sonuç en dik rampa çıkışlarda rahat oldu. Yol Bisikletim 21 vites oldu.Mtb nin girdiği her yere dalıyor.Fark jantlar 700x23 :)

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    30lu ultegra rubleler bu sene satışa çıktı. Yeni ultegra arka aktarıcılar ile birlikte. Türkiye'de bulabilir misiniz bilmiyorum. Ebay ya da diğer avrupa sitelerinde satışı mevcut. Fiyatı da 70$ civarı olmalı.
    Onun dışında Shimano ya da Sram'ın herhangi bir 10lu rublesini kullanabilirsiniz 30T olan. Herhangi bir sorun çıkmaz, uyumlular birbirlerine. 32T ise biraz sıkıntı yaratıyor. Aktarıcı yeterince aşağı çekilemediği için aktarıcı makarası en büyük dişliye sürtüyor, kafes zıplıyor sürekli. Eğer 30T ruble bulamazsanız 32 denemeyin o nedenle :)

6. Kaan Özçelik

Kaan Özçelik Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Teşekkürler. 30'lu duble için farklı bir arka aktarıcıya gerek yok değil mi? Bisiklet full ultegra. 52*39ön,12*25 arka kombinasyon. Buradaki ultegra arka aktarıcı 30T'deki kombinasyonda da çalışır mı? Eğer öyleyse hemen 12-30 bi ultegra duble alıp bu konuyu kapatıyorum:))
    Eğer aktarıcı da değişmeliyse işim zor...

7. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Performansınızı bilmiyorum ama 39/25 o dağlar için çok iddialı, 34/30 için bile ciddi kondisyonunuz olması lazım.

Ben performansım iyiyken Kartepe'ye mtb'nin 22/24 gibi oranlarıyla çıkıyordum (yani teker çapı farkı da var). Ki 53 kiloyum; yarışçı performansında olmasam da iyi tırmanırdım.

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Aktarıcı değiştirmenize gerek yok. Ultegra 6700 de 6600 de 30T ruble ile uyumlu. Kitapçığında 28T maksimum kapasite yazmasına rağmen Shimano mühendislerinin işe garantici yaklaşması sebebi ile bu şekilde kullanılabiliyor.

Eğer arka aktarıcınız yeni 6700 serisi ise o zaman 30T uyumlu olarak görünüyor fabrika verisinde. Bu arka aktarıcı ile de 32T dişli kullanabiliyorsunuz. Yine mühendislerin işi garantiye alması. Fakat kullanlar var ve oldukça memnunlar.

Sizin yapmanız gereken arka aktarıcı üzerindeki seri numarası ile teknik servis kitabını bulup aktarıcının maksimum diş kapasitesine bakmak. Ama tahminim eski 28T kaldıran arka aktarıcılardan olduğu için bu şekilde bilgi verdim size.

Alacağınız rublenin de ultegra olmasına gerek yok. Duruma göre 105 ya da bulabilirseniz XT vs. alabilirsiniz.
    Tamamen bütçe ve ağırlık meselesi.
    10lu ve Shimano/Sram uyumlu olduktan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.
    Belki, eğer zinciriniz çok eski ise yeni rubleye uyum sağlamayabilir. O zaman zincir değişimi yapmanız gerekir.
    Ama zaten öyle bir sorun olursa, zinciriniz çok eskidir zaten. Her şekilde değişmesi gerekir :)

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Gökhan merhaba.Yazdıklarının hepsine katılıyorum kısa bacak bir aktarıcı 28 diş yazmasına rağmen 30 dişi kaldırabilir (50-34 de sıkıntı çıkarabilir /52-39 da kesinlikle sorunsuz olur) fakat 6700 lerin teknik kitabında 30 yazıyor cümlene takıldım ben göremedim hala 6700 lerde 28 t max diş sayısı olarak veriyor haberin olsun veya yazdığını gördüğün yeri söylersen bende görüp bundan sonraki yorumlarımı ona göre yazmak istiyorum.

Uploaded with ImageShack.us

10. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Forumda 53/34 kullananlar var diye hatirliyorum. Bence en iyi cözüm budur.
    Bir de dikkatimi ceken bir nokta; hic 53/38 kullanan yok galiba?

yucel gulesenoglu bunu beğendi.
  11. Kaan Özçelik

Kaan Özçelik Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Vauv!!Ciddi korktum şimdi:)arkaya 30'lu ruble takmadan gitmicem bu kesin ama aynakolum 52*39 olacak bu da kesin gibi..39*30 bence de ciddi sıkıntı yaratacak.ama denemekten başka çarem yok gibi..

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:

Abi o arka aktarıcılar satışa çıktı mı bilmiyorum. Ben incelemelerde ve haber sitelerinde gördüm.
    Bir örnek vermek gerekirse;
    http://www.bicycleretailer.com/prod...announces-di2-alfine-option-more#.UWlEbb_ApUQ

Wide-range road drivetrains. The Ultegra 6700 group now includes short and mid-cage rear derailleur options that can accommodate a 30-tooth cassette. The 105 and Tiagra groups will include a short-cage rear derailleur that can handle a 30-tooth cog and a mid-cage derailleur that can take a 32.

Yani yeni kısa ve orta bacak ultegra aktarıcılar 30T dişi kabul edecek. 105 ve tiagrada kısa bacak 30, uzun bacak ise 32 dişe kadar destek verecek.
    Shimano mühendislerini düşünürsek eğer, hepsine +2 diş ekleyip kullanabiliriz gibi görünüyor.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  13. dodeve

dodeve Aktif Üye

Seviye:
    Benim fikrim 50-34 guzel rahat olmasina ragmen, atlama cok fazla 16 dis. Ben o yuzden sevmiyordum, 50-36 daha cazip gelmisti. Tabi bu herkese gore degisen birsey deneyip gormek gerekir bence.

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Gökhan verdiğin linkteki sayfa tam olarak nedir bilemiyorum yabancı dil eksikliğinden ama benim gösterdiğim resim 6700 ün teknik sayfası.Kısacası ya teknik kitabı değiştirmediler ya senin verdiğin linkteki bilgiler hatalı yada shimano 2014 te bu uygulamaya geçecek başka alternatif aklıma gelmiyor.Fakat ikimizde biliyoruz ki 30 dişi uzun bacak kesinlikle kurtarır .Fiziksel olarak düşünülürse diş farkından dolayı 50-34 kombinasyonunda zincir gerginliğinde sıkıntı çıkabilir .

Ayrıca her markanın kadro kulağı yapısı aynı olmadığını biliyorum yani bazı markalarda aktarıcı gerginlik ayarını sonuna kadar sıksanızda sıkıntı yaşarken bazı markalarda hiç sıkmasanız bile (aynı ruble aynakol ve zincir uzunluğu ile) zincir gerginlikleri farklı olabiliyor.Konunun özünede dönersek mevcut aynakolu 53-39 olduguna göre aktarıcısı kısa da olsa uzun da olsa kurtaracak gözüküyor illa ultegranın 30 lu rublesini bekelmeye gerek yok tiagrada satışa konmuş 30 lu rubleler mevcut.tiagra ile ultegra arasında rublede çok fazla ağırlık farkı bulunmamakta.

Son olarak shimano mühendisleri en başta önemli cümleyi yazıyor zaten biz es geçiyoruz :) cümle aynen şu "en iyi performansı sağlamak için aşağıda verilen kombinasyonu kullanınız" bu cümlenin teknik kitap okuma anlamı şudur bu değerler sınır değildir altında ve üstünde kontenjanı vardır ama en uygunu bu şekildedir demektir üretici firma mantığı da şudur bu değerlerde uzun ömürlü ve sıkıntısız olur bunların dışındaki oranlarda ben sorumluluk kabul etmem benim sınırlarım budur demektir :) bilindiği üzere shimano parçalarda garanti vermez bunun bir anlamıda benim söylediğim şartlarda kullanırsanız ve kullanıcı hatası yapmaz iseniz bu ürünler bozulmaz ( kullanım ömrü kadar ) :) bu tip garantiyi veren bir firmanın teknik kitabında oranları sınırlandırması kadar doğal bir şey olamaz bilerek mesafeyi dar tutuyor ki bir sorun yaşanmasın iki gün sonra birileri çıkıp ben 30 ile denedim şu oldu bu oldu demesin şimdi 30 lu rubleyi kendi de çıkardı muhakkak teknik kitaba sokacaktır 30 lu rublede şunu kullanın diye yada mevcutdonanımın içine 28 yerine 30 u ekleyecektir. mail atıp kardeşim bu seneye kadar 28 diş yazıyordunuz şimdi 30 yazdınız neresi değişti derseniz de size mühendislik olarak öyle bir cevap gelir ki siz anlayamazsınız :)

15. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    sram apex aktarıcıda 32 ruble desteği var diye biliyorum... yani 34-32 mümkün... Bu arada 3lü anakollara da haksızlık ediliyor bence amatör sporcu için 3lü iyi bir seçenek

16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Emrah bey konuyu açan arkadaş mevcut bisikletinde en ucuz yollu sorunu çözmek istiyor. 3 lü aynakola geçmesi için yapması gereken masraf oldukça fazla. aynakol, stı kollar, ön arka aktarıcılar hepsi değişmesi gerekiyor .Eğer ki sıfır bisiklet tavsiyesi olsaydı emin olun tavsiye ederdim kendim de 3 lü kullanıyorum çünkü.

17. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Attığım site haber sitesi. Shimano'nun yeni ekipmanları ile ilgili bilgi veriyor. Daha önce bayağı yerde gördüm hatta aynı bilgiyi. O nedenle ben çıktı sanıyordum o arka aktarıcılar.

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Muhtemelen çıkmıştır teknik kitabı değiştirmemişlerdir diyeceğim ama japonlar böyle hata kesinlikle yapmaz :) bana kalırsa eski aktarıcıları aynen 30 diş sayısını kaldırıyor diye aynen devam ettirecekler gibi geliyor. 28 ile 30 diş arasında genel olarak çapta büyük bir fark yok bu fark için tezgah değiştirmeye mevcut sistemi bozmaya değmez diye düşünüyorum ama işin mühendislik kısmı daha iyisini bilir.Bekleyelim görelim konuyu açan arkadaş da şimdilik tiagra ruble ile devam etsin derim aktarıcı değiştirmesine gerek yok :)

19. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    50/34 Aynakol 11/28 Bir Kaset Dişliyle Tırmanışlar İçin İdealdir Performans Da Fena Değilse Yormadan İlerlenilebilir
    ben 50/34 12/25 kombinasyonunda %15 ve üzeri eğimlerde biraz terleyerek rahat rahat kullanıyorum :D

20. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ihtiyar abi evet bende 53-34 aynakolu soracaktım, kolay bulabilirmiyiz acaba? ve kullanan varmı?